Војна помеѓу Србија и Косово!? Што би значело тоа за Македонија и Регионот

Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
...така е нема што,за издржливост ни нема равни ама тоа не не направи попаметни :)
...само приказнава што ја напиша ни тогаш,а уште помалку сега ќе им функцконира кога целата меѓународна заедница е на страната на Косово
Сè ти е промашено и контра од што напиша.

Дали знаеш дека лани Србија по природен пат изгуби 55.000 граѓани (62000 родено, 117.000 умрени). Се зборува дека иселувањето на младите срби е како нилогаш порано.
Оваа година ќе изгубат 60.000.

За 10 години ќе изгубат 600.000 граѓани, башка иселувањето.

Албанците ги постигнуват србите, албанскиот живот вреди, тоа е знак за развој.
Да речеме дека и покрај тоа што е корона и моментално најлоша година нека остане вака и да се земе твоево од 60.000. Значи за Србија ќе треба цели 50 години за населението да се намали за 3 милиони т.е. да биде околу 4 милиони или целата популација на Албанија и тн Косово заедно. И сето ова во најлоши и практично неизводливи услови ништо да не се смени во природниот прираст и Србија ништо да не превземе/да не направи стратегија + бројкава да остане константа за цели 50 години - пола век ова што ти го трескаш е научна фантастика.

Претпоставувам дека си албанец и вашиот природен прираст не сум запознаен каков е но сигурен сум дека секоја година оди надоле, а за иселување сте апсолутни рекордери ако сакаш одма да запалиме кола да се спуштиме од Полог до Охрид па нема живо светло запалено се е мртвалник и спуштени ролетни.

А за развој не ми кажувај нема полоши држави во цела Евроазија од Албанија и тн Косово, на сите можни листи за квалитет на живот се на апсолутното дно а и со свои очи имам видено како е на 2те места луѓето таму живеат како во племенско општество и тоа што е ново изградено е некако безплански и тотално невкусно, искрено едноставно е мноогу непријатно да се живее во места како овие 2 или меѓу албанци воопшто пошто едноставно немаат некое чуство за цивилизација се е диво, валкано и без вкус просто мириса на јад и очај, и не го пишувам ова да ве навредам туку ги согледувам фактите а се надевам дека во иднина ќе просперирате. Албанскиот живот вреди како на тие во Бангладеш или Пакистан - секогаш на дното по сите можни параметри, за жал.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
273
Поени од реакции
889
Слабо резонираш, Косово почна од пепел, од ништо, денес на прв поглед не се разликува од Србија. (ако погледнеш подетално заостанува сеуште).
Доколку Косово биде дел од Србија, нема да биде најнеразвиен регион, веќе ги има надминато некои српски региони.

Албанците во интелектуалните, академските кругови на Србија биле наречени луѓе со опаш, тоа од пред повеќе од 100 години.
Денес доаѓаме на положба србите да се саможртвуваат за да ги поразат албанците, и тоа ти го нарекуваш тактика?
Цела економија ви ја дрпаат гастербајтери и донации од странство, а да и тоа што има странски трупи кои рентаат станови, јадат по ресторани, имаат скапо платени помошници,преводачи,услуга од локално население. Коа викам гастербајтери визирам мртов капитал, све иде по куќи и згради, исто и бензиски пумпи-овие се познати како најбољи начин за перење пари. Ја мислам поише бензиски пумпи нема во цела ЕУ како што сум видел по пат Скопје до Приштина.

Што е за тебе развиеност?
Нови куќи градени од браќа што рмбаат граџевина во Швајцарија без да видат бел ден,градени без никаков урбанистички план и автопати без рентабилност градени со скапи кредити?
До сега ве вадеше тоа што се котевте ко лебарки, густа населеност на мала територија, врие како во кошница со младо население и нормално тоа население ќе мрда горе-доле, ќе иде ќе муља нешто,ќе гради некакви домови за себе, нешто бизнис ќе скрпи...али на средна стаза немате никаква перпектива.
Србија е држава со средновековни традиции, рано средновековје, модерна држава имаат 200 години, прошле низ сито и решето, куп премрежја, вие сте краткорочно проектче.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Србија моментално да крене во воена офназива стигнува до грчка граница на југ и на запад до јадранско/јонско море. 3 држави не можат да ти запрат како мк / косово / албанија.

17 миг-29 - ни радар иаме ни анти воздужни орудија коии можат да стигнат до ова чудо а не па да го бутнат.
22 ј-22 орао - овде има 5 % да го погодиме
212 т84 тенкови - 15 мах да се уништат.
Дронови секако имаат.

Ние немаме ниту против воздужна одбрана ниту пак против артилериска. Ако некој има истренирана армија за борба тоа се србите, на 3 фронта ратови водеа пак опстоија.
Додека има Бондстиjл, па макар и со едно америчко воjниче, српска воjска нема да иде подалеку од Куршумлиjа.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.526
Поени од реакции
79.700
Тој спомна и дека владата на Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот.

„Всушност, српските граѓани на Косово живеат без какво било загрозување, дури се зборува дека владата на оваа земја им ги платила сметките за струја, што никој никаде не го прави, не само на Балканот туку и во светот“, кажа албанскиот премиер.Директна лага на Рама. Во Македонија, ние ги плаќаме струјата и комуналиите на неколку албански општини, каде процентот на наплата на струја, данок и сл. е смешен.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.647
Поени од реакции
10.947
Каква војна бе, шанса нема додека имаат шпонско лоби у сенат и по дијаспора.
Кога ќе секне хероинот, органите и курвите е тогаш можеби србите ќе си го остварат замисленото иако мислам дека тоа би било војна со река од крв дури до Драч. Секако најголем кур ќе изеде Македонија и народот тука бидејќи пола Косово е населено овде, односно имаат резиденции за не дај боже околу Шкупи, Полог и Шарска трансверзала се до Дибри, каде живеат поранешни исламизирани Македонци, денес горди Шќипријци.
Јбг ние во секоја војна ќе губиме поради глупиот народ кој избира упорно продадени души.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.206
Поени од реакции
5.136
Тој спомна и дека владата на Косово им ја плаќа струјата на Србите на северот.

„Всушност, српските граѓани на Косово живеат без какво било загрозување, дури се зборува дека владата на оваа земја им ги платила сметките за струја, што никој никаде не го прави, не само на Балканот туку и во светот“, кажа албанскиот премиер.Директна лага на Рама. Во Македонија, ние ги плаќаме струјата и комуналиите на неколку албански општини, каде процентот на наплата на струја, данок и сл. е смешен.
Да точно е, србите на Косово не плаќаат ништо.
Земаат косовски плати и пензии, а исто така и српска.

А ние во Македонија плаќаме со камата дури, за долгови од пред 15 години.

Македонците бидејќи биле застапени со 99,9% во ЕСМ ЕВН МЕПСО ЕЛЕМ, знаеле да манипулираат со броилата, да застаруваат долгови, да се поврзат на диво.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Ма каква воjна. Се знае дека им одговара на обете страни да глумат ратоборци во оквир на внатрешни процеси во нив самите, односно за кревање реjтинг каj домашната раjа. Се ближат избори за скупштина плус белградски градоначалник така да посебно на Вучиќ му треба таков квазиконфликт да се истакнува како патриот околу Косово и слично. Тотално досадно сценарио.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Дали знаеш дека лани Србија по природен пат изгуби 55.000 граѓани (62000 родено, 117.000 умрени). Се зборува дека иселувањето на младите срби е како нилогаш порано.
Оваа година ќе изгубат 60.000.

За 10 години ќе изгубат 600.000 граѓани, башка иселувањето.

Албанците ги постигнуват србите, албанскиот живот вреди, тоа е знак за развој.
А од Косово нема масовни иселувања на Албанци???
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.206
Поени од реакции
5.136
Србите ги повлекоа војниците и специјалците од границата со Косово, циркузот со авионите заврши.

Денес се спогодиле во Брисел, косовските специјалци се повлекуваат, барикадите на србите се тргнуваат, али затоа Кфор ќе остане на север, исто како и реципроцитетот со таблиците.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.526
Поени од реакции
79.700
Повторно Србите на Косово се нападнати. Претпоставувам дека Косово се обидува да искамчи реакција на терен од Србија, за да биде алиенизирана.

 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ги пукаат со боева муниција.. Па ова ако не сега за 100 год србендине има да го им памтам низ нос ќе им го извадат на косовариве еден ден...
Автоматски споено мислење:

Моментално на телеграм следам прес конференција Србите од Косово, седнат Вучич и Вулин н и овие се редат и ги 'замолуваат' да се реагира воено ако нејќе му викаат ќе се оргнизираме сами ние тргаме герилски . Е затоа Србите имале 200 години држава затоа ние сме протекторат... е тоа е реалноста.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom