Големи имиња на фотографијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ова тема ја замислив како претставување на големите фотографи и нивните дела, можеби на некој ќе му послужат како инспирација, идеја, интерес....
Редоследот нема да бите по некои критериуми, едноставно постирајте фотографи кои ви се интересни во нивното творење, линк до нивните фотографии (на google се сега организирани во архиви) можеби кратка биографија и 2-3 фотографии (да не се губиме во долги постови начичкани со слики - линковите ќе бидат доволни)
За почеток, јас би го преставил Германскиот фотограф Бил Брант 1904-1983 , “овековечувач“ на актови и портрети на свој специфичен и несекојдневен начин.

http://goo.gl/0F0e0

http://www.billbrandt.com/

 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.516
Па не можеш целосно да избегаш од портрети. Патем да го ставам тука Горан Томашевиќ, фотограф на Ројтерс кој конечно полека но сигурно ја добива заслужената слава.


 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Mери Елен Марк
позната по своите “улични“ слики како и фотографии на секојдневницата и луѓето
http://goo.gl/VHkwA

 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.357
Поени од реакции
7.516
Грег Маринович, член на Bang Bang Club. Фото-репортер од Ј.А.Р.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom