Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.821
Поени од реакции
23.654
Еве сеа Киев ќе падне кај и да е, клучната битка кај тоа селото во Донбас ќе ја реши, после све како кула од карти ќе падне :D
dobro be uste se brzas? kiev ostanuva bez luge na kraj poveke kucinja ke ima nego luge, ke padne bez ispukan kursum... stom invalidi i penzioneri prakaat na front sto ke pravat podocna?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.591
Поени од реакции
36.538
dobro be uste se brzas? kiev ostanuva bez luge na kraj poveke kucinja ke ima nego luge, ke padne bez ispukan kursum... stom invalidi i penzioneri prakaat na front sto ke pravat podocna?
Киев останува без луѓе а бродови тонат во Крим и руски градови се редовно ракетитани. Пред војната да почне, некој да речеше дека такво нешто ќе се случува сите ќе се смеевме. Сега тажното е што некои луѓе по темиве уште мислат дека војнава за Русија има успешен тек.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.821
Поени од реакции
23.654
Киев останува без луѓе а бродови тонат во Крим и руски градови се редовно ракетитани. Пред војната да почне, некој да речеше дека такво нешто ќе се случува сите ќе се смеевме. Сега тажното е што некои луѓе по темиве уште мислат дека војнава за Русија има успешен тек.
samo ti drkas na brodovi i avioni... nebitni raboti se toa, oruzja, alatki za vodenje vojna nisto poveke. od druga strana ukraina gubi luge, teritorija i prasanje na vreme e koga ke bide progoltana kako del od rusija.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.863
Киев останува без луѓе а бродови тонат во Крим и руски градови се редовно ракетитани. Пред војната да почне, некој да речеше дека такво нешто ќе се случува сите ќе се смеевме. Сега тажното е што некои луѓе по темиве уште мислат дека војнава за Русија има успешен тек.
САД забрзано ја претвораат Украина во тоа што Русите најмногу се плашеа и заради тоа што ја почнаа војната.
Земја вооружена со западни оружја. Оружја со долг дострел. Авијација и што уште не.
Самите Украинци, уште од 2014та (и претходно) развиваа оружја со долг дострел.
Сега ги добиваат гратис.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.298
Поени од реакции
13.071
САД забрзано ја претвораат Украина во тоа што Русите најмногу се плашеа и заради тоа што ја почнаа војната.
Земја вооружена со западни оружја. Оружја со долг дострел. Авијација и што уште не.
Самите Украинци, уште од 2014та (и претходно) развиваа оружја со долг дострел.
Сега ги добиваат гратис.
Викаш ќе и даат нуклеарно оружје на Украина? Дај веќе нека рокнат преку Украина во Русија, па цел свет нека гори. Ионака веќе дебили го водат.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.211
Поени од реакции
6.884
украина е легитимна цел од каде може да се почне армагедон, западната механизација и пешадија пропадна, им останува авијација и ракетирање од страна на западна техника а тоа не може и не смее да си го дозволи руска империја
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.660
Поени од реакции
82.487
САД забрзано ја претвораат Украина во тоа што Русите најмногу се плашеа и заради тоа што ја почнаа војната.
Земја вооружена со западни оружја. Оружја со долг дострел. Авијација и што уште не.
Самите Украинци, уште од 2014та (и претходно) развиваа оружја со долг дострел.
Сега ги добиваат гратис.
И што?

Тоа не ја менува никако мотивацијата на Русите да се борат во Украина. Една од целите на војната е неутралност и демилитаризација на Украина. Најбитна, соред мене. Нека ја вооружуваат и понатаму. Сеедно.
Баш сега ќе видиме колку долго можат да ја подржуваат.
Состојбата на терен диктира све. Да не испадне на крајот силна и западно вооружена Украина околу Лвов и Киев.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.907
Поени од реакции
22.119
Situation on Zaporizhia front: Russian Army advanced 1,2 Km east of Novoprokopivka as Ukrainian Army began withdrawal northwards.

photo_2023-12-30_21-59-54.jpg
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.211
Поени од реакции
6.884
И што?

Тоа не ја менува никако мотивацијата на Русите да се борат во Украина. Една од целите на војната е неутралност и демилитаризација на Украина. Најбитна, соред мене. Нека ја вооружуваат и понатаму. Сеедно.
Баш сега ќе видиме колку долго можат да ја подржуваат.
Состојбата на терен диктира све. Да не испадне на крајот силна и западно вооружена Украина околу Лвов и Киев.
ништо нема да остане од украина ако русија го искористи својот капацитет воено, русија го моли украинскиот народ за неутралност не посегнувајќи по оружјето за масивно уништување и користење на тактика на уништување на воени мети и цели
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.262
Поени од реакции
4.863
И што?

Тоа не ја менува никако мотивацијата на Русите да се борат во Украина. Една од целите на војната е неутралност и демилитаризација на Украина. Најбитна, соред мене. Нека ја вооружуваат и понатаму. Сеедно.
Баш сега ќе видиме колку долго можат да ја подржуваат.
Состојбата на терен диктира све. Да не испадне на крајот силна и западно вооружена Украина околу Лвов и Киев.
Тоа би било остварување на целите на Русија. Истите причини заради кои ја почнаа војната.
Ако успеат да ја го освојат левиот брег на Дњепар, и со тоа реката како бариера ќе ги остварат целите.

Неутралноста и демилитаризацијата произлегува од исходот на војната.
Со други зборови, имајќи ја предвид моменталната ситуација, или како се одвива војната досега, единственото прашање е колку Русија може да си дозволи да жртвува за да ги оствари тие цели.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.211
Поени од реакции
6.884
Тоа би било остварување на целите на Русија. Истите причини заради кои ја почнаа војната.
Ако успеат да ја го освојат левиот брег на Дњепар, и со тоа реката како бариера ќе ги остварат целите.

Неутралноста и демилитаризацијата произлегува од исходот на војната.
Со други зборови, имајќи ја предвид моменталната ситуација, или како се одвива војната досега, единственото прашање е колку Русија може да си дозволи да жртвува за да ги оствари тие цели.
и сега војната е за територија?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.017
Поени од реакции
32.046
Тоа би било остварување на целите на Русија. Истите причини заради кои ја почнаа војната.
Ако успеат да ја го освојат левиот брег на Дњепар, и со тоа реката како бариера ќе ги остварат целите.

Неутралноста и демилитаризацијата произлегува од исходот на војната.
Со други зборови, имајќи ја предвид моменталната ситуација, или како се одвива војната досега, единственото прашање е колку Русија може да си дозволи да жртвува за да ги оствари тие цели.
Нема неутралност ни демилитаразиција ако макар и пола држава остане, за по деценија или повеќе да го гледаат истиот филм со агресија и војна.



и сега војната е за територија?
Не, ама како што идат работите решение за трајна демилитарзација ќе испадне само разнебитување на самата држава... Тие територии што ќе останат после војната (и распадот) ако ги остават „независни“, за кратко време САД ќе ги направат зависни. Затоа...
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.551
Поени од реакции
12.450
САД забрзано ја претвораат Украина во тоа што Русите најмногу се плашеа и заради тоа што ја почнаа војната.
Земја вооружена со западни оружја. Оружја со долг дострел. Авијација и што уште не.
Самите Украинци, уште од 2014та (и претходно) развиваа оружја со долг дострел.
Сега ги добиваат гратис.

Браво. Успехот на САД, да убиваат деца и мајки што се подготвувале за Нова Година.
Знаејќи дека Нова Година како празник е многу популаре
Јака тактичка победа. Дури и Монштаин би аплуадирал.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305

Какво видео :eek:

Од карши ровот бегаат украинци накај своите, овие дали у паника или дека се повлекуваат ги тепаат сите до еден (дури и последниот што бега и од другиот ров) и на крај дрон ги мава тие што ги истепаа своите....

Нереална е војнава
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.907
Поени од реакции
22.119
Паника или украински единици налик на мемињата за комесарите од ВСВ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom