Гласај: Бојкот на Охридскиот туризам: Сложно, да "неидаме"!

Чисто да се преброиме, колку луѓе се подготвени да го бојкотираат.


  • Вкупно гласачи
    247
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
Татко is back...
1. Пријатно сум изненаден шо не ме банираа - толлу страшно звучам по телефон бе дарко??? - ме изненади, пријатно со постапката... Ч)
2 До Винстон- друже не сум наркоман.... македонци не мразам... така да не клевети... а ако сакаш мојме да се дружиме...лоло.... па тогаш кажви....
2. До Магде... која и да си... мило ми е шо те забавувам... овие админиве овде бар имет појке осет од оние на идивиди- гледет кој ја разгорвит атмосверата и не банирет... то ми се свиѓат... И во иднина ке те смејам- пошо јас за то служам... инстант џокер , шут, простак од провинција кој поентава му ја земет на подсмев.. ако во иднина не те смеам , викни ме па со пердув ке те галам по табани ... дур не доживејш мулти- врзани- оргазми- се разбира анални...Cause I will doooo what I should doooo to make u make u happy,,,,, to make u make u happy... ја знајш ова песна или си помлада... сепак јас сум туристички радник...Ч)
3. Треба да се рекламираме дури и кога доларот ке го продаваме по 80 центи - Форд
4. Луѓето јадат јајца од кокошка а не од патка од проста причина што кокошката кога ке го снесе кокодака и го несе на јавно место, а не како патката тивко и на скришно место....исто така мисла од гуруто на раниот маркетинг Форд...

Така да деца могилиња.... Немат лоша реклама... Немат лош публицитет.. имат само квантум на публицитет... Така да со бојкотов не рекламирате нас.... Ево ви се приклучвам од проста причина шо секој понормален и пообјективенке се запраша- а зошто е бојкотов:::??? шо е работава???
Охрид - во потсвест ке му е ... па ке ни дојт... ако не оваа година... наредната.... слободно продолжете....
Поздрав од Охрид...Ч)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Цените,цените.

Не може Охрид да се рамни со морињата околу него економски :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Зиро, добро :)

Предлог: во зависност од капацитетот на објектот, терасата, кафулето, шоидае...да се има определен соодветен број на вработени. На пример, ресторан со капацитет од 100 гости да има 6 келнери, без оглед кој колку е "способен" и колку гости мора да услужува. Кафе тераса со капацитет од 70 гости да има 5 келнери, и така натака... Проценките нека ги направи стручна комисија која ќе оценува повеќе фактори: анкети, лично искуство, проценки.

Сите келнери кои ќе бидат вработени по овој принцип да имаат поминато макар краток курс после кој ќе знаат дека насмевката на лице и соодветната услуга носи бакшиш и повторна посета на локалот од страна на муштериите, го дига рејтингот на местото и го прави бесмртно.

Платата на конобарите за оваа работа да биде определена со минималец со плус бонус бакшиши. Мојт вака?

Ресторани, фастфудови... гужва е луѓе, реално. Замислувам некоја 18 годишна девојка со 2 месеци работно искуство која треба да услужи 7 луѓе во минута. Значи, треба да се покаже соодветно разбирање. Од друга страна, да има слични пропорции за капацитет и проценка за посетители во сооднос со вработени.

Дали сме некаде према правиот пат?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Зиро, добро :)

Предлог: во зависност од капацитетот на објектот, терасата, кафулето, шоидае...да се има определен соодветен број на вработени. На пример, ресторан со капацитет од 100 гости да има 6 келнери, без оглед кој колку е "способен" и колку гости мора да услужува. Кафе тераса со капацитет од 70 гости да има 5 келнери, и така натака... Проценките нека ги направи стручна комисија која ќе оценува повеќе фактори: анкети, лично искуство, проценки.

Сите келнери кои ќе бидат вработени по овој принцип да имаат поминато макар краток курс после кој ќе знаат дека насмевката на лице и соодветната услуга носи бакшиш и повторна посета на локалот од страна на муштериите, го дига рејтингот на местото и го прави бесмртно.

Платата на конобарите за оваа работа да биде определена со минималец со плус бонус бакшиши. Мојт вака?

Ресторани, фастфудови... гужва е луѓе, реално. Замислувам некоја 18 годишна девојка со 2 месеци работно искуство која треба да услужи 7 луѓе во минута. Значи, треба да се покаже соодветно разбирање. Од друга страна, да има слични пропорции за капацитет и проценка за посетители во сооднос со вработени.

Дали сме некаде према правиот пат?
А како планираш ова во пракса да го спроведеш ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
imase sea neso kako predlog, ne znam dali go usvoija, deka vo ugostitelskive objekti smejt da rabotit samo onaj so imat zavseno ugostitelsko, ama site so se od ohrid znaet koj odit ugostitelsko...
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Зиро, добро :)

Предлог: во зависност од капацитетот на објектот, терасата, кафулето, шоидае...да се има определен соодветен број на вработени. На пример, ресторан со капацитет од 100 гости да има 6 келнери, без оглед кој колку е "способен" и колку гости мора да услужува. Кафе тераса со капацитет од 70 гости да има 5 келнери, и така натака... Проценките нека ги направи стручна комисија која ќе оценува повеќе фактори: анкети, лично искуство, проценки.
Сите келнери кои ќе бидат вработени по овој принцип да имаат поминато макар краток курс после кој ќе знаат дека насмевката на лице и соодветната услуга носи бакшиш и повторна посета на локалот од страна на муштериите, го дига рејтингот на местото и го прави бесмртно.

Платата на конобарите за оваа работа да биде определена со минималец со плус бонус бакшиши. Мојт вака?

Ресторани, фастфудови... гужва е луѓе, реално. Замислувам некоја 18 годишна девојка со 2 месеци работно искуство која треба да услужи 7 луѓе во минута. Значи, треба да се покаже соодветно разбирање. Од друга страна, да има слични пропорции за капацитет и проценка за посетители во сооднос со вработени.

Дали сме некаде према правиот пат?

Вакво нешто и јас замислував. Само сепак мислам дека не е се во квантитетот,треба и квалитет. Ама добро,треба насмеани фаци,со желба за работа,со ентузијазам. Има некои ептен намќори,па дури и да направи некоја поголема грешка нема да се извини. Значи во сите ресторани може и немора вработени со богато искуство. Ама мислам дека во фаст-фуд рестораните мора да ги има оние со работно искуство,пред се заради категоријата во која спаѓа...Брза Храна :)

И да. Ако вака дискутираме сме на правиот пат. Само да не се појави некој паметњакович пцуејќи и навредувајќи се друго,незнаејќи дека не го валка името само на Охрид туку и на цела Македонија.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
А како планираш ова во пракса да го спроведеш ?
ко шо не си видел.... на Запад овие ти се се параметрите....
1.Објектот морат да е повисок од 4 м.
2. На м2 еден гостин (клубој, дискотеки,)
3. 1 келнер на 4 маси (ресторани)
4.Не смее бркови, брада, нокти, накит или нехигиенски изглед вработен////
5.На 3 саати пауза од пола сат за секој... со еден ротирачки келнер или кувар - зависит...
Ево ти правилник.... имаш и мал милион прописи за светло, заштита и др....
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
ко шо не си видел.... на Запад овие ти се се параметрите....
1.Објектот морат да е повисок од 4 м.
2. На м2 еден гостин (клубој, дискотеки,)
3. 1 келнер на 4 маси (ресторани)
4.Не смее бркови, брада, нокти, накит или нехигиенски изглед вработен////
5.На 3 саати пауза од пола сат за секој... со еден ротирачки келнер или кувар - зависит...
Ево ти правилник.... имаш и мал милион прописи за светло, заштита и др....
И демек охрид вака е ? ако имат потреба стајте уште љуѓе а не да се скапаш чекање

Во сезона вадит пари колку за цела година се стегнал за уш некој плус вработен :helou:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Цените,цените.

Не може Охрид да се рамни со морињата околу него економски :)
Јебало те море бачко, не го деградирај второто најстаро езеро во светот, а воедно и второто најдлабоко со максимална длабочина според последните мерења до 600 метри. Езеро кое ти нуди една најубава пастрмка која се памети 2 недели откако ќе ја изедеш. :smir:

Цените... ти зборував вчера по мсн кога ги споредувавме Неи Пори со Охрид, заради тие цени. Disclaimer> Не се залажувам дека се ниски. Реално, знам дека би прифатиле и повисоки кога би сметале дека според услугата сте платиле можеби и премалку. Ако грешам, нека изгорам, ко Пепи Бафтироски.

Но, Мартин да те потсетам... Кога пиеш Макијато на плажа во Охрид, или на платформа во езеро, покрај убавиот опис кој го даде Форчун во нејзиниот пост за начинот на уживање во тие неколку голкти кафенце, ќе те потсетам дека пиеш кафе во град во кој после кафирањето можеш да одиш во некој од музеите или археолошките локалитети, да видиш шо праеле столетија наназад нашите предци на овој простор. Да ги видиш темелите на Охридската Архиепископија, или Античкиот Театар, или едноставно да седнеш на некоја клупа во Канео и да размислуваш како што не си размислувал дотогаш, да наполниш батерии како никогаш... Пиеш кафе во градот, па одиш до местото каде Климент во 9-тиот век го изградил ПРВИОТ УНИВЕРЗИТЕТ ВО СВЕТОТ.

Вечерта, бираш една од повеќето дискотеки кои често нудат солидна порграма за сите вкусеви, и ги трошиш батериите :)

Поентата ми е дека во сите градови кои дишат со илјадници години и имаат историја во секој еден камен во нив, зад секое едно ќоше... цените се повисоки. Фала богу, тоа треба да е во реални размери во сооднос со можностите на локалното население, туристите од Македонија и странските гости. Некој МОРА да направи студија и да даде соодветни предлози, или нека тестираат на своја рака со астрономски цени, па нема и јас да влегувам во такви угостителски објекти.

Еден од проблемите е што стратегијата за туризам не е дефинирана докрај. Мора на нешто да се стави акцент или да се работи деноноќно за да се задоволат сите аспекти на туристичката понуда, кои можат да бидат: плажите, културно-историското наследство, фестивалите и културните збиднувања, ноќниот живот.

Точно е дека има потенцијал и за млади и за стари, уште поточно дека треба да се зголеми многукратно работата на додатно промовирање на услугите кои се нудат.

Дали е нормално да нема нити една кампања за летната туристичка сезона? Каде е ХОТАМ, каде е општината?

Ајде, на крај ќе склопам/склопиме нешто и може да го промовираме како идеја токму ние!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
ко шо не си видел.... на Запад овие ти се се параметрите....
1.Објектот морат да е повисок од 4 м.
2. На м2 еден гостин (клубој, дискотеки,)
3. 1 келнер на 4 маси (ресторани)
4.Не смее бркови, брада, нокти, накит или нехигиенски изглед вработен////
5.На 3 саати пауза од пола сат за секој... со еден ротирачки келнер или кувар - зависит...
Ево ти правилник.... имаш и мал милион прописи за светло, заштита и др....
Баш така, со регулатива се решават се.

И демек охрид вака е ? ако имат потреба стајте уште љуѓе а не да се скапаш чекање

Во сезона вадит пари колку за цела година се стегнал за уш некој плус вработен :helou:
Геџо, не го тупи сеа и ти ебаго. Гледаш дека знајме како е убо, учиме по нешто и ние. Да имам локал, ќе го спроведам ова. Да сум градоначалник, ќе го донесам како закон.

Пошто не сум нит едно нит друго, ќе се потрудам колку можам да се имплементират ова. Ако нејќит градоначалникот / советот... ќе е тешко, бидејќи газдите не се толку далековиди за да рачунет дека понекогаш е можно 2 години да работет со мала загуба (поради екстра трошоците кои една ваква регулатива ќе ги донесит), ама после 10 години да имет огромен профит, рејтинг, сигурен бизнис и да придонесвет за шо поголема посетеност на градот.

Од друга страна, и државата не помагат... Плажите ги дават под концесија од 2 години - премал период за солидно вложување, екстра трошоци и исплатливост. А за имиџ сопствен, ретко кој влегува во трошок толкав.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
40
Поени од реакции
3
Јас во секој момент тврдам дека местава по Охрид работет најпрофесионално од сите места во македонија... а за злобни коментари знајме... нека работет некој скопски клубој со толку гужва.... па ке видам... другиве не ги ни споменувам...
Абе аман во Злате ти ја земаат пајнцата уше недојаден... ми се случи еднаш и од тогаш не одам... ама не кењам....или да повикувам на бојкот... едноставно менвам локал...
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Абе и тој онтоп го тупит ептем ама то е то. И струга е иста слика со плажи и све па пак цените се за 10-20 денари поскапи во сезона . Нарачај за 5 минути мах. добиваш пијачка кај сакаш седни
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ко шо не си видел.... на Запад овие ти се се параметрите....
1.Објектот морат да е повисок од 4 м.
2. На м2 еден гостин (клубој, дискотеки,)
3. 1 келнер на 4 маси (ресторани)
4.Не смее бркови, брада, нокти, накит или нехигиенски изглед вработен////
5.На 3 саати пауза од пола сат за секој... со еден ротирачки келнер или кувар - зависит...
Ево ти правилник.... имаш и мал милион прописи за светло, заштита и др....
Во странство HACCP системот е задолжителен за местата во кои се работи со храна, бркови, нокти, немиење раце после одење во ВЦ или некои мириси несмее воопшто да ги има, плус секој келнер треба да има курс за угостителство и однесување со муштериите....

Ќе го има ова и кај нас сакале неќеле за 2 години преку сила, до 2009 ќе мора се имплементира HACCP.

Барем ќе се знае за што се даваат парите, за свои пари ќе добиеш квалитет.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Бате, еве охриѓани сега ти викаат: Се трудиме да е подобро, дојдите.

Ќе дојдиш?
Да бе бате ќе дом, јас кажав не сум за бојкот, за обука на охриѓани со драго срце, што треба тука сум...охрид е исто толку твој колку што и мој, само што ти си имал среќа(или несреќа) да се родиш таму

imase sea neso kako predlog, ne znam dali go usvoija, deka vo ugostitelskive objekti smejt da rabotit samo onaj so imat zavseno ugostitelsko, ama site so se od ohrid znaet koj odit ugostitelsko...
Е то е всушност она што треби, немора факултет за туризам и угостителство доволно е еден 6 месечен курс, да се свати како се работи со туризам да му се презентираат светски стандарди како што и зошто... ќе биде подобро, осеќам дека ќе биде од кога охриѓаните ќе си ја спуштат гордоста и ќе сватат дека живеат од туризам, пошто то е охрид, туристички град...

Еф на крај за најспоменуваните, ТАКСИСТИТЕ, ... мала реклама.. возете се со БЕЛ МЕРЦЕДЕС... ко сум се возел сонив дур и тие ПЦУЈАТ по своите колеги што им праеле на децата... од нова автобуска до центар 300 денари (сепак има и поштени)... ете и предлог за спас од таквите, ознаки на колите...
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
И сега што решивме? Одиме во Охрид, а нивните угостители ни ветуваат дека ке се подобрат или? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom