Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Според ова што гледаме се остварува сценариото на Арестович за војнава и дека ако не победат ќе бидат асимилирани од Русија за десет до дванаес години.

Kako deneska da go snimale intervjuto, sve pogodi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.724
Поени од реакции
82.636
Кина недвосмислено покажа на чија страна е. Епа сега, во контекст на посетата на Бајден на Јапан и изјавата - Кина да не помислува со воени средства да го анектира Тајван и Русија покажа, при евентуален конфликт таму, на чија страна ќе биде.
Тоа ваљда беше заедничкото летање бомбардери кај Јапан, дур е Бајден таму.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Кина недвосмислено покажа на чија страна е. Епа сега, во контекст на посетата на Бајден на Јапан и изјавата - Кина да не помислува со воени средства да го анектира Тајван и Русија покажа, при евентуален конфликт таму, на чија страна ќе биде.
Тоа ваљда беше заедничкото летање бомбардери кај Јапан, дур е Бајден таму.
Најверојатно кога е планирана целава оваа операција била во договор со Кина, и ако едниот дел од договорот е Украина другиот е Тајван. Не би се чудел да е во прашање алијанса помеѓу Русија, Кина, земјите од БРИКС како и уште некоја. Кинезите не џабе повикаа да се прошири БРИКС, уствари целата работа е да се излезе на виделина, кој со кого е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.953
Поени од реакции
26.627
Како што стојат работите, им помина можноста за безбедно повлекување од котлите во Донбас на Украинците.

Веројатноста да се повтори Мариопол е огромна. Не ми е јасно дали такви наредби имале или намерно останале да се предадат. Украинската војска е пред распад. Имаат неверојатен број на загинати ранети и заробени.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.466
Поени од реакции
22.433
Кина недвосмислено покажа на чија страна е. Епа сега, во контекст на посетата на Бајден на Јапан и изјавата - Кина да не помислува со воени средства да го анектира Тајван и Русија покажа, при евентуален конфликт таму, на чија страна ќе биде.
Тоа ваљда беше заедничкото летање бомбардери кај Јапан, дур е Бајден таму.
Da se potsetime malce okolu mojot stav za intervencijata, vojnata, ekskurzijata ili koj kako ljubi da si ja narekuva i zosto barem spored mene se si se odviva sega zasega bas onaka kako sto bi sakal da se odviva i zosto tolkavo akanje od zemja od nekoi clenovi od amerikansko dudlacko podracje za nekoi si tamu nevini civili.

Okolu navivanjeto, nekoj navivaat ne velam ne, jas licno imam sosem drugi pricini za moite stavovi, a tie nemaat apsolutno nikakva vrska ni so panslavizam, ni so pravoslavie.
Iako licno smetam deka Rusija ima pravo da go pravi ova sto go pravi, no i da nemase pak stavot ke mi bese bezmalku identicen. Nekoja civilna ili voena zrtva e mala cena da se plati, bi rekol kolateralna steta, posebno ako taa zrtva ne e nasa. Znaci oko nema da mi trepni za ukrainskite civili kolku saka neka se, bezmalku isto kako vas ( a i jas tuka se stavam) za civilnite zrtvi na site mesta kade zapadnite sili instaliraa demokratija vo poslednite tamu 20 godini. Nisto pobitni ne mi se ni tie, ni ovie, i ne se pravam licemer ko vas, ovie bile vakvi, tie bile onakvi. Deca se deca, civili se civili. Duri ginea bliskoistocni civili i deca za vie da mozite da si ziveete lagoden zivot, togas ne se zagrizivte kojznae kolku. Sega koga bukvalno vi dojde jajceto na gazot, e greota bile, brakja ni bile, kur se tresi. Ne mi se brakja, ni ednite, ni drugite, ni tretite, a ako treba nekoj ukrainec da odi qurban za toa sto jas mislam deka e najdobro za svetot, it's fine with me, podobro eden kup ukrainci, rusi, amerikanci, kinezi otkolku eden nas. Ako toa spored vas me pravi rusofil, putinist ili neznam sto, mi e totalno nebitno. Jas licno se nadevam deka i Kina ke iskoristi prilika i ke go poebi Tajvan, pa makar i eden kup nevini Tajvanci i Kinezi zaginat vo procesot. A veruvaj pet pari nedavam za Tajvan i sto tamu si se imaat zamereno. I sega sto, jas ke bidam kinezofil spored vas? Togas ako jas sum se toa, togas sto ste vie od druga strana?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Гувернерот на Луганската Област во неговото излагање кажува дека ВСРФ напаѓаат [меѓу другото] кај Белогорливка. Тоа е местото под р. СД, тоа значи дека Русите успешно ја поминале реката а ВСУ не успеале да ги спречат во тоа.





Наводно новиот грб на Мелитополската област.

Прегледај го приврзокот 333530

Можда загинале во Украина а може е случајност.



Прегледај го приврзокот 333541

@Klinton Твое мислење за ситуацијата, поточно што ти би правел на местото на Украинците? Ќе се повлечеш од Северодонецк, би организирал против напад или нешто трето?
лесно е да шпекулирам, тешко е дури и за генералите да проценат во моментов.
Опколување не значи сигурна смрт, понекогаш опколувањето единствен излез за пробив. Не заборавај дека да направиш правилно опколување ти треба 4:1 разлика во сила, опрема, гориво, да не спомнувам координација, за која Русите не се баш славни.
За Украина би било катастрофално да ја напуштат реката како одбранбена позиција и од тактичка и од оперативна и од стратешка гледна точка, моралот има пад да доживее по кој консолидирање е скоро невозможно.
Очигледно е дека контранапад е единствен излез, прашањето е дали имаат сила и средства за контранапад. Ако претпоставам дека јас сум Украинец и имам средства и сила за контраофанзива, јас би ги укопал и утврдил од сите страни позициите на Лисичанск и околната зона и би наредил фазно повлекување. Од кога ќе се случи опколување или крајниот обид за истото, Русите ќе бидат во истрошена и дезорганизирана фаза по која ќе имаат потреба за реорганизација и консолидација. Во таа фаза логистиката игра клучна улога, па би ја нападнал неа. Гориво и општо конвои би ги удрил прво, по што би направил пробив за ново отворање рута на набавки. Потоа би ги опколил најистурените позиции на Русите и би ги изгладнил до смрт. На крај би ја консолидирал и реорганизирал одбраната, очекувајќи нова руска офанзива
Три работи мораат да бидат исполнети за ова да биде можно.
Воздухопловите мора да бидат барем во баланс а не инфериорни, тешко ова малце.
Артилеријата треба да биде таргетирана во фазата на организирано фазно повлекување. Кога и бегаш на артилеријата од домет, Русите мораат да ја репозиционираат артилеријата, при што истата е најранлива. Ако успееш да ја намалиш или уништиш огнената моќ на непријателот можеш да правиш пробив, ако не ја онеспособиш барем, ќе прават многу пакос во најмала рака а и организираноста на нападот ќе пропадне брзо.
Логистиката мора да биде богата и координирана. Како што гледаме за сега Украина нема многу резерви за богата логистика.
Како заклучок, не изгледа арно за Украинците.
Ако направат импотентно бранење, ќе пропаднат како армија. Ако се повлечат за да го испеглаат фронтот, ќе биде оперативно успешно но стратешки катастрофално. Ако нападнат и не успеат ќе ги потрошат последните резерви за џабе. Единствена надеж сега е масивен контранапад концентриран на руската логистика. Ако успеат, ќе имаат нов морал буст и наплив на нова помош во странци и опрема.
High risk High reward ако гледаат така ќе ја биде. Ама ако гледаат на ситуацијата "ампутирај рака за да преживее организмот" ќе преживеат сега и ќе умрат од депресија утре.

Мајнштајн менталитет му е мајката
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
лесно е да шпекулирам, тешко е дури и за генералите да проценат во моментов.
Опколување не значи сигурна смрт, понекогаш опколувањето единствен излез за пробив. Не заборавај дека да направиш правилно опколување ти треба 4:1 разлика во сила, опрема, гориво, да не спомнувам координација, за која Русите не се баш славни.
За Украина би било катастрофално да ја напуштат реката како одбранбена позиција и од тактичка и од оперативна и од стратешка гледна точка, моралот има пад да доживее по кој консолидирање е скоро невозможно.
Очигледно е дека контранапад е единствен излез, прашањето е дали имаат сила и средства за контранапад. Ако претпоставам дека јас сум Украинец и имам средства и сила за контраофанзива, јас би ги укопал и утврдил од сите страни позициите на Лисичанск и околната зона и би наредил фазно повлекување. Од кога ќе се случи опколување или крајниот обид за истото, Русите ќе бидат во истрошена и дезорганизирана фаза по која ќе имаат потреба за реорганизација и консолидација. Во таа фаза логистиката игра клучна улога, па би ја нападнал неа. Гориво и општо конвои би ги удрил прво, по што би направил пробив за ново отворање рута на набавки. Потоа би ги опколил најистурените позиции на Русите и би ги изгладнил до смрт. На крај би ја консолидирал и реорганизирал одбраната, очекувајќи нова руска офанзива
Три работи мораат да бидат исполнети за ова да биде можно.
Воздухопловите мора да бидат барем во баланс а не инфериорни, тешко ова малце.
Артилеријата треба да биде таргетирана во фазата на организирано фазно повлекување. Кога и бегаш на артилеријата од домет, Русите мораат да ја репозиционираат артилеријата, при што истата е најранлива. Ако успееш да ја намалиш или уништиш огнената моќ на непријателот можеш да правиш пробив, ако не ја онеспособиш барем, ќе прават многу пакос во најмала рака а и организираноста на нападот ќе пропадне брзо.
Логистиката мора да биде богата и координирана. Како што гледаме за сега Украина нема многу резерви за богата логистика.
Како заклучок, не изгледа арно за Украинците.
Ако направат импотентно бранење, ќе пропаднат како армија. Ако се повлечат за да го испеглаат фронтот, ќе биде оперативно успешно но стратешки катастрофално. Ако нападнат и не успеат ќе ги потрошат последните резерви за џабе. Единствена надеж сега е масивен контранапад концентриран на руската логистика. Ако успеат, ќе имаат нов морал буст и наплив на нова помош во странци и опрема.
High risk High reward ако гледаат така ќе ја биде. Ама ако гледаат на ситуацијата "ампутирај рака за да преживее организмот" ќе преживеат сега и ќе умрат од депресија утре.

Мајнштајн менталитет му е мајката
верувам дека ќе го пробијат обрачот со наоружувањето и моралот што го имаат. Ти збориш многу така оптимистички како во некоја замислена приказна каде што Давид го убива Голијат. Али у пракса, многу далеку од тоа е. Они бараа да се повлечат но беа одбиени од ГШ. Ги оставија таму да бидат уништени. Секој ден чети војници се предаваат и одбиваат да се борат пошто немаат оружје да се спротистават.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
верувам дека ќе го пробијат обрачот со наоружувањето и моралот што го имаат. Ти збориш многу така оптимистички како во некоја замислена приказна каде што Давид го убива Голијат. Али у пракса, многу далеку од тоа е. Они бараа да се повлечат но беа одбиени од ГШ. Ги оставија таму да бидат уништени. Секој ден чети војници се предаваат и одбиваат да се борат.
Клинтон кажува што мисли дека би било паметно да направат ВСУ и набројува зошто е тоа тешко да се изведе, не вели дека тоа ќе го направат и/или дека така ќе се одвива.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
верувам дека ќе го пробијат обрачот со наоружувањето и моралот што го имаат. Ти збориш многу така оптимистички како во некоја замислена приказна каде што Давид го убива Голијат. Али у пракса, многу далеку од тоа е. Они бараа да се повлечат но беа одбиени од ГШ. Ги оставија таму да бидат уништени. Секој ден чети војници се предаваат и одбиваат да се борат пошто немаат оружје да се спротистават.
Нема потреба од сарказам.
Сам поставив многу претпоставки и сам кажав дека не е возможно ова ако претпоставките не се вистина.
Комплицирана е ситуацијава, тешко е да се предвиди што ќе прават Украинците во овака незавидна позиција
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.928
Поени од реакции
22.157
лесно е да шпекулирам, тешко е дури и за генералите да проценат во моментов.
Опколување не значи сигурна смрт, понекогаш опколувањето единствен излез за пробив. Не заборавај дека да направиш правилно опколување ти треба 4:1 разлика во сила, опрема, гориво, да не спомнувам координација, за која Русите не се баш славни.
За Украина би било катастрофално да ја напуштат реката како одбранбена позиција и од тактичка и од оперативна и од стратешка гледна точка, моралот има пад да доживее по кој консолидирање е скоро невозможно.
Очигледно е дека контранапад е единствен излез, прашањето е дали имаат сила и средства за контранапад. Ако претпоставам дека јас сум Украинец и имам средства и сила за контраофанзива, јас би ги укопал и утврдил од сите страни позициите на Лисичанск и околната зона и би наредил фазно повлекување. Од кога ќе се случи опколување или крајниот обид за истото, Русите ќе бидат во истрошена и дезорганизирана фаза по која ќе имаат потреба за реорганизација и консолидација. Во таа фаза логистиката игра клучна улога, па би ја нападнал неа. Гориво и општо конвои би ги удрил прво, по што би направил пробив за ново отворање рута на набавки. Потоа би ги опколил најистурените позиции на Русите и би ги изгладнил до смрт. На крај би ја консолидирал и реорганизирал одбраната, очекувајќи нова руска офанзива
Три работи мораат да бидат исполнети за ова да биде можно.
Воздухопловите мора да бидат барем во баланс а не инфериорни, тешко ова малце.
Артилеријата треба да биде таргетирана во фазата на организирано фазно повлекување. Кога и бегаш на артилеријата од домет, Русите мораат да ја репозиционираат артилеријата, при што истата е најранлива. Ако успееш да ја намалиш или уништиш огнената моќ на непријателот можеш да правиш пробив, ако не ја онеспособиш барем, ќе прават многу пакос во најмала рака а и организираноста на нападот ќе пропадне брзо.
Логистиката мора да биде богата и координирана. Како што гледаме за сега Украина нема многу резерви за богата логистика.
Како заклучок, не изгледа арно за Украинците.
Ако направат импотентно бранење, ќе пропаднат како армија. Ако се повлечат за да го испеглаат фронтот, ќе биде оперативно успешно но стратешки катастрофално. Ако нападнат и не успеат ќе ги потрошат последните резерви за џабе. Единствена надеж сега е масивен контранапад концентриран на руската логистика. Ако успеат, ќе имаат нов морал буст и наплив на нова помош во странци и опрема.
High risk High reward ако гледаат така ќе ја биде. Ама ако гледаат на ситуацијата "ампутирај рака за да преживее организмот" ќе преживеат сега и ќе умрат од депресија утре.

Мајнштајн менталитет му е мајката
Иако Северодонецк и Лисичанск се многу важни на секое поле вклучувајќи и медиумско/ПР, ВСУ се повлекоа вчера од Свитлодарск со цел да не бидат опколени. Мислам дека се заебаа Украинците со таа нивна медиумска пропаганда поради која сега не смеат да ги напуштат градовиве горе бидејќи самите си ги направија како се или ништо за нив.

Мислиш дека наместо да се борат за секое место без разлика на жртвите и непрактичноста, попаметно би било да направат нова одбранбена линија иако тој потег би значел напуштање на делови во Донбас (реално гледано засекогаш)?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ја не знам зошто се замарате за Северодоњецк и Лисичанск, они веќе се практично опколени, русите стигнаат скоро до автопатот, односно рутата за повлекување на украинската војска, во дометот на артилеријата им е, завршени се тие градови, за скоро време ќе биде Луганската област цела под контрола на русите..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.724
Поени од реакции
82.636
Иако Северодонецк и Лисичанск се многу важни на секое поле вклучувајќи и медиумско/ПР, ВСУ се повлекоа вчера од Свитлодарск со цел да не бидат опколени. Мислам дека се заебаа Украинците со таа нивна медиумска пропаганда поради која сега не смеат да ги напуштат градовиве горе бидејќи самите си ги направија како се или ништо за нив.

Мислиш дека наместо да се борат за секое место без разлика на жртвите и непрактичноста, попаметно би било да направат нова одбранбена линија иако тој потег би значел напуштање на делови во Донбас (реално гледано засекогаш)?
Јас мислам слично како Клинтон и сметам дека нема (не треба/не можат) да ги напуштат утврдените позиции во Донбас и дека треба да издржат нанесувајќи им што поголеми загуби (во луѓе) на Русите.
Тактички не навлегувам толку.

Не е завршена работа на Русите, но сега оди натаму.

Ми се чини дека Мариупол, можеа и требаа, на време да ги повлечат. Тука е друго.

Контранапад еден, во кој ќе вложат све што имаат таму, е вака на хартија убава замисла. Во пракса, мислам дека не се способни за тоа.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.601
Поени од реакции
36.554
Во регионот кај Хирске и Золоте имаат негде кај 2 до 3 илјади трупи кои во моментов се во полоша ситуација отколку останатите кај Лисичанск.

0592FC90-4C8F-44F6-B175-8239C7C8C528.jpeg
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Иако Северодонецк и Лисичанск се многу важни на секое поле вклучувајќи и медиумско/ПР, ВСУ се повлекоа вчера од Свитлодарск со цел да не бидат опколени. Мислам дека се заебаа Украинците со таа нивна медиумска пропаганда поради која сега не смеат да ги напуштат градовиве горе бидејќи самите си ги направија како се или ништо за нив.

Мислиш дека наместо да се борат за секое место без разлика на жртвите и непрактичноста, попаметно би било да направат нова одбранбена линија иако тој потег би значел напуштање на делови во Донбас (реално гледано засекогаш)?
се е во игра но премногу мислиме 2Д, војната е тродимензионална, теренот е многу битен.

Се зависи од стратешки резерви, дали ги имаат и колку.
Русите имаа доволни стратешки резерви да влезат во офанзива после поразот во Киев.
По претпоставка дека Украина има стратешки резерви да направи контраофанзива, нема ништо да значи ако немаат стратешки резерви да ја задржат територијата. Русите пак ќе нападнат, пак ќе обиколат, што тогаш?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.913
Поени од реакции
41.142
Нема потреба од сарказам.
Сам поставив многу претпоставки и сам кажав дека не е возможно ова ако претпоставките не се вистина.
Комплицирана е ситуацијава, тешко е да се предвиди што ќе прават Украинците во овака незавидна позиција
ситуацијата е многу едноставна, ќе се предадат војниците. Немаат тешко оружје, немаат коридор за повлекување, немаат засилувања, единствен излез им е да го положат оружјето што го имаат и да си ги спасат животите. Штом Азов се предадоа, верувам дека украинската армија е многу поразумна и нема да си дозволат непотребна жртва за комичарот од киев.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom