Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.334
Поени од реакции
7.346
Се согласувам ! Затоа, ако забележа сум против каква било политичка агресија и националистички манифестации. Инаку сум токмак патриот. Немојте да мислите дека сите Бугари се такви.Да ви дадам пример. Каде е сега Каракачанов? Каде што беше во претходниот парламент и каде ќе биде кај новиот. Во зеленчукова градина.Не беше случајно што мојата порака беше до децата. Нема што да се лажем. Ќе биде потребно време за да се исправат работите. Ако се подобрат. Инаку да изградиме како Берлинскиот ѕид и да ни се смее цел свет.
Што да ти кажам за Гоце. Јас на левото рамо имам тетоважа потписот на Левски, не на Гоце. Ама тоа се космополитски личности. Левски, Гоце, капетан Петко војвода. Третиот е помалку познат, но има споменик на плоштад Гарибалди во Рим.Тие се бореа за слободата на сите угнетени луѓе без разлика какви се. Таквите херои треба да ги слави целиот свет, не да играме влечење јаже со нивните коски ! И уште нешто за Гоце. Ако се борел за независна Македонија, ние го почитувавме и го исполнивме неговиот завет. На 15 јануари 1992 година. И дали е тоа лошо ?

Се разбира, тоа не е аргумент сликата на Орфеј. Сакав да освежам малку атмосферата.Сепак, тоа е пример како се манипулира свеста.
Многу прочитав во подфорумот Историја. Мислам дека не можеме да напишеме ништо ново, ти како Македонец, јас како Бугарин. Ќе има само тензија. Не ме вовлекувај во оваа насока ! :)
А бре Тодорчо, Тодорчо. :sick:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
За блискост и пријателство требаат двајца.
Tatarive izgleda ne znaat deka ljubovta so pari i sila ne se kupuva. Nisto nema da se smeni barem vo narednive 100 godini, za nas tie ke ostanat gnoj i nisto drugo, bez razlika sto ke isrintaat kvazi istoricarive.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
555
Поени од реакции
1.141
Tatarive izgleda ne znaat deka ljubovta so pari i sila ne se kupuva. Nisto nema da se smeni barem vo narednive 100 godini, za nas tie ke ostanat gnoj i nisto drugo, bez razlika sto ke isrintaat kvazi istoricarive.
За тебе и такви као тебе може да си прав, не и за младите во РСМ.
Вистината почна да се кажува гласно кој каков е и сега наред да го внесете и во вашите учебници
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.626
Поени од реакции
18.107
За тебе и такви као тебе може да си прав, не и за младите во РСМ.
Вистината почна да се кажува гласно кој каков е и сега наред да го внесете и во вашите учебници
Кога последен пат си бил во Македонија за да кажеш дека ги познаваш младите од Македонија?

Не верувај на лагите на Виктор Стојанов. Вистината е дека покрај шипците станавте најомразените тука.
 
Член од
12 јануари 2022
Мислења
555
Поени од реакции
1.141
Кога последен пат си бил во Македонија за да кажеш дека ги познаваш младите од Македонија?

Не верувај на лагите на Виктор Стојанов. Вистината е дека покрај шипците станавте најомразените тука.
Омразата ке ве уништи вас..
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.828
Змеј, асимилираниов само ти кажува како успешно го асимилирале него (и дека не го болело).



Се согласувам ! Затоа, ако забележа сум против каква било политичка агресија и националистички манифестации. Инаку сум токмак патриот. Немојте да мислите дека сите Бугари се такви.
Во случајов тоа е нерелевантно колкумина од вас го поддржувате овој агресорски нападен и негаторски однос: Вашите влади во континиум тоа го имаат како зацртана политика, сега само начекаа ситуација каде можат да диктираат услови.

Инаку не гледам нешто многу од вас кои размислуваат како тебе (па макар и само декларативно). Еве ти ги другиве компатриоти од форумов како пример.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.775
Поени од реакции
8.053
Како може збирштина од асимилирани несродни племиња по потекло од Магреб до Индија, сконцентрирани на територијата на денешна Република Бугарија, да ги убедуваат останатите дека се Бугари, кога и тие самите не можат да покажат валиден доказ дека се етнички Бугари?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
За тебе и такви као тебе може да си прав, не и за младите во РСМ.
Вистината почна да се кажува гласно кој каков е и сега наред да го внесете и во вашите учебници
Mislis deka sinovite moj ke veuvaat sto napisal nekoj kurton na Zaev, ne be tatar, vo golema greska si.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.775
Поени од реакции
8.053
Луѓето им веруваат на официјалните документи. Не знам за твоите синови како си ги возпитал...
Јас на официјален документ ќе ти напишам дека ми должиш милион евра. Со потпис, печат, воден жиг, заверен и архивиран. Кога ќе ми ги вратиш парите?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Луѓето им веруваат на официјалните документи. Не знам за твоите синови како си ги возпитал...
Јас ќе ги воспитам моите деца да не веруваат на официјалните документи и дека тие се фалсификат.
Ние на времето учевме многу официјални документи за усташите и четниците ама јас сум имал средби и со усташки и четнички фамилии така да знам какви им беа нивните погледи во одност на многу работи што сме ги учеле. И ден денес си живеат со тоа и никаков документ не може да им ги смени ставовите. Така ќе биде и со многу македонски фамилии, нормално не мислам на фамилии на комуњарскиве копита.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom