Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
17 август 2011
Мислења
9.062
Поени од реакции
15.810
Пригожин вели дека околу Бахмут имало 80 000 укри спремни за офанзива, а за него се зборува дека сакаат да го исфрлат од украинскиот фронт и да го вратат во Африка
Непотребно троши луѓе и ресурси таму. За русија е поважно како ќе се снајде со Украинската офанзива него 5те ниви окулу бахмут.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.624
Поени од реакции
925
Пригожин вели дека околу Бахмут имало 80 000 укри спремни за офанзива, а за него се зборува дека сакаат да го исфрлат од украинскиот фронт и да го вратат во Африка
Така заврши и Захарченко ако се сеќавате.
Од најголем поборник за Русија мислам дека самиот Кремљ нареди да се ликвидира поради како што велат непослушноста кон Москва.
Автоматски споено мислење:

Непотребно троши луѓе и ресурси таму. За русија е поважно како ќе се снајде со Украинската офанзива него 5те ниви окулу бахмут.
Истото го мислам и јас, иста грешка како со Мариупол прават.
Глупаци, кога гледаат дека во градови како Авдеевка, Маринка, Бахмут има преголема концентрација на војска и при тоа добро утврдена подобро е да го опкружат цел град/село и со тактика "питон" - авијација, артилерија, снајпери да го оштетуваат противникот се до конечното завземање.
Со овој стил на војување Славјанск и Краматорск ќе ги завземат 2056 година, а за Харков и Одеса да не помислам.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.213
Поени од реакции
23.204
Прегледај го приврзокот 372837Несреќниот дечко од левата страна го соборил американскиот дрон. Изгледа како алкохоличар, без форма, споредете го со американските пилоти. И ова е елитата на нивната авијација :facepalm:
Камо ли да користеле од тие што не се алкохоличари.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.261
Поени од реакции
16.176
Situation west of Donetsk city: During the last 48 hours Russian Army and DPR forces managed to capture new areas in Pervomais'ke town adjacent to Izmailivskyi Pond.

photo_2023-03-23_23-05-42.jpg

Ова и јас сакав да го потенцирам, најверојатно пилотот бил од Том Круз материјал, а не од Џек Николсон материјал.
Па добро сеа да не претеруваме, не може да му парира на Томица.

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
10.233
Поени од реакции
33.984
кај и да нападнат Русите истата судбина како кај Бахмут или Угледар ќе ги снајде. Све е укопано и спремно за одбрана од Белорусија до Запорожје. После година дена војна веќе не постои елемент на изненадување кај што Русите ќе се прошетаат како првите денови од конфликтот.

Плус не оди тоа така едноставно, ќе нападнеме 200 километри полево или подесно. Треба подготовки, спремање на војска, носење опрема и логистика. Барем месец дена сигурно. А се тоа се гледа на сателити и Украина ќе одговори соодветно со свои подготовки.

Во лоша ситуација се заглавени Русите, посебно што го имаат сериозно изгубено офанзивниот капацитет.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.997
Поени од реакции
21.235


Автоматски споено мислење:Автоматски споено мислење:

Во лоша ситуација се заглавени Русите, посебно што го имаат сериозно изгубено офанзивниот капацитет.
Да бе, видов и јас кога кажаа на CNN. :unsure:
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.261
Поени од реакции
16.176
Ukrainian-Russian war. Day 394:
Situation north of Bakhmut: Russian Army captured new areas close to Bakhmut Railway Station 1 & northern part of garage some hundred meters south. Moreover, clashes with Ukrainian Army began in the first parts of Makeyevka metalwork plant.

FsBOjjiWAAEU7mB.jpeg

Situation south of Bakhmut city:
Russian Army took control over most of Sobachivka district and crossed Mariupolska street where troops captured School Nº 5 in a simultaneous attack from the east by crossing Bakhmutovka river and entered the first buildings of the Bus station.

FsBO0gBXgAAMKBX.jpeg .
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.997
Поени од реакции
21.235
И ја видов вчера кога после долги и крвави борби заземаа три декари нива и една трафика во Бахмут. Страшен подвиг.
Трафиката паднала??!?
Еј @INDIJANEC123 трафиката паднала, ТРАФИКАТА ПАДНАЛА! :eek:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.997
Поени од реакции
21.235
Kaко длабоко го укопале оклопов M777, ама пак џабе. Лансетов го скеба.Ниедна војна не е добра војна за пешадијата, ама мислам дека нема полоша војна од оваа - за пешадија.

Прецизноста на артилеријата...


А и со ова дроновиве, во врата влегуваат. Некако многу брзо паѓаше напонот/полнењето... Oскудација, веројатно евтини батерии ставаат.
Јако е како во рил тајм го следат статусот на батеријата како главен параметар.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
659
Поени од реакции
933
Трафиката паднала??!?
Еј @INDIJANEC123 трафиката паднала, ТРАФИКАТА ПАДНАЛА! :eek:
Добро имаш општа тема за Украина, не ја труј темава со вакви детски постови. Овде се е искључиво од воен карактер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.213
Поени од реакции
23.204
Доста извори, најверојатно поучени од претходните повлекувања, претпоставуваат дека Русите ќе се повлечат од извесна територија северно од Бахмут и дека најверојатно Красна Гора ќе падне пак под Украина.

Исто така денеска и вчера имало интензивно бомбардирање во регионот на Суми. Викаат дека тоа е можна припрема и дека е можно Русите пак да влезат од север.

Све и свашта може да се прочита на интернет. И тоа 80К војници за офанзива, тоа не е Украинска вест, туку пак е информација извадена од интернет и тоа демек од Руското разознавање. Истата приказна беше и за Руската офанзива која не се случи. Којзнае што стварно се дешава на терен во моментов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.470
Поени од реакции
32.522
тенеке се оштри за големата офанзива наскоро.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.261
Поени од реакции
16.176
Situation north of Bakhmut city: Clashes between the Russian and Ukrainian army are slowly moving to positions south of AZOM industrial complex. Meanwhile Russian artillery is increasing their activity in the center of the city (Geolocation: 48.593029, 38.001984) as clashes are aproaching the area.The Russian army took full control over Budenivka district and made new advances in Samolet district, taking control over Donelektrosetstroy adjacent to Avangard Stadium; and new positions within the market area.

FsGfEcNWAAM7_Hx.jpg

Situation west of Donetsk city: Recent video footage confirms significant advances were made by the Russian Army and DPR forces in the northern part of Mar'inka (47.955024, 37.496554).

FsGfzk5WIAEXTtI.jpg

Ситуациајата во Бахмут; изгледа поради новите засилувања на ВСУ, ВСРФ се откажаа од опколување на градот поради неможноста да го направат истото. Или пак ова им бил планот цело време те тактиката златен мост.

Без наслов.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom