Големи имиња на фотографијата

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Dijana Arbus, фотограф на секојдневието кои повеќето луѓе одбиваат да ја прифатат, сиромаштија, фрикови, портрети на неатрактивни особи... нешто што и мене ме привлекува 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Познати фотографи од 20 век....квалитетот на филмот е прекрасен. Во време кога немало дигитални апарати и воопшто кога апартите биле реткост, некако позите на луѓето се многу по-спонтани...Кликнете на трите плусови, за да ви отвори повеќе...
http://everyday-i-show.livejournal.com/
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Барав друга тема, но додека сум тука - неколку од моите омилени фотографки кои бескомпромисно ги скршиле нормите за да го следат својот внатрешен порив.
:love:

Фотографиите на Vivian Maier (1926-2009) имаа необична судбина. Неразвиените негативи откриени две години пред нејзината смрт, ѝ донесоа постхумно признание во светот на фотографијата.Letizia Battaglia (1935-2022) за прв пат фатила фотоапарат во раце на свои 36 години, а останува запаметена по тоа што го засведочила пустошот на сицилијанската мафија. Преку еден емпатичен, документаристички пристап, светот одблизу ја спозна трагиката на југот на Италија.Elsa Dorfman (1937-2020) се занимавала со портретна фотографија, а карактеристично за нејзиното творештво е што фотографирала со огромен полароид 20х24. На нејзините фотографии често се среќаваат поетите од бит-генерацијата, особено Ален Гинзберг со кого била блиска пријателка.


 

Kajgana Shop

На врв Bottom