Гатање, видовитост

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од Perdika I, 22 декември 2007.

 1. Neporazen

  Neporazen Time Lord

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  545
  Допаѓања:
  22
  Ednas jas vozejki se so tocakot nekako se zanesov nekade i me cukna crvena kola.Togas dojdov pri sebe i vidov deka ne me cuknalo nisto i deka seuste sum na ulicata. Mozebi bese vizija neznam ama posle nekolku minuti ja vidov istata kola i doagase od istata nasoka kako sto mi se pricini.

  Mu se slucilo nesto vakvo na nekogo?
   
 2. pomarandza

  pomarandza The singer

  Член од:
  28 јуни 2009
  Мислења:
  135
  Допаѓања:
  23
  Dezavu psiholozite tvrdat deka e opteretuvanje na maliot mozok poradi neodmorenost,vremenski nagli promeni ili lezenje podolgo vreme na maliot mozok mi ima kazuvano majka mi a mi se desavalo i mene ama ne znam ni so kur e i toa pu pu pu skraja
   
 3. Neporazen

  Neporazen Time Lord

  Член од:
  25 јануари 2009
  Мислења:
  545
  Допаѓања:
  22
  Awe jas go vidov toa, stvarno go vidov i se sluci a poposle se sluci istoto no ne me udri kolata bidejki znaev i bev podgotven.

  PS: ne dezavu kako na primer odis nekade i si velis lele mene mi se ima sluceno ova nekogas. Ne ova ne bese takvo cuvstvo.si vikam deka nekoj em razbra:uvo::uvo::toe::smir:
   
 4. Виножито

  Виножито

  Член од:
  15 април 2009
  Мислења:
  130
  Допаѓања:
  35
  Мижи да ти баам
  Видео клипот подолу е осум минутна презентација на начинот на кој може лесно да се изманипулира личност да верува во паранормални способности од типот на „астролошки“ предвидувања
  Вештината се базира на ефектот на Барнам (општи тврдења кои пасуваат за секого) и Форер (тенденцијата луѓето да наоѓаат висок степен на точност во таквите тврдења). Техниката која ја демонстрира Дерен Браун се нарекува cold reading и ја користат астролози, јасновидци, гледачи и слични измамници.
   
 5. cocka

  cocka

  Член од:
  18 септември 2009
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  ZDRAVO
  pozdrav do site ljubiteli na vidoviti luge.postojat mnogu zadovolni no ima i od onie koi se izlazani.
  poznavam mnogu gledaci no seuste nema nekoj koj mi pomognal mnogu.
  imav moznost da zapoznaam edna ciganka koga bev vo skopje vo studenski koja gledase na dlanka ni pogodi se i mene i na mojot bratuced{toa bese pred 10 god. se mi pogodi}kaj dule vo veles sum bila me mozese nisto da mi kaze a imam cueno deka mnogu ima izlazano.neznam dali ste cule za aco od ohrid{ima tarifa no mnogu znae} ili nikola od ohrid{kolku mu ostavis} za niv dvajca znae sekoj taxist.
  ve molam ako nekoj znae nekoj vidovit covek neka mi kaze negovo ime ili broj .FALA MNOGU:eek:lee:
  :helou:OD COCKA
   
 6. Chapstick

  Chapstick Сам свој психолог

  Член од:
  7 август 2009
  Мислења:
  2.986
  Допаѓања:
  311
  Абе не можете да ме убедете у овие глупости па шо сака нека е....
   
 7. The Crow

  The Crow

  Член од:
  27 мај 2008
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  9
  Гледам нема скоро од никој дадено објаснување за гатачките, бајачките, јасновитците, биоенергичарите и сл.
  Кажавте многу примери како ви погодиле за вас, многу факти ви кажале и сл. Лечења исто така има примери и сл.
  Како можат да ги знаат тие работи?
  Значи поседуваат одредена моќ.
  (Да се разбереме најголемиот број од овие гатачки и јасновитци сепак се ЛАЖНИ. Измислуваат работи и ти кажуваат она што сакаш да го слушнеш за пари и ништо повеќе.)
  Но тука сум да зборуваме за оние што погодуваат во најголем број од случаите. Сепак колку и да се прецизни и да погодуваат факт е дека не се 100% прецизни. Дури и најдобрите како на пример што може да се рече за Ванѓа според испитувањата а нонстоп била истражувана нејзината дејност и од властите во Софија, нејзината точност на погодувањата била до 70%, видете само до 70% а што станува со останатите 30% сепак тоа не е мал број на излажани податоци и лаги за одредени поединци.
  Значи факт е дека овие луге збориме само за оние што имаат повисок степен на погодувања, факт е дека погодуваат.
  Но се интересирате како?
  Постојат само 2 начина за човек да се здобие со овие натприродни моќи.
  1. начин е да го добие од Бог. Да ја добие таа способност. Но пазете таа натприродна способност не се дава на секого, не се дава по случајност, не се добива наследно, туку се заслужува во зависност од тоа кој како го водел животот. Најчест случај на вакви моќи којшто имаат се светците. Факти има многу. Но најчесто многу од нив и покрај тоа што воделе доволно чист и чесен живот и покрај тоа што заслужиле да ги добијат некоја од тие моќи тие ниту еден не ги сакаат да ги добијат тие моќи. Зошто? Затоа што не е сеедно. Голема одговорност е да поседуваш некоја од тие моќи. Најчесто и они иако зборуваме за неверојатно прочистени луѓе за денешни услови на живот не ги сакаат.
  2. начин да се здобиеш со овие моќи е преку демоните/паднатите ангели.
  Овој 2риот начин ви објасувањето на сите бајачки, гатачки, видовити луѓе, луѓе што лечаат од се и сешто, биоенергичари, медиуми, егзорцисти уште какви ли се ги нема вештерки, сатанисти, окултисти, па членови на многу денешни секти и култови коишто многу лесно ве заведуваат со разни видови на јога, медитација, па исто тука доагаат и астролозите и нивните предвидувања. Кога ќе почнеш да ги набројуваш неможеш да завршиш а да ги кажеш сите, бидејќи денеска врие, полно е со вакви пагански, безбожни работи.
  Сите овие лица можат да ти помогнат само затоа што комуницираат и тоа активно во текот на нивните животи со некој еден или повеќе демони.
  Демонот знае се за вас, кој сте, што сте, што сте направиле, што ќе направите, тој знае многу информации НО тој не ви ги кажува тие работи за да ви помогне, туку за да ви одмогне. Овие демони или паднати духови активно комуницираат со јасновидците, со гатачките, бајачките и упатуваат посебни молитви на нив а не на Бога, преку медиумите демоните можаат и да влезат во медиумот и да зборуваат преку него, окултистите ги обожаваат и ги сметаат за богови, сатанистите и принесуваат жртви и ги обожаваат, паганите и сите пагански работи се само нивно обожавање.
  Затоа се ќе ти кажат овие лица затоа што комуницираат со помоќни суштества од нас а во никој случај не ти помагаат. Помаганјето е привидно и е еден вид на сугестија. После одреден временски период пак заболуваш од истата болест, ти се враќа проблемот или што е во најголемиот број од случаевите заболуваш уште со потешка болест. Па гледаш чудни работи се нешто на тебе ти се случуваат и на твоите поблиски, многу чести се случаевите на смрт во семејставта што многупати биле изложени или под влијание на сите овие погоре спомнати изопачени работи.
  Тука спагаат и биоенергичарите. Коишто многу умешно знаат денес да лажат. Викаат се поврзуваме со енергијата и таа тече преку мене и ја даваме на болната и таа се чуствува прекрасно и оздравува. Која енергија? Енергијата никаде не лебди таму некаде случајно? НЕ постои некое таму облаче енергија или пак ке се дрзнат и ке ве лажат космичка вселенска енергија универзумот е полн со таа енергија. Повторно лага. Таа енергија биоенергичарите што ја зимаат од демоните. Во тие сесии. Дел од енергијата ја даваат на болниот а што праваат всушност му го пуштаат демонот на болната. Таа оздравува но за кратко по одреден период пак и се врака болеста. Пак иде на сесија. Кога еднаш почнеш и воспоставиш контакт со демон, многу е тешко ако не и невозможно да го раскинеш тој контакт. Порано или покасно се завршува дури и со смрт.
  Самиот биоенергицар шивее од вашата енергија и тој е тој којшто ви ја зима енергијата и ја апсорбира и потоа му ја упатува на демонот. А демонот дава малку а зима многу.
  Сите ови горе работи кој што ги набројав се остваруваат со комуникација со демоните и тие не се случајни туку најчесто се предизвикани од индивидуите кои чачкаат по оние работи по којшто не се или е забрането да се чачка. (отвараат трето око, практикуваат медитации и јога, учаат за магии и врлаат клетви, почнуваат да обожаваат богови/демони, паганизам и тие ритуали, дружење и обожавање на мртвите и многу други практики астрални проекции и сл) и демонот е тој што и ги дава тие моќи на пример телепатија, видовитост, паранормални појави, да можеш да правиш чуда и сл. Но тие се и повеќе од штетни за обичните луѓе и никој аир не видел од нив. Порано или подоцна завршуваат со смрт или на вас или на луѓето на коишто и се праваат овие работи.
  Идеш на бајачка да ти тргне магија она ти прави.
  Многу од нас обичните луѓе се наивни и владее едно големо незнаење на сите нас. А кога немаш знаење трчеш да ти помогне баш кај оној кој што ти мисли лошо.
   
  На edinica му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.055
  Абре какви гатачки вражачки .....тие биле главни во времето на племенските заедници, кога секое племе си имало врач кој кажувал ....утре ке заврне или нема да заврне:toe:
   
 9. The Crow

  The Crow

  Член од:
  27 мај 2008
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  9
  Тие се главни и денес бе братче. Целиот наш народ денес за секаков проблем што го има оди и дава пари на бајачки, гатачки, јасновитци и енергичари.
  Без да влезе во Црква или пак дома еднашка барем да се помоли.
   
 10. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.055
  Главни!!!??

  Па мож да се главни за некој кој верува во нивните приказни:helou:
   
 11. M del Mar

  M del Mar Гостин

  Ова се живи глупости...неам повеќе што да прокоментирам
   
 12. sikice

  sikice tezok e zivotot

  Член од:
  27 ноември 2008
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  0
  ACO OD OHRID ZNAE??? TOJ VRSKA NEMA SO ZIVOTO!!!!! jas bev kaj nego pred 3 god tolku gluposti mi iznakaza 3 sati me maftase i mi zede 500 den ama barem edna recenica so kaza da imase vistina nisto ne mi pogode ni od minatoto ni za idninata mi rece nikogas nema da se omazam so toj so bev vo vrska pa eve omazena sum bas so toj so bev vo vrska i miljon drugi gluposti kaza koj e pameten da ne odi kaj nego ...
   
 13. Persej

  Persej

  Член од:
  8 март 2008
  Мислења:
  81
  Допаѓања:
  4
  Интересна тема, мнугу мистерии има тука, а и многу лажење. Јас лично, не сакам воопшто некој да ми каже што ќе ми се случи во иднина, добро или лошо. Секој има своја „судбина“ или „карма“, па треба да си го одживее без однапред да очекува нешто убаво или лошо што го знае оти некој му го предвидел...
  Но во врска со видовитоста, би сакал да споделам со вас едно лично искуство...
  1990 година бев војник во Словенија и прв пат престојував во Словенија воопшто. Не бев мрднал од касарна 6 месеци. Една вечер сонив сон, како се наоѓам во едно село, на една раскрсница, врнеше дожд, а јас барав место да се скријам, гледам една племна, ама не како нашиве повеќе како настрешница да покрие сено. На раскрсницата видов голем крст. Наеднаш видов јака светлина и гром удри во крстот и го преполови. Од страв се разбудив...
  Еден месец покасно, не собраа една група, да регулираме сообраќај во околина на градов, имаше некоја трка..Не ставија во камион (затворен со церада) и ни рекоа на секоја раскрсница да излегува по еден и да регулира сообраќај. Јас онака без врска, рипнав на една раскрсница...
  И ја видов истата слика од сонот. Истото село, истата племна, истиот крст, ама овој беше мал . Ме фати некоја „нелагодност“ а и почна малку да роси, „нелагодноста“ ми се зголеми максимално...
  Помина еден човек и онака , да разбијам мисли почнав разговор. Во разговорот , му спомнав дека сум изненден што гледам крст на раскрсница, дека кај нас таква работа не се наоѓа.
  Ми објасни дека во Словенија тоа е вообичеано, и ми рече дека овој е од скоро ставен, имало поголем ама удрил гром во него...
  Дури тогаш се „здрвив“...
  Тоа ми е единствено необјасниво нешто што сум го доживеал досега, и затоа сум „неутрален“ - нити критикувам, нити фалам...
   
  На *Q*7 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. The Crow

  The Crow

  Член од:
  27 мај 2008
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  9
  Тој некој се над 95% од луѓето во Македонија.
  Сите идат на бајачки и гатачки братче или непосредно или посредно се влкучени во тој процес. Ти може не веруваш во тие ствари али после можеш да дознаеш дека твоите биле веќе на гатачка или бајачка па дури и за тебе. Што мислиш ќе ти кажат. Скоро секое семејство во текот на животот се има обратено до некои од нив. Толку многу ги има што не е можно а да не се обратил некој до нив. Ти гарантирам.
  Во Македонија сеуште владее паганизмот.
   
 15. ..........

  .......... ٩(●̮̮̃•̃)۶

  Член од:
  17 септември 2009
  Мислења:
  5.479
  Допаѓања:
  3.055
  :vozbud::vozbud::vozbud:

  мојата фамилија се од оние кој не веруват во дедо мраз, супермен , господ, сунџоку и др јунаци од стриповите....:helou:
  така да не биле ни ке одат
  а од кај ти податоци дека 90% од македонците биле на бајачки...?
   

Сподели преку: