Војна помеѓу Србија и Косово!? Што би значело тоа за Македонија и Регионот

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Србија кога била монархија и кога била сојузник со западните држави пред сто и кусур години ги ширела своите граници/територии, победувала, а последниве неколку децении откако шурува и кумува со Русија и Кина се сведоа територијално, географски и демографски/популационо на нивото на некогашниот историски Београдски пашалук, факт !
Автоматски споено мислење:

Ги пукаат со боева муниција.. Па ова ако не сега за 100 год србендине има да го им памтам низ нос ќе им го извадат на косовариве еден ден...
Автоматски споено мислење:

Моментално на телеграм следам прес конференција Србите од Косово, седнат Вучич и Вулин н и овие се редат и ги 'замолуваат' да се реагира воено ако нејќе му викаат ќе се оргнизираме сами ние тргаме герилски . Е затоа Србите имале 200 години држава затоа ние сме протекторат... е тоа е реалноста.
Ама друже една суверена држава не смее воено да интервенира на територија на друга држава. Исто како што да речеме на пр. Србија нема право воено да интервенира во на пр. територија на Унгарија, Романија, Бугарија, Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, исто така нема право воено да интервенира ни на територија на Косово кое сепак е веќе две децении каква-таква држава, квази-држава, меѓународен (читај УСА-НАТО-ЕУ) протекторат како ли да го наречеме и е признаено од стотина држави членки на ООН, а повеќето од тие држави кои го признаваат се всушност знаеме кои... На Вучиќ му се заврзани рацете да реагира воено, едино може дипломатски да реагира/делува !
Автоматски споено мислење:

На Вучиќ му е побитна фотељата/власта одошто таму некои јадни Срби во Косово, еве да речеме да нареди на српската војска влез и завземање на неколкуте доминантно српски општини во северно Косово, таквиот потег би бил крај на неговата политичка кариера и воопшто крај за неговата партија, а ниеден властодржец не го посакува тоа !
 
Последно уредено:
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ама друже една суверена држава не смее воено да интервенира на територија на друга држава. Исто како што да речеме на пр. Србија нема право воено да интервенира во на пр. територија на Унгарија, Романија, Бугарија, Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, исто така нема право воено да интервенира ни на територија на Косово кое сепак е веќе две децении каква-таква држава, квази-држава, меѓународен (читај УСА-НАТО-ЕУ) протекторат како ли да го наречеме и е признаено од стотина држави членки на ООН, а повеќето од тие држави кои го признаваат се всушност знаеме кои... На Вучиќ му се заврзани рацете да реагира воено, едино може дипломатски да реагира/делува !
Како ни го трасира патот Зоќе за 50тина години ако автохтоните не еволуираат(а нема) ние ќе бидеме тоа што сега се србите. И Србија воено да интервернира и си го заземе северно Косово се ми иде ние ќе бидеме компензацијата. Ако не интервернира ќе си имаат залет да исчистат и тоа што е останато српско население на Косово и се знае потоа.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
967
Поени од реакции
3.921
Ги пукаат со боева муниција.. Па ова ако не сега за 100 год србендине има да го им памтам низ нос ќе им го извадат на косовариве еден ден...
Автоматски споено мислење:

Моментално на телеграм следам прес конференција Србите од Косово, седнат Вучич и Вулин н и овие се редат и ги 'замолуваат' да се реагира воено ако нејќе му викаат ќе се оргнизираме сами ние тргаме герилски . Е затоа Србите имале 200 години држава затоа ние сме протекторат... е тоа е реалноста.
Шипците даваат сѐ од себе да испровоцираат конфликт за време на Бајденовата администрација зошто и самите знаат дека ова им е единствена шанса. Ќе видиме дали ќе успеат.
Автоматски споено мислење:

Како ни го трасира патот Зоќе за 50тина години ако автохтоните не еволуираат(а нема) ние ќе бидеме тоа што сега се србите. И Србија воено да интервернира и си го заземе северно Косово се ми иде ние ќе бидеме компензацијата. Ако не интервернира ќе си имаат залет да исчистат и тоа што е останато српско население на Косово и се знае потоа.
Во право си, треба под итно да има средба на кризниот штаб во случај на конфликт да се затворат границите за да не се повтори '99та.

Но на бугароциганот муртињо му чуе, он и така и вака се сели во Бугарија за некоја година.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
1000 % сум убеден сеа он дека спие на увото ние со албанците сме брача неаме гајле ништо нема да се прелие кај нас како што се понашале 2001 кога србите им дале све на маса овие се смееле абе србиве врска немаат. Класичен муртинец е тоа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Куче што лае, не каса (А. Вучиќ).
Никогаш нема да ги нападне. Просто нема муда човекот. Дури и бетер прави за србите на косово.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.328
Поени од реакции
7.497
Срамота е ова што го прават Косовските Албанци врз малцинството во Косово, ова е за најстрога осуда, самите Албанци се бунеа на времето кога вака им правеа...

Време е НАТО да реагира...
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.442
Поени од реакции
3.155
Срамота е ова што го прават Косовските Албанци врз малцинството во Косово, ова е за најстрога осуда, самите Албанци се бунеа на времето кога вака им правеа...

Време е НАТО да реагира...
НАТО го прогласувам за умрено од денот кога USA UK and AUSTRALIA прогласија сојуз во "војна" против Кина...
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
352
Поени од реакции
442
Очекувам набрзо да дојде Дарданија и да потенцира како станува збор за акција против шверцери.
Па и е, ама косовските Срби веќе 22 години шверцуваат најосновни хранбени продукти од Србија, затоа што Приштина ни евро нема инвестирано во северот на Косово, буквално ги огладнуваат. Курти најави во предизборната кампања дека ќе ја придобие довербата на косовските Срби со тоа што ќе инвестира во тој регион, дека ќе се бори со паралелната криминална држава на Вучиќ, таканаречената "Српска Листа"....
Ама со овакви унилатерални акции само повеќе ќе ги зголеми тензиите помеѓу косовските Срби и Албанци и Вучиќ ќе има аргументи пред Западот за ново прекројување на границите.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.009
Поени од реакции
8.179

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.589
Поени од реакции
79.819
Многу згодна оваа акција, со еден упад и одма повлекување.

Прво, ете пред избори да се покаже дека нема трте-мрте со Албин, он ќе ги строи Србите, а не како овие пред него.

Второ, ако Србија изреагира на терен затоа што ги напаѓаат Србите, они можат да ја посочат со прст, како некој кој прв почнува.

Трето, ова е скроз океј за извесни сиви еминенции кои треба да му покажат на европскиот аудиториум дека западен Балкан со право се држи на страна, како извор на нестабилност.

Има и лоши страни тука, за Косово и оние кои им држат грб, ама рачуницата вели дека е повеќе ќар од зијан. Повеќе моментален ќар.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.589
Поени од реакции
79.819
Ау, Американциве ставија тешка артилерија - амбасадор, у Србија.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Да точно е, србите на Косово не плаќаат ништо.
Земаат косовски плати и пензии, а исто така и српска.

А ние во Македонија плаќаме со камата дури, за долгови од пред 15 години.

Македонците бидејќи биле застапени со 99,9% во ЕСМ ЕВН МЕПСО ЕЛЕМ, знаеле да манипулираат со броилата, да застаруваат долгови, да се поврзат на диво.
Ova so ENV ne vic na vekot, vic na univerzumot¡¡¡ Najjak vic od ragjanjeto na Big Bang (ako voopsto znaes sto toa znaci)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom