Во времето на СФРЈ подобро се живееше... Мит или вистина?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
SFRJ bese povekepartiska demokratija, kade sekoj imase pravo da misli i govori sto saka, da glasa za svoja politica opcija, imase parlamentarni i lokalni izbori na sekoi 4 godini, nemase ednoumie, edna partija i eden centar na vlast.
Не.
Јас само реков дека твоето тврдење, за тоа како било неопходно да си член на КПЈ за да бидеш вработен, е погрешно. За разлика од Македонија денес кога членувањето во КПЈ е само еден од неопходните услови, заедно со носење на десет гласови и пет неопределни на избори, присуство на митинзи, кое се проверува со список и слично.
За разлика од тоа, во СФРЈ (недемократска) еве татко ми работеше во државна институција и никогаш не бил член на партија и никогаш никој не му наредувал да присуствува на никаков митинг, слет или слични срања од тоа време.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Од Тамара информација
најпрва рака[DOUBLEPOST=1436368216][/DOUBLEPOST]
Македонија
А дали си свесен колку Тамари и Теодори има во Мк?Колку деца и возрасни луге има во Мк со слични проблеми.....
И сега државата според тебе треба да изигрува социјална установа така?
Па ако ја пратеше целата сторија,ама изгледа не си ја прател,обдукцијата покажа и тоа од независен тим дека причината за смртта не е до институциите на системот,туку до негрижа од страна на самите родители,која придонесла болеста да се убрза.....

И кај мене во фамилија имам сличен случај,каде фондот не ја покри операцијата,па се организираше акција со мобилните оператори,имаше донација и работата се заврши успешно
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
А дали си свесен колку Тамари и Теодори има во Мк?Колку деца и возрасни луге има во Мк со слични проблеми.....
појќето се мртви, еве некни повреден во сообраќајка го пратија дома на лекување од ко му дадоа инфузија... си умре чоеко оти МК здравство не е способно да детектира дека некој има внатрешно крварење пшосле сообраѓајка, пред неколку години погрешно е лекувана жена со куршум во неа и поради тоа умре, оти во МК здравство не моќат да откријат дека некој е застрелан и има рана од куршум и проектил внатре....
Шо би рекол Мандрак - шо ги ебеш, така сакаше мнозинството
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
И татко ми го оперираа па чоекот умре.И сега што ?Требаше да го убијам докторот според твое мислење,а?

Дај мислам малку замиј тоа очилата.....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Еве едно од врвните технолошки достигања во 80тите години во СФРЈ
Тачно. Живо срање!

У Америка уште посрање било. Еве види:

или ова:



Така да денес Македонија ни е топ!!!

Али убедливо највише од све што им замерам на кумунистите у СФРЈ е тоа шо немаше интернет. Информацијата е моќ! Информацијата е знаење!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
И татко ми го оперираа па чоекот умре.И сега што ?Требаше да го убијам докторот според твое мислење,а?

Дај мислам малку замиј тоа очилата.....
Зависи дали умрел од лекарска негрижа.
Ако човек донесен во болница после тешка сообраќајка го пратат дома со една инфузија а не видат дека има внатрешно крварење... а бе како ИСИС пред болница клекнати и куршум в тил, ако дојде жена повредена со куршум и влезна рана во неа а куп доктори не успеат да откријат дека е застрелана, полиј ги со бензин докторите и пред болница нека светат цела ноќ како осветление, ако 5 години родители се борат да спасат чупето и обезбедат операција и место то им умре чупето неоперирано, па ќе им дам багер, сите одговорни ќе ги закопам во арена само глаите да им се гледаат и нека ги газат додека черепите пукаат како лубеници... Една случка на која бев лично сведок, пред 10 години со еден приател го однесов на болница кутрио имаше подолго време маки со стомак и диареја изгуби десетина кила и стално со грчеви болки и празнења, и специјалисто (фатен со врски да го прегледа) го пули и вели... и сега шо да ти прам јас?? и после минута две молк рече: Ела поручек кај мене дома ќе ти кажам шо треба....
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Зависи дали умрел од лекарска негрижа.
Ако човек донесен во болница после тешка сообраќајка го пратат дома со една инфузија а не видат дека има внатрешно крварење... а бе како ИСИС пред болница клекнати и куршум в тил, ако дојде жена повредена со куршум и влезна рана во неа а куп доктори не успеат да откријат дека е застрелана, полиј ги со бензин докторите и пред болница нека светат цела ноќ како осветление, ако 5 години родители се борат да спасат чупето и обезбедат операција и место то им умре чупето неоперирано, па ќе им дам багер, сите одговорни ќе ги закопам во арена само глаите да им се гледаат и нека ги газат додека черепите пукаат како лубеници... Една случка на која бев лично сведок, пред 10 години со еден приател го однесов на болница кутрио имаше подолго време маки со стомак и диареја изгуби десетина кила и стално со грчеви болки и празнења, и специјалисто (фатен со врски да го прегледа) го пули и вели... и сега шо да ти прам јас?? и после минута две молк рече: Ела поручек кај мене дома ќе ти кажам шо треба....
Во СФРЈ татко ми го оперираа од катаракта овде во Скопје. Поради лошо извршена операција остана без око. Требаше да ги убијам сите во Воена Болница? Требаше да се тужи со државата во спор кој немаше теоретска шанса да го добие зашто тогаш лекарите беа заштитени како мечки во планина и државните институции исто така? Ај не треси зелени жити петокраката!
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Зошто има сегаш толкоа големи разлики помежду бившите тоталитарни режими?
Затоа дека тиа ги имало уште тогаш - ова треба да се разбере кога се зборува на теми "кога се живеело подобро?" - тоа што правиш денес определува тоа што утре може да се случува !Нема как примерно секој ден да спиш 12 часа од 11 до 11 и да очекуваш, дека утре ке станеш во 6 сутринта.
Колку "убаво" се живеело тогаш се вижда денес - што останува по излазјането од собата? За разлика од Полша, Чехословакија, Унгарија кои знаеле зашто го праваат и сакале ова нешто - држави како Македонија и Блгарија ни сакале, ни направеле нешто посебно, а само виделе дека другите излазјат од собите и тиа ги последувале.
Овој систем се разпадна и за ова си има причини. Кога системот е бил задоволно лош, тогаш и има по-големо стадо. Баштицата (таткото) умра и стадото не знае што да прави. Е, во Полша, Чехија, Словенија! и т.н. осознале, разбрале зошто овој систем е лош уште тогаш и знаеле зашто го сменат, знаеле дека не треба да има елит, да има лјугје кои са над законот, а во Македонија и Блгарија стадото ке продолжува да си бира Падарин и ке живее мизерно, затоа дека тогаш не разбрало и сегаш се уште не разбира.
Штетите за лјугјето од повеке од 30 години власванје на еден човек можат да бидат навистина многу сериозни и големи.
Кога се живее "подобро" вчера или денес ? Или миналата седмица ? Ако миналата седмица си бил на Хаваи и чак денес разбереш дека си направел престопление и треба да плакјаш голема глоба ?
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.751
Поени од реакции
8.246
Тачно. Живо срање!

У Америка уште посрање било. Еве види:

или ова:



Така да денес Македонија ни е топ!!!

Али убедливо највише од све што им замерам на кумунистите у СФРЈ е тоа шо немаше интернет. Информацијата е моќ! Информацијата е знаење!
Споредуваш слики од Југославија од 1980 и Америка 1950 :D
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Сите држави кои се бирале бившите комунисти на првото слободно гласанје сегаш си остануват мизерни и шизофренијата е дека ем се живеело "поубаво", ем се бивши комунисти - зашто бивши, нели се било од убаво, поубаво ?
Бидејки ни носталгиците, ни комунистите разбрале зашто овој систем е веке over. Ни "комунистите" разбрале што веке се "социалисти", ни гласалите за нив разбрале што веке нема комунизом и што по см'рта на Вождот Тито се изтекло у каналот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Споредуваш слики од Југославија од 1980 и Америка 1950 :D
Така е.
За разлика од мене он е објективен и ги споредува достигнувањата на технологијата од 2015 со истите од 1980.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom