Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
морам да те исправам, рекоа дека безбедносните сили виделе светлосни сигнали над селото меѓутоа не можат да потврдат дали се наши или некој од терористите...
иначе се слагам дека на новинарите не им е местото тамо..треба да се прават тивки и брзи акции..колку помалце се знае толку е подобро.
Apsolutno se slagam so tebe.Citam denes idiotite od Spic napisale deka se ocekuva uste edna akcija vo Tanusevci!!!!!!A be dobro biva da se tolku moroni,ili potplateni.Detali se otkrivaat otkako ke zavrsi se,ama na kogo ke kazis.Profiteri so tikvi na ramena namesto so glavi:uvo:
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Apsolutno se slagam so tebe.Citam denes idiotite od Spic napisale deka se ocekuva uste edna akcija vo Tanusevci!!!!!!A be dobro biva da se tolku moroni,ili potplateni.Detali se otkrivaat otkako ke zavrsi se,ama na kogo ke kazis.Profiteri so tikvi na ramena namesto so glavi:uvo:
...Aaaa,sega na red e snezana lupevska onaa tragacot po vozbudi taa ke odi sega u tanusevci ,da napravi edno intervju.:vozbud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
...Aaaa,sega na red e snezana lupevska onaa tragacot po vozbudi taa ke odi sega u tanusevci ,da napravi edno intervju.:vozbud:
Скоро сите војни на Балканот последниве 20тина години,барем во 50% се разгоруваат благодарение на новинарите кој вртат како лешинари по некоја ударна вест од првата линија на фронтот.Познатите Французи "Канал 5" почнаа да плачат како мали деца кога го замолија тогашниот мајор Веселин Шливјанчанин да ги допрати до првата линија на фронтот,при едно "примирје" во Вуковар.Kутрите тие се посраа во гаќи кога ЗНГ започна да пука по БОВ-от,би можело и на Лупе да и се случи малку истото доколку деновиве се залета на оваа интересна територија.:)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25

Apsolutno se slagam so tebe.Citam denes idiotite od Spic napisale deka se ocekuva uste edna akcija vo Tanusevci!!!!!!A be dobro biva da se tolku moroni,ili potplateni.Detali se otkrivaat otkako ke zavrsi se,ama na kogo ke kazis.Profiteri so tikvi na ramena namesto so glavi:uvo:

Biva da se moroni...sega da mu otidat na Branko Gerovski, da go soberat od doma, eden ubav raspit 24 casa koj i kako mu kazal i zasto mu kazal. Eden kotek i ajt. A koga ke razmislam za takvite podobro e odma da zaigra zelevceto otkolku da go nosis na raspit.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Biva da se moroni...sega da mu otidat na Branko Gerovski, da go soberat od doma, eden ubav raspit 24 casa koj i kako mu kazal i zasto mu kazal. Eden kotek i ajt. A koga ke razmislam za takvite podobro e odma da zaigra zelevceto otkolku da go nosis na raspit.
Не, не ВМРО, тоа би било голема грешка, геровски и останатите новинари не смеат ни да се чепнат, ниту да се распитуваат, бидејќи тука доаѓаат човековите права, па слободата на информирање, па слободите на новинарите и сл.
Тој што им е доушникот на новинарите треба да се открие и нему да му се каже вицот, бидејќи новинарите своето незадоволство и гнев поради таквиот однос кон нив тотално себично немислејќи за народот во државата и безбедноста на државата, веднаш ќе о употребат нивното најсилно оружје медиумот со кој можат тотално да ја дестабилизираат ситуацијата ако сакаат. Само заради нивниот личен гнев.
А ако сакаш да им дадеш до дознаење и тоа да има ефект, треба на јавна прес конференција, да е нагласи дека новинарите тие и тие и теи и уредниците не медиумите ја поткопуваат безбедноста на државата и дека со остакнувањето на такви чувствителни информации всуѓшност работата против државата, и народот после нормално ќе се сврти против нагласените новинари и уредници, со што самите новинари ќе претрпат најголеми загуби поради нивноот антидржавно однесување.
Освен тоа се гледа дека нашите полициски сили без разлика дали специјални или не и покрај нивната одлична физичка и тактичка спремност и обученост, им фалат уште во две многу важни области да се подобрат:
1. намалување на колателарна штета и при секаква ваква акција влевање на што е поголема сигурност на жителите во просторот каде се одвива акцијата, односно цивилите да можат да се чуваствуваат заштитени од институциионалните сили.
2. Конторла на медиумите. Имено иако се гледа големо подобрување во оваа сфера со тоа што не може да се гарантира личната безбедност на новинарите им е забранет поблизок пристап до местот на акцијата, сепак има неколку пропусти кои неможат и несмеат да се превидат а тоа е појавувањето на слики од оклопни транспортери и друга полициско-воена механизација по медиумите, според мене слики од хермалинот и од БТР-80-ката воопшто не требаше ни да има.
Бидејќи тиа се доволни за да се преувеличи целата работа без потреба, а тоа е токму тоа што го сакаат медиумите и нивните уредници.

Р.Ѕ. Сердарот, јас секогаш сум го почитувал твоето мислење и твојот патриотски став и со доста работи се согласувам, ама те молам, ама навистина молам да не го мешаш Еко во вакви теми и проблематики, ставаќи му еднакво со сите останати албанци. Чинам дека не го знаеш лично, додека јас го имам и лично запознаето човекот, и морам да ти кажам дека Еко е еден верен граѓанин на Република Македонија и треба да биде role-model за сите останати грашани на Р.Мкаедонија без разлика на тоа што не се етнички македонци. На моменти имам добиено впечаток дека и повеќе се грижи за државата и за Македонија од некои Македонци кои јас ги познавам.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Саксес!Ако се рчкаш со законот тоа ти следува. но овие не се рчкаа,само си спиеа..до топ и три камиона оружје и експлозив. А кутрите мештани ништо не знаеле. :vozbud:Јас немам ништо ново да кажам само ке го цитирам бесмртниот семоќен Џорџ Буш:"Со терористи не се преговара".:salut:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Р.Ѕ. Сердарот, јас секогаш сум го почитувал твоето мислење и твојот патриотски став и со доста работи се согласувам, ама те молам, ама навистина молам да не го мешаш Еко во вакви теми и проблематики, ставаќи му еднакво со сите останати албанци. Чинам дека не го знаеш лично, додека јас го имам и лично запознаето човекот, и морам да ти кажам дека Еко е еден верен граѓанин на Република Македонија и треба да биде role-model за сите останати грашани на Р.Мкаедонија без разлика на тоа што не се етнички македонци. На моменти имам добиено впечаток дека и повеќе се грижи за државата и за Македонија од некои Македонци кои јас ги познавам.
Пријателе, Еко јас не го знам, меѓутоа немам ни трошка сомнеж дека тој е сето тоа што ти го велиш. Но! Има тука едно големо НО! Јас не се сеќавам ниеден Албанец да кажеше јавно ИЗВИНЕТЕ за 2001 ви згрешивме (освен Тачи додуша, иако којзнае колку е искрен). Ние Македонците сме прилично толерантен народ. Јас живеам во прилично хомогена (Македонска) средина, ама како за чудо прв комшија ми е Албанец. Исто така како за чудо Албанец има мал бизнис токму до мене. И ништо не им фали. Море супер им иде! Е, сакам јас да видам Македонец да ги ужива истите ’привилегии’ во хомогена албанска средина. Нема, така? Дали другар ти Еко некогаш јавно се запрашал зашто е така? Дали се обидел да ги смени работите првенствено со агитирање кај своите? Се сомневам. Затоа јас сум скептик дека некогаш ние, Македонците иу Албанците ќе живееме во мир. За жал... Пак ќе речам, има сеуште тронка надеж, но топката е кај нив, не кај нас. Они се на потег.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Не сваќам кои си тие зулуми што албанците во последниов век ги имаат направено во Македонија, би ми било мило ако можеш да ми ги аргументираш. Спомнуваш балисти и некои башибозуци само што не ја гледам поентата кон која целиш, па да не те сватам грешно дообјасни ми.

...Редовно плаќам данок, осигуран сум, доброволно отидов во АРМ после завршување на факултет, живеам во Македонија, градам во Македонија, горд сум на мојот пасош, горд сум на државното знаме и сите останати пропратни елементи што ги обележува еден граѓанин (или патриота во некои речници).

А ти каде си?... Кому му плаќаш данок?... Кого го унапредуваш?... Војска служеше?... Го смена пасошот или сеуште не ти се излезени документите?


2001 беше лош белег за сите во државата, војната никогаш не остава добри траги. За дерење на деца не знам, тоа нешто не сум го чул ниту видел. Секако дека ке има секакви верзии за се, нејќам да навлегувам во тоа дека ке полемизираме со саати и на крајот епилогот ке е исти, ти по твое јас по мое.

Секако дека боли и никогаш тие жртви нема да бидат прежалени од било која страна. Околу тоа кој бил и дали бил жртва нема да ти коментирам дека за да знаеш дали некој е жртва треба прво да го имаш осетено тоа на своја кожа. А што се однесува околу тој Бали комбтар (не сваќам што си запнал толку со овие балистите но ај нека ти биде) не знам од каде ја добиваш твојата логистика но морам да те посоветувам да се апдејтоваш малку, повеќе млади Албанци не ни знаат за тој Бали Комбтар е камоли пак да живеат под тоа мото. Знам дека си информиран историчар, но сите не живеат во минатото, има и такви што живеат во сегашноста.

За крај, жалам што отворив да читнам што има ново во Политика, немав отворено веќе година и кусур, се надевав дека нешто се променило но за жал стагнираме.

Ешко :) шо мене ми се срдиш, не сум јас тој шо зеде пушка да пука по некого. (сеуште, и не сакам да земам пушка, зато викам треба најмногу ум да делат меѓу „вашите“ луѓето ко тебе, ама ти го свати то ко навреда. а целта е јасна, не сакам пушки, поарно е муабет уз кафе...)

околу зулумите, можеби не си разбрал, ама не е „пискотници се слушаат од Галичник и Река“ нити прв, нити последен пат качаци-албанци да праат зулуми низ Македонија. ако тоа не те научиле, не е само твој кабаето, ама имаш и ти кабает, зато шо можи не ти се чита такво нешто (не е научна фантастика, земи побарај на пример сведоштва за пљачки и колежи извршени од Албанци низ Западна Македонија ПОСЛЕ завршувањето на воените дејствија во Втората Светска Војна.)

Спомнувам Балисти зато шо Балистите се еден од посвежите примери за ЗЛОСТОРСТВАТА кои што припадници на ТВОЈОТ етникум ги извршиле во НАША (не моја, туку наша) Земја.

Данок плаќам моментално на СРГ (Сојузна Република Германија), знаеш убаво, исто како што знаеш дека пасошот не би го менувал за „стански“ ни за азно.

Јас не ти кажував бајки лани...

2001 беше лош белег, кога Албанци зедоја пушки „држава да градиме“ заеднички... хронологија заебана работа... кој прв започна, Ешко? кој почна да пука? толку права немавте?

какви жртви бевте вие? не чинеше Турскиот хероин, па се напрај пазарот и математиката дека поефтино е да се произведува во МК?

Ако ме прочиташ тро поубаво, и од аспект на ЧОВЕК, а не на Албанец кој што мора да се солидализира со Албанци, можеби ќе видиш дека подобро им мислам на Албанците од повеќето ваши „лидери“.

За дерењето деца , од почит према живите кои уште не ги преболеле своите, нема да ставам слики. побарај на веб страните на УЧКИТЕ, уште се гордеат шо преживеаните од зољите ги мачеа...

Македонци таква работа да прават, не само шо би се срамел, него би ги пикнал во зандана и би го фрлил кључот...

да не се вртиме во круг. ти, за разлика од повеќето албанци кои сум ги сретнал, имаш супер размислувања, ама едно не си разбрал:

- ако брат ти почни глупости да прај, пред се е ТВОЈА морална обврска да го осудиш, и доколку си во можност, да го спречиш.

оти, без разлика колку и да те сакам, ако брат ти дојди и го заколи брат ми онака, пошо му е досадно, него ќе го колам, а тебе ќе ти се љутам шо не си му манал некој шамар да го воспиташ.

а најмалку шо можиш да направиш е да го испцуеш и отераш у курац, наместо да бараш оправдување.

иначе, доколку примети, „Албанци“ го користам само ко ќе почнат разни гомнари да се просеруваат...

биди поздравен, и размисли уште еднаш, дали можи „чичко сердар“ е во право.



Bacillus gagous: се знаеме со Еко ние долго време, се надевам уште подобро ќе се запознаеме, и уште поарно ќе се разбираме. освен тоа шо никогаш не ги осуди јавно тие педерите „командатите“ , друго ништо не му замервам, баш ко шо рече ти, и самиот тој пиша, примерен и лојален граѓанин. и за тоа ја има мојата почит.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Abe se e dobro ama ne treba olku na TV da ima detali i ova ona .Neka ne se znae mn taka ke bide poubavo.

Sega se plasam od odmazda
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
abe ne treba use edna vakva akcija, treba use 10 zatoa so ima eden kup luge po toa selata so spremaat nesto!

samo vcera ne mi bese jasen ahmeti. koj mu dal pravo da nareduva na makedonskata policija da se povlece od selata i da gi otavat lugeto na mira. so si misli on deka albancite se nedopirlivi i deka moze so sakaat da pravat?! epa toa go nema nikade!!

KILL THEM ALL!!
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
браво за акцијата покажавме кој е кој во државава
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Новинариве би ги мавала со глава во ѕид дури не почнат да крвават нив очи!!! Ама најозбилно!
Пример се за „патриоти“ и за „мирољубиви луѓе“.
Кој не и плукне на таа ороспијата во фаца...!!!
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
Абе ѕверови сме :)
 
Член од
30 октомври 2007
Мислења
136
Поени од реакции
0
Абе ѕверови сме :)
...KOJ BE ZVEROVI SME NEMA VRSKA .SO MULTI ETNICKI SOSTAV POLICIJA E STVARNO SMESNO ABE DRUZE DENESKA STO DOBIV INFORMACIJA TOES JA SLUSNAV LICNO OD EDEN DZANDAR DEKA POLICAJCITE ALBANCI POCNALE DA ZEMAAT BOLOVANJE OVA TI GO KAZUVAM KAKO INFORMACIIJA OD PRVA RAKA,I NIKOJ NE MOZE DA ME UBEDI TDEKA NEE TAKA.i nemoj nekoj da se usudi da dade glup komentar na ova zatoa sto ke ispadne mnogu smesen,so negoviot komentar.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom