Во пораст семејното насилство врз мажите

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Некако ми е тешко да си ја замислам сликава во глава.Не негирам дека веројатно се случува ама веројатно затоа што немам видено жена маж да истепа, а мажот да не врати...Штознам,или мажот е многу фин и културен па на физички напад не возвраќа, или жената билдерка е па не може да ја совлада. Разбирам ајде и шлаканица да падне, ама овие мажи штом отишле во СОС центри, значи сериозно тепање паднало.
Можеби се мажи кои се водат по изреката : Паметниот му попушта на будалата.
И ете што ги нашло , пуштај еден , пуштај втор , на крај СОС.

А можеби се работи и за психичко насилство.

Не верувам дека има толку многу мажи кои се физички послаби од своите жени. Мора да се во прашање нефизички околности.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова од искуство или ... ?:pos:
Никогаш во животот не сум кренала рака кон некого (детски не се брои). Оној што ќе крене и ќе се обиде физички да го реши проблемот треба да биде нокаутиран. Важи и за мажи и за жени.
А за ова претпоставувам дека мава со нешто и бега, оти ако ја фатат ќе ја акнат од земја, освен физички ако не е супериорна во однос на него :icon_lol: Во спротивно чудно ми е да те тепа некој физички послаб од тебе, а ти да си седиш мирен.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
ако има понасилна личност на форумов од леандра јас е.
ово да је мушко свет би проплакао.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Абе овој модерен свет ни јебе долговековна Македонска традиција,кај што се знае кој е газда а кој праи компир манџа.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Никогаш во животот не сум кренала рака кон некого (детски не се брои). Оној што ќе крене и ќе се обиде физички да го реши проблемот треба да биде нокаутиран. Важи и за мажи и за жени.
А за ова претпоставувам дека мава со нешто и бега, оти ако ја фатат ќе ја акнат од земја, освен физички ако не е супериорна во однос на него :icon_lol: Во спротивно чудно ми е да те тепа некој физички послаб од тебе, а ти да си седиш мирен.
Се шалам , и јас сум зачуден од ова појава ...
Сега ова го очекувам во блиска иднина т.е од помладава генерација ( девојки де )
по фб , кантер страјк , гледам како девојки пишуваат , се курчат , се издизаат ( немам некој друг збор )
Дека кога ќе го фатил ќе го направил ова она , бла бла бла ...
Очекувам во блиска иднина трендот да си продолжи ...
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:32 ---
Абе овој модерен свет ни јебе долговековна Македонска традиција,кај што се знае кој е газда а кој праи компир манџа.
Се сменија страните :pos:
Можеби се мажи кои се водат по изреката : Паметниот му попушта на будалата.
И ете што ги нашло , пуштај еден , пуштај втор , на крај СОС.

А можеби се работи и за психичко насилство.

Не верувам дека има толку многу мажи кои се физички послаби од своите жени. Мора да се во прашање нефизички околности.
Тотално се сложувам со поговорката , и ден-денес ја користиме т.е се водимо до поговорката , но нема абер од ова ... ебати поговорка ..
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се шалам , и јас сум зачуден од ова појава ...
Сега ова го очекувам во блиска иднина т.е од помладава генерација ( девојки де )
по фб , кантер страјк , гледам како девојки пишуваат , се курчат , се издизаат ( немам некој друг збор )
Дека кога ќе го фатил ќе го направил ова она , бла бла бла ...
Очекувам во блиска иднина трендот да си продолжи ...
Замисли на колку ниско ниво треба да бидеш за проблемите со тупаници да ги решаваш. Замисли сите проблемите да ги решававме со тупаница, крвава нација ќе бевме. Остај ги девојчињата што лаат не касаат.
 
O

Orion.

Гостин
Може бе зошто да не, ако ти се погоди некоја феминистка кик боксерка тешко тебе:)
Замисли Пумата да тренирала кик бокс или нешто слично и да ја ожениш. Или ќе ја слушаш или ќе идеш во некое од прифатилиштава :pos:
 
S

Sagan

Гостин
Маж кој дозволил да биде тепан од жена, не е маж.
Исто и маж кој кренал рака врз жена.
 
P

Princ

Гостин
Ќе земе една суровица и ќе ти ја скрши од глава, шо не ти е јасно.
Ама тоа еднаш може да згреши и никогаш повторно. Не ми е јасно како машко во чиј ген е да тепа и коле, да трпи насилство константно, во подолг временски период :/
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Замисли на колку ниско ниво треба да бидеш за проблемите со тупаници да ги решаваш. Замисли сите проблемите да ги решававме со тупаница, крвава нација ќе бевме. Остај ги девојчињата што лаат не касаат.
Те бре , се сомневаш во мене , како можеш да помислиш дека можам да применам физичко насилство врз девојка , јас до ден денес не сум удрил некого ( повремено некого , не НЕКОЈА ) :icon_lol:
Никогаш , ама под никогаш ни под разно нема да дозволам да паднам на ниско ниво , не пак насилство :tapp:
еее , Македонија си ги изгуби сите вредности :facepalm:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ама тоа еднаш може да згреши и никогаш повторно. Не ми е јасно како машко во чиј ген е да тепа и коле, да трпи насилство константно, во подолг временски период :/
Може психичко пријавуваат, не е прецизно напишано за мажите, генерално за сите пријави е пишано физичко. Таман си е, еднаш треба да мавне и да ја постелат на земја, за втор пат да не и текне да крене рака.
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:42 ---
Те бре , се сомневаш во мене , како можеш да помислиш дека можам да применам физичко насилство врз девојка , јас до ден денес не сум удрил некого ( повремено некого , не НЕКОЈА ) :icon_lol:
Никогаш , ама под никогаш ни под разно нема да дозволам да паднам на ниско ниво , не пак насилство :tapp:
еее , Македонија си ги изгуби сите вредности :facepalm:
Ништо не реков за тебе, не си ме разбрал.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Може психичко пријавуваат, не е прецизно напишано за мажите, генерално за сите пријави е пишано физичко. Таман си е, еднаш треба да мавне и да ја постелат на земја, за втор пат да не и текне да крене рака.
--- надополнето: 19 јули 2012 во 20:42 ---

Ништо не реков за тебе, не си ме разбрал.
Знам де , ова како хипотетички то доаѓа ...
Ти пак сериозно ме сфати :pos:
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
еее , порано мажите знаеле како да ги доведат в ред жените , но сега спротивно се случува - жените почнуваат да малтретираат и физички и психички :facepalm:
Морав да ти одговорм одма без да ја читам темава до крај.

Не се секирај. И денешниве мажи знаат да ги користат истите техники што ги користеле нашите дедовци и прадедовци да ги доведат во ред жените (читај: ќутек:)), само што денеска се оди во затвор ако ја исчукаш женати.
Ни го одзедоа најмоќното оружје.

Не викам дека е добро да се тепаат жените нити па мажите, само објаснувам зошто мажите никој не ги ферма.
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ќе земе една суровица и ќе ти ја скрши од глава, шо не ти е јасно.
Па и тоа и не е некакво малтретирање повеке е само еден удар што никогаш нема да и се повтори ако не ме убие.
Малтретирање е за мене секојдневно да трпиш физичко/психичко иживљавање и да не можеш ништо да направиш за да го спречиш а еднашка ако ме удри не е некое физичко малтретирање поради тоа што знам дека повеке нема никогаш да и се повтори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom