Вработување како професор / наставник

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Книшка и добар трчачки стаж па можеби, можеби ако имаш среќа да се ослободи некаде место да те земат. Секако пробај во некои подрачни (селски/приградски) училишта прво ако има место. После тоа следи што се случува и барај преместување најблуску што е можно... битно е да влезеш во системот инаку не знам од кај си и за социологија нд 3 години.
Кој систем?Треба Министерството за образование да објави конкурс,дека во тој и тој град,е потребен професор по тој и тој предмет..Министерството ја брка цела работа,бидејќи е државна работа..Не е ова автоперална,па денеска ќе те примам,за една недела оди си..Исто и со болниците,и со здравствените центри..Се е тоа државна работа..И со директорот да живееш,пак тој мора да праша во министерсвото,не е школото негово па да те прими кога сака,па да му одобрат и после ќе те прими,ако имаш среќа..Тетка ми има завршено за педагог,дури по 8 години откако заврши најде работа,работеше во продавница,на пазар,и каде уште не..Тие 8 години нервози,глупости,треба да се прашаме и дали вреди да завршиш факултет..Кога тие пари што си ги дал ќе почнат да ти се враќаат..
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Кој систем?Треба Министерството за образование да објави конкурс,дека во тој и тој град,е потребен професор по тој и тој предмет..Министерството ја брка цела работа,бидејќи е државна работа..Не е ова автоперална,па денеска ќе те примам,за една недела оди си..Исто и со болниците,и со здравствените центри..Се е тоа државна работа..И со директорот да живееш,пак тој мора да праша во министерсвото,не е школото негово па да те прими кога сака,па да му одобрат и после ќе те прими,ако имаш среќа..Тетка ми има завршено за педагог,дури по 8 години откако заврши најде работа,работеше во продавница,на пазар,и каде уште не..Тие 8 години нервози,глупости,треба да се прашаме и дали вреди да завршиш факултет..Кога тие пари што си ги дал ќе почнат да ти се враќаат..
Извини, во оваа наша чудесна Македонија живееш ?
Политичко коруптивниот систем, кој друг систем. Сигурно не онај вистинскиот систем на вредности...
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Извини, во оваа наша чудесна Македонија живееш ?
Политичко коруптивниот систем, кој друг систем. Сигурно не онај вистинскиот систем на вредности...
И тоа што викаш,кој како ќе се снајде е работата..
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Имам завршено Социологија на Филозофски Факултет во Скопје. Ме интересира дали некој знае за кои предмети би можел да конкурирам за наставник во основно или професор во средно, освен Социологија.

Ги имам положено испитите потребни за доквалификација ( Методика, Психологија и Педагогија), за да можам да работам како наставник/професор.

Поздрав
А, каде ги полагаше тие испити? На педагошки или филозофски? И ако знаеш дали има разлика во полагањето бидејќи гледам дека може да се полага и на двата факултета.

Благодарам :)
 
Член од
28 март 2010
Мислења
1.310
Поени од реакции
377
А, каде ги полагаше тие испити? На педагошки или филозофски? И ако знаеш дали има разлика во полагањето бидејќи гледам дека може да се полага и на двата факултета.

Благодарам :)
Штом имаш доквалификација,Граѓанско образование во основно или Социологија во средно се твои предмети.Мислам дека за да предаваш граѓанско образование во осмо и деветто,не ти треба доквалификација.[DOUBLEPOST=1410542048][/DOUBLEPOST]
Можеш да предаваш Етика на религии .
Етика на религиите може да предава некој со завршен филозофски факултет-смер филозофија.
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Штом имаш доквалификација,Граѓанско образование во основно или Социологија во средно се твои предмети.Мислам дека за да предаваш граѓанско образование во осмо и деветто,не ти треба доквалификација.[DOUBLEPOST=1410542048][/DOUBLEPOST]
Етика на религиите може да предава некој со завршен филозофски факултет-смер филозофија.
Јас сум дипломиран економист, па сакам да се запишам на педагошка доквалификација и ме интересираше дали има разлика ако полагам на Филозофски на кадера Педагогија или на Педагошки факултет.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Јас сум дипломиран економист, па сакам да се запишам на педагошка доквалификација и ме интересираше дали има разлика ако полагам на Филозофски на кадера Педагогија или на Педагошки факултет.
Polagaj si na filozofski. Poveke e vrednuvan tamu Institutot za Pedagogija, od kolku Pedagoskiot fakultet voopsto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom