Германија почнува да печати марки

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Иако веста е од пред дваесетина дена, деновиве доби на важностсо оглед на состанокот на ЕУ денес.

Ex-Bush Adviser: Germany Prints Old Currency in Case Euro Ditched

Germany is printing deutsche marks in preparation to leave the euro common currency, says Philippa Malmgren, a former economics adviser to George W. Bush.

"My view is that it is Germany that will have to pull out of the euro," Malmgren said at an investors' conference in London recently, according to the Citywire news website.

"The decision has already been made by the government that leaving the euro is a possibility. I think they have already got the printing machines going and are bringing out the old deutsche marks they have left over from when the euro was introduced."

Malmgren, co-founder of Principalis Asset Management, acknowledged that leaving the euro would be a radical move that would cause Germany's export prices to jump, but said German industries are strong enough to handle price increases, Citywire reported.

Other countries have let currency unions before, Malmgren said, citing the report, "Checking Out: Exits from Currency Unions."

Countries leaving currency unions are usually larger, wealthier, and more democratic and typically have higher inflation than their partners, according to the report, published by the Monetary Authority of Singapore.

Malmgren predicts that more eurozone countries will default, causing deep changes in society, Citywire reported. "It is important to begin preparing the public to deal with this situation."

Malmgren isn’t the only one saying the euro is in trouble.

"The euro is nearing its ugly end," said Stefan Homburg, head of Germany's Institute for Public Finance, according to The Telegraph. "A collapse of monetary union now appears unavoidable."

The Bundestag, Germany's legislature, approved more bailout funds for Greece but the growing rescue fund is becoming increasingly unpopular in Germany. Many economists and investment professionals say the fund is not large enough to save Greece and other eurozone countries from defaulting.

Meanwhile, Ireland's central bank reportedly is printing Ireland's old currency in case that country leaves the eurozone. At least that's the rumor circulating in Dublin, notes Alan McQuaid, chief economist at Bloxham stockbrokers in that city.

McQuaid, writing a guest commentary for The Guardian, says he's not sure if the rumor is true. But he does hope Ireland has contingency plans in case the euro disintegrates.

© Moneynews. All rights reserved.


http://www.moneynews.com/StreetTalk/Ex-BushAdviserGermanyPrintsOldCurrencyinCaseEuroDitched/2011/10/04/id/413225#ixzz1Zqpe4umZ

Потврдено!
http://sherriequestioningall.blogspot.com/2011/10/germany-printing-deutsche-marks-very.html

.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ја мислам дека сами ке си искочат од еврозоната и ке им се вратат на марката. па не се будали цел живот да ги финансираат ова грциве на кои неизбежен им е банкротот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не е време да искочат од евро зоната, но дека планираат тоа веќе го зборувавме.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Немаа таа пара која Грк нема да ја потроши.
И нема таков Германец кој во недоглед ќе рани Грк.

Инаку планот е на САД.
Европа ќе се подели на 2 дела, нова и стара.

Што ќе прават овие што заговараа промена на име и виткање на кичма ако дувне Европа ?
Ах знам, тоа не биле они, некои слични на нив.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Што ќе прават овие што заговараа промена на име и виткање на кичма ако дувне Европа ?
Ах знам, тоа не биле они, некои слични на нив.
Ќе си ги трошат заработените пари, тоа ќе прават
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па кога се расфрлаа со пари на Грциве, нека ни дадат некоја пара и на нас не ќе беше лошо :D И островите им ги купија, и ги спасија од банкрот и сега Сам Себе Го Убио ќе си направат.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
Јессс, марки, че можи да препишуваме по мерење без проблем. „Професорке, ги пребројував парите само“. Секако таа ни ја кажа финтата.

Шала на страна, ние се бориме за влез во унијава, додека таа се распаѓа. Истиов муабет сите го повторуваме цело време, ама не знам оти оние горнине (т.н. влада,министри, п`емие`и) не сфаќаат дека нема фајде од тоа. И така не ни оди во прилог уште од старт ради тоа шо мора да го смениме името за да влезиме.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па редно време беше да се врати марката, одкако почна Еврото се е тапа...
А и очекувано беше да се врати, бидејќи кога Германија ја држеше таа беше многу стабилна валута, а и брзо ќе доживее успех благодарение на старата слава. :)
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Ебати еврото без една Англија, изгледа полтроните на САД (Англија) знаеа дека еврозоната е утопија.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.804
Поени од реакции
3.056
Јессс, марки, че можи да препишуваме по мерење без проблем. „Професорке, ги пребројував парите само“. Секако таа ни ја кажа финтата.

Шала на страна, ние се бориме за влез во унијава, додека таа се распаѓа. Истиов муабет сите го повторуваме цело време, ама не знам оти оние горнине (т.н. влада,министри, п`емие`и) не сфаќаат дека нема фајде од тоа. И така не ни оди во прилог уште од старт ради тоа шо мора да го смениме името за да влезиме.
хахахах Гаус на банкнота од 10 марки формулата? ^.^
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Јессс, марки, че можи да препишуваме по мерење без проблем. „Професорке, ги пребројував парите само“. Секако таа ни ја кажа финтата.

Шала на страна, ние се бориме за влез во унијава, додека таа се распаѓа. Истиов муабет сите го повторуваме цело време, ама не знам оти оние горнине (т.н. влада,министри, п`емие`и) не сфаќаат дека нема фајде од тоа. И така не ни оди во прилог уште од старт ради тоа шо мора да го смениме името за да влезиме.
хаха шо е фркава со препишувањево де објасни :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom