Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
17 август 2011
Мислења
10.076
Поени од реакции
17.933
Има видео на Телеграм каде руската ракета прво е погодена во воздух, се гледа блесок, а после неколку секунди се гледа и слуша експлозија во зграда. ПВО на Украина ја погопдува руската ракета но не експлодира во воздух, само ја обара...за жал на зграда каде гинат невини луѓе
На крајот од денот, што има везе дали било ПВО или руска ракета.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Член од
17 август 2011
Мислења
10.076
Поени од реакции
17.933
Со ПВО верзијата не можат настанот да го користат како пропаганда против противниците.
Настанот, секако ќе биде користен за пропаганда. Од проста причина што ПВО-то е користено за да се одбранат од Руска ракета.

Нема никаква корист ниедна земја да таргетира цивли, меѓутоа вакви работи се случувале и ќе се случуваат. Русија секако ќе биде обвинета зашто ако немало руска ракета ќе немало активирано пво, и погодена зграда.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.014
Нема никаква корист ниедна земја да таргетира цивли, меѓутоа вакви работи се случувале и ќе се случуваат. Русија секако ќе биде обвинета зашто ако немало руска ракета ќе немало активирано пво, и погодена зграда.
Ракетата имала воена цел. Да немало интервенции ракетата немало да удри во цивилна зграда. Украинско ПВО ја погодува ракетата над урбана средина. Ракетата паѓа директно долу во цивилна зграда.

Украинците ракетата да ја гаѓале претходно или потоа, немало да има цивилни жртви. Ама поставуваат воена опрема во урбани цивилни центри, и затоа таму им се наоѓа и самото ПВО. Воена опрема скриена меѓу згради како што се гледа од бројни фотографии. Потоа кога неизбежно гинат цивили, драми, квичење и тантруми. И пропаганда.


Што е тешко за да се разбере? Или не е интересно вака? :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Ракетата имала воена цел. Да немало интервенции ракетата немало да удри во цивилна зграда. Украинско ПВО ја погодува ракетата над урбана средина. Ракетата паѓа директно долу во цивилна зграда.

Украинците ракетата да ја гаѓале претходно или потоа, немало да има цивилни жртви. Ама поставуваат воена опрема во урбани цивилни центри, и затоа таму им се наоѓа и самото ПВО. Воена опрема скриена меѓу згради како што се гледа од бројни фотографии.


Што е тешко за да се разбере? Или не е интересно вака? :unsure:
Интересна перспектива ако имаш iq на компир.

Да ја предадеа цела Украина под руска чизма, ќе немаше жртви. Логично.
Каков феноменален експерт.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Интересна перспектива ако имаш iq на компир.

Да ја предадеа цела Украина под руска чизма, ќе немаше жртви. Логично.
Каков феноменален експерт.
За разлика од тебе, памет од уши ти тече. Америка кога бомбардира цивилни цели: “грешка беше, колатерална штета, одиме понатаму“. Соборуваат руска ракета над густо населени места: “уа Русија, срам ве било, агресори“.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.269
Поени од реакции
12.964
Интересна перспектива ако имаш iq на компир.

Да ја предадеа цела Украина под руска чизма, ќе немаше жртви. Логично.
Каков феноменален експерт.
Ах да може да ве соберат и сите како тебе да ве пратат доброволци на источен фронт.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558

North of Bakhmut

The units of the Wagner PMCs continue to storm the village of Sol,already controlling most of the territory of the settlement.

In parallel with this, the musicians are conducting active offensive actions towards the settlements of Razdolovka, Krasnopolye, Krasnaya Gora. The Wagnerians have already entered the last one from the north.

Bakhmut

The units of the Wagner PMCs are engaged in fierce urban battles in four directions:

in the area of Labor Reserves Street (northwest),
in the area of Patrice Lumumba Street (east),
in the area of Maxim Fedorenko Street (south-east),
in the area of Maly Troitsky Lane (south).

At the moment, the main task of the musicians directly in Bakhmut is not to advance deep into the city as such, but to destroy as many enemy manpower and equipment as possible.

South of Bakhmut

PMCs "Wagner" are fighting for Kleshcheyevka (Kleshchiyevka), attacking simultaneously from several directions. Stormtroopers, artillery and aviation of the Orchestra are working.

Kleshcheyevka is one of the strategically important suburbs, the liberation of which will allow the Wagnerians to get a fifth point of entry into Bakhmut — from the southwest.

photo1673799654.jpeg

Вагнер напаѓа насекаде околу фронтот кај Бахмут и Соледар. Заземањето на селото Клешчеевка југозападно од Бахмут ќе им даде нова насока за напад на Вагнер кон Бахмут. А со тоа поголем ангажман на нацистите за одбрана на истиот и колапс на нивните линии. И пад на Бахмут. :kuracc:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.371
Поени од реакции
22.207
Интересна перспектива ако имаш iq на компир.

Да ја предадеа цела Украина под руска чизма, ќе немаше жртви. Логично.
Каков феноменален експерт.
Da bea Francuzite, Holandjanite, Belgijcite, Dancite, Norvezanite so tvojot um , kamen na kamen nemase da ostani od niv. Ajfelovata kula na retro sliki od 1900 ke ja gledavte. Arno ama ne bile, vidoja kolku e satot, si krenaa belo znamence i pominaja so neznacitelni voeni i civilni zrtvi i skoro nikakva materijalna steta vo industrijata i infrastrukturata. Pa povekje steta vidoja od sojuznicite otkolku od Germancite togas. Britanija cela flota im ja potopi ete vaka ko za primer.
E sega ti ako se smetas za popameten od ekspertite na Francija i tamu random zemja od zapadna evropa , toa e drugo inaku istorijata drugo kazuva.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
21.998
Руската армија, силите на ДНР и ЛНР ја презедоа целосната контрола над предградието Дворичија и рудникот за сол број 7 откако украинската армија се повлече кон новата одбранбена линија на височината западно од Соледар. Покрај тоа, руските трупи почнаа да напредуваат кон гратчето Роздоливка.

photo_2023-01-15_18-49-29.jpg

Руската армија и силите на ДНР напредуваа низ шумата североисточно од градот Бахмут и влегоа во улицата Силикатна, каде што сега се водат судири со украинската армија.

photo_2023-01-15_18-52-50.jpg

Ситуација јужно од градот Бахмут: Руската армија и силите на ДНР напредуваа западно од водениот канал обидувајќи се да ја совладаат одбраната на украинската армија и да го консолидираат котелот за да го продолжат заобиколувачкото движење околу Клишчивка.

photo_2023-01-15_18-56-17.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.566
Поени од реакции
82.201
Интересна перспектива ако имаш iq на компир.

Да ја предадеа цела Украина под руска чизма, ќе немаше жртви. Логично.
Каков феноменален експерт.
Да ги послушаше САД и се повлечеше од Косово, Србија немаше да пие осиромашен ураниум.
Така е тоа, сила владее.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.048
Поени од реакции
7.415
Каква дијабола. :pos:

Ама признај, прскате од возбуда со другарите коа гледате цивили мртви, нели?:icon_lol:

Ај може ќе продадете некој муабет како овој на куртонов на грујо дека несакајќи ракетирале станбена зграда со цивили, народ со добра мотивација у све верува.
Пффф, тебе какви се не работи досега ти продадоа, на какви се не прикаски веруваше и сеуште веруваш, жал ме фаќа за тебе, затоа почесто пишувај, ем забавно, ем ќе знам дека дишеш.

За ракетирање, штом народ не го брка Зелениот, значи се со него, автоматски спремни се да умрат, па ја како Американците во Ирак би настапил.
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
За ракетирање, штом народ не го брка Зелениот, значи се со него, автоматски спремни се да умрат, па ја како Американците во Ирак би настапил.
Ти и овој владе значи како бугарите сте, одма гзот го тртите на првата кривина, па што биде нека биде.

Поштено од ваша страна, барем искрени сте.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
Ти и овој владе значи како бугарите сте, одма гзот го тртите на првата кривина, па што биде нека биде.

Поштено од ваша страна, барем искрени сте.
Види кој збори за газ давање на првата кривина, Шарениот револуционер.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.352
Поени од реакции
6.932
Настанот, секако ќе биде користен за пропаганда. Од проста причина што ПВО-то е користено за да се одбранат од Руска ракета.

Нема никаква корист ниедна земја да таргетира цивли, меѓутоа вакви работи се случувале и ќе се случуваат. Русија секако ќе биде обвинета зашто ако немало руска ракета ќе немало активирано пво, и погодена зграда.
Вчера пишав, пошто имаше шпекулации дека можда зградата била погодена од украинско ПВО, дека таква деструкција не е возможна од ПВО.
Иначе, гледав некои документарци на србите за бомбардирањето 99-та. Таму они баш го објаснуваа следново, дека намерно се поставуваат ПВО системите надвор од населени места, за да се избегнат цивилни жртви при евентуален напад на ПВО системот ил при некоја ваква ситуација, каде ракетата е срушена над населено место. Е сега дали е таков овој случај не знам, ама украинците уште од старт ги поставуваа своите ПВО системи во населени места, за што доста беа критикувани и тука се постираа слики и видеа доста каде ПВО испалува ракети од сред Киев. Ако се сеќаваш на почеток на војнава, една кула во Киев беше погодена од ПВО ракета, испалена баш од градот. За среќа моќноста на тие ракети не е многу голема па и немаше мислам поголема штета. Имаше видеа со бела трага каде убаво се гледа траекторијата на ракетата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom