Гитарски појачала

F

FallenHypaspist

Гостин
Јас брат би ти препорачал Вокс ( само не знам на кој мислиш,оној комбото е сигурно) ако е зборот за тоа можеш скоро се да свираш, а фендерите не ми се бендисуваат многу многу, а и некако многу си ограничен со него....Иначе јас имам Line 6 Spider II 75 Wats и сум многу позадоволен од било кое друго појачало што го имам пробано...уникат и унуверзала..позз
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Јас брат би ти препорачал Вокс ( само не знам на кој мислиш,оној комбото е сигурно) ако е зборот за тоа можеш скоро се да свираш, а фендерите не ми се бендисуваат многу многу, а и некако многу си ограничен со него....Иначе јас имам Line 6 Spider II 75 Wats и сум многу позадоволен од било кое друго појачало што го имам пробано...уникат и унуверзала..позз
Сите што ги прашав ми кажаа VOX, ми рекоа дека Фендерите што се носеле у Мк биле со тиња квалитет и дека брзо се расипувале. Фала, енивеј.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Шо као фендер зимаат намерно ги поебуваат појачалата само зашто идат у мк?!
Мислам, незнам зашо бараат луѓе совети за вакви ствари...

Идеш пробуеш, осетуеш, и одма знаеш што треба да купиш, нема тука рекла-казала и пекмезење околу...
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Шо као фендер зимаат намерно ги поебуваат појачалата само зашто идат у мк?!
Мислам, незнам зашо бараат луѓе совети за вакви ствари...

Идеш пробуеш, осетуеш, и одма знаеш што треба да купиш, нема тука рекла-казала и пекмезење околу...
Па добро брат ипак можда е почетник и не се разбира во квалитет ово оно...
 

IronMan

Dreamer
Член од
25 јуни 2007
Мислења
49
Поени од реакции
3
Е сеа како прво битно е што музика свириш, односно за што ти треба. Ако не грешам, според аватаров си фураш панк :), така да за тоа и двете горе доле би ти завршиле работа. Јас лично користам Fender 212R и не сум многу задоволен од тоа што го нуди. VOX - от се претежно рокерски појачала и не се за секаков вид на музика (пример метал). Fender 212R е транзистор, додека VOX колку што ми е познато повеќето се лампаши што е плус. А за тоа дека Фендерот биле со тиња квалитет не знам колку е точно пошто еве мојот Фендер го имам купено на старо и мислам дека е купен од кај нас, го користам некои 2 години и нема никакви проблеми. Пак ќе речам, се зависи од тоа што жанр на музика свириш и зависи и тоа кој модел од VOX e, така да види, пробај си како ти се свиѓа звукот и избери си. :helou:
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Па добро брат ипак можда е почетник и не се разбира во квалитет ово оно...
Не сум почетник, свирам гитара 4 години, немора да значи дека ако прашам кој, какво искуство имал со тоа појачало дека сум почетник. Нема везе, батали тоа. Појачалото ми е углавно за панк, метал, ска. Незнам, уште се мислам, секој, ама баш секој гитарист што го прашав ми рече да земам VOX.

Јас брат би ти препорачал Вокс ( само не знам на кој мислиш,оној комбото е сигурно) ако е зборот за тоа можеш скоро се да свираш, а фендерите не ми се бендисуваат многу многу, а и некако многу си ограничен со него....Иначе јас имам Line 6 Spider II 75 Wats и сум многу позадоволен од било кое друго појачало што го имам пробано...уникат и унуверзала..позз
Го слушав Line 3 Spider 120 W, сега на youtube, мама ебава, ептен ми се свија. Утре ќе идам до Artist, ќе ги пробам VOX-от и Line 6, па ќе ви пишам шо сум напраил.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Си купив Line 6 Spider 3 75 Ватно... Не да е прејако појачалово, ебава матер :)
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Маршал се знае најдобри се...ја лично користам Laney
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Abe kaj vlado ima najdobri pojacala tipot e ludnica mi bese riknato izleznoto pojacalo dodeka predpojacaloto bese ok tipot mi sklopi novo izlezno u mosvet tehnologija sea pojacaloto e bolje nego novo plus za seto toa mi naplati samo 120 evra sose zvucnik sea ke si zeam i sound ulepshaizer i ne kupuem vise novo pojacalo
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Ајде темава да ја оживееме малце :)

Ја моментално имам VLAD 60W 2 лампи во пред појачало и Celestion Vintage 30-ка звучник. Појачалото е прејако :). Да присоберам пари и најверојатно земам појачало по шема од Marshall JTM45 или 1987X (Plexi). Е тоа е веќе нешто јако, 3xECC83 во предпојачало и 2xEL34 во појачало. :drk:
 

krstenik

first things first
Член од
24 август 2009
Мислења
525
Поени од реакции
21
Користам Fender 15v. За по дома, супер ми е, дури и прегласно. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom