Генерална тема за ЕП 2020 (9 јануари - 26 јануари)

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.446
Поени од реакции
68.658
Well, it's THAT time of the year :D

Вообичаено новата година ни започнува со возбудувањата кои ни ги пружа нашата машка ракометна репрезентација. Да се радуваме додека го држиме континуитетот на натпреварувањата :D
Ова е општа, генерална тема за Европското првенство, кое од 9 до 26 јануари ќе се одржи во неколку држави (Австрија, Шведска и Норвешка).
Во текот на наредните денови ќе бидат отворени посебни теми за секоја од шестте групи. Доколку има доброволци за отворање на некоја од темите, нека се пријават во темава, најдоцна до утре вечер :D

Како воведна тема, ви оставам линкови до официјалниот веб сајт, страната на ЕХФ посветена на ЕП, како и страната на Википедиа.
Секоја дискусија поврзана со првенството, особено за подготвителниот период на репрезентациите кој е во тек, може да го водите во оваа тема.
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Well, it's THAT time of the year :D

Вообичаено новата година ни започнува со возбудувањата кои ни ги пружа нашата машка ракометна репрезентација. Да се радуваме додека го држиме континуитетот на натпреварувањата :D
Ова е општа, генерална тема за Европското првенство, кое од 9 до 26 јануари ќе се одржи во неколку држави (Австрија, Шведска и Данска).
Во текот на наредните денови ќе бидат отворени посебни теми за секоја од четирите групи. Доколку има доброволци за отворање на некоја од темите, нека се пријават во темава, најдоцна до утре вечер :D

Како воведна тема, ви оставам линкови до официјалниот веб сајт, страната на ЕХФ посветена на ЕП, како и страната на Википедиа.
Секоја дискусија поврзана со првенството, особено за подготвителниот период на репрезентациите кој е во тек, може да го водите во оваа тема.
Мала исправка 6 групи се.

Инаку можам да напишам вовед за некоја од групите. Дајте ми некоја почудна :)
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Групата Д е бајаги тешка (и Е исто). Франција и Норвешка во иста група, а тука е и Португалија која ја победи Франција во квалификациите. Босанците, можеби на скоро секоја позиција послаби од нас, ама имаат оној нивен инает и против појаки знаат да изненадат (мотив им е тоа што прв пат ќе играат и плус без никакви финансии и големи проблеми во федерацијата) па мислам дека ќе се трудат и ќе се борат.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.268
Штета што немаме добар тим иначе и групи и све е тамам ко за нас..

То е, се надевам ќе излезе некој нов херој од младиве дечки на ова првенство.

Ич не сум оптимист, ама па...да му ебам матер, ајде нека се деси РК Вардар 2.0 и кога никој ништо не очекува да направат некој успех..
Автоматски споено мислење:

Очекувам изненадувања на првенствово, некој од репрезнетацииве од рангот на Португалија, Холандија, Латвија може да изненади некој фаворит
 
Член од
18 декември 2019
Мислења
599
Поени од реакции
1.665
Уште првиот натпревар на Португалија ќе биде решителен против Франција. Од Босна се појаки но тешко дека ќе можат да ги победат Норвежаните на нивни терен.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Португалија е без Дуарте, ама изненадување од нив и не е толкав шок. Португалците за многу кратко ќе бидат на ранг на Унгарија, Русија, Исланд, ако не се веќе на тоа ниво.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.698
Поени од реакции
6.619
Не правите тема со типувања како порано (ко победив :D)?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.182
Ние не можеме да се надеваме на некои поголеми успеси на вакви натпреварувања зашо пред се сме дупиња во одбрана. Ако со Киро нападов ( се уште) држи некое ниво иако и тоа е дискутабилно (пошо сме доста провидни посебно против јаките репрезентации каде тешко поминува таа наша офанзива) у одбрана сме бетер и од наш Вардар оваа сезона. Плус се повреди ветеранот Велко (замисли у него се уште се крстевме, знаеш колку е сааат) така да сувишно е да се зборува за некое наше изненадување на ЕП. Уствари разни се очекувањата, пошо за повеќето изненадување е едно, а за други изненадување е медал. За мене лично ако бидеме у Топ 6 на ова првенство ќе биде исто како да сме земале медал. Знам дека можеби звучам превише песимистички ама ова мое мислење се темели на постојаното пратење на репрезентацијата во изминативе 20 години, и мислам дека оди само надоле а не нагоре. Едниоставно нема кој да повлече и тоа ќе се види на првенството. Киро ќе пружи тоа што може, ама далеку е од тоа да може сам да носи победи као некад. Од Талевски и Кузмановски не очекувам ама баш ништо, јас ги викам подавачи. За мене они не се бекови, колку и да звучу грубо. За Мартин Велковски воопшто не сакам да коментирам, једино пикери сме добри, ама џабе и тоа коа квалитетна топка може да добијат еднинствено од Кирца.Како дечко со муда секако ќе го издвојам Танковски, ама далеку од тоа дека може да направи не знам каква разлика посебно со топ 5 репрезентации. И убаво спомнаа погоре. На голманска позиција МОРА да стартува Николче, а Борко да влага како замена да проба да скине нешо. Депресивно делува Борко како го решетаат на гол. Би сакал момциве на ЕП максимално да ме демантираат до збор, ама чисто сумњам. Ќе биде иста приказна како и претходно, со истите изјави типа -Младите мора да превземат повеќе, не знам што ни се случува на ваквите натптеварувања итн. Пак ќе кажам, живеам за тоа да ме демантираат и да блеснат, ама мислам дека нас толку ни е капацитетот, без никаква доза на потценување, или некаков македонски хејт, ова најискрено го мислам и го пишувам. Поддршка секако ќе имаат и на лице место, по нивните изјави има и добра атмосфера во репката, па ако е така ете им можност да ги разуверат песимистите како мене дека може да се дојде до добар пласман на ЕП.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
http://sportskoradio903.com.mk/i-pokraj-povredata-kje-se-cheka-do-posleden-moment-na-velko-markoski/ не знам дали е подобро да игра или не. Спор е, прави непотребни исклучувања, не е во форма ама па кој би играл место него..
Веројатно Мишевски. Реално дете од 20 години без никакво искуство, ама има градба за добар дефанзивец а плус може да истрча транзиција и во напад за разлика од Велко која мора веднаш да го менуваш стриктно играч во еден правец е.

Може и лошо ќе се покаже не се знае ама тоа е тоа што имаме. Некогаш мора да се направи резот. Ако не "милум" тогаш "силум".
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Ќе има ли стрим од утакмицата со Црна Гора денеска?
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.742
Поени од реакции
2.665
Во средба зад затворени врати: Чешка ја „нокаутираше“ Унгарија



Ovoj Horak od Ceska vtorata mladost ja igra, so ogled na toa sto obezbedi transfer vo Kil.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
може ке има пак на РС Словенија, ама некако не ми држе вода. ке најде некој линк осеќам
Автоматски споено мислење:

Во средба зад затворени врати: Чешка ја „нокаутираше“ Унгарија



Ovoj Horak od Ceska vtorata mladost ja igra, so ogled na toa sto obezbedi transfer vo Kil.
Според мене чешка е фаворит во оваа група, играат модерен ракомет и машки, слични се со скандинавците
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.906
Поени од реакции
1.750
Шведска-Египет 28-27.Влашките судии со срамно судење го победија Парондо.Парондо тактички ги уништи викинзите.Ел-Ахмар 8-8 седмерци невиден мајстор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom