Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
17 декември 2019
Мислења
610
Поени од реакции
1.027
Од Бахмут до Харков има пат ко од тука до Токио. Беа до Харков ама сега се многу подалеку од него.
ne e tesko da se osvoi Harkov, posto ne e ukopana odbrana tamu.. Samo ke go opkolat i sami ke se predadat..
Автоматски споено мислење:

@Vanlok fala za linkot, ubavi analizi dava deckoto
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.260
Поени од реакции
16.175
Situation north of Bakhmut city: Ukrainian Army launched counterattack and recaptured new positions north of Khromove-Chasiv Yar road.

photo_2023-03-23_09-03-31.jpg

Situation north of Avdivka city: Russian Army and DPR forces took control over the remaining parts of Novobakhmutivka and new positions around H-20 Highway. On the other hand, Ukrainian Army recaptured the hill north of Stepove and secured most of the town.

photo_2023-03-23_09-07-00.jpg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.213
Поени од реакции
23.202
Нонсенс, и не гледам потреба од понатамошно замарање.

Него читам еден обемен историски текст и никако не можам да најдам (а чинам имаше) тема за ВСВ. Нека го овде, од аспект на споредба на војните:
Автоматски споено мислење:Taken in a vacuum, the operations of 1941 showed off a Wehrmacht at the height of its powers, hunting and destroying enormous Soviet forces in a sequence of great victories. Cumulatively, however, these battles destroyed the Wehrmacht, which never recovered from the losses of officers, veteran troops, and equipment that it suffered in this crucial year. Declawed, defanged, deflated - it was now only a question of when and how, not if Germany would lose the war.

In August, one German divisional officer made a passing note which proved to be far more prescient than he could have imagined. The division, he noted, would have to find a way to reduce its casualty rate “if we do not intend to win ourselves to death.”

(y)
Неможеш да направиш целосна паралела со ситуацијата во Украина. Но можеш еден дел. Имено еден од проблемите на Германската војска така длабоко навлезени во Украинска територија била логистиката. Што Русија прави, е токму обратно, се држи блиску до своја територија на веќе добро воспоставена и оддржана логистичка рута, а Украинците сами си доаѓаат. (Што би рекол емин брачед, ние цистиме тие давет самите)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.232
Поени од реакции
12.754
Пригожин вели дека околу Бахмут имало 80 000 укри спремни за офанзива, а за него се зборува дека сакаат да го исфрлат од украинскиот фронт и да го вратат во Африка
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.213
Поени од реакции
23.202
Пригожин вели дека околу Бахмут имало 80 000 укри спремни за офанзива, а за него се зборува дека сакаат да го исфрлат од украинскиот фронт и да го вратат во Африка
Повеќе се од 80К и ќе пробаат да го одблокираат Бахмут. Голем влог прават Украинциве со оваа операција, само за да го стабилизираат фронтот и да добијат плус некој месец. Ова ќе биде третата армија што Украина секако ќе ја изгуби, без разлика дали ќе има оперативен успех или не.

Мислам дека во позадина е купување на време и можен удар на друг правец на Русите. Можеби Грузија, Ерменија или Приднестровје.
Автоматски споено мислење:

meanwhile, железо за рециклирање на пат за Украина.
 
Последно уредено:

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
554
07820BEC-C47F-459F-8F7A-79A4E7BCAD69.jpeg Несреќниот дечко од левата страна го соборил американскиот дрон. Изгледа како алкохоличар, без форма, споредете го со американските пилоти. И ова е елитата на нивната авијација :facepalm:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
1.573
Поени од реакции
2.526
Прегледај го приврзокот 372837Несреќниот дечко од левата страна го соборил американскиот дрон. Изгледа како алкохоличар, без форма, споредете го со американските пилоти. И ова е елитата на нивната авијација :facepalm:
Elita ne elita si ja brka rabotata i toa dosta dobro.
I zamisli eden "Takov" gi kosta USA ca. 40.000.000 Dolarcina,
Plus toa sto Rusite sea ja imaat Amerikanskata Tehnologija na OP Masa . Toa ti e kako Dupli Jackpot
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2012
Мислења
795
Поени од реакции
1.122
Прегледај го приврзокот 372837Несреќниот дечко од левата страна го соборил американскиот дрон. Изгледа како алкохоличар, без форма, споредете го со американските пилоти. И ова е елитата на нивната авијација :facepalm:
Не знам формата или изгледот како ти ја доловува неговата способност да е добар пилот,не изгледаат сите пилоти како Том Круз во Топ Ган.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.394
Поени од реакции
4.849
Се тврди дека во Бахмут има 15 до 20 000 украински војници, а само во цела област има преку 80 000 поради засилувањата од преостанатите фронтови.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.854
Поени од реакции
10.166
Elita ne elita si ja brka rabotata i toa dosta dobro.
I zamisli eden "Takov" gi kosta USA ca. 40.000.000 Dolarcina,
Plus toa sto Rusite sea ja imaat Amerikanskata Tehnologija na OP Masa . Toa ti e kako Dupli Jackpot
Не знам формата или изгледот како ти ја доловува неговата способност да е добар пилот,не изгледаат сите пилоти како Том Круз во Топ Ган.
Ако надворешниот изглед беше фактор за победа во војна, тогаш УкраинКите ќе ја извојуваа првата, последната, најголемата и единствената потребна победа за Украина на истиот ден кога започна руската воена интервенција во Украина - на 24 февруари 2022, а веројатно на првата годишнина од почетокот на воената интервенција ќе гледавме руски војници како рипаат во тавче со украински невести - во знак на неуништливата братска љубов и солидарност помеѓу Русија и Украина.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
16.995
Поени од реакции
21.234
Неможеш да направиш целосна паралела со ситуацијата во Украина. Но можеш еден дел. Имено еден од проблемите на Германската војска така длабоко навлезени во Украинска територија била логистиката. Што Русија прави, е токму обратно, се држи блиску до своја територија на веќе добро воспоставена и оддржана логистичка рута, а Украинците сами си доаѓаат. (Што би рекол емин брачед, ние цистиме тие давет самите)
Не, не се ни обидував да ја направам таа паралела. Коментарот беше за сличноста на описот на германскиот офицер, и твоето излагање. Германскиот офицер кажал: „...if we do not intend to win ourselves to death.”

Иста намера имат и Америте, да се борат (победуваат) до последниот Украинец.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.260
Поени од реакции
16.175
Прегледај го приврзокот 372837Несреќниот дечко од левата страна го соборил американскиот дрон. Изгледа како алкохоличар, без форма, споредете го со американските пилоти. И ова е елитата на нивната авијација :facepalm:
Украина додели медал Херој на Украина на пилот кој беше соборен од руски дрон. :toe:

Важно беше поубав од рускиов пилот, нема везе тоа што стана прв човек во свет кој изгубил авион поради дрон.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
9.854
Поени од реакции
10.166
Украина додели медал Херој на Украина на пилот кој беше соборен од руски дрон. :toe:

Важно беше поубав од рускиов пилот, нема везе тоа што стана прв човек во свет кој изгубил авион поради дрон.
Ова и јас сакав да го потенцирам, најверојатно пилотот бил од Том Круз материјал, а не од Џек Николсон материјал.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.260
Поени од реакции
16.175
Сара го расклинка Џејмс Васкез, овој го избриша твитерот :icon_lol: кој сака да прочита драмата нека кликне за целосниот муабет.

Истиот овој дечко, сега - шарлатан и лажго, лани беше цитиран од западни медиуми за состојбата во Украина. Еве неколку линкови за неговите херојски подвизи.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom