ГАРФИЛДИЈАНСТВО версус религиите досегашни (Еко1 и НиколаП се пророците)

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
bibika напиша:
Ova para vredi.Pazete sto pravite so temava.Treba da se cuva za idni narastaji,da se razbereme.Koja inspiracija,koja kreativnost,za pamet,muabet ne pravam.
Da imase Kajgana teatar,scenario ke vi napravev-PRVA LIGA STE DECKI!!! :)
Ете усери неверници.... без никаков притисок.... самата ја виде светлината Гарфилдова.... самата се наполна со здивот Гарфилдов.... сега сме само неколку.... но тие што се паметни го одбираат правиот пат.... патот Гарфилдијански. :star:
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Vlad II Draculea напиша:
Ако Израелците се евреи,
а Исус е израелец,
тогаш Исус е евреин!
Значи Исус е евреин
и Исус е син Божји,
тогаш Бог е евреин, (оваa релација e aсиметричнa, не важи, исус е по мајка евреин, бог нема место и религија)

Мухамед вели бог е еден,
И Исус вели дека Бог е еден
значи Бог е евреин!!! имликацијата(Ако Исус е евреин(Т) Мухамед не е евреин) (не Т) следува (не Т).... требит првин да се докажи дека мухамед е евреин
Гарф вака иди математички по мојте пресметки..

О Коле пророку наш.. . дај ни требаш... ја колку што знам матемаичка логика вака иди
Море да ви се цитирам треба......

имате дупка во темело
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
А ја мислев сериозен бил гарфилд тој да ти бил...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Vlad II Draculea напиша:
Море да ви се цитирам треба......

имате дупка во темело
Е де...така е...ај зелено од мене...па бришете ме сеа ако сакате:pehar:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Vlad II Draculea напиша:
Море да ви се цитирам треба......

имате дупка во темело
nema dupka, ako se znae deka uste od vremeto pred MOjsej evreite odele po majka, a i sega i togas bile close knitt society ondak analogno na toa, Marija bile evrejka, a Bog, e bogot-tatko, bogot vo toa vreme, bog izlaelski, znaci i po majka i po tatko Isus e evrein, e sega ako Muhamed go priznava bog kako edinstev, a i Isus i Mojsej, znaci deka go priznava bogot na Isus, Bogot na Mjosesj, koj e eden i is, znaci go priznava i propoveda za bogot, edniot, edinstveniot, bogot izraelski, koj e evrein, a zosto bi popovedal ako ne e i samiot toj evrein?
Logika, filosofska logika, realna logika.
Kade ja gledate dupkata.
Bog-evrein, Isus, po tatko i majka evrein, Muhamed propoveda za toj, edeb bog, popoveda za evrein, a samiot doaga od trinaesettoto pleme izrailevo, a tie, izlraelcite se evrie, znaci, Muhamed, kako potomok na tie, e evrien, znaci site se evrei.

Mislam deka vi objasniv, neli. Koj ja ima svetlinata vo oci i imeto moe go pripomnuva, toj vistinata ja gleda.

naku, ne zabelezuvate kolku sum poaren od Isus, Muhamed i Mojsej i ostali, kako bog. Jas vi gi raskrinkuvam dogmite, a svoi ne vi davam,, tuku vi objasnuvam. a razlika od drugite koi velat veruvajte slepo na rekla-kazalata na nekojsi.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Garfield напиша:
Јехова на почетокот бил локално еврејско божество, племенски идол. Еволуирал во врховен семоќен Бог дури по освојувањата на Александар, кога во Палестина, заедно со македонската фаланга, пристигнале и книгите на Аристотел, и уште поважно, Зенон.

“Ен архи ин о логос.“

Логос, космички ум, анимус мунди. Сите овие епитети Јехова ги добил дури откако јудејците се запознале со стоицизмот, а не порано од тоа, зашто самите не можеле да ги измислат.

Подоцна Свети Павле го вратил учењето на истото место од кадешто потекнувало, само завиткано во поинаква амбалажа. Чудно ли е што христијанството најпрвин било прифатено во Македонија?

Jas vi gi raskrinkuvam dogmite, a svoi ne vi davam,, tuku vi objasnuvam. a razlika od drugite koi velat veruvajte slepo na rekla-kazalata na nekojsi.
Ги раскринкуваш христијанските догми, а догмите на џедајството, вештерството, будизмот и атеизмот ги оставаш непипнати. Бетер си од Евреите.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Мамата, ti li mene be за нераскринкување на догми, вештерството н е религија, будизмот и едајството такуѓере, башка, нема таму догма, ама ич.
Сеа, ако се зезаме, вештерството вели: земи лања и казан, прај се паметна и то.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
NikolaP напиша:
1в. Кој дае црвена репутација на Гарфилд семочен, или на гласовите негои, пророците благословени, девиците може да ги заборај. Евентуално акција шо че виде, ќе биде од некој црначки ѓаол, а он че биде активен, а грешнико везан. Ова за мажјаците. За женките, на Еко1 му јет дадено.
Не го спомињај напразно името Гарфилдово и немај друг гарфилд освен Гарфилд.
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
абе ова ГАРФИЛДИЈАНСТВО многу е закон ама кој е бог ? :pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Не е бог, божица е. Ама, не му земај замерка. Како и секое божество, страда од мултипл персоналити дисордер.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Павелчо, да не сакаш божицава да те награди со еден подолг, онаму, каде сонцето не грее?
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
исус не е евреин бе само у израел се родил таму све зиво има не само евреи
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Гарфилде брате, уште еден следбеник на делото и постот твој доби. Се приклонувам кон светлината што сјае од речта твоја напишана.
Ај сеа, да се испазариме, за апостол имаш едно место?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom