Во која канцеларија се дава сертификат за реформатор?

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Да, се согласувам со тебе.
So ogled na toa shto G'uevski tvrdi i se proglasuva sam sebe za "reformator" a ne e izvrshena niedna reforma dosega i so ogled na ona shto Branko go storil za drzhavata kako drzhavni interesi.Milo mi e shto se soglasuvash deka G'uevski e samoproglasen za reformator.Ili pak kako shto glasi temata mozhebi postoi kancelarija kaj shto se izdava sertifikat za reformator a Branko i nekoj drug da neznael i slichno ili pak samo ja potvrduvash realnosta deka koga se odnesuva do G'uevski ne stanuva zbor za reformator nego za diktator.
 
T

the Carpenter

Гостин
Жал ми е што на луѓево не им теквит дека одиме надолу со брзина на светлината....

Убо си рече Бране..Груевски начека дотерана држава....
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Со понудување подобра програма (навистина смешно). Што се занесуеш, мислиш уште народот ќе го лажиш? Подобри кадри, КОИ, КОИ? Види се сам, не си кадар туку хроник, а другите што ќе ги понудиш ќе бидат..... ај да не ги навредувам.
Барем законите за алкохол, цигари и дрога нема да важат, во тоа сите сме сигурни. Ти си шетано дете, да не речам кафанско/ што му текнало на овие непуши, непијај, до каде така, време е нешто да се смени.
И не се споредуј со Груески, понуди програма:icon_lol: и кадри:icon_lol: па тркај се.
A демек Груевски е подобар од овој... Дај молим те...
Исти говна се, само овој е у плаво паковање, а Грујо у помаранџесто паковање со некој понов дезен! А и двајцата смрдат!
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
A демек Груевски е подобар од овој... Дај молим те...
Исти говна се, само овој е у плаво паковање, а Грујо у помаранџесто паковање со некој понов дезен! А и двајцата смрдат!
Не е подобар ни е едниот ни другиот, НО не заборавајте една работа, Груевски беше тој, што кога се збореше за промена на името рече дека доколку се дојде до некое евентуало "решение" тоа ќе биде ставено на референдум за народот да одлучи што ќе биде понатаму. А околу реформирање не гледам ни едниот ни другиот да направил нешто позначајно.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На што се ложам? Па...да ги прочитам 2500 стр. право до февруари, барем по 3 пати.
А, целта на темава беше баш да се ослободи форумов од навреди, омаловажувања и сл.
Ајде по "набилданиот" терк, како што се збори на форумов, ќе поставам прашање. Бранко, еве го излага на дебати, интервјуа. Сеа што не речете, зашто тој излагал многу често на ТВ? А каде е Премиерот да оствари вакво интервју со новинарите, сам? Еве тука беше и Талевска, нека го викне Латас и др. Ако баш сакаш така, можам и јас да поставувам вакви прашања и да ја терам темата така.
Ама не го сакам тоа. Сакам секој, од кога прво ќе ги прегледа првите 2 мин. од клипот, да одговори на прашањето. Благодарам.
Каде виде навреда во мојот пост??

Те прашав што те радува или дава повод за задоволство во тоа што го рекол Бранко?


И како второ, дали воопшто има потреба да се одговара на прашањето на Бранко?
Треба сега да ти покажувам извештаи или споредби за реформите, да паднам на провокацијата од Бранко, па ќе се расправаме и понатаму за нешто кое никому не му служи.

Всушност Бранко со негирањето или исмејувањето на реформите индиректно ги признава, токму реформите се директен показател за разликите во неговото владеење и ова сега, само преку споредба на реформите кои се направени сме во можност да видиме колку некој работел,а претходникот не.

Тоа е она што боли, тоа што му смета на Бранко, се обидува да го омаловажи и минимизира сето она што некој друг го постигнал, а тој во својата кариера претходно го раситнувал.


И како завршен збор, многу ми падна смешно, Бранко вели дали Македонија може да се споредува со периодот 91, 93, 2001 итн. кога на Бранко му било тешко, ама според него тој “успеал“ да ја изнесе земјата :) Бедно нели.

А впрочем, сите минати неуспеси од 91 па навака се акумулирани преку сите грешки направени и сега се рефлектираат и дополнително ни тежат на грбот.

Би почнал од оспорувањето на референдумот за независност, преку оддолговлекувањето на признавањето на МК, лошата надворешна политика, поразот со Грција, криминалната приватизација, потоа продолжената криминална приватизација од Георгиевски, војната, па повторно криминалната “приватизација“ на следната Влада, до експлицитен притисок проследен со ВЕТО врз Македонија доколку не се понижи и самоукине самата нема да има еври-атлантска перспектива итн.

Кога ќе го собереш,додадеш,сето ова денес, Бранко со сиот здрав разум, се обидува да прави споредби?

Меѓу својата неуспешност и неуспешноста/успешноста на Груевски??


Трагикомичност.
 

Vlatko_100

DUKE
Член од
21 јануари 2008
Мислења
648
Поени од реакции
20
А во која канцеларија се дава серификат за ‘‘државник‘‘ да идеме сите ние да ја земеме?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Каде виде навреда во мојот пост??
Не бре навреда од тебе, не реков тоа. Сакав да потенцирам повторно и повторно да не почнуваат членовите од форумов со изјавување навреди, (ај што ќе го вреѓаат и него и Никола), туку ќе се навредуваат меѓу себе. :smir:

А во која канцеларија се дава серификат за ‘‘државник‘‘ да идеме сите ние да ја земеме?
прво одговори ми ти на прашањето, па јас ќе ти одговорам.
 
Член од
4 мај 2008
Мислења
255
Поени од реакции
11
So ogled na toa shto G'uevski tvrdi i se proglasuva sam sebe za "reformator" a ne e izvrshena niedna reforma dosega i so ogled na ona shto Branko go storil za drzhavata kako drzhavni interesi.Milo mi e shto se soglasuvash deka G'uevski e samoproglasen za reformator.Ili pak kako shto glasi temata mozhebi postoi kancelarija kaj shto se izdava sertifikat za reformator a Branko i nekoj drug da neznael i slichno ili pak samo ja potvrduvash realnosta deka koga se odnesuva do G'uevski ne stanuva zbor za reformator nego za diktator.
Кога делеле сертификати за реформатори, Бранко избегал од настава.
За некои работи нетреба диплома или сертификат, за такви работи треба да си роден со таква ѕвезда, да си харизматичен, да те бидува.
А за реформите на Груевски, очигледно судиш по изјавите на Б.Ц.
И што ти значи G'uevski? Не ти е срам, или не ти е страв од Божја казна?
А, да ти си SuicideMessiah.

A демек Груевски е подобар од овој... Дај молим те...
Исти говна се, само овој е у плаво паковање, а Грујо у помаранџесто паковање со некој понов дезен! А и двајцата смрдат!
А, кој? Тито? Џафери? Ѕинго?
Нема други, од две зла избери го помалото.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
А бре луѓе, аман сега, пак ли ќе почнувате да се препирате? Па отворете тема за Бранко ако е така. Ви ставив тема да одговорите на едно просто прашање, ај прочитајте убаво. :smir:
Не сакам темава да се претвори во калак*рница.
ok prifateno, ama kako da ti odgovoram na prasanjeto vo koja kancelarija se dava sertifikat za reformator, koga ne znam.

da znaev i samiot ke si nabavev eden

mozam samo da pretpostavam ili na ilindenska bb ili vo CK na vladejackata partija, ili vo IK (sega bas ne i ja znam strukturata, edinstveno sum siguren deka se edinstvena "demokratska" partija vo post-komunisticka Makedonija, koja go zadrza komunistickiot relikt CK, od koi pricini ne znam, mozebi im odgovara na mentalitetot)

e sega i jas ke otidam malku off-topic kako Hristo pogore i ke kazam deka ALSAT se najdemokratskata i najprofesionalnata televizija vo Republika Makedonija.
i mislam edinstvenata dvojazicna televizija ako ne se lazam.

e toa sto mene pred nekoe vreme me zezaa zosto jas sum ucel albanski zaradi sto sum bil izrod makedonski, mene voopsto ne mi smetase

vo ovoj kontekst Muhamed Zeqiri, glavniot urednik na ALSAT-M, e eden od najdobrite novinari vo Makedonija

da ne zabegav pak, aj pak da se vratam na startot

ako postoi sertifikat za reformator, toj bi se izdaval ili od nekoja nezavisna ovlastena institucija ili pak od nekoja vladina institucija, na pr. eve predlog za trajko za koga sledniot pat ke go proektira budjetot, neka vmetne i ministerstvo za reformi
ionaka slusam za clenski kniski na dpmne, se cekale redici, pa mora toj potencijalen kadar nekade da se zgrizi, eve ideja kade
 
H

HITCH

Гостин
Не ми се верува дека овој човек нема осет не знае кога треба и што треба да каже зарем ги заборави ТАТ и ЈУГО РЕКЛАМ? За другите кражби и злодела да не го потсетувам
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
зарем ги заборави ТАТ и ЈУГО РЕКЛАМ?
Edna rabota e toa shto TAT i JUGO REKLAM bea privatni firmi shto nemaa nikakva dopirna tochka so togashnata vlast na SDSM, isto taka sakam da potenciram deka vo togashnoto vladeenje na SDSM istite tie od TAT bea osudeni a za vreme Ljubchovo oslobodeni,toa e eden fakt ako ne i edinstven,shto znachi drugo ili treto obrazlozhenie nepostoi,kraj okolu toa prashanje.

da znaev i samiot ke si nabavev eden
Ako jas i ti neznaeme togash siguren sum deka znae onoj shto se narekuva deka e reformator a bez pritoa da napravi bilo kakva reforma vo drzhavata.Znachi se soglasuvash deka G'uevski go ima odgovorot.

Кога делеле сертификати за реформатори, Бранко избегал од настава.
За некои работи нетреба диплома или сертификат, за такви работи треба да си роден со таква ѕвезда, да си харизматичен, да те бидува.
А за реформите на Груевски, очигледно судиш по изјавите на Б.Ц.
И што ти значи G'uevski? Не ти е срам, или не ти е страв од Божја казна?
Edna rabota so koja shto ne se slozhuvam so tebe e toa deka delele sertifikati nekade a Branko izbegal od nastava,ne samo shto e glupa tezata deka G'uevski e reformator tuku i logichno nevozmozhno e takvoto tvrdenje,reformi sprovedeni do kraj za vreme vladeenje na G'uevski nemalo niti pak sega ima.Druga rabota za koja shto ne se soglasuvam e toa deka jas ne sudam po izjavite na Branko tuku sudam po ona shto go napravil ili "sprovel" G'uevski,osven reklama i strashno golema kampanja so drzhavni pari za sebe reklamiranje nie ili bilo koj reformi ne sme videle.I treta rabota ako se vovele bilo kakvi reformi vo bilo koj sektor od drzhavata bi bilo dobro da gi napomenesh za da ne demantirash vo se ova,a vakvi raboti od rakav protreseni kako Branko izbegal od chasovi za delenje sertifikat za reformi i slichno ne pominuvaat,barem shto se odnesuva kaj mene.

Те прашав што те радува или дава повод за задоволство во тоа што го рекол Бранко?
Eve kje odgovoram za mene ako mozhe,mene me raduva i zadovolstvo mi e toa shto go rekol Branko toa shto na site prashanja koi jas sakam da dobijam ili chujam odgovor,slushnav i kompletno toj kriterium na nedostatok na neodgovoreni prashanja okolu nekoi moi tezi i dvoumenja e reshen za razlika od G'uevski koj do den denes ne go soopshtuva negoviot stav po mnogu tochki i prashanja,toa e realnost i sushtina.Znachi ova shto pominali na debata so Branko e vsushnost odgovor na site prashanja koi VMRO i SDSM sakaat da gi chujat i protolkuvaat.Ama krajno vreme e G'uevski da go iznese svojot stav,a ne da se krie kako p.... pod koshula.
 
Член од
30 ноември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
sertifikat za refomator samo vo nato i eu samo ko ke vlezis.a toa prasane koga???:icon_lol:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Не е подобар ни е едниот ни другиот, НО не заборавајте една работа, Груевски беше тој, што кога се збореше за промена на името рече дека доколку се дојде до некое евентуало "решение" тоа ќе биде ставено на референдум за народот да одлучи што ќе биде понатаму. А околу реформирање не гледам ни едниот ни другиот да направил нешто позначајно.
Katastrofalen kiks na martin.G'uevski vo sushtina ja stava celata odgovornost na narodot po ova prashanje i so toa se soglasuvam donekade,no ne se soglasuvam G'uevski da ne izleze i javno da kazhe za shto toj se zalaga i za shto toj tvrdi deka e najdobroto reshenie da izleze i da kazhe deka e ili ne e za prodolzhuvanje na pregovorite vo vrska so imeto.A isto taka e bitno da se napomene deka so tuzhbata protiv Grcite se nametnuva alibi da vladata ne bara reshenie vo sporot so imeto.

sertifikat za refomator samo vo nato i eu samo ko ke vlezis.a toa prasane koga???:icon_lol:
E toa kje si go prashate G'uevski,so ogled na toa shto toj se proglasil za reformator,logichno e da go prashate onoj koj tvrdi deka go ima reshenieto ili go znae izvorot a ne go soopshtuva.A isto taka sleduva logichnoto prashanje a toa e vrz koja osnova se tvrdi deka G'uevski e reformator.

И како завршен збор, многу ми падна смешно, Бранко вели дали Македонија може да се споредува со периодот 91, 93, 2001 итн. кога на Бранко му било тешко, ама според него тој “успеал“ да ја изнесе земјата :) Бедно нели.
Pa kako shto rekol Branko treba da se sporeduva ona shto mozhe da se sporeduva a toa e vremeto na Kljusev so inflacija od 700% i slichno so 2007 i 2008 godina.Ama smeshno mi e koga ke se javat takvi fenomeni kako tebe shto go prespale toj period na embargoto i periodot koga pokraj site teshki polozhbi togash Branko uspea da ja definira granicata na Makedonija kako nezavisna i so vlezot vo ON da ja definira drzhavata kako takva so nacija i Makedonski identitet pod privremena referenca BJRM.A za 2001 godina drzhavata beshe na ivica na etnichki sudir a za investicii i EU ili NATO prashanja nemashe logika ni osnova da se otvorat ili zapochnat.A nemozhe vremeto na Kljusev,Ljubcho i G'uevski da se sporedat so 2006 godina koja G'uevski ja nasledi od prethodnata vlada koga togash imashe Makedonija inflacija 1% godishno,neguvani odnosi so cel balkan i EU.Ogromna e razlikata od taa politika na SDSM i ovaa rasturikukja politika na dpBne.
 
Член од
20 јуни 2007
Мислења
809
Поени од реакции
18
Katastrofalen kiks na martin.G'uevski vo sushtina ja stava celata odgovornost na narodot po ova prashanje i so toa se soglasuvam donekade,no ne se soglasuvam G'uevski da ne izleze i javno da kazhe za shto toj se zalaga i za shto toj tvrdi deka e najdobroto reshenie da izleze i da kazhe deka e ili ne e za prodolzhuvanje na pregovorite vo vrska so imeto.A isto taka e bitno da se napomene deka so tuzhbata protiv Grcite se nametnuva alibi da vladata ne bara reshenie vo sporot so imeto.
Одговорноста ја префрлил на народот? А извини вака, Бране или Рада да не треба да одлучуваат како ќе се вика мојата и твојата земја, а?
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Одговорноста ја префрлил на народот? А извини вака, Бране или Рада да не треба да одлучуваат како ќе се вика мојата и твојата земја, а?
Drugar,vladata gi ima tie ingerencii da go napravi ona shto e najdobroto na narodot i bez negova soglasnost,no vo ovoj sluchaj referendum ne e potreben ili pak dokolku go ima treba da izleze koj i da e Rada ili Branko a vo sluchajov G'uevski i da kazhe jas i ovaa vlada stojam zad toj predlog i toa reshenie i gi povikuvam gragjanite da ja poddrzhat taa rezolucija ili ne.Kako shto rekol nekoj prethodno ili rekov,gragjanite ne treba ili nemora sekogash da shpekuliraat ili preciziraat shto kje se sluchi po reshenieto za sporot so Grcite pa zatoa se biraat lideri,premier,vlada i pretsedatel da tie gi nosat ovie kluchni raboti vo korist na sopstveniot narod i drzhavni interesi.Jasno e vidlivo deka G'uevski ne go soopshtuva svojot stav poradi toa shto i go nema.Da go imashe kje go soopshteshe dosega 10 pati.Kako shto kazhav,narodot go izglasal G'uevski da go odbere najdobroto reshenie,a site argumenti i predupreduvanja ukazhuvaat deka bez kompromis vlez vo NATO i EU nema,alternativa bez EU i NATO nema.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom