Во кој филм се продавачите на зеленчук и овошје?

Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Немам некоја особена поента освен да ги кажеме цените кои се нелогични и напумпани и да се обидеме овде да си помагаме со споделување искуства за претерани цени и логични каде можат да се најдат а да не бидат на грб на потрошувачот.
Пример : Јагоди 120 ден, ало нормални ли се бе? Шведска е ова?
Во шутка 60 ден и тоа сигурно поприродни
Банани 70? Молим ти се
Ротквици 20 за нешто што го фрлаш поише од пола?
Краставици 35 скапани во маркет?
Поентата ми е да не ќутите, кажете им да не ве дупат и на сите тн маркети да не им купуваат на тоа препродавачите пошто на никого не му е битно дали имаат логика цените него колку можат да ве заебат.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.483
Поени од реакции
11.539
Тие кои знаат од каде треба да купуваат квалитетно и евтино, воопшто не ни обрнуваат на тоа што нудат супермаркетите.

Токму бидејќи не сме ни Шведска, а уште помалку па САД, каде што над 90% од производите во супермаркетите се чисти отрови, повеќе купуваме од пазар отколку од супермаркет. Исклучок е индустриски обработената храна која секогаш е поквалитетна во супермаркетите отколку на пазарите. Освен ракијата, се разбира. :D

Златно Зелено пазарче и златен Битпазар, им нема рамни. Добро де, и пазарот наспроти Буњаковец не е лош, но најдоброто го има на Зелено пазарче и на Битпазар.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
311
Поени од реакции
464
А што сакаш коњино? Некој да работи за ти да имаш ефтина храна? Бркај работа, не ти е људско право да јадеш секакво овошје, колку за јабуки и лепче имаш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Ako jades od toa ovosje i zelencuk ke zivees 100 godini, sve e toa zdravo i prirodno, bez pesticidi, a toa deka krastavicite bile suvi a domatite skapani plus visoki ceni e za da gi zbunat musteriite.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
А што сакаш коњино? Некој да работи за ти да имаш ефтина храна? Бркај работа, не ти е људско право да јадеш секакво овошје, колку за јабуки и лепче имаш.
Во голем процент од тие што продаваат на тезги по пазари, се само препорадавачи, не произведуваат. Кајмакот оди кај нив, а кај земјоделците од трите подолгото.[DOUBLEPOST=1494280422][/DOUBLEPOST]
Ako jades od toa ovosje i zelencuk ke zivees 100 godini, sve e toa zdravo i prirodno, bez pesticidi, a toa deka krastavicite bile suvi a domatite skapani plus visoki ceni e za da gi zbunat musteriite.
Без пестициди сам ако си произведеш инаку сите шибаат пестициди.[DOUBLEPOST=1494280531][/DOUBLEPOST]
Немам некоја особена поента освен да ги кажеме цените кои се нелогични и напумпани и да се обидеме овде да си помагаме со споделување искуства за претерани цени и логични каде можат да се најдат а да не бидат на грб на потрошувачот.
Пример : Јагоди 120 ден, ало нормални ли се бе? Шведска е ова?
Во шутка 60 ден и тоа сигурно поприродни
Банани 70? Молим ти се
Ротквици 20 за нешто што го фрлаш поише од пола?
Краставици 35 скапани во маркет?
Поентата ми е да не ќутите, кажете им да не ве дупат и на сите тн маркети да не им купуваат на тоа препродавачите пошто на никого не му е битно дали имаат логика цените него колку можат да ве заебат.
Нема тука филм, цената се формира во зависност од понудата и побарувачката. Ако ти чини купи ако не не мораш да купиш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Е ми текнува на времето ко ги фрлаја на патот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Нема тука филм, цената се формира во зависност од понудата и побарувачката. Ако ти чини купи ако не не мораш да купиш.
Која понуда и побарувачка, у буњаковец јагоди 60 денари спроти партизанска у дуќанче 120, колку треба да си глуп да купиш од нив а да не ја минеш улицата и да земеш од пазар
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.044
Поени од реакции
19.642
Продавачите на зеленчук и овошје се во филмот "сè додека ми се троши и имам профит - цената ќе биде таа, на кој не му одговара - ајт у курац". :toe:
 
C

cige

Гостин
Која понуда и побарувачка, у буњаковец јагоди 60 денари спроти партизанска у дуќанче 120, колку треба да си глуп да купиш од нив а да не ја минеш улицата и да земеш од пазар
Си купуваш од кај што сакаш и си заминуваш. Како може ваква тема да се отвори не ми е јасно. Никој со сила нема да го однесе да купи од тие 120 денари. Сега да ги судиме ли. Ако ги продаде нека и се на здравје парите, ако не ќе ги фрли и никому ништо.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одлично оправдување за да се јаде од 7-ца и слични џанкови, ќе давам 150 за 2кг помаранџи, кога за иста цена има хамбургер, нормални ли се продавачите??

:icon_lol:

Друго популарно оправдување, е дека не знаат што требало да се јаде, how sad? :(
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Одлично оправдување за да се јаде од 7-ца и слични џанкови, ќе давам 150 за 2кг помаранџи, кога за иста цена има хамбургер, нормални ли се продавачите??

:icon_lol:

Друго популарно оправдување, е дека не знаат што требало да се јаде, how sad? :(
Pa sigurno eden hamburger ke me najade vise od kilo portokali
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Мислат дека сме во Европа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom