Втора светска војна (1939-1945) - генерална дискусија!

Член од
29 декември 2007
Мислења
434
Поени од реакции
970
Моеби е малку оф топик, ама не премногу, еден од најдобрите филмови сниман во историјата, направен е како очигледна алегорија на неизбениот конфликт помеѓу СССР и Германија. Само што е направен , поради пактот Рибентроп-Молотов е тргнат од кината за да е вратен во 1941 после Барбароса.
СССР е мајстор за пропаганда, но овој филм е навистина врв. Пази оваа сцена (снимана со технологија од пред 80+ години), мене ми е пострашна , пореална и поспектуларна од прикажување на средновековни битки од било кој понов филм (поточно тензијата пред битката, благодарејки на неверојатната музика на Прокофијев) .
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Точно е тоа дека за разлика од пред ПСВ кога влегле со голем ентузијазам во ВСВ Германците влегле нерадо и пропагандата така работела што до последен момент широките маси не ја очекувале. Дотолку повеќе што пред првата кампања против Полска Хитлер ја исценирал таа позната провокација во радио станица на Полското радио, а во домашната пропаганда тоа го претставил како напад на Полјаците над тамошното Германско малцинство, при што Рајхот би интервенирал таму само како противодбрана и за да ги заштити сонародниците. Нормално дека све ова било лага и имал однапред подготвени крупни воени планови за заземање на Полска(или поточно поделба со СССР).
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
235
Поени од реакции
733
Тоа што ги изедначиле треба да се сфати како акт на подадена рака и помирување, т.е. затворање на страница...плус, тука може да има елементи на контрање кон Русија па заради тоа да носат вакви декларации...

Една декларација секако не ти дава за право да негираш дека Бугарија била окупатор во МК и правела злосторства, дека Балистите правеле злосторства низ МК и дека Германија тоа што го правела (конц логори и масовно истребување) е еквивалентно со комунистички режими.
Не негирам ниту една историска вистина. Каде го виде тоа? Жртвите на комунизмот се повеќе од оние на нацизмот (главно во Советскиот Сојуз), можеби затоа што тој владеел подолго време. Декларацијата на Европскиот парламент е на барање на источноевропските земји каде се ширил комунизмот.
Оваа декларација не е чин на помирување, а е одраз на историската вистина. Ако некој има поблаг став кон комунизмот, треба да знае дека преовладувачкото мислење во ЕУ (особено Источниjа дел) е различно.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
123
Поени од реакции
88
Не негирам ниту една историска вистина. Каде го виде тоа? Жртвите на комунизмот се повеќе од оние на нацизмот (главно во Советскиот Сојуз), можеби затоа што тој владеел подолго време. Декларацијата на Европскиот парламент е на барање на источноевропските земји каде се ширил комунизмот.
Оваа декларација не е чин на помирување, а е одраз на историската вистина. Ако некој има поблаг став кон комунизмот, треба да знае дека преовладувачкото мислење во ЕУ (особено Источниjа дел) е различно.
Па со ставовите во постот каде збориш дека расни класни вака така злосторства се исто тоа се гледа... Класичен пример за негирање и обид за оправдување на наци/фаши злосторства од било која држава со тоа дека после комунизмот бил ист...

Можеби и овој начин на интерпретација ќе биде проблем во Европа во иднина...иако мислам дека исламизацијата ќе биде No1 проблем...
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.009
Поени од реакции
304
Книги, документарци, не можам да ти набројувам плус поминато образование тука. Не се секирај, добро ми е познат тој период.

Туку користа беше уште од 33та, не зборуваме само за војната. Во Германија немаше големи ограничувања за народот во првите години пошто освојуваше Германија нормално дека се смени со почетните порази. Всусшност на почеток во Германија беше и како да нема војна не се осетуваше се дур почнаа со бомбардирањето на Германските градови. И да, имаше рестрикции околу храна ама на почеток тоа беше далеку од преживување. Корист имаа Германците од освоените територии кои беа ограбувани - ете како може да се има корист и од војна. Всусшност ВСВ за Германија треба на две фази да ја подели, првичната каде имаа успеси и после падот.
"беше" - како да си бил таму во 1933 г...

Кажи барем некои од авторите што сте ги прочитал. Документарните видеа се масовно антигермански, образованието во Германија масовно влева вина кај Германците. Не си единствениот кој поминал низ образовниот систем во Германија – познавам барем дузина.

"Германија немаше големи ограничувања за народот во првите години пошто освојуваше Германија" – имало ограничување на храната на почетокот на војната (1939). Какви први години? Потрошувачката стока била скапа и оскудна дури и пред војната. Облеката исто од 1939 - не било невообичаено нацистите да влегуваат во домовите на луѓето и да конфискуваат облека, ако мислат дека имаат премногу. Повторно од 1939 година имало ограничување за јаглен - за греење - луѓе во тоа време умирале од студ (зимата 39/40). Со текот на времето, работите се влошиле, кон крајот дури ваучери за храна не се уважувале....

"не се осетуваше се дур почнаа со бомбардирањето на Германските градови" - Војната трае 6 години, а бомбардирањето на Германија започнало уште во првите неколку месеци - Дортм'нд/Рур во мај 1940.

"Корист имаа Германците од освоените територии кои беа ограбувани - ете како може да се има корист и од војна." Ако ова беше вистина, состојбата на Германците ке бидеше се подобра од 1939 се до 1943/4 година (освоени се се повеке територии), а било токму спротивното...

"Всусшност ВСВ за Германија треба на две фази да ја подели, првичната каде имаа успеси и после падот." Само за ова си во право - "за Германија" како завојувана страна. За Германците (граѓаните/народот) работите се влошувале со секој изминат месец.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
123
Поени од реакции
88
"беше" - како да си бил таму во 1933 г...

Кажи барем некои од авторите што сте ги прочитал. Документарните видеа се масовно антигермански, образованието во Германија масовно влева вина кај Германците. Не си единствениот кој поминал низ образовниот систем во Германија – познавам барем дузина.

"Германија немаше големи ограничувања за народот во првите години пошто освојуваше Германија" – имало ограничување на храната на почетокот на војната (1939). Какви први години? Потрошувачката стока била скапа и оскудна дури и пред војната. Облеката исто од 1939 - не било невообичаено нацистите да влегуваат во домовите на луѓето и да конфискуваат облека, ако мислат дека имаат премногу. Повторно од 1939 година имало ограничување за јаглен - за греење - луѓе во тоа време умирале од студ (зимата 39/40). Со текот на времето, работите се влошиле, кон крајот дури ваучери за храна не се уважувале....

"не се осетуваше се дур почнаа со бомбардирањето на Германските градови" - Војната трае 6 години, а бомбардирањето на Германија започнало уште во првите неколку месеци - Дортм'нд/Рур во мај 1940.

"Корист имаа Германците од освоените територии кои беа ограбувани - ете како може да се има корист и од војна." Ако ова беше вистина, состојбата на Германците ке бидеше се подобра од 1939 се до 1943/4 година (освоени се се повеке територии), а било токму спротивното...

"Всусшност ВСВ за Германија треба на две фази да ја подели, првичната каде имаа успеси и после падот." Само за ова си во право - "за Германија" како завојувана страна. За Германците (граѓаните/народот) работите се влошувале со секој изминат месец.
Мислиш дека антигермански се документарците и мислиш дека не треба да се влева вина?

Па што треба да се учи според тебе? Дека Бугарија ја ослободила Македонија, и Балистите исто помагале за ослободување, Германија ја ослободила пример Франција, пробала и светот да го ослободи од Евреите ама лошите комунисти и УСА и УК ја спречиле?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
235
Поени од реакции
733
Па со ставовите во постот каде збориш дека расни класни вака така злосторства се исто тоа се гледа... Класичен пример за негирање и обид за оправдување на наци/фаши злосторства од било која држава со тоа дека после комунизмот бил ист...

Можеби и овој начин на интерпретација ќе биде проблем во Европа во иднина...иако мислам дека исламизацијата ќе биде No1 проблем...
Да, за мене е исто дали е убиен човек во Аушвиц затоа што бил Евреин и човек коj бил оставен да умре од глад во Поволжието затоа што бил кулак (земјоделец). Ако ти имаш позитивен став кон комунизмот, со право можеш да мислиш дека го оправдувам нацизмот, со нивното изедначување. Мојот став е подеднакво негативен и за двете идеологиите. Дозволи ми да те потсетам што се случи во Камбоџа.
Автоматски споено мислење:

 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Се знаело правилото кога се влегувало во териториите на Третиот Рајх кои биле под сојузничка окупација - апсолутна внимателност и забранета било каква комуникација и социјализација со Германците.А сега одеднаш швабите се жртвите, се` во име на одржување на добри пост-воени односи со новиот сојузник на американците во Студената Војна против Советскиот Сојуз.

Политика е едно, а историска вина и одговорност е друго, каква и да била бруталноста на советските воени и пост-воени злосторства, истата никогаш нема да ги амнестира швабите од нивната историска вина и одговорност за злосторствата против човештвото извршени на европско тло од 30 јануари 1933 до 9 мај 1945.
Тоа е така и имале еден тон памфлети во војската да не се збратимуваат со Германците, но сепак во пракса тоа не било баш така, секогаш. Имам гледано доста сведоштва на војници кои велат дека Французите далеку понепријателски се однесувале кон нив одошто Германците, кои по менталитет и етнолошки се поблиски со Американците, а војниците тоа и го забележале. Има зошто било тоа така.

"беше" - како да си бил таму во 1933 г...

Кажи барем некои од авторите што сте ги прочитал. Документарните видеа се масовно антигермански, образованието во Германија масовно влева вина кај Германците. Не си единствениот кој поминал низ образовниот систем во Германија – познавам барем дузина.

"Германија немаше големи ограничувања за народот во првите години пошто освојуваше Германија" – имало ограничување на храната на почетокот на војната (1939). Какви први години? Потрошувачката стока била скапа и оскудна дури и пред војната. Облеката исто од 1939 - не било невообичаено нацистите да влегуваат во домовите на луѓето и да конфискуваат облека, ако мислат дека имаат премногу. Повторно од 1939 година имало ограничување за јаглен - за греење - луѓе во тоа време умирале од студ (зимата 39/40). Со текот на времето, работите се влошиле, кон крајот дури ваучери за храна не се уважувале....

"не се осетуваше се дур почнаа со бомбардирањето на Германските градови" - Војната трае 6 години, а бомбардирањето на Германија започнало уште во првите неколку месеци - Дортм'нд/Рур во мај 1940.

"Корист имаа Германците од освоените територии кои беа ограбувани - ете како може да се има корист и од војна." Ако ова беше вистина, состојбата на Германците ке бидеше се подобра од 1939 се до 1943/4 година (освоени се се повеке територии), а било токму спротивното...

"Всусшност ВСВ за Германија треба на две фази да ја подели, првичната каде имаа успеси и после падот." Само за ова си во право - "за Германија" како завојувана страна. За Германците (граѓаните/народот) работите се влошувале со секој изминат месец.
Ова е точно, сепак факт е дека Германија се префрлила на воена економија доста покасно од сите, дури после Сталинград, во 1943.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2018
Мислења
123
Поени од реакции
88
Да, за мене е исто дали е убиен човек во Аушвиц затоа што бил Евреин и човек коj бил оставен да умре од глад во Поволжието затоа што бил кулак (земјоделец). Ако ти имаш позитивен став кон комунизмот, со право можеш да мислиш дека го оправдувам нацизмот, со нивното изедначување. Мојот став е подеднакво негативен и за двете идеологиите. Дозволи ми да те потсетам што се случи во Камбоџа.
Автоматски споено мислење:
Тоа што ти го правиш не е подеднакво негативен став, но оправдување на нацизмот со злоделата на комунизмот...некаква еквиваленција имало па било исто и во крајна линија меѓу редови е ОК

Јас сум апсолутно против која било нечовечност без разлика на идеологија....но никогаш не би ми паднало на памет да оправдувам злосторства само заради тоа дека и други исто правеле...

Па уште и да не учат идните генерации што се случило и кој со кого бил и кој бил или не бил на погрешната страна...

Едно е да простиш и да продолжиш понатаму, а друго е да збориш дека имало 2 страни на приказната па кутрите Германци и слично...

Инаку да, и комунизмот е за осуда и треба да се учи што се правело...

Никогаш не смее да не се учи за WW2, како и за ѕоа кои се победници а и кои се тие што правеле злосторства против човештвото.

Секако треба да се учи и кој бил и дали имало отпор кон фашисти/нацисти во самите држави или немало или можеби народите се праеле на Тошо...
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
235
Поени од реакции
733
Баба ми вака велеше: Ги мразам фашистите и нивните најголеми непријатели.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.246
Поени од реакции
52.002
Гледам дека и двете страни во дискусијата кажуваат точни работи (воглавно), но различно ги толкуваат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: SNM

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.092
Поени од реакции
14.227
"беше" - како да си бил таму во 1933 г...

Кажи барем некои од авторите што сте ги прочитал. Документарните видеа се масовно антигермански, образованието во Германија масовно влева вина кај Германците. Не си единствениот кој поминал низ образовниот систем во Германија – познавам барем дузина.

"Германија немаше големи ограничувања за народот во првите години пошто освојуваше Германија" – имало ограничување на храната на почетокот на војната (1939). Какви први години? Потрошувачката стока била скапа и оскудна дури и пред војната. Облеката исто од 1939 - не било невообичаено нацистите да влегуваат во домовите на луѓето и да конфискуваат облека, ако мислат дека имаат премногу. Повторно од 1939 година имало ограничување за јаглен - за греење - луѓе во тоа време умирале од студ (зимата 39/40). Со текот на времето, работите се влошиле, кон крајот дури ваучери за храна не се уважувале....

"не се осетуваше се дур почнаа со бомбардирањето на Германските градови" - Војната трае 6 години, а бомбардирањето на Германија започнало уште во првите неколку месеци - Дортм'нд/Рур во мај 1940.

"Корист имаа Германците од освоените територии кои беа ограбувани - ете како може да се има корист и од војна." Ако ова беше вистина, состојбата на Германците ке бидеше се подобра од 1939 се до 1943/4 година (освоени се се повеке територии), а било токму спротивното...

"Всусшност ВСВ за Германија треба на две фази да ја подели, првичната каде имаа успеси и после падот." Само за ова си во право - "за Германија" како завојувана страна. За Германците (граѓаните/народот) работите се влошувале со секој изминат месец.
И што не е сега точно што го пишав во првичниот пост?

Како припадник на нација која беше сојузник на фашистичка Германија јако е како го нарекуваш Германското образование и документарците кои се Германски (претежно тие ми се во фокус) ги нарекуваш антигермански. Германската наука тоа време многу добро го има истражувано и не дека и тука нема дилеми или различни ставови ама не за тие работи за кои ние овде зборуваме.

Види го најпривин историскиот контекст. Германија иде од Економска криза која е светска, под Хитлер Германија има нормализација на состојбата која воглавно е поради стабилизација на светско ниво. Не дека во тоа време живееле раскошно, затоа и не се осети голема разлика при старт на војната кога имаше рационализации. Не дека гладуваа.

Зимата 39/40 беше рекордно ладна и без војната ќе имаше поголема потреба за јаглен. Всушност јагленот уште поодамна беше користен за воената индустрија. Германија има доволно јаглен дури за извоз. Па затоа со Италија се договори работници за јаглен.

Факт е дека во Германија војната не се осети многу до 1942. После се интензивираа нападите и стана се понелагодно и за самите Германци.

Германија ограбуваше таму каде што освојуваше. Дали за војската дали за самите Германци, сеедно. Од тие грабежи имале корист. Ако ограбиле храна во источна Европа значи војската немаше потреба од големи пратки на фронт што нормално значи и подобро снабдување на домашната популација. После пресвртот друга е приказната.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
17.484
Може да се споредува злосторства на Сталинизам/Хитлеризам, а не за комунизам/фашизам. Јасно е дека и двете идеологии се тоталитарни, но во секоја држава различно се применуваат. Пример и Португалија била фашистичка, па ако имала таков режим не може да ја поистоветуваме со нацистичка Германија, која парампарче направила. Или па Куба-СССР исл.
E сега за Сталинизам-Хитлеризам, дефинитивно Хитлеризмот е многу побесчовечен(би рекол неколкукратно), иако и Сталинизмот има страшни, страшни злосторства. А во поглед на осуда на двата режима, би се согласил. Волгавно е исти к*рац на хартија, иако во пракса зависи од држава до држава. Пример Југословенскиот социјализам беше океј, за разлика од Бугарскиот каде што сите малцинства беа збришани/протерувани/раселувани/убивани, стандардот беше мизерен, а слободите минимизирани. Тука имаше чистка по раководствата на Комунистичките партии после расколот Тито-Сталин, но воглавно потоа се живееше многу послободно, побогато и со многу поголема слобода за разлика од земјите во Варшавскиот пакт.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.958
Поени од реакции
7.066
Не си во право. Германскиот народ плати превисока цена за поддршката на националсоцијализмот. Милиони убиени на фронтовите и во бомбардираните градови. Стотици илјади силувани жени и девојки во Источна Германија. Милиони луге со години са третирани како робови во Источна Европа (Полска, Чехословачка .....) Неколку милиони од нив починаа во следната депортација от Источна Европа.
Ја отвориле пандорината кутија,СС единиците во СССР направиле огромни злосторства.Тргнале со цел да истребуваат цели народи.Гасни комори,цијаниди,вршеле монструозни експерименти врз бебиња , деца,производство на сапун од љуѓе.Тргнале по умот на еден исфрустриран и накокан психопат.Шо очекувале да им се случи?Штета само за невиното население кое настрадало поради лудакот.Не дека и Сталин не бил мрднат крволок,ака никој не може да се спореди со лудилото на Хитлер!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom