Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
И ние во нивните очи можеби сме изроди.
Вие во никој случај не сте изроди во нашите очи. Наместо тоа, општо мислење е дека сте одвоени од Бугарите од политички причини (Југославија), поради што сте се одвоиле и доволно сте се оддалечиле. Никој не ве смета за предавници или уште повеќе за изроди. Ова е секако само мое набљудување на мислењето на другите како мене.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.277
Поени од реакции
8.898
Вие во никој случај не сте изроди во нашите очи. Наместо тоа, општо мислење е дека сте одвоени од Бугарите од политички причини (Југославија), поради што сте се одвоиле и доволно сте се оддалечиле. Никој не ве смета за предавници или уште повеќе за изроди. Ова е секако само мое набљудување на мислењето на другите како мене.
Кога во вашето Собрание ќе донесете Декларација дека бугарскиот јазик е туркиски?

1726753636879.png
1726753704319.png
1726753773441.png

 
Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
Бугарија не е Северна Македонија, историчарите одлучуваат за историски прашања, лингвистите за лингвистички прашања.
Не е како да имате промена на власта и да ја отпуштите историската комисија затоа што немала "правилен поглед на историјата".
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.277
Поени од реакции
8.898
Бугарија не е Северна Македонија, историчарите одлучуваат за историски прашања, лингвистите за лингвистички прашања.
Не е како да имате промена на власта и да ја отпуштите историската комисија затоа што немала "правилен поглед на историјата".
Тогаш што е ова:
A ти зборуваш бугарски исто толку колку што Хрватите помеѓу XVI и XVIII век збореле илирски.
Впрочем, каква врска воопшто имаш ти со Бугарите?
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
Тогаш што е ова:
A ти зборуваш бугарски исто толку колку што Хрватите помеѓу XVI и XVIII век збореле илирски.
Впрочем, каква врска воопшто имаш ти со Бугарите?
Ова погоре е согласно Институтот за бугарски јазик „Проф.Љубомир Андрејчин“. Не сум слушнал дека Мицкоски побарал мислење од различните институти, факултети, универзитети за да го смени македонскиот состав на комисијата. Ова е негова политичка одлука.

Имам. Јас сум потомок на македонските Бугари.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.591
Поени од реакции
4.683
Имам. Јас сум потомок на македонските Бугари.
Уааааауууу!...

Е ми како ти се издеси да откриеш дека си македонски Бугар? Дај троа подобјасни, чисто онака, да имам/е што да читам/е на темава...

Значи, што се случило историски, за да можеме да кажеме дека во Македонија има и Бугари? Можам да разберам ако има поединечни случаи, ама како се нашло бугарско малцинство во Македонија, кое бара да биде впишано во пусулчето...т.е. уставот... и последично да очекува да добие се‘ што уставот пропишува?...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.492
Поени од реакции
35.966
Е ми како ти се издеси да откриеш дека си македонски Бугар? Дај троа подобјасни, чисто онака, да имам/е што да читам/е на темава...
Еми читал, читал, читал... и еден ден се разбудил... и оп - станал македонски бугарин.

:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
Уааааауууу!...

Е ми како ти се издеси да откриеш дека си македонски Бугар? Дај троа подобјасни, чисто онака, да имам/е што да читам/е на темава...

Значи, што се случило историски, за да можеме да кажеме дека во Македонија има и Бугари? Можам да разберам ако има поединечни случаи, ама како се нашло бугарско малцинство во Македонија, кое бара да биде впишано во пусулчето...т.е. уставот... и последично да очекува да добие се‘ што уставот пропишува?...
Тешко е да ти ја објаснам целата историја на Бугарија од нејзиното создавање до денес, за да го разбереш ова. Историско-географскиот регион Македонија долги години бил дел од Бугарија. Само до пред 100 години огромното мнозинство училишта беа бугарски, огромното мнозинство цркви беа бугарски, пред во 1913 година Србите да ги присвојат и да ги избркаат бугарските свештеници од таму. Охрид, Битола и Скопје биле главни градови на државата. За да ме разбереш, треба да прочиташ најмалку 10% од книгите што сум ги прочитал.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.591
Поени од реакции
4.683
Тешко е да ти ја објаснам целата историја на Бугарија од нејзиното создавање до денес, за да го разбереш ова. Историско-географскиот регион Македонија долги години бил дел од Бугарија. Само до пред 100 години огромното мнозинство училишта беа бугарски, огромното мнозинство цркви беа бугарски, пред во 1913 година Србите да ги присвојат и да ги избркаат бугарските свештеници од таму. Охрид, Битола и Скопје биле главни градови на државата. За да ме разбереш, треба да прочиташ најмалку 10% од книгите што сум ги прочитал.
Твоите книги чувај си ги за по дома...а моите баби и дедовци, кои биле млади и живи во времињата кои ги наведуваш, никогаш не забележале бугарско присуство на македонскава земја во обем кој ти сакаш да го прикажеш, со исклучок ка бугарската окупација на Македонија, која е веќе позната.

Ако продолжиш во овој „стил„ за докажување на бугарското присуство на македонскава земја, ќе се најдеш во судир со некои „брача„ на форумов, кои тврдат дека токму тие се автохтоните, кои на македонска земја битисуваат од состојба на еднокелиски организам, кој еволурал во Албанец.

Туку...не ми одговори на моето прашање, а изнапиша нешта за кои не те прашувам...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.277
Поени од реакции
8.898
Тешко е да ти ја објаснам целата историја на Бугарија од нејзиното создавање до денес, за да го разбереш ова. Историско-географскиот регион Македонија долги години бил дел од Бугарија. Само до пред 100 години огромното мнозинство училишта беа бугарски, огромното мнозинство цркви беа бугарски, пред во 1913 година Србите да ги присвојат и да ги избркаат бугарските свештеници од таму. Охрид, Битола и Скопје биле главни градови на државата. За да ме разбереш, треба да прочиташ најмалку 10% од книгите што сум ги прочитал.
Кои книги си ги прочитал? Оние во кои не се разликува бугарски Милет од бугарски етнос?
Твоите книги чувај си ги за по дома...а моите баби и дедовци, кои биле млади и живи во времињата кои ги наведуваш, никогаш не забележале бугарско присутво на македонскава земја во обем кој ти сакаш да го прикажеш, со исклучот ка бугарската окупација на Македонија, која е веќе позната.
Османлиското Царство кон крајот на XIX век има населено Помаци од Бугарија на територијата на Вардарска Македонија.

Можеби @SentinelS е нивен потомок.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.591
Поени од реакции
4.683
Османлиското Царство кон крајот на XIX век има населено Помаци од Бугарија на територијата на Вардарска Македонија.

Можеби @SentinelS е нивен потомок.
Тоа и ми беше муабетот, односно прашањето...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.277
Поени од реакции
8.898
Тешко е да ти ја објаснам целата историја на Бугарија од нејзиното создавање до денес, за да го разбереш ова. Историско-географскиот регион Македонија долги години бил дел од Бугарија. Само до пред 100 години огромното мнозинство училишта беа бугарски, огромното мнозинство цркви беа бугарски, пред во 1913 година Србите да ги присвојат и да ги избркаат бугарските свештеници од таму. Охрид, Битола и Скопје биле главни градови на државата. За да ме разбереш, треба да прочиташ најмалку 10% од книгите што сум ги прочитал.
Eве јас ќе ти ја објаснам, за да видиш и доколку е можно да увидиш на каква пропаганда си бил жртва.

Одиме најпрвин со бугарски (болгарски) етнос и бугарски (болгaрски јазик).

Еве што пишува за Болгарите во татарската енциклопедја Милетешлер или во превод Соплеменици:

1727087571362.png
1727087599181.png
Еве што пишува во истата енциклопедија за болгарскиот јазик:

1727087737787.png

Па го дели на раноболгарски, дунавско-болгарски, волшко-болгарски и болгхарски јазик.

1727087824614.png
1727087846390.png
1727087865638.png

И на крајот се осврнува на вашиот болгарски јазик, кој нема никаква врска со овој погоре, бидејќи е очигледно неприродно накалемено турското име на туркискиот јазик на словенско наречје, односно направен е фалсификат или плагијат.

1727088026510.png
Еве што пишува во башкирскатa енциклопедија Bashenc за Болгарите:

1727088369262.png
Eве ти и за бугарскиот јазик на руски и башкирски:

1727088458007.png
1727088523672.png
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
Твоите книги чувај си ги за по дома...а моите баби и дедовци, кои биле млади и живи во времињата кои ги наведуваш, никогаш не забележале бугарско присуство на македонскава земја во обем кој ти сакаш да го прикажеш, со исклучок ка бугарската окупација на Македонија, која е веќе позната.

Ако продолжиш во овој „стил„ за докажување на бугарското присуство на македонскава земја, ќе се најдеш во судир со некои „брача„ на форумов, кои тврдат дека токму тие се автохтоните, кои на македонска земја битисуваат од состојба на еднокелиски организам, кој еволурал во Албанец.

Туку...не ми одговори на моето прашање, а изнапиша нешта за кои не те прашувам...
На едната страна се твоите баба и дедо, на другата страна Ѓорче Петров - учител, публицист и историчар и идеолог на ВМОРО. Да ми простат баба ти и дедо ти, но јас повеќе верувам во Ѓорче.

Ти одговорив на прашањето. Прочитај и ќе разбереш.
Автоматски споено мислење:

Eве јас ќе ти ја објаснам, за да видиш и доколку е можно да увидиш на каква пропаганда си бил жртва.

Одиме најпрвин со бугарски (болгарски) етнос и бугарски (болгaрски јазик).

Еве што пишува за Болгарите во татарската енциклопедја Милетешлер или во превод Соплеменици:

Прегледај го приврзокот 430204
Прегледај го приврзокот 430205
Еве што пишува во истата енциклопедија за болгарскиот јазик:

Прегледај го приврзокот 430206

Па го дели на раноболгарски, дунавско-болгарски, волшко-болгарски и болгхарски јазик.

Прегледај го приврзокот 430207
Прегледај го приврзокот 430208
Прегледај го приврзокот 430209

И на крајот се осврнува на вашиот болгарски јазик, кој нема никаква врска со овој погоре, бидејќи е очигледно неприродно накалемено турското име на туркискиот јазик на словенско наречје, односно направен е фалсификат или плагијат.

Прегледај го приврзокот 430210
Еве што пишува во башкирскатa енциклопедија Bashenc за Болгарите:

Прегледај го приврзокот 430211
Eве ти и за бугарскиот јазик на руски и башкирски:

Прегледај го приврзокот 430212
Прегледај го приврзокот 430213

Повеќе и верувам на Енциклопедија Британика отколку на анонимен форумџија кој не прави разлика меѓу Бугари и Прабугари. Прво научеи ја разликата па потоа прави „анализи“.
Автоматски споено мислење:

Кои книги си ги прочитал? Оние во кои не се разликува бугарски Милет од бугарски етнос?

Османлиското Царство кон крајот на XIX век има населено Помаци од Бугарија на територијата на Вардарска Македонија.

Можеби @SentinelS е нивен потомок.
Нема шанси. Ниту сум муслиман, ниту имам арапско име, а моите предци живееле во Вардарско на почетокот на 19 век.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.277
Поени од реакции
8.898
Повеќе и верувам на Енциклопедија Британика отколку на анонимен форумџија кој не прави разлика меѓу Бугари и Прабугари. Прво научеи ја разликата па потоа прави „анализи“.
Која разлика помеѓу Бугарите и Прабугарите? Инаку за твоја информација терминот Прабугари за првпат се појавува во XIX век. Кој и како го сковал и за чиј интерес очекувам ти да ни елаборираш подетално.
 
Член од
22 јули 2012
Мислења
62
Поени од реакции
23
Кои книги си ги прочитал? Оние во кои не се разликува бугарски Милет од бугарски етнос?

Османлиското Царство кон крајот на XIX век има населено Помаци од Бугарија на територијата на Вардарска Македонија.

Можеби @SentinelS е нивен потомок.
Термините се објаснети во енциклопедии, енциклопедиски речници и други. Не треба да се објаснуваат во секоја книга.
Автоматски споено мислење:

Која разлика помеѓу Бугарите и Прабугарите? Инаку за твоја информација терминот Прабугари за првпат се појавува во XIX век. Кој и како го сковал и за чиј интерес очекувам ти да ни елаборираш подетално.
Едните се современите Бугари, како наследници на Словени, Прабугари и Траки.

Кога ќе се појавил терминот воопшто не е важно. Субјектот е битен важна. Од страна на научниците било утврден да се разликуваат Прабугарите (претставници на турко-алтајската јазично-племенска заедница) од оние што се формирале подоцна кога се мешале со мнозинството Словени, како и остатоците од Траки во овие земји.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom