Во врска со љубовта: Сакам да ти кажам дека...

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Не си го пишал авторот..сигурно е некој светец..:coffee: (се шалам) btw убаа мисла/прашање ;)
Некои мисли излегуваат од паметни глави, а други пак од срце...
Мудрецот осмислува пред да каже, ДУШАТА не лаже...
 
Член од
27 јуни 2023
Мислења
219
Поени од реакции
600
Разочаран од себе си,
разочаран од љубовта,
не го заслужив ова,
оваа празнина во душава многу ми тежи,
заслужувам многу а никако да го добијам.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
422
Поени од реакции
1.472
Сѐ уште те сакам. Да можеше ова да го прочиташ, а да не биде предмет на негативна реакција , само да си свесен... 19 години...

Колку е иронично. Обидувајќи се да се заштитам да не ми го скршиш срцето, си го скршив самата. А никој не ме сакал поискрено, подлабоко и полудо од тебе.

Свесна сум дека делував индиферентно, можеби малку студено, но тоа чувство дека сѐ околу нас застанува кога ќе ме бакнеш, веќе никогаш не го почувствував. И жена да имаш, или да си имал, чисто се сомневам дека толку си ѝ врежан во срцето.

Секое лето кога ќе поминам низ улиците кафичите, трговскиот кои будат спомени, премногу ми е тешко, ми доаѓа да истрчам кон тебе што нормално не можам да го направам.


Ова беше наша песна, се сеќаваш? Кога и да ја слушнам некаде си плачам.
За жал, се сомневам дека нашата љубов те направи попресметлив и постуден. Затоа и се исплашив кога ме викна да се смириме и ме чекаше после предавања. Се испаничив. Мислев дека излегов во право , ќе ми поставеше стапица, лажејќи ме дека немаш никого. Се плашев дека ќе бидам во позиција на другата.

Тогаш се јавив да ти го честитам роденденот, но мајка ти рече дека не си дома.

Потоа , ми стигна порака којашто не сакам да верувам дека е од тебе.
И таа порака, ме втурна во целата животна бура во којашто сум сега, на место кадешто интелектуално сум задоволна. Ама, тоа си ти, љубов моја. И кога штетиш, помагаш, издигнуваш. Преобразуваш.

Да можам да знам дали помислуваш на мене...
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
50
Поени од реакции
42
Те мислам. Ми се појавуваш пред очи, ми доаѓаш во сон, заспивам и се разбудувам со тебе и нашите спомени...
Помина веќе некое време, тебе те нема, ми фалиш, ми фали твојата енергија, твоите муабети, пожртвуваноста, несебичноста, добрината твоја... ми фали да видам дека ми ѕвониш на телефон, ми фалат долгите пораки твои, ми фали да ми раскажеш како ти поминал денот...
Те видов некни после долго време, се' ми се врати како бумеранг, за момент си помислив дека идеш накај мене, дека си со мене...
Крив сум, знам, се каам, ти остана со мене до крај, покрај се', не се откажа до последно. Јас сум друг човек, но тогаш летав, мислев дека сум силен и дека ќе те имам до кога сакам... Ти си таа која ми го одбележа најубавиот период од животот, која ми ја даде љубовта и срцето до бесконечност, која ми го создаде начинот на живот што го имам...
Криво ми е, не знам каде си, со кого си, со кого го дочекуваш утрото како што некогаш правеше со мене. Помина време, јас сум со друга, го имам сето она што "ти го немаше", сето тоа што само мислев дека "го немаш", но едноставно нема твоја замена, таа е ладна а во неа ја барам истата топлина која што ти ми ја даваше... Тешко ми е кога мислам на тебе, тешко ми е срцето ми се крши...
Знаам дека е касно, знаам дека нема назад, знаам дека сум далеку од тебе... Но зошто?! Зошто пак ми се вртиш низ глава, зошто пак ми доаѓаш во сон?... Знам дека повеќе не ти значам, знам дека не ти сум потребен во животот, знам дека сега тебе ти е лесно. НО што и да се деси, нема да те заборавам, вечно имам резервирано дел за тебе во срцето мое.
Плачам, плачам како мало дете, но знам дека се' ќе помине, а ние ќе останеме само двајца што се сакале...
 
Член од
22 август 2022
Мислења
422
Поени од реакции
1.472

Болиш.
Со секој нареден ден одново како да беше вчера, од секој изминат ден сѐ повеќе како никогаш да не ќе престане.
А, еден ден ќе престане.
Би требало.

Со сета твоја површност со којашто се обиде да ми направиш замка. Но, мојата гордост не дава такво нешто, макар и по цена на тоа сама да си го скршам срцето. Тоа те извади од такт, знам. Оти многу ми е интересно паметните до последен момент да мислат дека сум паднала во стапица и потоа шок.

Големата игра во 2009-та.
Сакаше да бидам гуска како за одмазда за тоа што те разочарав 5 години пред тоа. Што да правам, ниту те излажав, ниту те изневерив. Само бев исплашена..

Ти не победи, а двајцата изгубивме. Можеби имаше врска којашто ја криеше и јас те спречив да изневериш, а можеби и не. Ти направив добро, но и ти на мене. Ме истурка во живот што подалеку од тебе и ми покажа колку тој живот може да биде продуктивен и успешен.

Но, за тоа што се обиде да ми поставиш замка, никогаш нема да ти простам.

Затоа што ме повреди, исто така никогаш нема да ти простам.

Но, ти благодарам за живот во којшто интелектуално и социјално стана вон моја лига. Ме натера колку толку да успеам, а ти си остана на истото место. Ах бе, С. мој , а толку можевме. И со помалку ќе бевме среќни, може мајка ти немаше многу да се радува, но ќе ме запознаеше со време (еднаш ја видов во црква, реагираше како да ме позна но тажна некако беше) , на татко ти знам оти многу мерак ќе му беше. Ќе бевме задоволни со помалку, со онолку со колку што сега не можам ниту да замислам среќа.

Сега ми преостанува вака од време на време со монолози да си ја смирувам душата.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
422
Поени од реакции
1.472
Мало место, сѐ се дознава.
Само сакам да ти кажам дека ѝ се љутев на мајка ти што беше против да се смириме и не ми дозволи ни роденден да ти честитам, ама откако дознав некои работи денес, многу сум ѝ благодарна. Жената ме спасила од непотребни разочарувања и фрустрации. Да ми е жива и здрава. Веќе нема да потрошам ниту една мисла и ниту еден збор за тебе. Си нашол како што заслужуваш, а јас сум била препаметна што не дозволив да бидат конците во твои раце пред 15 години иако тоа значеше ризик да те изгубам засекогаш. А, тоа за мене беше голем ризик. Но, не поголем од тој да пропаднам начисто сосе нашата љубов. Јас не изгубив ништо, а ти, па и не знам дали пак ќе бидеш толку сакан. Додуша веројатно не ти е ни гајле, инаку ќе знаеше да цениш. Ајт!
 
Член од
22 август 2022
Мислења
422
Поени од реакции
1.472
Порака пред месец и пол пишана останата во requests.

Меѓу другите пијани шкрабаници и следново: ,, Да бев паметен, сеа дете ќе си запишуевме во школо. "Брзај брзај прваче за возрасни .

Да бев јас паметна... ај.

Друго, од сегашнава твоја среќница на два саати ми стига нотификација за friend suggestion. Ни заеднички пријатели, ни групи, ни светови... Добро, шо е ова? Ај гитла, прај деца кај треба.
 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Veruvajte vo intuicija,taa nikogas ne laze.
Nikogas ne mozev da si objasnam zosto tolkav beleg mi ostavi so godini se do momentot koga te pregrnav posle cetvrtok vek. Muabetot isto manipulativen kako I posledniot vo minatoto.
I znaj deka sekoja misla za tebe bila zaludno potosheno vreme. Sega mozebi ne mi e najsjajno,idealno,romatichno itn.,no imam mir. Mir koj mi e potreben vo zivotot da zaspivam I da se budam.
 
Член од
18 јули 2023
Мислења
18
Поени од реакции
45
Разочаран од појавата наречена љубов но пред се од луѓето што глумат посветеност,поврзаност и разбирање а уште повеќе од луѓето што појма немаат што сакаат во животот.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
493
Поени од реакции
317
Zaspivavme zaedno, se budevme zaedno, rabotevme zaedno, jadevme zaedno, SE pravevme zaedno.... Sega mi pravis muabeti kao polosi od dalecni poznanici da sme i jas treba da ti odgovaram na istiot nacin za nicie dobro a se znaeme dvajcata kako nikoj drug, eh zivote ploco rasipana...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom