Голема полициска акција на Шар планина против терористите

Статус
Затворена за нови мислења.

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.492
Поени од реакции
5.465
нон-стоп само поминуваат хермелини ...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Секогаш сум за мир и слога и ја поддржувам акцијата. Нека се неутрализираат заканите и да се движиме на патот на просперитетот.

Како што рече Олбрајт "Democracy is a form of government - it's not a ticket to some fantasy land where all evil is vanquished and everyone agrees with us".

Peace.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Bas sega gi gledav vestite na A1 so reportaza od Brodec. Okolu 6 selani dadoa izjava i site do eden zborea na srpski!

Ima nekoj objasnuvanje? Site do eden se od Kosovo dojdeni ili nekoja misterija e vo prasanje?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ти како поединец / индивидуа, не сносиш одговорност за масакрите, ама треба да си прв кој што ќе ги осудиш.

Затоа што припадници на твојот етникум ги предизвикале сите тие страдања.

Зато реков, прво кај своите ум да делите, а после ако не ви е многу тешко, од некоја мајка Македонка прошка да побарате.

И без прошка ви простуваме, ама поубо ке ни е кафето ако си простиме греојте ;)

п.с.
и 2001 не сакаја на почеток да праќаат хеликоптери и тенкови, па ги дереа децата живи.

уште боли крвта, уште ги немаме прежалено роднините, поарно остај такви муабети. сум рекол и пак ке речам, таквите „команданти“ најголем ДУШМАН прво на вас Албанците ви се. Паднаа одамна маските, не ги купва поќе никој филмојте од типот „ми смо жртве“’ , само презир остана кај обичните луѓе низ светов према „вашите“ („вашите“ затоа што јас не генерализирам, иако сум љут на повеќето Албанци во Македонија, сепак презирот го чувам само за оние кои и денес размислуваат на начин „баљи комбетаре бе пичка матер, има све да кољем“ )
Ако ти, летото кога шеташе со Еко, седнеше на момент и го свртеше овој муабет, можеби ќе дознаеше дека ги осудува сите луѓе кои прават зло на другите. Во ниту еден момент не рекол убаво направија, сите останати требаше да ги убијат, треба да се врати 2001, еден каур да не остане. Ова ти го кажувам дека јас повеќе го знам од тебе ... тоа што ме интересирало, сум го прашала и сум му кажала. Не општам без врска муабети во живо, за да го корегирам неговото мислење тука.
Тоа болдираното ти е грдо.
Кому и што простуваш ти? Баш поради фактот што не си жител на Македонија, немаш кому да му замериш или простиш без да ти побара прошка ... немаш ти толкаво срце ...
А за дерењето живи луѓе, за хаосот од војната ... ти вака како попаметен, си се заинтересирал некогаш да ги видиш и двете настрадани страни? Или веруваш слепо дека само ние сме оштетени?
Си видел останати деца без родители кои раскажуваат како нашите им убивале сестри и браќа, си видел мајки и татковци кои низ солзи се сеќаваат на загубата на своите деца итн? Или боли само твоето? И после ќе кажеш не генерализираш ... секако дека да.
Јас генерализирам да, и несакам да се повтори ништо од војната ради сите обични луѓе кои на крај го јадат стапот. Не се должни нашите, а ни нивните селани и граѓани да бидат убивани само затоа што едните се македонци, а другите албанци.
Аман расчистете еднаш некои работи!

... И уште нешто за сите шипци шо читаат.
А ако многу рипате ќе биде куку леле до небеса. А и кај нас односите се прилично изменети. Нели ви се чини дека едвај ве чекаме да почнете нешто? Второ полувреме...
На овој речник очекуваш дека нема албанец да ти врати со лошо? Ќе се сложиш со мене дека треба да се едуцираат и двете страни, нали?
А и друго ... кој чека второ полувреме? Ти од тука си или од надвор од каде фаќаш сеир? Од таквите како вас, пропаѓа државава ... седете тука де, не давајте ги куќите и имотите на албанци за да ги нема толку ако ви сметаат. Или секој својот двор посебно го гледа, кога така му одговара?
п.с. Не сфаќај се` лично. Тука зборувам за сите општо, ама ти ми се најде на пат со твојот провокативен пост, кој патем требаше да го избришам дека содржи навреда.

Ешко :) шо мене ми се срдиш, не сум јас тој шо зеде пушка да пука по некого. (сеуште, и не сакам да земам пушка, зато викам треба најмногу ум да делат меѓу „вашите“ луѓето ко тебе, ама ти го свати то ко навреда. а целта е јасна, не сакам пушки, поарно е муабет уз кафе...)
Па не си тој што зеде или ќе земеш пушка, затоа не си компетентен да се фрлаш на темава како да ти била убиена цела фамилија во војната, или се грижиш за истата доколку пак нешто слично би се случило. Не мора дополнително да с`скаш луѓе кои секојдневно се соочуваат со ситуации непознати за тебе.



Данок плаќам моментално на СРГ (Сојузна Република Германија), знаеш убаво, исто како што знаеш дека пасошот не би го менувал за „стански“ ни за азно.

Јас не ти кажував бајки лани...

2001 беше лош белег, кога Албанци зедоја пушки „држава да градиме“ заеднички... хронологија заебана работа... кој прв започна, Ешко? кој почна да пука? толку права немавте?
Па што живееш таму де? Нели си контрадикторен малку?
И да, да се повторам дека потенцираш и ти ... овие бајки не ги кажуваше додека пиевме кафе сите ... затоа и си ми чуден.


За дерењето деца , од почит према живите кои уште не ги преболеле своите, нема да ставам слики. побарај на веб страните на УЧКИТЕ, уште се гордеат шо преживеаните од зољите ги мачеа...

Македонци таква работа да прават, не само шо би се срамел, него би ги пикнал во зандана и би го фрлил кључот...

да не се вртиме во круг. ти, за разлика од повеќето албанци кои сум ги сретнал, имаш супер размислувања, ама едно не си разбрал:


иначе, доколку примети, „Албанци“ го користам само ко ќе почнат разни гомнари да се просеруваат...
Не треба да се срамиш, затоа што јас лично имам гледано емисии со настрадани и од другата страна. Не за џабе ми е криво за сите од двете страни кои недолжни загинале или останале сакати.
Иначе ако не генерализираш, немој и кога почнуваат просерувањата.

...KOJ BE ZVEROVI SME NEMA VRSKA .SO MULTI ETNICKI SOSTAV POLICIJA E STVARNO SMESNO ABE DRUZE DENESKA STO DOBIV INFORMACIJA TOES JA SLUSNAV LICNO OD EDEN DZANDAR DEKA POLICAJCITE ALBANCI POCNALE DA ZEMAAT BOLOVANJE OVA TI GO KAZUVAM KAKO INFORMACIIJA OD PRVA RAKA,I NIKOJ NE MOZE DA ME UBEDI TDEKA NEE TAKA.i nemoj nekoj da se usudi da dade glup komentar na ova zatoa sto ke ispadne mnogu smesen,so negoviot komentar.
Од прва рака?:uvo:
И јас имам информации од прва рака дека вечерта пред нападот два автобуси со полицајци, доцна вечерта тргнале од Струга ... Струга знаеш дека има албански полицајци, нали?

А на темата конечно ... неможам баш да ја поздравам акцијата од милион причини. Едната - акција по некое лице кое не било во селото ... ако е спремна акција, нели треба да е се организирано и точно? Како може да избега главниот криминалец, башка и отпосле да има коментари дека не биле сигурни дека воопшто бил во селото? Неорганизирано.:toe:
Втората причина ... има нашата држава обучени лица за вакви акции, кои со помалку штета би фатиле криминалци или терористи ... треба можеби така да се обиде нареден пат.

Може бев малку оф топик, ама одговарам на другите кои го направиле истото пред мене ...
Ај така.
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
А за дерењето живи луѓе, за хаосот од војната ... ти вака како попаметен, си се заинтересирал некогаш да ги видиш и двете настрадани страни? Или веруваш слепо дека само ние сме оштетени?
Си видел останати деца без родители кои раскажуваат како нашите им убивале сестри и браќа, си видел мајки и татковци кои низ солзи се сеќаваат на загубата на своите деца итн? Или боли само твоето? И после ќе кажеш не генерализираш ... секако дека да.
Јас генерализирам да, и несакам да се повтори ништо од војната ради сите обични луѓе кои на крај го јадат стапот. Не се должни нашите, а ни нивните селани и граѓани да бидат убивани само затоа што едните се македонци, а другите албанци.
Аман расчистете еднаш некои работи!
ок јас потполно те свакам и свакам што сакаш да кажиш, во ред е тоа што го зборуваш дека од двете страни има оштетени и разбирам дека има и Албанци кои не сакаат тоа од 2001 да се повтори, но морам да напоменам дека токму тие селани и токму тие обични луѓе се токму тие терористи и „борци за човекови права„ кои убиваа македонска војска, АРМИЈА која се бори за заштита на македонскиот народ(заедно со оштетените малцинства) од таквите терористички акции.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
А на темата конечно ... неможам баш да ја поздравам акцијата од милион причини. Едната - акција по некое лице кое не било во селото ... ако е спремна акција, нели треба да е се организирано и точно? Како може да избега главниот криминалец, башка и отпосле да има коментари дека не биле сигурни дека воопшто бил во селото? Неорганизирано.:toe:
Втората причина ... има нашата држава обучени лица за вакви акции, кои со помалку штета би фатиле криминалци или терористи ... треба можеби така да се обиде нареден пат.
Ај така.
Vikas neorganizirano?! Od ovaa akcija poorganizirana zdravje. Veruvam deka ne si zapoznaena so logistickiot del od timot. Epa da ti kazam za ovaa akcija toj ima najgolema zasluga i e najvazna karika vo timot. Ovie sto bea vchera vo akcija, ne se obucheni? Abe sto zborish... Aj ke te pustam so noz ili so yugo i ti fakaj teroristi so ak47 i topovi... Makedonskite SWAT aka Volci se najobuceni od vojskata na Armijata, a Lavovite od policijata.. Takva glupost za poobucheni lica ne ti trebase.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
dobro se prasal nekoj koj stoi zad tie kriminalci? misliite deka od zadovolstvo bisedele po shumite? koj stoi zad seta ovaa rabota , koj gi plakja.na komu e dojdeno do nemiri vo makedonija i na balkanot. nie mora da rascistime edna rabota, albancite se posebna kultura, posebna religija, poseben govor, nisto ama bas nisto nemaat pribliznozaednicko so nas.ova deneska sto nam mise slucuva e maslo na komunizmot koj od nas sozdade lugje bez cuvstva za sopstvena drzava nacija i narod.neka neve cudi ova sto deneska se slucuva so nas vo makedonija i na balkanot. dali nekoj se prasal kakva bila makedonija , kakva e deneska i kakva ke bide vo idnina . iskreno idninata na mojata drzava mnogu me zagrizuva . vo edna prilika kazav , ako nemozeme da se sakame so albancite barem mozeme da se pocituvame kako lugje edni pokraj drugi.i od dvete strani ima kriminalci i lugje koj stose za pocituvanje. problemite na site nise isti :( nevrabotenost, siromastija, ednostavno opstanokot nie zaednicki .mnogu makedonci rabotaaa vo firmi na albanci i obratno albanci vo firmi na makedonci .nikogas nesmee da se dovede vo prasanje dobrite vrski biznis ise drugo za necii interesi.po brojot na naselenie i investiranje vo makedonija , mozam so sigurnost da kazam deka tuka albancite se pogolemi investitori od nasite makedonci , zasto e toa taka nenzam ni samiot jas , verojatno na nasite iselenici podobri imse kamatite vo stranskite banki odkolku da investiraaat vo makedonija.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Во моментов немам толку време убаво да реплицирам (ке биде и тоа :wink: )... па затоа во знакот на мојата добра воља се надевам нема да Ви е мачно, симнетего овој pdf фалј и читните малку (да не рече Сердарот дека на сум читнал), тоа е една книга има 210 страни:

Не може мене да ми биде добро, ако на мојот сосед му е лошо
(кликнете, симнете, читајте)

Ова треба да го слушаат и читаат децата, зборот на обичниот човек а не вести.

Пријатно читање. :smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Пред се би рекол дво-етнички но никако мулти-етнички.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Tуку никој не кажа колку пари се во игра штом властиве покренаа ваква голема акција за да им помогнат на Красничи да куртулат од нивните поранешни "ортаци",барем засега?
Така е АБЦ, тие две групи имаа вооружена престека, па некои од повредените (братот на Красничи) беа недостапни за полицијата се додека некоја ТВ екипа не ги сними дека се во клиницкиот цнтар пренесени.
Значи на терен има две групи а полицијата сега бркаше само една, се надевам дека набрзо и втората ќе почнат да ја чистат ако не тогаш тоа ќе биде проблематично.

Иаку околу тоа дали е избран денот, колкава била силата и таки работи не се за коментирање. Ваква акција не се прави за саат-два така да била планирана нешто поодамна и кога ги имале вистинските информации ја започнале. За употребата на сила усте помалку треба да се коментира, нити ние ниту некој друг не бил во планините да види што се случуваше таму. Се виде дека таа сила била доволна за да нема човечки загуби кај полицијата и да има успех акцијата. Според мене можеби требало и поголема сила за да нема ни едн избеган од аа група на криминалци.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Извините што сепак ке реплицирам на оф топик, но морам, ви ветувам ова ми е последен. Да почнам со Световид.

Јас не се сеќавам ниеден Албанец да кажеше јавно ИЗВИНЕТЕ за 2001 ви згрешивме (освен Тачи додуша, иако којзнае колку е искрен).
Не сваќам што сте запнале со тоа извинување за таа проклета 2001-ва, не гледам начин и доколку би го направил тоа дали сепак нешто би сменало во вас. Ако е така тогаш и вие мене треба да ми се извинувате (лично само мене за тие неправди што сум ги доживеал на моја кожа додека растев, на мојот татко, на мојот дедо, на мојот брат и на мојот братучед).

Јас живеам во прилично хомогена (Македонска) средина, ама како за чудо прв комшија ми е Албанец. Исто така како за чудо Албанец има мал бизнис токму до мене. И ништо не им фали. Море супер им иде! Е, сакам јас да видам Македонец да ги ужива истите ’привилегии’ во хомогена албанска средина. Нема, така?
Жалосно е ова што го пишуваш искрено. Јас живеам во Струга. Ете процентуално бројот е поголем на албанците но ниеден македноски бизнисмен па дури и мал препродавач не банкротирал, напротив бизнисот му цути. А околу тие привилегии што некој ги уживаЛ а некој не ке прочиташ малку подолу.

Дали другар ти Еко некогаш јавно се запрашал зашто е така? Дали се обидел да ги смени работите првенствено со агитирање кај своите? Се сомневам.
Има една стара народна изрека: "Тоа што еден будала ке расипе, сто паметни не можат да го поправат"... јас во никој случај не сум будалата а ни случајно не се сметам за сто паметни луѓе. А што се однесува до агитирањето не сум видел потреба дека тоа треба да го направам од проста причина што сите другари и фамилија што ми се го имаат истиот став како и јас... а за сите останати важи народната изрека.

Затоа јас сум скептик дека некогаш ние, Македонците иу Албанците ќе живееме во мир. За жал... Пак ќе речам, има сеуште тронка надеж, но топката е кај нив, не кај нас. Они се на потег.
Скептици секогаш имало и секогаш ке има, тоа е твое лично право, јас пак секогаш тргнувам по друго наравоучение т.е. дека сите луѓе се добри... па со таа надеж знам дека еден ден мојот внук нема да знае кој е Премиер... кој е Лидер на Партија.... кој е Командант Нацисти.... како изгледаат Лавовите специјалци и тнт.

Така да, Световиду јас и ти сме многу различни, не според вера или нација, туку според каратер и морални вредности.

Одиме понатака со Сердарот.

За да не испадне ова долгометражен филм ке се осврнам само на неколку "болни" точки од твојата реплика, останато во некоја друга прилика.

2001 беше лош белег, кога Албанци зедоја пушки „држава да градиме“ заеднички... хронологија заебана работа... кој прв започна, Ешко? кој почна да пука? толку права немавте? какви жртви бевте вие? не чинеше Турскиот хероин, па се напрај пазарот и математиката дека поефтино е да се произведува во МК?
Тешко тебе ако мислиш дека толку животи се згаснаа за некојси хероин да се произведувал во Македонија.

Што се однесува до правата, ти би требало најубаво барем еден мал дел да го сватиш бидејќи си во странство. Таму ти и сите други, не пасоши да земате, не не државјанства, секој ден да го дигате германското знаме и да викате Хајл Хитлер.... на крај сепак ке си АУСЛАНДЕР, секогаш кога ке влезеш во банка да побараш кредит слубеникот ке ти се смешка и кога ке го кажеш името ке ти рече извинете господине ни вие не ги исполнувате условите за нас... и тнт (поправиме ако грешам)... Епа отприлика тоа се случуваше со повеќето албанци во нашата држава.... знаеш ли ти колку е тажно да си Аусландер во твојата татковина?... Но нејкам да навлегувам во глобалните тогашни проблеми... во тоа време и сам на своја кожа си ги осетив тие неправди... но истраив... и на факултет истото ми се случиваше.... истраив... трпението чуда прави... но суровата вистина е дека не се сите Ешк[овци].

Ако ме прочиташ тро поубаво, и од аспект на ЧОВЕК, а не на Албанец кој што мора да се солидализира со Албанци, можеби ќе видиш дека подобро им мислам на Албанците од повеќето ваши „лидери“.
Јас не почитувам ниту еден лидер... од ниедна партија или ентитет... тоа е сосем друг муабет... јас сум обичен човек... и ме засегаат обичните.... а такви има полно тука на форумот... никогаш не патат челниците... пати народот... а народот е овца... и све се врти во круг... тажно но вистинито.

иначе, доколку примети, „Албанци“ го користам само ко ќе почнат разни гомнари да се просеруваат...
Извини но јас на многу пати сум бил максимално иритиран од разни нечовечки коментари но никогаш не сум искористил било каков навредлив збор да опишам една нација. Ако направиш едно барање на форумов колку за споредба помеѓу зборот "албанец" и "каур" што мислиш кој ке е резултатот?

За крај, уште еднаш да се извинам што малку го издолжив муабетот но тоа беше едноставно појако од мене. Оваа е јавен форум, тука секој чита. Лично мене посебно ме засегаат младите, нејќам тие да читаат само еднострани коментари и да си створат некоја грешна генерализација. Ние нашата младост лошо ја поминавме, секој ден нова војна, нов конфликт на вести.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
OK, si kazavte, site, nekoi se isposraa, za tie sledi ban ako uste ednas beknat na temata, debilite, kako i po obicajm se izdebilisaa, a nekoi koi probaa umno da diskutiraat, dzabe, im propadna od maloumnici.
Mir megju site, a onie, si znaat koi, koi se kretenisuvaat, uste ednas i delam dolgotrajni banovi.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Ne sakam da veruvam deka nekoj manipulira so MVR.
Stvarno ne znam koja e semata so Krasnici ama se nadevam deka site kriminalni bandi kje si go dobijat ona sto im sleduva.

Така е АБЦ, тие две групи имаа вооружена престека, па некои од повредените (братот на Красничи) беа недостапни за полицијата се додека некоја ТВ екипа не ги сними дека се во клиницкиот цнтар пренесени.
Значи на терен има две групи а полицијата сега бркаше само една, се надевам дека набрзо и втората ќе почнат да ја чистат ако не тогаш тоа ќе биде проблематично.

.
No se dodeka ima vakvi pojavi kje ima i materijal za spekulacii.
Zatoa apel do MVR, ne dozvoluvajte nikoj da go rusi rejtingot na ova ministerstvo.

Агим Красниќи помоќен од МВР




Лекарите на скопската Клиника за абдоменална хирургија пет дена по инцидентот во тетовско Одри, официјално потврдија дека кај нив се лекува Али Красниќи, припадник на „кондовскиот клан“ ранет во престрелката. Скопските лекари се покажаа како подобри детективи од полицајците и користејќи современа форензичка опрема и лаборатории за утврдување ДНК го открија идентитетот на ранетиот пациент. За разлика од нив, во МВР не можеа да потврдат дека повредениот донесен во скопската болница е Али Красниќи, бидејќи немал лична карта. Полицајците чекале да се освести пациентот за да го прашаат како се вика?!

Дали овој „пациент“ има поинаков третман во МВР затоа што е брат на Агим Красниќи, затоа што Агим Красниќи е штитеник на ДПА и затоа што Агим Красниќи повеќе од една година е штитеник на партизираното судство?

Каков заклучок може да извлече јавноста од оваа срамна епизода? Дека авторитетот на Красниќи е поголем од авторитетот на МВР, штом никој од Министерството не смее да писне ни збор против неговиот брат, кој учествувал во убиството на Џавит Морина во село Одри. За разлика од Али, МВР беше транспарентна само за идентитетот на вториот повреден во престрелката, Зија Вејсели.

Додека МВР не одговори на прашањата кои се „криминалните групи“ што учествуваа во престрелката, јавноста со право ќе се сомнева дека полицијата заштитува некои од нив. Со тоа се оправдуват и тврдењата дека во МВР функционираат две паралелни структури - една формално предводена од министерката Гордана Јанкуловска, а друга - под контрола на нејзиниот заменик, Рефет Елмази. МВР не смее да биде коалициска експозитура ни на ВМРО-ДПМНЕ ни на ДПА.

Игор Шегавик
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ме насмеа малку тоа дека преку ДНК анализа му го откриле идентитетот, новинаров изгледа многу гледа CSI : )

Не сум знаел дека имаме база на ДНК и сите сме заведени во неа. Зимаш влакно или плумка од некој, ги брцаш во машината и одма ти кажува кој е, хехехе : )
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom