Втора шанса

Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
А јас пак од искуство не давам втора шанса. Кој ме одебал еднаш ќе ме одебе уште еднаш. Нема зошто да се косам два пати... Ќе се искосам еднаш ќе пројде време и ќе биде како воопшто да не се случило ништо. Го отпишувам од мојот живот тој што ми згрешил по брза постапка веднаш штом ќе си го добие заслуженото.
Ок не се косиш два пати, но дали си размислувала некогаш во животот дека кога ти ќе вратиш на некому се симнуваш на негово ниво и ризикуваш тебе да ти биде вратено од некој друг ? What goes around, comes around....:nesum:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Да, ама затоа реков тоа е клучното. Зошто постојат случаеви каде што некој ќе си ја заслужи таа втора шанса.
А ќе ми докаже со што дека ја заслужил? Со истите тие фрази што во животот ги имам слушано милиони пати? Проѕирни се веќе...

Ок не се косиш два пати, но дали си размислувала некогаш во животот дека кога ти ќе вратиш на некому се симнуваш на негово ниво и ризикуваш тебе да ти биде вратено од некој друг ? What goes around, comes around....:nesum:
Не се спуштам на негово ниво, едноставно му ги кажувам сите они нешта што сум ги чувала во себе, оние нешта што сум свесна дека ќе го повредат. Јас се ќе поминам и преболам, но тој ќе се носи цел живот со комплексот што ќе му го набијам. Враќам мило за драго секогаш и не оставам да помине така.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
abe u prao si bar mirna dusha ce imas poso znaes kako velat starite ako te kasne komarac i ako go smachkas pomalce boli onda taka i so ljudi ako vratis pomalce boli ali nekad u retki situacii mora da se dae druga shansa poso moe da ne e kriv coekot so pogreshil ali eptem retko se desava toa
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
А ќе ми докаже со што дека ја заслужил? Со истите тие фрази што во животот ги имам слушано милиони пати? Проѕирни се веќе...
Таман работа за фразите..Било какви зборови не се доказ за искреноста и љубовта..Со своите постапки и со своите грешки. Не зборам јас за секого, но ако ја прави првата грешка и притоа се кае за неа, зарем стварно мислиш дека постои безгрешен човек?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Не се спуштам на негово ниво, едноставно му ги кажувам сите они нешта што сум ги чувала во себе, оние нешта што сум свесна дека ќе го повредат. Јас се ќе поминам и преболам, но тој ќе се носи цел живот со комплексот што ќе му го набијам. Враќам мило за драго секогаш и не оставам да помине така.
Mислам дека и во друга прилика имам спомнато дека зборот е најопасното оружје на светот.
Зборовите убиле повеќе души, отколку што сите војни убиле луѓе.

Не случајно се вели дека дека она што влегува во телото преку устата, излегува од телото, но она што излегува од устата, допира до срцето. Малце ќе исфилозофирам за до дојдам до крајната поента.
Преку зборовите ги привлекуваме и среќата и несреќата. Зборовите создаваат закони од кои тешко се бега. За еден искажан негативен збор кој создава негативен закон, некогаш треба да се потрошат многу позитивни зборови за да се неутрализира. Така да ако претходно искажаниот негативен збор е засновен на лага, нечесност, или во случајот намерна навреда, не можеш да го поништиш законот кој тој го створил. Кога се противиш на нешто, тоа ја превзема енергијата и ја користи против тебе. Така е и во секојдневниот живот. Кога на некому ќе упатиш навреда, сигурно нема да остане имун на тоа. Нема да слушнеш прости ми, па макар и да си во право ти, после куп упатени навредливи зборови од твоја страна. Од другата страна ќе наидеш спротиставување и непробивен ѕид за понатамошна комнуникација. Така да не си вратила ништо :smir:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Таман работа за фразите..Било какви зборови не се доказ за искреноста и љубовта..Со своите постапки и со своите грешки. Не зборам јас за секого, но ако ја прави првата грешка и притоа се кае за неа, зарем стварно мислиш дека постои безгрешен човек?
Види сеа... Тоа си е прашање на карактер. Јас сум таква. Не давам втора шанса и не верувам во "прости ми, ветувам дека..."
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
e sea mi tekna neso logika vaka ide sea neli svaki coek greshi i recimo go likvidiras od tvoj zivot neli ispaga nieden coek da nemas u zivot poso site gresime po nekad ednas dva puti nedelno se desava sakas ne sakas frka e vremevo plus nekoj smatra za pogresno nekoj ne idi najdi kraj sea
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Види сеа... Тоа си е прашање на карактер. Јас сум таква. Не давам втора шанса и не верувам во "прости ми, ветувам дека..."
Подобро тогаш да не дојдеш во таква несакана ситуација да видиш како е..
 
V

[vladimir]

Гостин
Луѓето секогаш го бараат она што им треба, а не она што го заслужуваат. Втора шанса не се дава, туку се заслужува.
Za vtora sansa se potrebni dvajca. vo isto vreme onoj koj e povreden da saka da dade vtora sansa i onoj koj povredil iskreno da se pokae za toa sto go napravil ili ne go napravil.

Prasanje e dali nie navistina sakame da ja goltneme gordosta i da se pokaeme ili da prifatime necie izvinuvanje.

Neznam kako toa ne se dava tuku se zasluzuva?

oni koi navistina ne sakaat da se pokajat ne zasluzuvaat vtora sansa, no i onie koi nesakaat da prifatat izkreno izvinuvanje ne se vredni za molenje i trosenje vreme
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
[vladimir];3375186 напиша:
Za vtora sansa se potrebni dvajca. vo isto vreme onoj koj e povreden da saka da dade vtora sansa i onoj koj povredil iskreno da se pokae za toa sto go napravil ili ne go napravil.

Prasanje e dali nie navistina sakame da ja goltneme gordosta i da se pokaeme ili da prifatime necie izvinuvanje.

Neznam kako toa ne se dava tuku se zasluzuva?

oni koi navistina ne sakaat da se pokajat ne zasluzuvaat vtora sansa, no i onie koi nesakaat da prifatat izkreno izvinuvanje ne se vredni za molenje i trosenje vreme
На повеќето им е потребна таа втора шанса затоа и луѓето го бараат тоа што им е потребно најчесто а не она што го заслужуваат.Можеби затоа што не умеат прво сами на себе да си простат, па бараат од друг да им прости?
Втора шанса првенствено за себе си, пред се да си опростиш ти сам за грешката а не да имаш потреба друг да ти ја простува. Ако од другата страна наидеш на простување ок, ако не наидеш,затоа што другата страна реши да не премине преку тоа, а си простил сам на себе, продолжуваш понатаму, без самоказнување и самоосуда.
 
V

[vladimir]

Гостин
На повеќето им е потребна таа втора шанса затоа и луѓето го бараат тоа што им е потребно најчесто а не она што го заслужуваат.Можеби затоа што не умеат прво сами на себе да си простат, па бараат од друг да им прости?
Втора шанса првенствено за себе си, пред се да си опростиш ти сам за грешката а не да имаш потреба друг да ти ја простува. Ако од другата страна наидеш на простување ок, ако не наидеш,затоа што другата страна реши да не премине преку тоа, а си простил сам на себе, продолжуваш понатаму, без самоказнување и самоосуда.

edna hitoteticka situacija..
ako jas ja izneveram devojkata zosto bi imal potreba od toa da samiot si prostam na sebe koga ne sum si zgresil najverojatno ubo mi bilo?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
[vladimir];3375198 напиша:
edna hitoteticka situacija..
ako jas ja izneveram devojkata zosto bi imal potreba od toa da samiot si prostam na sebe koga ne sum si zgresil najverojatno ubo mi bilo?
Во дадениот момент да, но подоцна ? Сеуште трае убавото чувство или настапува каењето ? Баш имав отворена тема дали некогаш сте се каеле после убави моменти ?:pipi:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
248
Поени од реакции
54
На повеќето им е потребна таа втора шанса затоа и луѓето го бараат тоа што им е потребно најчесто а не она што го заслужуваат.Можеби затоа што не умеат прво сами на себе да си простат, па бараат од друг да им прости?
Втора шанса првенствено за себе си, пред се да си опростиш ти сам за грешката а не да имаш потреба друг да ти ја простува. Ако од другата страна наидеш на простување ок, ако не наидеш,затоа што другата страна реши да не премине преку тоа, а си простил сам на себе, продолжуваш понатаму, без самоказнување и самоосуда.
brat ova ne drzi voda mnogu mnogu da ti kazam evo recimo ja da ukradam 1000 dinara i trebe ja na sebe na si oprostam ili on od kogo sum ukral e sea ako taka ide onda ja moam sve da si oprostam so sum prael sranja u zivot ili nekoj drug eto ne mora ja da sum bilo koj u svet ili onoj hitler so bil glaven u nemacka u ratot sam da si oprosti so tepal ljudi u cel svet e za takvi voshki ne be nema druga sansa toa na besilka samo zamisli na hitler da mu se dae vtora sansa i sea da go staat precednik na nemacka pak so ce se desi mislam da bese ziv sea ili nekoj so ubil dete da se dava sansa ne be brat ali za sitnici glupo e da ne se dae druga sansa poso site gresime na primer nekoj ti kazal ne vlagaj so prljavi konduri unutra a ti si vlegol si zaborail i sea trebe da go batalis od tvoj zivot toj coek ja mislam ne trebe poradi toa e rabotata ima razlika od greska do greska ete nekoj musliman gnete svinsko i ja gnetam svinsko on gresi ja ne me sfacas so mi e forava na muabetov?
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
brat ova ne drzi voda mnogu mnogu da ti kazam evo recimo ja da ukradam 1000 dinara i trebe ja na sebe na si oprostam ili on od kogo sum ukral e sea ako taka ide onda ja moam sve da si oprostam so sum prael sranja u zivot ili nekoj drug eto ne mora ja da sum bilo koj u svet ili onoj hitler so bil glaven u nemacka u ratot sam da si oprosti so tepal ljudi u cel svet e za takvi voshki ne be nema druga sansa toa na besilka samo zamisli na hitler da mu se dae vtora sansa i sea da go staat precednik na nemacka pak so ce se desi mislam da bese ziv sea ili nekoj so ubil dete da se dava sansa ne be brat ali za sitnici glupo e da ne se dae druga sansa poso site gresime na primer nekoj ti kazal ne vlagaj so prljavi konduri unutra a ti si vlegol si zaborail i sea trebe da go batalis od tvoj zivot toj coek ja mislam ne trebe poradi toa e rabotata ima razlika od greska do greska ete nekoj musliman gnete svinsko i ja gnetam svinsko on gresi ja ne me sfacas so mi e forava na muabetov?
Значи Хитлер ни сам да си опрости, ни да си даде втора шанса,ни да му дадат исто втора шанса ни да му опростат, никако не бидува а ? :pos2:
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Секој заслужува втора шанса. Секој може да се промени. Секој може да ги направи нештата подобри, поубави, порозеви во вашите животи... да ви го допре срцето и да ви покаже дека не е тоа што сте мислиле... дека може да биде искра, светлина во нашето темно секојдневие...

НАААААААТ !!!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom