Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.748
Доста интензивна политичка активност во Киев, десетина важни странски личности за последниот месец. Од една страна може да ги притискаат да се борат до последниот Украинец, но најверојатно е другото Мајдан, смена на власт или преговори или примирје.
Кога ќе се залауфа една војно пропагандна машина, и самите пропагандатори си поверуваат во лагите, така да треба некој од надвор да ги отрезни.
Позната западна колонијална практика, нема примирје додека победуваат или е во нивни интерес, кога ќе осетат дека се пред капитулација, пробуваат преговори, да зачуваат дел територија, да спечалат време за нова офанзива.
Нам ни се познати тие работи од 2001, не случајно дури и руфобската Македонија му дозволи на Лавров да лета над нашето небо, поточно од кале заповедале да го пуштиме на средбата на ОБСЕ. Ќе пробаат нешто да измамат ова сатанистите, миротворци на ОБСЕ, дури може и да го сменат Зеленски. Не случајно има некој раскол внатре, некој праќа роденденски подароци со бомби на ДБК /СБУ/, има раскол на највисоко ниво меѓу претседателот армијата и тајните служби.
За некој месец ќе се разбере, моја претпоставка запад ќе проба да предложи некакво примирје по модел северна-јужна Кореја. Украина доброволно да се раздели на 2 држави и западниот дел да влезе во НАТО.
Од друга страна и Русија знае што за неранимајковци сме и нема да прифати. Во секој случај е интересно за гледање.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.447
Поени од реакции
8.144
Доста интензивна политичка активност во Киев, десетина важни странски личности за последниот месец. Од една страна може да ги притискаат да се борат до последниот Украинец, но најверојатно е другото Мајдан, смена на власт или преговори или примирје.
Кога ќе се залауфа една војно пропагандна машина, и самите пропагандатори си поверуваат во лагите, така да треба некој од надвор да ги отрезни.
Позната западна колонијална практика, нема примирје додека победуваат или е во нивни интерес, кога ќе осетат дека се пред капитулација, пробуваат преговори, да зачуваат дел територија, да спечалат време за нова офанзива.
Нам ни се познати тие работи од 2001, не случајно дури и руфобската Македонија му дозволи на Лавров да лета над нашето небо, поточно од кале заповедале да го пуштиме на средбата на ОБСЕ. Ќе пробаат нешто да измамат ова сатанистите, миротворци на ОБСЕ, дури може и да го сменат Зеленски. Не случајно има некој раскол внатре, некој праќа роденденски подароци со бомби на ДБК /СБУ/, има раскол на највисоко ниво меѓу претседателот армијата и тајните служби.
За некој месец ќе се разбере, моја претпоставка запад ќе проба да предложи некакво примирје по модел северна-јужна Кореја. Украина доброволно да се раздели на 2 држави и западниот дел да влезе во НАТО.
Од друга страна и Русија знае што за неранимајковци сме и нема да прифати. Во секој случај е интересно за гледање.
Прашање е кој ќе верува на договори после Минск 1 и 2 и какво помирување ќе има кога све што беше договорено у насока на огранучувања у секаков тип на употреба, тестирање и трупање на оружје веќе не важи. Неколку десетици години напори на стотици луѓе у насока на помирување се фрлени у вода.
Примирје у ситуација кога се покажаа јалови обидите на Запад у рушење на Руската држава....не не. Треба русиве сегаа да глумат лудило, али ако се наивни не заслужуваат ништо, буквално.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.324
Поени од реакции
25.618
Прашање е кој ќе верува на договори после Минск 1 и 2 и какво помирување ќе има кога све што беше договорено у насока на огранучувања у секаков тип на употреба, тестирање и трупање на оружје веќе не важи. Неколку десетици години напори на стотици луѓе у насока на помирување се фрлени у вода.
Примирје у ситуација кога се покажаа јалови обидите на Запад у рушење на Руската држава....не не. Треба русиве сегаа да глумат лудило, али ако се наивни не заслужуваат ништо, буквално.
Тоа зависи и од тоа каков политички и економски импакт има Русија од војнава. Ако се држат супер, нема да има примирје, ќе се преговара до бескрај, ако осеќаат слабост ќе “прифатат” некакви си гаранции.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.447
Поени од реакции
8.144
Тоа зависи и од тоа каков политички и економски импакт има Русија од војнава. Ако се држат супер, нема да има примирје, ќе се преговара до бескрај, ако осеќаат слабост ќе “прифатат” некакви си гаранции.
Можно е да е у игра и Блиски Исток и на некој начин да вршат притисок над Русија односно цел тој антизападен блок со дестабилизација и можни ескалации. Арапите се партнери со Кина и Русија и единствен начин да се најдат у преговори русите околу Украина ќе биде поврзано со Блиски Исток. Ова со економски и политички импакт нема никакво значење у приказнава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.324
Поени од реакции
25.618
Можно е да е у игра и Блиски Исток и на некој начин да вршат притисок над Русија односно цел тој антизападен блок со дестабилизација и можни ескалации. Арапите се партнери со Кина и Русија и единствен начин да се најдат у преговори русите околу Украина ќе биде поврзано со Блиски Исток. Ова со економски и политички импакт нема никакво значење у приказнава.
Не влијае Блиски исток врз Русија со состојбата во Украина. Блиски исток има играчи кок играат за Русија. Иран е доволно моќен да и обезбеди доволно време на Русија на Блискиот исток и тоа преку проксиња. Како ќе се продолжи во Украина зависи колку е истоштена Русија и колку може западот да вложува во Украина. Според тоа што јас го гледам Русија може без проблем да тера уште, но како е реално и дали има во равенката и други променливи, тоа неможам да го видам. Најверојатно ќе зависи највеќе од тоа колку народот во Русија го поддржува Путин во ова што го прави, а како што гледам, немаат пречки, фул се ориентирани на војнава.

каде е вистината, наскоро ќе видиме.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.640
Поени од реакции
28.747


Автоматски споено мислење:

За некој месец ќе се разбере, моја претпоставка запад ќе проба да предложи некакво примирје по модел северна-јужна Кореја. Украина доброволно да се раздели на 2 држави и западниот дел да влезе во НАТО.
Од друга страна и Русија знае што за неранимајковци сме и нема да прифати. Во секој случај е интересно за гледање.
РФ нема да прифати никаква комбинација што го вклучува НАТО... И другата тема е за ваквите муабети.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.094
Поени од реакции
19.057
Situation on Zaporizhia front: During the last five days Ukrainian Army made small advances north of Novoprokopivka while west of Robotyne they achieved a bigger advance in direction to Kopani.

photo_2023-11-27_23-34-23.jpg

Situation on Avdivka front: From the northern axis Ukrainian Army launched a counterattack and reentered in some parts of Stepove forcing Russian troops to withdraw to the railway.

photo_2023-11-27_23-37-34.jpg

Meanwhile, from the southern axis Russian Army took full control over Vinogradniki dachas following Ukrainian withdrawal, reaching the quarry at the outskirts of the city.

photo_2023-11-27_23-37-36.jpg
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.952
Поени од реакции
4.633
Зависи каде би удрила таа ракета, украинците со Химраси го рокаа Антоновски мостот секој ден и му правеа само дупки во асвалтот, русите со Искандер го рокнаа пред некој месец делот во кој се криеа украинците кога се истоваруваа таму.

Друг пример е што украинците го рокаа тој мостот меѓу Крим и Херсонската област и и требаа еден куп Стормшадови за да го средат, ама русите експресно го оправија и одамна не го имаат нападнато.

Кај нас циганите со пластика преебаа мост, така да нема правило со што ќе падне или не, Герањите како што видовме имаат доста ексползивна моќ.
Химарс има различни муниции, една од нив е правење кратери, овозможено делумно од огромната брзина која ја имаат при удар.
Дроновите не можат да ја имаат таа опција.
Друг фактор би бил прецизноста.
И последниот фактор е боевата глава, т.е. колку експлозив може да носи. Химарс има двојно повеќе експлозив отколку дронот.

Да го биваше Геранот за уништување мостови, одамна ќе го користеа за такви цели.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.734
Поени од реакции
10.682

Како мали Микола ги загубил двете нозе. И како уште пак наредна година пак планираат да пробијат до Крим.


Океј. Ќе се најдат уште Миколовци со здрави нозе, кои ќе се прелажаш со Бредлиј, Абрахамси и Леопарди.

Со лесно нека им е.


Смешно е како и овие, така и нашиве амеби се палат на Хамери, Мардеи, МаксПро и тн. А во суштина без нозе и два грама мозок шетаат. Ама еј бутно Сем од семпрс фи ли кажа како во Ирак тепале козојебачи со Абрахмси.Во вториот дел се работи за неодамнешна полска книга со лица во политичкиот и воениот врв на Полска. Нивната вмешаност од почетокот дури и Хостомел, па до сега. За тие што не верувааа во нели руската пропаганда.

Има и за Британците и нивната вмешаност исто.
Автоматски споено мислење:

@jamajka

It's a common knowledge among Polish domestic military experts, that Poland provided Ukraine with immensely more than what was officially reported thus seriously degrading it's own military capabilities. Details? We don't know all the numbers, but the talk is about as much as (!) ~350 T72/PT91 tanks, ~300 BMP-1, 72 Krab SPH, ~126 2S1 SPH, ~60 Grad MLRS, two dozens of S125 and S200 AD systems, and a lot of other stuff. Much of it came straight from Polish field units. This is probably one of the main reasons to why it's being kept as a secret, and also an explanation to why Poland went on a buying spree kicking the spending to 4% of its GDP.
Додај бројките на механизација што имаше Украина пред конфликтов. И не три, пет армии им имаат ебано Русиве.

Ова со западново сега да не сметаме.


Пусто Нато…
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.094
Поени од реакции
19.057
Situation on northeastern front: During the last three weeks positional battles took place south of Lyman Pershyi with Russian Army making small advances at the forest area and the grey zone. During the last hours Russian troops reached the first houses of Syn'kivka. Nevertheless, Ukrainian Army repelled the attack.

GADo0UqWYAEi_IN.jpeg

Situation north of Bakhmut: Russian Army reentered Khromove after troops retook control over the northern hills.

GADpMvnXUAAArBq.jpeg

Situation south of Avdivka: Russian Army made small advances south of Sjeverne. Despite the recent news, it's very premature to say that Russians reached the outskirts of the village.

GADpV8ZXIAAOMzr.jpeg
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.447
Поени од реакции
8.144
Не влијае Блиски исток врз Русија со состојбата во Украина. Блиски исток има играчи кок играат за Русија. Иран е доволно моќен да и обезбеди доволно време на Русија на Блискиот исток и тоа преку проксиња. Како ќе се продолжи во Украина зависи колку е истоштена Русија и колку може западот да вложува во Украина. Според тоа што јас го гледам Русија може без проблем да тера уште, но како е реално и дали има во равенката и други променливи, тоа неможам да го видам. Најверојатно ќе зависи највеќе од тоа колку народот во Русија го поддржува Путин во ова што го прави, а како што гледам, немаат пречки, фул се ориентирани на војнава.

каде е вистината, наскоро ќе видиме.
У принцип на Русија, Кина и остатокот од светот кои се со нив а каде се арапите односно муслиманите не им одговара ескалација на Блиски Исток. Целава борба на елементарно ниво е уствари мултиполарен вс хегемонистички систем.... на САД и вазалите против све што е суверено како остаток од светот кое бара засолниште кај Русија и Кина како двигатели на мултиполарниот поредок, или идеја...кој како сака нека го интерпретира.
САД користејки ги украинците сака да го сотре тој обид за мултиполарен свет кој веќе е во реализација и исто така преку Израел истата намера ја има кај арапскиот свет. Без Блиски Исток на страна на САД нема хегемонија и тука е целата заебанција. Затоа од стратешки интерес за Русија и Кина е стабилна ситуација на Блиски Исток.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.640
Поени од реакции
28.747
Саудијска Арабија уште пред неколку години ги напушти западните а со нив по дифолт во комплет идат и другите Арапи. Заедно со Иран и Сирија тоа се буквално сите извори на фосилни горива од Блискиот Исток... Се разбира во таква ситуација дека на РФ и Кина им одговара стабилна ситуација на Блискиот Исток.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.094
Поени од реакции
19.057
Situation north of Bakhmut: During the last hours Russian Army took control over the village of Khromove after Ukrainian Army retreated to the northern trenches along the road towards Chasiv Yar.

photo_2023-11-29_13-42-07.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.094
Поени од реакции
19.057
Situation north of Bakhmut: Russian Army made small advances west of Berhovske Reservoir reaching the pond north of Bohdanivka.

photo_2023-11-29_23-13-01.jpg

Situation north of Avdivka: Heavy clashes are taking place around treatment facilities, which is now contested. Moreover, Russian attacks towards Coke Plant were repelled by Ukrainian Army.

photo_2023-11-29_23-16-27.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom