Големи поплави, вондредна ситуација во Србија и Босна и делови на Хрватска

Член од
15 јули 2007
Мислења
15.179
Поени од реакции
7.721
Што е финтата со Канал 5?
Имаа емисија за донирање работи кој ќе ги носат со камиони до Србија. Јас загледав почетокот ама свртев брзо за да гледам тенис.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.934
Поени од реакции
11.553
Прочитав низ интернет страници, дека владата на Јапонија одлучила да и помогне на Србија со 10 милиони јапонски јени.


Респект за потегот (y)
Не сакам да звучам као сератор, мрчатор и слично, ама тоа се нешто преку 70 илјади евра. Можеле повеќе да дадат. На истава тема, вчера прочитав дека Јапонија дала 1.2 милиони евра во опрема пред се...
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
дали случајно или не,вчера бил исклучен HAARP системот кој е во Србија,а веќе денеска полека се повлекувал циклонот “Тамара“.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Читам македонската помош ја надмина помошта која им ја додели ЕУ на овие две земји погодени од поплавата !

Алал да ви е, инако неможам да ви се изначудам. Битно оној од Тетово ќе си живее во полураспадната куќа и одвај крпи крај со крај. Ако сте толку дарежливи, хумани зошто не направите ваква акција за оние кои беа погодени од поплавите пред некоја година ? Истото и оваа година ? Читам дека доцни помош од надлежните. Зошто сега не си ги земете работите в раце ?

Да не спомнувам и за оние кои им се потребни финансиски средства за операции надвор од државата ?

И ред други случаи.

Во Куманово, за време на натревар од хуман карактер ( мислам за Никола беше ) беа собрани одвај 250.000 денари ( само дали се соберени толку и за останатите т.е и за другите кои боледуваат ? )
Гледам на плоштадот се собраа луѓето за помош !

Не ме сфаќајте погрешно, и јас сум за помош на настраданите земји но не вака !

Не е проблем. имам бесплатни 1000 минути кон еден оператор - ќе ги донирам и така не зборувам многу. Не ми смета !

Знам дека одма ќе ме нападнете. Јебеш га, таков е форумов и знам дека братот ќе се напали. Веќе видено.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ова слика ја кажува зашто тој со чамецот возеше 7 минути по вода.

 
A

Avenger99

Гостин
Читам македонската помош ја надмина помошта која им ја додели ЕУ на овие две земји погодени од поплавата !

Алал да ви е, инако неможам да ви се изначудам. Битно оној од Тетово ќе си живее во полураспадната куќа и одвај крпи крај со крај. Ако сте толку дарежливи, хумани зошто не направите ваква акција за оние кои беа погодени од поплавите пред некоја година ? Истото и оваа година ? Читам дека доцни помош од надлежните. Зошто сега не си ги земете работите в раце ?

Да не спомнувам и за оние кои им се потребни финансиски средства за операции надвор од државата ?

И ред други случаи.

Во Куманово, за време на натревар од хуман карактер ( мислам за Никола беше ) беа собрани одвај 250.000 денари ( само дали се соберени толку и за останатите т.е и за другите кои боледуваат ? )
Гледам на плоштадот се собраа луѓето за помош !

Не ме сфаќајте погрешно, и јас сум за помош на настраданите земји но не вака !

Не е проблем. имам бесплатни 1000 минути кон еден оператор - ќе ги донирам и така не зборувам многу. Не ми смета !

Знам дека одма ќе ме нападнете. Јебеш га, таков е форумов и знам дека братот ќе се напали. Веќе видено.
Донирај ги,да видиш колку ќе ти стигне сметка :icon_lol:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.018
Српската амбасадорка низ солзи: Помошта од Македонија е премногу вредна за српскиот народ
Недела, 18 Мај 2014 18:49


Амбасадорката на Република Србија во Македонија неможеше да ги сокрие солзите давајќи изјава за Курир, додека траеше хуманитарната акција на скопскиот плоштад.


Емотивна слика, голема хуманост и огромна донација, облека, вода, козметика, кебиња. Вака изгледаше денес плоштад „Македонија“.

Душанка Дивјак-Томиќ е српски амбасадор во земјава. Таа истакна дека ова е огромна помош, со неописливо значење за нашите соседи.



-Ова е исклучително важна помош, премногу вредно за српскиот народ. Кога луѓето се во проблеми, секоја помош е многу важна. Трогната сум. Потребно ни е се. Во овој момент најважно е да се донира за деца, за бебиња, храна, пелени, облека за луѓето. Евакуирани се повеќе од 7000-8000 луѓе, тие се во заеднички простории сместени. Тие немаат ништо. Се што имаа остана под вода, рече амбасадорката.

Дивјак-Томиќ искрено му се заблагодарува на македонскиот народ и вели дека секаква помош е драгоцена.





Вучиќ до ЕУ: Ако мислите да пратите помош, пратете сериозна помош, не 10.000 евра
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.934
Поени од реакции
11.553
Црвен Крст на Република Македонија
Crveniot krst na RM , Ve informira za tekot na denesnata akcija:
1. Kolicini na hrana koi se sobrani vo tekot na denesniot den od site punktovi vo Skopje : 20 toni prehrambeni artikli, 10 toni higienski sredstva, 60 000 litri voda , 1000 kebinja 1 ton bebeska hrana , 3 toni mleko,10 toni obleka, 1000 para obuvki .
2. Paricni sredstva sobrani preku telefonite za donacija zaklucno so 16 casot iznesuvaat 3 700 000,00 denari.
3. Prviot konvoj pomoa za Srbija se ocekuva da trgne utre vo 11 casot od magacinot na Crveniot krst vo Momin potok , a 20 toni humanitarna pomos za Bosna i Hercegovina ke bide isprateni vo vtornik ( 20 Maj)
4. Finansiskite sredtsva koi ke bidat sobrani na telefonite za donacija i na ziro smetkata na Fondot na solidarnost ke bidat uplateni na smetkite za pomos na Srbija i Bosna na 31.05.2014 godina .

Ова е само за Скопје од денеска. Рачунајте од другите градови плус од наредните денови ќе има. Знам дека можеби е малку и ќе количините ќе траат кратко време, но поздрав е ова. Ние, во Македонија, барем успеавме да се собереме и да допринесеме на тие луѓе да им биде подобро, за разлика некои други држави кои мислеа дека ќе завршат работа со 10 000 евра и слично. Еурофор во Босна зошто не даде барем 1 хелихоптер и барем 10 луѓе со опрема? Стандарди бла бла бла. Зошто Бондстил не помогна во Србија, ене го каде е?

Препорака една: не донирајте леб, гледав по сликите има леб. Лебот брзо се расипува, мувлосува, поготово таму на влага кога ќе биде. Конзерви со храна (грав, грашок, било што што не бара термича обработка). Потоа, баровите се доста корисни, бидејќи се ефикасни за употреба, а имаат голема енергетска вредност. Детска храна е потребна. Секако, од вода никогаш вишок, не се знае до кога ќе биде ситуацијата ваква. Им требаат пластични прибори за јадење итн итн. Има еден документ кој постојано се обновува, ќе го постирам сега, само да го најдам,

Ех, како не бев богат, па радо ќе донирав голема сума на пари преточена во продукти + ангажирање професионални спасувачи со опрема и се тоа...зошто најбогатите српски бизнисмени не мрднале со мал прст (чест на исклучоците, ако ги има такви). Па сигурен сум дека покрај богатство од 1 милијарда евра нема ништо да те кошта барем 5 милиони да помогнеш.

Еве го документот, го апдејтираат чим добиваат информации од терен.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ех, како не бев богат, па радо ќе донирав голема сума на пари преточена во продукти + ангажирање професионални спасувачи со опрема и се тоа...зошто најбогатите српски бизнисмени не мрднале со мал прст (чест на исклучоците, ако ги има такви). Па сигурен сум дека покрај богатство од 1 милијарда евра нема ништо да те кошта барем 5 милиони да помогнеш.
Јавните личности како Драгана Мирковиќ и маж и,фудбалерите како Суботиќ и Новак се само дел што донираа и ќе донираат,дали во пари или во продукти.

Маж и на Драгана ноќеска стигнал од Виена во Белград со две комбиња продукти,а Драгана од Виена собирала пари.Суботиќ пратил одредена сума пари,мислам околу 50 илјади евра,а Новак целиот приход од освоениот турнир денеска во Рим.

Да донираат и останатите како нив,ќе биде подобро и за србите и за босанците,а и за хрватите
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.179
Поени од реакции
7.721
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.934
Поени од реакции
11.553
Јавните личности како Драгана Мирковиќ и маж и,фудбалерите како Суботиќ и Новак се само дел што донираа и ќе донираат,дали во пари или во продукти.

Маж и на Драгана ноќеска стигнал од Виена во Белград со две комбиња продукти,а Драгана од Виена собирала пари.Суботиќ пратил одредена сума пари,мислам околу 50 илјади евра,а Новак целиот приход од освоениот турнир денеска во Рим.

Да донираат и останатите како нив,ќе биде подобро и за србите и за босанците,а и за хрватите
Да знам за тоа, супер е тоа, иако не знам која е оваа. Не е битно сега тоа. Ама тоа се јавни личности, со да кажеме не дотолку пари ко оние што се главните српски тајкуни, сеа не знам како се викаат. Па тие стотици милиони имаат богатство, некои и по неколку милијарди. Ко кај нас што се Јорданов, Костовски, Зиков итн итн. Па тие заедно да се здружат можат сигурно голема сума пари да допринесат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom