Германија почнува да печати марки

Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.875
Првиот момент кога ќе се откажеме од Европа и нејзините вредносни норми (читај германските) ние ќе се претвориме во диктатура. Помека потврда нема значение.
Потоа ни следи војна, со поделба по етнички линии.

Видов како беше во 2001, ќе биде пак исто.
Јас никогаш не сум рекол дека треба да се откажеме од Европа.
Европа е континент, а сите кои живееме на истиот тој континент сме европејци, единствен начин да се откажеме од тој континент е да го напуштиме, односно да се преселиме.

Од друга страна, Европската Унија и тоа како само не ни треба.
Немаме ама баш никаква потреба од тоа да бидеме дел од нова европска империја, можеме да си живееме исто како и Швајцарија, речиси 100 години е неутрална и не е дел ни од НАТО ни од ЕУ, па сепак и понатаму постои, иако исто како и Република Македонија не излегува на море, затворена е од сите страни.

Германски норми ?

Зарем тоа е поентата на ЕУ ?

Е па, тогаш значи во право се грците кога плукаат по германците, два пати во 20-от век Германија се обиде да се наметне како најголема и најмоќна сила во Европа и во двата наврата изгуби.

Војна со поделба по етнички линии ?

Во ред, и тоа нека се случи, јас немам ништо против тоа да се испоколеме меѓусебно, но така што никој нема да си го пика носот во колежот, во 2001 извојувавме воена победа, но западот си го пикна носот во војната поради што истовремено претрпевме и политички пораз.

Нека има војна, ќе се испоколеме, но на крајот тој кој ќе остане жив ќе биде големиот победник, а светот ќе мора да го прифати таквиот исход.

Турција така си ги има решено своите проблеми после Првата Светска Војна, со поразот во војната и распаѓањето на Отоманската Империја, во Турција се случила граѓанска војна во која западот не си го пикал носот, односно не завзел страна, по што турската република предводена од Мустафа Кемал Ататурк извојувала победа во граѓанската војна, Турција била стабилизирана и најпаметно останала неутрална во Втората Светска Војна.

Се разбира, не смеат да се заборават егзодусот на грците во Анатолија и геноцидот врз Ерменците, но на крајот турската република си ги израмнила своите сметки со своите непријатели, а сето тоа завршило така затоа што западот не си го пикал носот во граѓанската војна во Турција.

Да беше така во 2001, денес не ќе постоеја ни Охридскиот Рамковен Договор, ни промените во преамбулата на Уставот на Република Македонија, со кои македонскиот народ од конститутивен народ стана само една од етничките заедници кои ја сочинуваат Република Македонија, не ќе се случеше територијалната реорганизација на локалната самоуправа по етнички, наместо по економски и социјален план, а Али Ахмети и целата негова банда, а можеби и бандите на Арбен Џафери, Мендух Тачи и на Имер Имери, денес ќе беа или надвор од Македонија, или во затвор, или мртви.

Но бидејќи западот си го пикна носот во војната во 2001, потсетете се, два хеликоптера на НАТО влегоа од Косово и спуштија контејнер со оружје, муниција и лекови наменети за Ахмети и неговата банда, НАТО до денешен ден го негира ова, но ветераните од војната одлично помнат што виделе и дека Ахмети и неговата банда пружале жилав отпор за да македонските војници не стигнат до контејнерот, токму поради ваквото мешање на трета страна во локален конфликт, извојувавме воена победа, но претрпивме политички пораз.

Нека има војна, јас немам ништо против, на крајот или ќе излеземе како победници, или ќе бидеме мртви, но западот нека не си го пика носот во таа војна, нека не остави сами да победиме или сами да изгинеме.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Токму затоа најдобро решение за грчката криза, а и општо за целата европска економска криза, е да се вратиме 10 години назад, пред создавањето и воведувањето на еврото како валута, пред формирањето на евро-зоната, пред почетокот на овој нов ЕвроБолшевизам кој се заканува да завладее со Европа.

Ако ја остават Грција да излезе од евро-зоната и да си ја врати драхмата, Грција ќе може да го репрограмира својот долг, грчката економија ќе се стабилизира, а од кризата во Грција последици ќе трпи само Грција, а не и сите останати држави членки на евро-зоната, или уште полошо, сите останати држави членки на ЕУ.

Тоа не е пукање во сопствена нога, туку секоја држава да може да си ја води својата економија како што сака.

На мене ми е полесно кога знам дека мојата влада донесува одлуки во мое име бидејќи јас сум ја избрал за да ги донесува тие одлуки во мое име, а не затоа што Брисел така и рекол, живееме во независни држави, а не во протекторати.
Ех, како ми мириса на Мирка и некои служби, ех,ех.
Абе не дека не ja остават,а таа не е луда да излезе и да врати драхмата. Грциja многу добро знае што ке се деси, ако врати драхмата и затова кожа ке дерат, но нема да излезнат от еврозоната.
Секи, коjто верува,дека само Грциja ке страда от последиците - стварно нема проим от икономика. Во моментот е jaсно дека Грциja е заминала, прашането е како да се запре да не се шири.
Многу jaсно има критериуми от Маастрих, некои држави не ги почитуваха и затова мора да бидат казнети. Не може да произведуваш 10 евро, а да трошиш 20 евро.
Сека држава и сега може да си ja води своjaта економиja, па до сега можеше да ja води и врз иднината на другите. Сега прашането е како да ja води сама, ама да не застрашува другите.
Интересно,дали обштина Каварди или Охрид се чувствува како протекторат на Скопje, заштото Скопje вака рекло, па вака ке биде.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.267
Поени од реакции
18.092
Нека има војна, јас немам ништо против, на крајот или ќе излеземе како победници, или ќе бидеме мртви, но западот нека не си го пика носот во таа војна, нека не остави сами да победиме или сами да изгинеме.
Сите тези ти се или утупија, да не речам, се граничат со детска фантазија.

Германските стандарди за припадност кон држава се едни од највисоките во светот. Затоа и настанаа овие проблеми со Грција. Се измешаа лончињата.

Тие се стандадите за демократија и ако не ги следиме, одиме кон диктатура, со светлосна брзина.

Еве на пример ако почнеме само малку да ги вртиме нашите цели кон исток, одма влетуваме во демократија од типот на руската, а можеби белоруската.

А за глупостиве за војнава, нема да ги коментирам. Стварно е муабетов детски.
Немало никој да се меша?!?
На балканот???
И тоа пази те молам во бурето барут на балканот, наречено Македонија. :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.875
Сите тези ти се или утупија, да не речам, се граничат со детска фантазија.

Германските стандарди за припадност кон држава се едни од највисоките во светот. Затоа и настанаа овие проблеми со Грција. Се измешаа лончињата.

Тие се стандадите за демократија и ако не ги следиме, одиме кон диктатура, со светлосна брзина.

Еве на пример ако почнеме само малку да ги вртиме нашите цели кон исток, одма влетуваме во демократија од типот на руската, а можеби белоруската.

А за глупостиве за војнава, нема да ги коментирам. Стварно е муабетов детски.
Немало никој да се меша?!?
На балканот???
И тоа пази те молам во бурето барут на балканот, наречено Македонија. :)
Во право си, но јас повеќе сакам да си имам работа со домашни диктатори, против кои ќе можам да организирам домашен отпор, отколку да си имам работа со диктатори во Брисел, за кои можам само да чекам да ми дојдат на гости за да се справам со нив кога ќе ми дојдат во посета на државата, како што направил Гаврило Принцип со посетата на австро-унгарскиот престолонаследник Франц Фердинанд на Сараево.

Е да, тешко е да се води војна без западот да си го пикне носот во истата, особено ако таа војна се случува на Балканот, единствен начин да се извојува победа во војна во која западот ќе си го пикне носот, е со жилава борба, како што беше во Виетнам, ги бомбардираа и не ги оставаа да дишат цели 20 години, но на крајот виетнамскиот народ ја извојува победата, Северен Виетнам и Јужен Виетнам се обединија во една држава која, иако до денешен ден е под власт на социјалистичката диктатура, сепак оди по истиот пат по кој оди Кина, станува магнет за странски инвеститори, кога ќе слушнеш дека американскиот информатички гигант Интел, кој прима субвенции од САД, од самиот американски народ, отворил фабрика за производство на процесори во Виетнам поради ниските даноци и евтината работна сила, тогаш се потврдува не теоријата, туку фактот дека парите и деловните интереси не знаат за политички и идеолошки пречки.

Но нашиов народ ниту е подготвен, ниту е заинтересиран да води војна за задржување на државноста, самостојноста, независноста, а можеби и за обединување на трите делови од историска Македонија, видовме што се случи 2001, ако навистина беа толкави патриоти, ќе извршеа државен удар и ќе ја превземеа власта во свои раце, така да, војна од типот на виетнамската војна, војна во која главен фактор ќе биде жилавоста на народот, тешко дека ќе дочекаме на Балканов.

Или трета балканска војна, или нова европска војна, или Трета Светска Војна, може да предизвика народот да се организира во одбрана на државноста, самостојноста, независноста, а можеби и со цел обединување на трите делови од историска Македонија, а само Бог знае дали воопшто ќе го дочекаме тоа додека сме меѓу живите.

Факт е дека тоа ќе се случи, прашањето не е дали, туку кога ќе се случи и дали ќе бидеме меѓу живите кога тоа ќе се случи.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
вадете торбите со марки од подрумите :D
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.309
Поени од реакции
21.761
Нема да се врати Марката, иако Германците би можеле тоа да го сторат за 6-12 месеци.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Почна дебатата и во Холандија: евра, невра, или гилдери. Може и дукати...:P

On Friday, Geert Wilders announced that his PVV party, known for its strongly anti-EU views, has commissioned an investigation into what it would cost to re-introduce the guilder and get rid of the euro, which Wilders described as a "failed project". Wilders has tasked British research institute Lombard Street Research with conducting a cost-benefit analysis of such a scenario, and depending on the outcome of the research, could propose holding a referendum on whether the Netherlands should stay in the eurozone or leave.

A poll conducted over the weekend showed that one in three Dutch citizens support Wilders' plan to go back to the guilder, and in addition, 43% were reported to believe that holding a referendum on Dutch membership of the eurozone would be "a good idea". However, politicans from both governing parties and the opposition were unsurprisingly less enthusiastic.

An overview of the responses so far:

Dutch PM Mark Rutte, from liberal party VVD, was quick in making it clear he believes that the investigation would be "a recipe for disaster in every way", adding that:

"Anyway, they [the PVV] can do it and I think I can already predict the outcome. Hopefully it will help in getting broader support for our [cabinet's] policy".

Finance Minister Jan Kees de Jager from the coalition Christian democratic party (CDA) was reported to find it inconvenient that the PVV was causing so much turmoil at this point in the eurozone crisis. He stated bluntly that:

"We shouldn't go back to the guilder. That's not an option".

Ronald Plasterk from the social democratic opposition party (PVDA) said:

"Let them research whatever they want. We don't see anything in the plan, as giving up the euro is going to cost a lot of money".

Liberal opposition party D66's Alexander Pechtold sarcastically wondered why Wilders hadn't taken the opportunity of also commissioning research on the possibility of reintroducing the 'dukaat', Holland's national currency around 1600.

Meanwhile, unrest in Rutte's VVD has emerged due to recent remarks made by Patrick van Schie, the relatively unknown head of the VVD's think tank Teldersstichting, who said in an interview on Saturday that politicians should start seriously thinking about introducing a new euro (neuro) exclusively for Northern European countries. Van Schie's 'neuro' would not only exclude EU Member States such as Greece and Italy, but also France.

According to Van Schie, "the neuro would not become stronger with the French" as they would want political influence over the ECB. Van Schie also said that he was done with the "propagandist talk" concerning the positive influence joining the euro has had on Dutch welfare, arguing that: "this has never been demonstrated and is impossible to prove".

The timing of van Schie's interview seems somewhat random, as the VVD has never openly said anything about being in favour of breaking up the eurozone into a smaller zone. Prominent VVD politicians therefore lined up for interviews over the last few days to make clear that they did not support the concept of introducing a Northern euro.

MEP Hans van Baalen said in a tv-interview on Sunday that:

"throwing away the euro would be the stupidest thing we could do. That's not what I think, that's what I know."

European Commissioner Neelie Kroes described such speculation as "dangerous", adding that it was not legally possible to kick weaker Southern European states out of the eurozone anyway.

Former VVD spokesman for Foreign and European Affairs Frans Weisglas said the 'neuro' was a bad idea that "would lead to unrest and would have a destabilising effect".

The suggestion therefore is that van Schie's 'neuro' plan was just a unilateral initiative, and that no one was aware of it within the VVD headquarters. However, for the head of a party's research institute, that does sound slightly strange.

In the meantime, poll results show that 47% of the Dutch are positively inclined towards introducing a 'neuro', an increase of 9% compared with only six months ago. Significantly, Wilders announced yesterday that Lombard Street Research would also take into account this scenario as part of its investigation.

The research is scheduled to be finalised by the end of January or beginning of February next year. Watch this space.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Идам да му кажам на дедо ми да ги извади марките од подрум,едно куферче полно има :pos:

Така и е на цела Европа кога оди со глава низ ѕид,нека трпат сеа,ако Германија излезе од Еврозоната,тогаш останатите должници како што е случај со гејција,ќе бидат осудени на пропаст,а оние кој сакаат да го следат примерот на Германците,без размислување ќе излезат од Еврозоната и ќе се вратат на старото.
Ти ееее*** и Европа и се,курва со две накај три лица...па и повеќе.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Devil takes Gerrmany & Marks

 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Германија не печати марки зашто воопшто нема потреба, додека останатите земји се ослободија од своите валути со палење на истите, Германија своите си ги собра и заклучи во сефови.
Можеби се сомневале дека еврото ќе преживее и ќе опстане или пак само си ги зачувале марките за секој случај, којзнае.

Но, ако се вратат марките, EU отиде у пм, за грција да не праам муабет а со неа ќе отидат уште неколку други држави.
А оние што пак ќе бидат она што се и сега ќе си останат, мислам на Германија, Франција, Холандија, Белгија и Луксембург, затоа што овие 5 држави се тие што ја основаа EU сите останати се приклучија подоцна.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.875
http://www.sitel.com.mk/dnevnik/biznis/germanija-pechati-marki-za-sekoj-sluchaj

Германија печати марки, за секој случај


Земјите од еврозоната изработуваат планови за враќање на нивните поранешни национални валути, доколку заедничката европска валута, еврото што сега го користат доживее колапс, пишуваат лондонските медиуми.



- Германија веќе ги печати старите марки, во случај целата сегашна криза околу еврото и еврозоната да се претворат во хаос, тврди американскиот аналитичар Пипа Малмгрен.

Во изјава за лондонскиот неделник „Пипл“, оваа поранешна советничка за економија на американскиот претседател Џорџ Буш, вели дека Германците се подготвуваат за најлошото, па машините за печатење на старата германска марка се вклучени одново во погон.

Откритието на Малмгрен доаѓа пред денешната средба меѓу германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Никола Саркози во Париз, околу финализирањето на договорот за ревизија на спогодбата од Мастрихт и за создавање на фискална унија, во рамки на еврозоната.

Меркел која и во Германија е критикувана од тамошната опозиција за „премногу тврдата позиција“ околу кризата во еврозоната, бара од земјите членки да прифатат заедничка позиција за даноците и трошењето, за да се средат нивните економии.

Германската позиција, што ја поддржува и официјален Париз, тргнува од тоа дека на еврозоната и е потребна буџетска дисциплина и ефикасен механизам на управување. Таквиот став на Берлин и Париз, што ќе им биде понуден на членките на ЕУ, на самитот во петок, предизвикува загриженост во Лондон, каде се стравува од натамошното европско интегрирање, како и од можната изолација на Велика Британија во ЕУ, доколку се спротивстави на ваквите планови.

Британските медиуми тврдат дека оваа недела е клучна за судбината на еврото, неодобрувајќи го германското инсистирање за ново реформирање во Унијата.

Според „Дејли телеграф“, Меркел и Саркози се блиску до договор за планот што „не носи ништо добро“.

Весниците ја означуваат преголематата блискост на овие двајца политичари како „брак од интерес“, забележувајќи дека чудниот пар „Меркози“ ја игра главната улога во пантомимата што се приближува до својот крај.
Паметно од страна на Германците, треба и ние да почнеме да штедиме македонски денари за во случај некој ден да станеме дел од ЕУ и од евро-зоната, а истовремено ни се случи и грчко сценарио или нешто полошо, не дај Боже.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
1.082
Интересно ќе биде ако ова е вистина..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Интересно ќе биде ако ова е вистина..
вистина или не изгледа т.е не изгледа туку СИТУРНО на германија и одговара највеќе оваа опција. нема да се чудам ако ги вратат пак марките
 

Kajgana Shop

На врв Bottom