Во кој филм се продавачите на зеленчук и овошје?

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Битпазар брача - најефтино е а башка квалитетно (од цела Македонија има производи).

Друга опција ако живееш во куќа - напрај си бавча, сади некој ред доматче, пиперче, кромидче некое дрвце јабоко, праска, јагоди може (дури со тоа бурињата), малини, капини (јас дури и киви имам) ем храна ем убаво игледа (естетски ако се овошки) убава атмосфера и арома а не само бе ем вињата ги паркирате в двор, фонтани, базени кучиња - мачиња...

Не бе навистина скапо.
Пред некое време ми се пријаде лути пиперки (со урда, јајца нешто) кога ми кажаа цена си земав ќебаби не сум луд.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Оди насади ти лути пиперки и продавај на некој за џабе и тоа во мај месец, па да видиш како е.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Оди насади ти лути пиперки и продавај на некој за џабе и тоа во мај месец, па да видиш како е.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Абе страшно е... излгеда пострашно него ли на марс да се качиш.

Јас пак ги заебав, имам феферонки.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
И на Бит Пазар не е мед и млеко. Може се поефтини за 10-20 денари ама затоа ела најди вага што точно ќе ти измери.

И тоа јагодите скоро сите се од Сарај. А таму ги наводнуваат со вода од Вардар или Треска.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па од каде да знам дали пиерките од Струмица се исто здрави (каква вода, дали се покрај пат, пестициди местициди).

Наебали смо сви ако одиме веќе така.

А тоа со вагите е стара пазарџиска финта, секаде во Македонија.
Милион пати сум пазарувал од Бит пазарен и скогаш ми давале гратис јаболко, било какво овошје за по пат да лапнам. Тоа на наш параз да се случи мислам дека дошол крајот на светот.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Најубаво е да си научиш на пазар пазарџии што продаваат од своја градина овошје и зеленчук и да си тераш пазар од кај нив.

Само денес тие се многу малку. Кај 90% се препродавачи што купуваат на големо по кванташки и други места.

Плус поради тоа што се малку такви домашни пазарџии, тоа што носат на пазар до 10 саат го снемува.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
На Бит Пазар, покрај пазарот на улицата, т.е. на тротоарот, секој ден излегуваат бабички од околните села, претежно Скопска Црна Гора, и продаваат овошје и зеленчук од сопствено производство, веројатно тоа што ќе им остане вишок за да заработат некој денар. По некое кило од нешто, немаат големи количини. Има огромна разлика во квалитетот, ќе споредам домати и краставици домашни, кои имаат вкус па дури и цела соба замирисува на вкусен домат или краставица кога ќе се пресечат, што не е случај кога ќе купиш од препродавачите и нивните обоени и испрскани производи. Цените се исти како тие внатре во пазарот, или можеби за 10 денари повисоки. Има и домашни јајца и млеко, иако млеко не сум купувал зашто ми е малку шубе. Со малку труд и знаење, може уште да се најде здрава и квалитетна храна во државава.[DOUBLEPOST=1494508854][/DOUBLEPOST]
И на Бит Пазар не е мед и млеко. Може се поефтини за 10-20 денари ама затоа ела најди вага што точно ќе ти измери.

И тоа јагодите скоро сите се од Сарај. А таму ги наводнуваат со вода од Вардар или Треска.
Да, но ако редовно го посетуваш пазарот ќе научиш каде крадат на вага а каде мерат точно. Посебно со бананите треба да се внимава, зашто сечат и по 30 - 40 посто од грамажата на некои места.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
На Бит Пазар, покрај пазарот на улицата, т.е. на тротоарот, секој ден излегуваат бабички од околните села, претежно Скопска Црна Гора, и продаваат овошје и зеленчук од сопствено производство, веројатно тоа што ќе им остане вишок за да заработат некој денар. По некое кило од нешто, немаат големи количини. Има огромна разлика во квалитетот, ќе споредам домати и краставици домашни, кои имаат вкус па дури и цела соба замирисува на вкусен домат или краставица кога ќе се пресечат, што не е случај кога ќе купиш од препродавачите и нивните обоени и испрскани производи. Цените се исти како тие внатре во пазарот, или можеби за 10 денари повисоки. Има и домашни јајца и млеко, иако млеко не сум купувал зашто ми е малку шубе. Со малку труд и знаење, може уште да се најде здрава и квалитетна храна во државава.[DOUBLEPOST=1494508854][/DOUBLEPOST]
Да, но ако редовно го посетуваш пазарот ќе научиш каде крадат на вага а каде мерат точно. Посебно со бананите треба да се внимава, зашто сечат и по 30 - 40 посто од грамажата на некои места.
Пред 7-8 години на битпазар имаше крвава тепачка помеѓу албанска и босанска фамилија баш порди тоа што албанците кои продавале банани краделе на вага. :D
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
На Бит Пазар, покрај пазарот на улицата, т.е. на тротоарот, секој ден излегуваат бабички од околните села, претежно Скопска Црна Гора, и продаваат овошје и зеленчук од сопствено производство, веројатно тоа што ќе им остане вишок за да заработат некој денар. По некое кило од нешто, немаат големи количини. Има огромна разлика во квалитетот, ќе споредам домати и краставици домашни, кои имаат вкус па дури и цела соба замирисува на вкусен домат или краставица кога ќе се пресечат, што не е случај кога ќе купиш од препродавачите и нивните обоени и испрскани производи. Цените се исти како тие внатре во пазарот, или можеби за 10 денари повисоки. Има и домашни јајца и млеко, иако млеко не сум купувал зашто ми е малку шубе. Со малку труд и знаење, може уште да се најде здрава и квалитетна храна во државава.[DOUBLEPOST=1494508854][/DOUBLEPOST]
Да, но ако редовно го посетуваш пазарот ќе научиш каде крадат на вага а каде мерат точно. Посебно со бананите треба да се внимава, зашто сечат и по 30 - 40 посто од грамажата на некои места.
najtragicno e so pazarnata inspekcija saka da gi izbrka bas tie so prodavaat taze roba nadvor od pazarot poso ne moze da dobijat tezgi
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не знам дали сте наишле на една поспецифична категорија на оние ситни и не толку ситни производители на лоши прехранбени продукти (мислам на поединци, секако). Нивната свест за тоа како ја одгледуваат храната е занемарливо ниска, еднаква со нивното образование и неретко со нивниот IQ. Земјоделци кои „бизнисот“ го наследиле од родителите, едвај завршиле некакво средно кое нема никаква врска со она што го работат. Тие се презадоволни од секое средство кое ќе им овозможи поголем род и ич не се колебаат да го користат. Со истиот тој емиш и зарзават тие се хранат самите, ги ранат и своите деца, го товат свинчето што ќе го колат, од него им фрлаат на кокошките итн. Ако е добро за нив, како може да биде лошо за купувачот на пазар. Еј, види ги доматите колкави се, колку месеци јаболката немаат гајле и за колку кратко време свинчето заличе на Јанко Бурекот.
Јас знам неколкумина такви, а некако ми е тешко да поверувам дека тие се единствените.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Таков ни беше соседот со лозниците. Човекот се отепуваше прскајќи ги. Ниту контрола од инспекторат за хемикалии ниту запазување на каренца на пестицидите. Тоа е тој хаос од наводно здрава храна.
 
M

MD_

Гостин
Таков ни беше соседот со лозниците. Човекот се отепуваше прскајќи ги. Ниту контрола од инспекторат за хемикалии ниту запазување на каренца на пестицидите. Тоа е тој хаос од наводно здрава храна.
Види сега ако не ги прска твојот сосед лозниците нема да добие ни 30% од нормалниот очекуван принос, а и она што ќе го добие ќе биде со значително намален квалитет

И сега кога истото грозје ќе дојде на пазар ќе му се наоѓаат еден куп забелешки поради квалитетот а трговците ќе сакаат да му го земат џабе..

Сигурно твојот сосед не ги прска лозниците толку пати зошто има вишок пари за хемикалии, барем во Македонија луѓето гледаат да скратат некое прскање да заштедат ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Види сега ако не ги прска твојот сосед лозниците нема да добие ни 30% од нормалниот очекуван принос, а и она што ќе го добие ќе биде со значително намален квалитет

И сега кога истото грозје ќе дојде на пазар ќе му се наоѓаат еден куп забелешки поради квалитетот а трговците ќе сакаат да му го земат џабе..
сигурно си запознаен. Секој пестицид има упатство. Доколку не се придржува кон упатството, човекот произведува отров. Ќе ги уништи минерите, телените црви, жижакот или болвите, но ќе се отруе себеси и другите конзументи. Исто како и со лековите кои ги користи човекот. Секој пестицид има каренца и макс. дозволена концентрација. Сево ова се продава на пазар, освен ако инспекцијата за храна не прави контрола. А контрола немам видено.
За цените донекаде си во право, но има и ефтини препарати. Посебно во однос на цените на некои семиња.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
http://off.net.mk/pisma-na-chitateli/bitolski-pisma-na-chitateli

БИТОЛСКИ ПИСМА НА ЧИТАТЕЛИ
Покрај тоа што ова го дишеме, сè околу и под овој облак се земјоделски насади, од кој што јадеме марулки, крставици, домати, компири, пиперки и сл. Па нека се чудат после зошто онкологија во Битола преку ден е како Расчекор навечер во сабота.

Здраво на сите,

Ете вака во касети се „одлага“ радиоактивната прашина од РЕК Битола.



Покрај тоа што ова го дишеме, сè околу и под овој облак се земјоделски насади, од кој што јадеме марулки, крставици, домати, компири, пиперки и сл. Па нека се чудат после зошто онкологија во Битола преку ден е како Расчекор навечер во сабота.

За референца, ова е сликано од под село Ниже Поле на Пелистер.



Облакот кој го гледате се наоѓа на приближно 22км од местото на сликање!!

Според моја проценка облакот е помеѓу 3-5 км во радиус и околу 1км висок.

Браво за Библиските Македонци, да живее Библиска Македонија! Мore or less...

Драган

17 мај 2017 - 09:08

@valvoline Ti izgleda od ovie lm nosis nagore u EU ...koa se "tepaat" da jadat...zavisnici na radijacija si gi naprail! :D
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
П'рво да се извинја,че пиша на б'лгарски,но не с'м много најасно с граматиката,а п'к мислја,че и така ште се разберем...
Значи изчетох цјалата тема с голјам интерес,и се оказа,че както е при вас така е и у нас в Б'лгарија. Никак'в контрол,всеки продава храни на цени каквито е с'нувал ноштеска.
Разликата в цените на пазарите и супермаркетите не е особено голјама,но на пазара не ти дават да избираш,каквото ти сложи продавача-това ште јадеш.Говорја за пазарите в Софија.
В провинцијата нештата са малко по-различни,по-ниски цени на пазарите,по-истинска стока ,и иможеш да си избереш това ,което на теб ти харесва.
Искам да споделја мојат опит с тези от вас които ходјат по пазарите за плодове и зеленчуци,когато се приближите до т'рговец продавашт плодове (примерно јагоди,круши и т.н.)п'рво усетете миризмата. Всеки плод раснал на сл'нце е много ароматен и се усешта отдалече.Ако не усетите мирис'т на плодовете,които се продават,значи са узрјавали по складовете и не стават.
Цените ни са както при вас кило јагоди 3-4 лева(1лев=31=39 ден.)кило банани 2.80лв
јаб'лки от 1.50 до 3.00.
Просто всичко е в'прос на личен избор и на финансови в'зможности от к'де и какво да пазаруваш.
Поздрави.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom