Во кој период сакате да живеете?

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
во времето на Lord of the Rings:) и самовилите:)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.123
Поени од реакции
15.939
Не знам, мислам дека 10-15 години да сум била постара ќе било таман. :)

А зошто, не знам. Филмовите од тоа време ми се посебни, многу повеќе ми се допаѓаат од сегашниве, а како го прикажуваат животот тогаш, ко да луѓето имале послободен дух.
Музиката ми е исто супер од тоа време.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Скоро и да нема период од историјата во кој не би сакал да живеам на некое место од планетава.

Но последното од што сум бил импресиониран не е далеку ни временски ни просторно.

Би сакал да живеам, на овие, плус минус 5-6 години; во времето на премин од осумдесеттите во деведесеттите, нигде на друго место туку во Македонија.

Тоа било време на промени, крај на едно политичко уредување и почеток на нешто ново. Можностите биле неограничени, но сеприсутни биле и опасностите и несигурноста.

Можам само да го замислам ентузијазмот на обичниот млад човек од тоа време восхитен од можноста да учествува во создаањето на нешто ново, придружен со национал-романтизам кој дури тогаш можел слободно да се развива без никакви ограничувања до фантазија.

Без разлика што крајот од тој период и не донел некој многу среќен крај, навистина би сакал да го почувствувам духот на тоа време.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Секој друг освен овој во кој живеам.....
Дигитално значи пластично, демократија е фантазија, слободата е привидна, храната нема вкус, филмовите се веќе изгледани, музиката е досадна.....

Имам фатено како дете некое друго различно време, поради кое можеби ништо веќе во животот не ми е интересно....
А кога би бирал, би се стаил во време кога нож, копје решава све - барем си ги знаеш непријателите и ако си заслужил да живееш подолго и поубаво од нив можеш сам да си се избориш за тоа....
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.589
Поени од реакции
81.186
Се разбоира во осумдесетите и деведесетите, но кога би можел би претркнал и во Medieval / Middle Age времето во Англија. Чисто онака да видам како луѓето живееле со вакви костуми :icon_lol:. Времето каде што и децата држеле оружје како играчка, исто како на сликата

 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Околу 1930-тата година,и во времето на Други светски рат..
 
Член од
5 август 2013
Мислења
108
Поени од реакции
39
Би живеел осумдесетите-деведесетите години :)
--- надополнето: 26 септември 2013 во 22:35 ---
Во овој период или пак во 70тите. Некако највеке ме привлекуваат, ми ингледаат интересни.:toe:
Не сум сигурен, ама мислам дека за Викторијанско време збориш :)
--- надополнето: 26 септември 2013 во 22:37 ---
Се разбоира во осумдесетите и деведесетите, но кога би можел би претркнал и во Medieval / Middle Age времето во Англија. Чисто онака да видам како луѓето живееле со вакви костуми :icon_lol:. Времето каде што и децата држеле оружје како играчка, исто како на сликата

Јас би сакал да го посетам овој период, но не би сакал да живеам
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Идеален период,некаде околу 50-тите години на минатиот век.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom