Гитарски појачала

Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Каков избор да се направи при купување на гитарско појачало? Лампа или транзистор, фабричко или пак селф-маде со што до најдобра дисторизја и слично...

Лично се пишманам дали да го купам Fender FM 212R и дали некој го има и дали е задоволен?
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Дали некој има појачало од владо лампа и дали е задоволен? Слушнав дека правел лампаши по шема на маршал 70 вати дали има некој повеќе информации за него и за неговите појачала
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
The Macedon напиша:
Каков избор да се направи при купување на гитарско појачало? Лампа или транзистор, фабричко или пак селф-маде со што до најдобра дисторизја и слично...

Лично се пишманам дали да го купам Fender FM 212R и дали некој го има и дали е задоволен?
Ако земаш 70вати земи си транзисторско, ама ако ти треба за свирки и такво нешто земи си лампаш, бидејќи нема поиздржливо од лампашите.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
The Macedon напиша:
Дали некој има појачало од владо лампа и дали е задоволен? Слушнав дека правел лампаши по шема на маршал 70 вати дали има некој повеќе информации за него и за неговите појачала
имаат у кастро едно такво, не знам дали е лампаш, али супер звучи.
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Абе ARIA земи си ,да те види господ . Може малку поскапо е ,ама имаш на нив и овердриве и дисторзија ... така да , и на квалитетно појачало ке свириш.
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Абе си имам јас процесор така да не ми е толку битно дали на појачалото има дисторзија или ефекти повеќе ми е битен квалитетот за звукот а гледам да е лампаш. Инаку за тој Владо што правел лампаши слушам го фалат голем про бил инаку се јавив кај него и ми рече да дојдам кај него да го слушнам појачалото со моја опрема па ќе видиме.
Ако има некој свирено на негово појачало нека пише
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Добри појачала праи типот, зимај без размислување...
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Си свирел на негово појачало или што си слушнал и случајно да не
ги познаваш спецификациите на појачалата што ги прави?
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Сум свирел, закон е веруј ми... спецификации појма неам... иначе гитара у бас појачало праено од него многу боље звучи него ли на гитарско...
 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
abe mislam deka fenderot pojacala se dobri vaka za pocetok a inace najdobri se Marshal
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
moskva_bojan напиша:
abe mislam deka fenderot pojacala se dobri vaka za pocetok a inace najdobri se Marshal
фендер 80 вати 500 евра... маршал бетер... типот колку што знам бара ефтино а добро појачало, хендмејд од наш чоек..
 
Член од
14 мај 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Se slusnav so covekot i mi kaza deka kosta 250 evra ima 12" celestion zvucnik, praveno po sema na marshall i koristi kvalitetni lampi od usa i ima 70w vaka super zvuci pa najverojatno ce odam do kaj nego da go slusnam. Mesaja, a vo sto e podobro bas pojacaloto od gitaskoto?
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Абе незнам во што е подобро, али мене поише ми се свиѓаше каков звук вади на бас... многу е по полно онака...
 

AquaCool

Sound Factory
Член од
25 ноември 2007
Мислења
144
Поени од реакции
0
Владо топ појачала прави, денес бев кај него да пробам некои.Многу е добар типот, појачала чепка више 15 години, и сите што се по профи нека земаат таму.Он прави поголеми појачала, со мали не троши време.Ја имам фендер појачало пола месец, и толку се каам што го купив што веке го продавам:uvo:

офф топик: Ако некој продава VOX ili MARSHALL поголемо од 20-30w нека пријавува одмааа....:salut:
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Владо топ појачала прави, денес бев кај него да пробам некои.Многу е добар типот, појачала чепка више 15 години, и сите што се по профи нека земаат таму.Он прави поголеми појачала, со мали не троши време.Ја имам фендер појачало пола месец, и толку се каам што го купив што веке го продавам:uvo:

офф топик: Ако некој продава VOX ili MARSHALL поголемо од 20-30w нека пријавува одмааа....:salut:
Vlado e CAR!!!!! kakvi lampasi prai BOLI GLAVA i so e najbitno gi prai so sema po izbor sakas Marshal, Vox ,Fender.... LUDILO!!:vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom