Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
5 септември 2024
Мислења
53
Поени од реакции
46
Сега ние ли сме криви што вие сте мешани?

Димитар Благоев за народността на Македонците пред Бугарскиот парламент во 1917
  • Која историја? Таа ли, која вие ја фалсификувате? Таква историја ние не признаваме, бидејќи целите на војната не се за никакво „обединување на бугарското племе“, туку за бугарска хегемонија на Балканот, поточно да се завладеат местата што и се неопходни на бугарската буржоазија за да може да излезе на големите водни патишта и на Егејско Море.“
  • „Јас сум родом од Загоричане, меѓутоа јас не сум Бугарин, јас сум Македонец, македонски Славјанин! ...И како таков, ако сакате да знаете, јас сум за Македонија како словенска земја, која ќе има сопствена управа.“[2]
  • „Ако сте вие убедени дека во Добруџа живеат Бугари, дека во Моравско, дека во Македонија живеат Бугари, дека во Сер, Драма и Кавала се Бугари, зошто тогаш се плашите од формулата на рускиот цар, „мир без анексии, без обесштетување и со право на народите на самоопределување“. Ако сте убедени дека некаде има Бугари, нека се спроведе референдум и да видиме што ќе кажат.“
  • “Зошто кревате врева? Значи несигурни сте, значи има нешто што ве тревожи, има некои области завладеани од вас, кои ако се подложат на референдум ќе ви се измолкнат од рацете.“
Забелешка:

При печатењето на неговите целокупни дела во 1962 година, издавачите од Софија, од стенографските белешки го исфрлиле делот од говорот на Благоев за неговото македонско потекло и за идентитетот на Македонците.

Абе џабе ова
Курлево прочитало некој фејсбук коментар . Тито дека не направил и тоа е вистината остај ти ова
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.198
Абе џабе ова
Курлево прочитало некој фејсбук коментар . Тито дека не направил и тоа е вистината остај ти ова
Ако нека си чита што се зборувало во бугарскиот парламент, затоа никогаш никој Македонец нема да ги смета за словени.

Благоев: Македонските Склавинии во VIII и IX век под власта на Византија имаат статус на потчинети, но независни во својот внатрешен живот.



Некој од левицата: Не заборавајте ја историјата.



Д. Благоев: Која историја? Таа ли вие што ја фалсификувате? (С м е а.) Таква историја ние не признаваме. Ние гледаме како е во стварноста. Факт е, г.г. народни претставници, дека имало голема борба меѓу бугарските и словенските племиња на Балканскиот Полуостров. И тој процес, за кој ни говори г. Сак'зов (водач на бугарските широки социјалисти) и којшто го поддржуваат и други, не е за обединување на бугарското племе туку за завладување на словенските племиња на Балканскиот Полуостров што масовно се преселуваат во Византија и Мала Азија, и од друга страна одат на југ кон Македонија, во која имено се запазува долго време словенското племе.

Еве нека објасни што значи овој дел од говоров, кој е словен а кој е нешто друго.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
53
Поени од реакции
46
Ако нека си чита што се зборувало во бугарскиот парламент, затоа никогаш никој Македонец нема да ги смета за словени.

Благоев: Македонските Склавинии во VIII и IX век под власта на Византија имаат статус на потчинети, но независни во својот внатрешен живот.



Некој од левицата: Не заборавајте ја историјата.



Д. Благоев: Која историја? Таа ли вие што ја фалсификувате? (С м е а.) Таква историја ние не признаваме. Ние гледаме како е во стварноста. Факт е, г.г. народни претставници, дека имало голема борба меѓу бугарските и словенските племиња на Балканскиот Полуостров. И тој процес, за кој ни говори г. Сак'зов (водач на бугарските широки социјалисти) и којшто го поддржуваат и други, не е за обединување на бугарското племе туку за завладување на словенските племиња на Балканскиот Полуостров што масовно се преселуваат во Византија и Мала Азија, и од друга страна одат на југ кон Македонија, во која имено се запазува долго време словенското племе.

Еве нека објасни што значи овој дел од говоров, кој е словен а кој е нешто друго.
Да имаме јака власт ќе ги решиме одма гнидиве и нема да не замараат со пропаганди насекаде
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.198
Да имаме јака власт ќе ги решиме одма гнидиве и нема да не замараат со пропаганди насекаде
Доволно е само ние да си ги воспитуваме децата со вистината и со спомените на нашите пра дедовци и пра баби.
Да си го чуваме Македонското име и род.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.396
Поени од реакции
16.976
шо прајте море чоек муабет со овие.

нација шо тврди дека Македонско девјоче и Зајди зајди се бугарски песни.
Бугарите се одредени Македонци, никогаш нема да го признаат то и не знаат и зошто државата им се вика Бугарија и зошто се нарекле Бугари. Горниот/Северниот дел се ѓупци, друго е се македонско.

Мојата колешка понормална Бугарка вели. Сите од средина во Бугарија до Граница со Турција ги викаме Македонци, Македонски дел.
Нејзино мислење е дека се Македонци кој први формирале држава па се нарекле Бугари во чест на православие (Вулгар) и поради тоа и тука ни се крши врската меѓу нас.

Татко и е гоооолем бизнисмен во БГ и се богата фамилија, едуцирана и се. Страшно отворен поглед и добар интелект. Без влакна на јазик и страв.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.755
Поени од реакции
6.274
Никогаш нема да бидат Македонци. Ова како Македонец ти го кажувам. Секогаш ќе си останат едно, бугари. И тоа турско племе. Колкав процент се турчишта само тие си знаат. Ние мала држава, ама чиста, затоа трзаат по нас.

Ние како Македонци колку сме само различни од Србите, не па со Бугаранта ќе сме биле исто. Еден збор не им разбирам од тоа обидот од јазик селски неписмен. Се шо знам да им вратам е шо? ко че ми зборнат по нивно.

Побрзо со Албанец ќе сум другар отколку со овие - не се заебавам. Толку. Ако сакал татко и не да е бизнисмен со отворен светоглед, ако сака и Бога нека го држи за мадиња. Не значи, не. Убијците во Ваташа. Македонци биле тие.

Не сакам да се Македонци. Нека си бидат тоа што си се - Бугари. Ова нека им е награда за Јуда сплетките низ нашите организации, низ векојте.

Некој Македонци научија, конечно. А верувај не сме ни малку, тие што научивме.
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.396
Поени од реакции
16.976
Никогаш нема да бидат Македонци. Ова како Македонец ти го кажувам. Секогаш ќе си останат едно, бугари. И тоа турско племе. Колкав процент се турчишта само тие си знаат. Ние мала држава, ама чиста, затоа трзаат по нас.

Ние како Македонци колку сме само различни од Србите, не па со Бугаранта ќе сме биле исто. Еден збор не им разбирам од тоа обидот од јазик селски неписмен. Се шо знам да им вратам е шо? ко че ми зборнат по нивно.

Побрзо со Албанец ќе сум другар отколку со овие - не се заебавам. Толку. Ако сакал татко и не да е бизнисмен со отворен светоглед, ако сака и Бога нека го држи за мадиња. Не значи, не. Убијците во Ваташа. Македонци биле тие.

Не сакам да се Македонци. Нека си бидат тоа што си се - Бугари. Ова нека им е награда за Јуда сплетките низ нашите организации, низ векојте.

Некој Македонци научија, конечно. А верувај не сме ни малку, тие што научивме.
Зависи со кој дел од Бугарија си зборал. Се разбира скоро се со тие што сум имал ‘чест’ да прам муабет. Зборат исто како прадедо ми и баба ми на село, од оние скоро изумрени генерации наши. За останатото ти ја разбирам тотално поентата :)

Дедо ми бог да го опорсти беше дете за втора светска војна и цел живот ќе ги паметам случките и приказните кои ми ги кажувал а и тој ми рече ние не сме Бугари, тие се Македонци одродени ама ние Бугари никогаш.
 

Византиецот

NO! you ass.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.755
Поени од реакции
6.274
Јас не памтам прабаба ил прадедо мој да не знаеле да кажат Џ, џ. ;):cool: Така да тешко дека и тогаш или било когаш овие зборувале исто со нас. Доста е влажни, лажни соништа. Некој треба да ги разбуди од кошмаров. Јас би радо.
Ќе изгубат против нас. Многу преценување на агресивните им потенцијали, не им чини. Така беше и во Втора. Се преценија.
Секогаш ќе губат од нас. Тоа им е валјда казната за секој зариен нож в грб.

Македонско девојче е Македонско. Не е бугарско.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.323
Поени од реакции
5.529
За кои Бугари правиме муабет? Во политичките кругови на Бугарија, па дури и би рекол и тамошните интелектуалци водат директно потекло од Македонија(дал вардарска, дал егејска, пиринска не ја сметам).
Пре би додал дека 30-40% од Бугаритe всушност имаат македонски предци, односно Македонци, на оваа бројка да ги додадам и овие од пиринска и процентот станува посериозен.

Ние таму и премиер имавме, Андреј Љапчев, родум Ресен.

Ова е борба на Македонци против Македонци, со две страни две приказни, а една вистина која е секогаш сива
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.396
Поени од реакции
16.976
За кои Бугари правиме муабет? Во политичките кругови на Бугарија, па дури и би рекол и тамошните интелектуалци водат директно потекло од Македонија(дал вардарска, дал егејска, пиринска не ја сметам).
Пре би додал дека 30-40% од Бугаритe всушност имаат македонски предци, односно Македонци, на оваа бројка да ги додадам и овие од пиринска и процентот станува посериозен.


Ние таму и премиер имавме, Андреј Љапчев, родум Ресен.

Ова е борба на Македонци против Македонци, со две страни две приказни, а една вистина која е секогаш сива
И министер само не паметам дали беше за надворешни работи или внатрешни работи кој беше чист Македонец ама ова пред неколку децении.

Генерал Дрангов на пример итн :)
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2013
Мислења
685
Поени од реакции
557
Секој што во Бугарија јаде :гомце: против Македонија, знајте дека има македонско потекло. Знае дека е туѓинец па за да биде поголем Бугар од Бугарите мора да јаде повеќе од останатите.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.544
Поени од реакции
48.013
За кои Бугари правиме муабет? Во политичките кругови на Бугарија, па дури и би рекол и тамошните интелектуалци водат директно потекло од Македонија(дал вардарска, дал егејска, пиринска не ја сметам).
Пре би додал дека 30-40% од Бугаритe всушност имаат македонски предци, односно Македонци, на оваа бројка да ги додадам и овие од пиринска и процентот станува посериозен.

Ние таму и премиер имавме, Андреј Љапчев, родум Ресен.

Ова е борба на Македонци против Македонци, со две страни две приказни, а една вистина која е секогаш сива
Потсеќа на оставинска постапка која не мораше да биде тоа, и нормално, некои други сега тријат раце.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.228
Поени од реакции
5.003
Ова е борба на Македонци против Македонци, со две страни две приказни, а една вистина која е секогаш сива
Борба помеѓу ИЗРОДИ и Македонци не може и никогаш не била ниту ќе биде борба Македонци вс Македонци.
Обидот за релативизација нема помине.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.323
Поени од реакции
5.529
Борба помеѓу ИЗРОДИ и Македонци не може и никогаш не била ниту ќе биде борба Македонци вс Македонци.
Обидот за релативизација нема помине.
И ние во нивните очи можеби сме изроди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom