Во кој филм се продавачите на зеленчук и овошје?

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Во еден ланец маркети, 1 кг јаболка беа 65 денари. Пишуваше прва класа :ROFLMAO: И младиот компир, полузелен, некое јако жолто. Не личи на компир туку на велигденско искривено јајце.
Јаболката на пазар од 12 и 15 денари во април 2010, сега беа 25-35. Мај се качија 35-40.
На пазар, прво едно гледаш, друго ти продаваат. Нема бирање. Второ, калта и прашината на нашите пазари се непроценливи кога се работи за т.н. здрава храна. И трето, каде ги складираат производите...Да не се залажуваме. Ниту јаболкото е посебна сорта, ниту се одгледува на посебен начин, ниту им знаеш потекло и содржина на пестициди.
e ova me nasmea. na nivata nema kal i prasina ili kako. Ti produktite gi konzumiras bez da gi izmies? Jabolkite na pazar vece najmalku 10 god se so ista cena plus minus 5 den, istoto vazi za poveketo namirnici. vo maj e normalno jabolkite da se poskapi, posebno tie profesionalno skladirani vo hladnjaci.
Na pazar imas i da biras i da ne biras. na bitpazar i zeleno e poeftino i obicno ne davaat da biras, ili ako sakas ke si platis malce poskapo. na pazarite po drugite naselbi e poskapo ama moze da si biras. Kako so ima kaj nas vo sk izbor na roba i pazari nikade na drugo mesto nema da vidis, odbarem ako prajme muabet za eu. Gabe vezete. Da vidite kako im tecat ligi na strancite koga ke go vidat npr zeleno pazarce.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
e ova me nasmea. na nivata nema kal i prasina ili kako. Ti produktite gi konzumiras bez da gi izmies? .
кал од нива споредуваш со гниеж, мочки, пљуканки и амоњак и што се не од пазарите?
Jabolkite na pazar vece najmalku 10 god se so ista cena plus minus 5 den, istoto vazi za poveketo namirnici. vo maj e normalno jabolkite da se poskapi, posebno tie profesionalno skladirani vo hladnjaci.
споредувам исти периоди. Не знам кај живееш, не се иста цена. 2009-2010 беа 12, 15 и 20. Сега април беа 25-35. Истите сорти јаболка, ист период во годината. Пред 1 недела беа 35-40. Доматите, компирите, оризот, гравот, се тоа е качено. Гравот беше 100-110, сега е 180-200. Производи со сомнително да не кажам непознато потекло и квалитет.
Kako so ima kaj nas vo sk izbor na roba i pazari nikade na drugo mesto nema da vidis, odbarem ako prajme muabet za eu.
и Рим има зелени пазари, И Виена... и Оребро имаат зелен пазар...те молам, и ние од Табановце имаме чуено дека имаат. Само за разлика од нашите arabian style маркети, таму се далеку почисти и средени. Може само да се тешиме дека Македонија е како овде нигде.

Каква е разликата од сортата и одгледување на боскоп, гала или елстар во Македонија и во Франција или друга држава (јаболка)? Зошто нивниот плод е гума, нашиот би бил "природен"?
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
nemas argumenti pa sega nekoi mocki pljukanki i sto uste ne. eve ti eden najbanalen primer za razlika vo vkus, orizot monticeli i andrea se po poteklo italijanski sorti, da znaes kakva razlika ima vo vkus megu orizot od kocani i toj od italija a se raboti za istite sorti nema da ti se verue.koga gi spomna jabolkata, ke se cudis kakva razlika ima vo vkus posebno kaj sortite zlaten delises i mucu proizvedeni kaj nas i tie so se od polska slovenija i sl a se raboti za istata sorta. jas sum sekoj mesec po 2-3 pati gore, i vo italija i slovenija i avstrija i germanija i kade uste ne, da ne se lazeme kako so ima izbor i ukusna hrana kaj nas nema nikade. skarata i kafanite poarno da ne gi spomenuvam.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
nemas argumenti pa sega nekoi mocki pljukanki i sto uste ne..
глупости. Споредуваш прашина од нива и кал во град, на пазарче. Дали знаеш каде се чуваат производите на Зелен пазар?
koga gi spomna jabolkata, ke se cudis kakva razlika ima vo vkus posebno kaj sortite zlaten delises i mucu proizvedeni kaj nas i tie so se od polska slovenija
те прашав вторпат, зошто би се јавувала разлика во вкус кај иста сорта?
razlika ima vo vkus megu orizot od kocani i toj od italija
на пазар да ти измешаат ориз, тешко да го познаеш. Што сорти се сеат овде или Италија?
da ne sr lazeme kako so ima ukusna hrana kaj nas nema nikade.
да, да, ....
со оглед на тоа што увозот на земјоделски производи е огромен и ти и поим немаш во кој ресторан што те служат. Ниту знаеш кромид или компир, или жито, дали е од Македонија Киргистан или Украина. Досега не сум видел таков стручњак да препознае такво нешто, освен можи професорите од земјоделски. Така да, вакви митови се смешни.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
zravje da imas nekoja prilika da otides gore pa ke vidis od prva raka deka se so ti kazuvam e vistina. vaka gabe da se prepukuvame koga ni ti ni poveketo ovde ne probale i videle kakva guma se jade tamu. na tie so se tamu ili sto videle sve im e jasno. kaj nas sto se uvezuva hrana e sve od vonsezonski karakter ili ako kaj nas nesto prisnema zaradi razni pricini.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.339
Да речеме дека си во право. Ете во Шведска да речеме јадат ѓон. Јас не одрекувам дека во Шведска има краставици кои немаат вкус, ама има и такви кои што имаат вкус, е сеа јбг една таква краставица на парче е отприлика 3 - 4 евра, ама и платите се минимум 2000 евра. Разликата од Шведска и Македонија е во тоа што ако таму си платиш за органска храна ќе добиеш органска храна, тука ем ќе платиш x2 или x3 од цената на пазар или цената на продуктите во Тинекс или Кам, ем богзнае што ќе ти увалат. Не знам за кое свежо берено од сабајле збориш, и сам викаш на никој не му се работи, поедноставно е да увезеш отровни јаболка, патлиџани итн итн од Турска кои се прскани за да го зачуваат свежиот изглед и црвена боја отколку да насадиш и све да ти измрзне ко што им измрзнаа јаболката сега пред месец во Преспа или Ресен.
А што ако платиш за органско кога истото не е зреено на сонце, туку во продавница и нема никаков вкус? Некој поназад спомна не се работело за вкус, туку за различни видови на зеленчуци на кои ние не сме навикнати. Не, за вкус се работи. Јебеш ти квалифицирано органско и богат асортиман ако ниедно нема вкус. Значи ВКУС, луѓе. Вкус на пластика со вода, пишав поназад. Швеѓани сами кажуваат дека кога ќе отидат на некој крај каде зеленчукот и овошјето зреат на сонце се изненадени од нивниот вкус. Балканциве само ги слушам дека им се повраќа од храната(претежно од зеленчукот) и дека не сакаат да јадат, а и јас самата си знам како е кога ќе дојдам на Балканот, не можам да се изнајадам свежи продукти, ама не, навикнати сме биле на вкусот, а не на различните видови на зеленчук. Живејте некоја година во некоја земја која не е погодна за земјоделие, па ќе правиме муабет. Нема споредба тука, исто како што нема споредба со лососот во Македонија, на пример.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
zravje da imas nekoja prilika da otides gore pa ke vidis od prva raka deka se so ti kazuvam e vistina. vaka gabe da se prepukuvame koga ni ti ni poveketo ovde ne probale i videle kakva guma se jade tamu. na tie so se tamu ili sto videle sve im e jasno. .
ами шо да прајме ние сиротите од Табановце.
Добро, пак не кажа сега зашто јаболкото кај нас не е ѓон? Зошто оризот е повкусен? Зошто таму само гума јадат? Европските држави продаваат само она што сами произведуваат? Прво тврдеше дека европските земји немаат пазари. Помини Виена близу Св Стефан во центарот. Си слушнал за куќни/кујнски градини? И сега ти ми велиш дека на тие пазари бираат производи само шо не мирисаат и имаат вкус на гума? Ами увозот од балканските земји, од Македонија?
Па не ми е јасно, како на пазар знаете кои производи се наши, кои се увезени-грав, кромид, краставици, бостан...дали имаат декларација? некој мирис за кој не знам? Можеби е потребен еден водич, како да распознаете домашни краставици по мирис.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ами шо да прајме ние сиротите од Табановце.
Добро, пак не кажа сега зашто јаболкото кај нас не е ѓон? Зошто оризот е повкусен? Зошто таму само гума јадат? Европските држави продаваат само она што сами произведуваат? Прво тврдеше дека европските земји немаат пазари. Помини Виена близу Св Стефан во центарот. Си слушнал за куќни/кујнски градини? И сега ти ми велиш дека на тие пазари бираат производи само шо не мирисаат и имаат вкус на гума? Ами увозот од балканските земји, од Македонија?
Па не ми е јасно, како на пазар знаете кои производи се наши, кои се увезени-грав, кромид, краставици, бостан...дали имаат декларација? некој мирис за кој не знам? Можеби е потребен еден водич, како да распознаете домашни краставици по мирис.
abe druze, sekojpat koga odam gore nosam po poracka polni kutii so namirnici za sestra mi. od oriz, lukce, kromice, krastavici, spanak, grasak, boranija sto uste ne. i sezonski ovostija, jagodi, cresi, dinji, praski,grojze...koga ke dojdam ke se nafrlat kako volci abe jadenje ko da ne videle. i jas ne znam kako da objasnam zosto istiot oriz e tuka povkusen, zosto se jabolkite povkusni, zosto imame najvkusna hrana vo eu ama ednostavno taka e. toa e fakt, samo toj so vkusil kako jas moze da podade objektivno mislenje. vkusnata skara i kafanite poarno da ne gi spomnuvame
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Македонче кога мисли на Еу мисли само на Шведска изгледа. Одете пробајте зеленчук во Унгарија и зборете послем како нашето е уште најдобро.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Македонче кога мисли на Еу мисли само на Шведска изгледа. Одете пробајте зеленчук во Унгарија и зборете послем како нашето е уште најдобро.
isto kako guma im e i zelencukot i ovosjeto. provereno. sum bil nekolku pati na eden pazar na 50tina km od slovenska granica gore kaj lendava lenti mislam se vikase. duri i poplasticni im se produktite nego gumata so ja prodavaat vo slovenija.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ne e do toa ja imam pari mozam da si dozvolam tuku ja imam pari no ne sakam nekoj da pravi budala od mene.
Никој не те тера со сила да купуваш.[DOUBLEPOST=1494417699][/DOUBLEPOST]
глупости. Споредуваш прашина од нива и кал во град, на пазарче. Дали знаеш каде се чуваат производите на Зелен пазар?
те прашав вторпат, зошто би се јавувала разлика во вкус кај иста сорта?
Тоа дека може вкусот многу да варира кај иста сорта е 100% точно, најголемо влијание има почвата и климата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078
Тоа дека може вкусот многу да варира кај иста сорта е 100% точно, најголемо влијание има почвата и климата.
Ако варира од почвата и климата, како ќе откриеш кој производ е увезен, кој домашно производство, со оглед на тоа што на пазар се е измешано, ако не си професор или производител.
Овие 25.000 километри да ги содржат сите услови за производство на вкус и мирис на 20-30-40 земјоделски производи, а сите 10 милиони км и 50 држави да ги немаат тие услови. Од над 12 милиони тони (нашето 100 илјади) јаболка во ЕУ, баш ниедна држава не ги исполнува условите за производство како Македонија.
Во Европа има само ѓонови и дека таму луѓето немаат поим од вкусна храна, гладуваат.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
isto kako guma im e i zelencukot i ovosjeto. provereno. sum bil nekolku pati na eden pazar na 50tina km od slovenska granica gore kaj lendava lenti mislam se vikase. duri i poplasticni im se produktite nego gumata so ja prodavaat vo slovenija.
Vaki legendo...paj kaj si ma ti....Znaci cela EU e guma... nego aj ti objasni kako na pazar koa shopuesh znaes na primer deka jabolkite se od prespa ....a ne od turicja. Gi beris li, Imaat li deklaracija,pecat nesto?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.456
Тоа дека може вкусот многу да варира кај иста сорта е 100% точно, најголемо влијание има почвата и климата.
Најголемо влијание има осиромашеноста на почвата од нутриенти
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.192
Поени од реакции
35.745
На запад се јадело све пластика и срање а нашите најубави и најквалитетни овошја и зеленчук целосно се извезуваат веќе години наназад :D
Се што вреди од земјоделски производи се извезува а тоа што ќе остане завршува на наш пазар.

Настрана тоа, најголема трагедија освен на патлиџанот се случи на јагодите.
Последниве години скоро сите го откупија тоа некое ново семе што раѓа екстра огромни јагоди а внатре шупливи и водливи.

Кај баба ми во викендица имаме мало парче си јагоди посадено. Кога ќе излезат розовкасти кон црвено а внатре бели полни меснати, јак вкус на јагода кога ќе те удри... Невидена убавина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom