Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Danas je prvi radni dan generala Surovikina na mesto glavnokomandujuceg Specijalne Vojne Operacije. Nakon postavljenja dao je izjavu da "Za neprijatelje Rusije dan ne sme početi kafom"

Sta mislite o njegovom pocetku?
Ми се чиниТ дека ген. Суровикин колку е духовит, толку е и жесток.
„Нема лабаво„.
Да видиме колку ќе потрае жестокоста од ударите по Украина...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Мене ми е битно Русија да знае населението тука како е ориентирано, а тоа што министерот наш се грижи за големоалбанските интереси, тоа ич не е чудно и е нормално, со оглед на куропушачката политика на двете најголеми партии.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
97
Поени од реакции
202
Ми се чиниТ дека ген. Суровикин колку е духовит, толку е и жесток.
„Нема лабаво„.
Да видиме колку ќе потрае жестокоста од ударите по Украина...
Нема да потрае. Вакви реакции ќе има секогаш кога нешто критично ќе им биде загрозено на Русите. Што не значи дека ќе се опаметат Украинците и дека нема на рати цела инфраструктура да ја изгубат со тек на време. Веројатно се додека РФ не си ја ослободат сега веќе руската територија во 4-те нови региони, колку и да месеци/години трае тоа.

Тоа е опција 1. Опција 2 е да им збоктисало на Русите веќе и серизно да размислуваат пак за офанзиви од север и промена на режим (или принуда на преговори).
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Зашто прво на Украина не фатија но една ракета?
Па нели беа слични,нели у офанзива тргна,нели скоро ќе победат? Шо е сега ова пиштење-вриштење?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.478
Поени од реакции
12.274
Зашто прво на Украина не фатија но една ракета?
Па нели беа слични,нели у офанзива тргна,нели скоро ќе победат? Шо е сега ова пиштење-вриштење?
Пишувај на другата тема.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373

Ми се чини овие одредите на сепаратистите се доста поспремни во војнава, за модерен тип на војување од рандом руски професионални војници.
Искуство-пракса, од 2014 се пушкараат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.145
Поени од реакции
15.121
  • Kijev
U prestonici Kijevu pogođene su dve termolektrane: Termoelektrana 3 i Termoelektrana 5. Razorena je i trafostanica jačine 110 kw Volkanzaja. Najveće oštećenje pretprela je Darnicka termoelektrana
  • Hmeljnicki
Trafostanice Hmeljnicki jačine 330kw i 110 kw su razorene. U celom gradu nema struje. Pogotkom trafostanice od 330kw usledila je uskplozija i preki struje u mnajim trafstanicama: Rakovo, Stara, Termplast, Ozernaja, Dubovo, i vučne trafostanice Grečani
  • Ternopil
Razorene dve trafostanice jačine 330kw i 110kw. Nema struje u celom gradu. Uništena trafostanica Zgrbelja jačine 110kw, takođe i Glacijska, Ternopolj, Promišljena Plotiča iz koje se strujom napaja fabrika armirano betonskih proizvoda.
  • Sumi
Razorena trafostanica Konotop jačine 330kw. Eksplozija krstareće rakete izazvala nestanak struje u celom gradu.
  • Harkov
Napad krstarećima raketama izazvao nestanak struje i vode u celom gradu. Stao metro. Simultano ugašene trafostanice: Zaljutino, Harkovskaja, Losevo, kao i Termoelektrana TE-5 , kao i Zmijevska TE, Čugujevska TE- 2.
  • Krivoj Rog
Uništena jedna od najvećih termoeleketrani u Ukrajini .
  • Žitomir
U Žitomiru uništene dve trafostanice jačine 330kw i 110 kw časova. Grad ostao bez struje, prenosi "Kurir".
  • Lavov
U Lavovu na zapadu Ukrajine uništena teromelektrana Lavov-1 i dalekovodi koji su išli prema Poljskoj pa je onemugćeno snabdevanje strojom Ukrajine iz pravca Poljske.
  • Ivano Frankivsk
Burštinska termoelektrana je jedna od najvažnijih elektrana u Ukraji iz koje je struja išla prema tri zemlje: Mađarskoj, Slovačkoj i Rumuniji.
B92
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.802
Поени од реакции
31.740

Ми се чини овие одредите на сепаратистите се доста поспремни во војнава, за модерен тип на војување од рандом руски професионални војници.
Брутални срања, јебем ти војна и јебем ти психопатите од запад кои ја испровоцираа. :(

Патем, 18+ е ова...
Автоматски споено мислење:

Инаку и двете страни имаат вакви дронови. На почетниот кадар се гледа размерот, човек држи во рака граната каква се фрла од дронот. Се работи за мали евтини дронови кои се во сериско производство, само адаптирани за испуштање мал товар.

За кратко време за класична војна воопшто да биде можна, ќе мора да најдат (и ќе најдат) начин како да се оневозможи користење на вакви дронови. Џемирање или слично, ама со опрема во поседување на самата пешадија на терен.

 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.302
Поени од реакции
9.352
  • Kijev
U prestonici Kijevu pogođene su dve termolektrane: Termoelektrana 3 i Termoelektrana 5. Razorena je i trafostanica jačine 110 kw Volkanzaja. Najveće oštećenje pretprela je Darnicka termoelektrana
  • Hmeljnicki
Trafostanice Hmeljnicki jačine 330kw i 110 kw su razorene. U celom gradu nema struje. Pogotkom trafostanice od 330kw usledila je uskplozija i preki struje u mnajim trafstanicama: Rakovo, Stara, Termplast, Ozernaja, Dubovo, i vučne trafostanice Grečani
  • Ternopil
Razorene dve trafostanice jačine 330kw i 110kw. Nema struje u celom gradu. Uništena trafostanica Zgrbelja jačine 110kw, takođe i Glacijska, Ternopolj, Promišljena Plotiča iz koje se strujom napaja fabrika armirano betonskih proizvoda.
  • Sumi
Razorena trafostanica Konotop jačine 330kw. Eksplozija krstareće rakete izazvala nestanak struje u celom gradu.
  • Harkov
Napad krstarećima raketama izazvao nestanak struje i vode u celom gradu. Stao metro. Simultano ugašene trafostanice: Zaljutino, Harkovskaja, Losevo, kao i Termoelektrana TE-5 , kao i Zmijevska TE, Čugujevska TE- 2.
  • Krivoj Rog
Uništena jedna od najvećih termoeleketrani u Ukrajini .
  • Žitomir
U Žitomiru uništene dve trafostanice jačine 330kw i 110 kw časova. Grad ostao bez struje, prenosi "Kurir".
  • Lavov
U Lavovu na zapadu Ukrajine uništena teromelektrana Lavov-1 i dalekovodi koji su išli prema Poljskoj pa je onemugćeno snabdevanje strojom Ukrajine iz pravca Poljske.
  • Ivano Frankivsk
Burštinska termoelektrana je jedna od najvažnijih elektrana u Ukraji iz koje je struja išla prema tri zemlje: Mađarskoj, Slovačkoj i Rumuniji.
B92
voa ako e se tocno, struja u ukraina eventualno odgodina u juni, solar ako namestat
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.175
Промежуточныј итог ракетных ударов :

Удары:
- Киев
- Днепропетровск
- Харьков
- Запорожье
- Тернополь
- Одесса
- Кривој Рог
- Львов
- Житомир
- Ровно
- Николаев
- Крапивницкиј
- Кременчуг
- Конотоп

Удары по важным об'ектам:
- Главк СБУ (Киев)
- ТЭЦ-5 (Киев)
- ТЭЦ-6 (Киев)
- Львовскаја ТЭЦ (Львов)
- Бурштынскаја ТЭС (Ивано-Франковскаја обл.)
- Консультативнаја миссија ЕС (Киев)
- Департамент силовых ведомств (Киев)

Метро в Киеве и Харькове останавливалось.

Пропал свет:
- Львов
- Житомир
- Сумы
- Харьков
- Хмельницкиј
- Полтава
- Тернопль
- Луцк
- Ровно
- Ивано-Франковск

Во многих городах Украины проблемы с водоснабжением и интернетом.

На кадрах: удар по Киевској ТЭЦ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom