Војната на патиштата

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
@Angello изрази желба за отварање врата на онаквите... И ете, побарано - покажано. :)

Инаку тој во колата му го спаси животот на првиот имбецил првиот моторџија, застана во средната лента некој да не налета врз него. И баш вториов моторџија ќе налеташе врз него, вака само во кола (врата) се заби... Многу комични идиоти, само проблемот е што ако не им дојде умот некој невин некогаш ќе лежи затвор за нив.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
@Angello изрази желба за отварање врата на онаквите... И ете, побарано - покажано. :)

Инаку тој во колата му го спаси животот на првиот имбецил првиот моторџија, застана во средната лента некој да не налета врз него. И баш вториов моторџија ќе налеташе врз него, вака само во кола (врата) се заби... Многу комични идиоти, само проблемот е што ако не им дојде умот некој невин некогаш ќе лежи затвор за нив.
Го забележав тој детал...само можда требаше трепкачи да упали. Некои луѓе немаат инстинкт или онеспособен им е тој рефлекс за успорување при нешто аномалозно на патот. Дал е споро возило, слалом што вози, возило што мења лента, парикирано, удрено возило. Опасно им е тоа што филтерираат такви работи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Некои луѓе немаат инстинкт или онеспособен им е тој рефлекс за успорување при нешто аномалозно на патот. Дал е споро возило, слалом што вози, возило што мења лента, парикирано, удрено возило. Опасно им е тоа што филтерираат такви работи.
Сакаат да се бутаат меѓу ленти и тоа без да успорат, тоа ги сјeба и двајцата. Некој некогаш случајно ќе отвори врата од х причини, или ќе промени лента а не може да ги види имбецилите дека идат меѓу коли/ленти.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Сакаат да се бутаат меѓу ленти и тоа без да успорат, тоа ги сјeба и двајцата. Некој некогаш случајно ќе отвори врата од х причини, или ќе промени лента а не може да ги види имбецилите дека идат меѓу коли/ленти.
Не знам дали имаш осетено колку луѓе немаат осет или свесно не знаат за мртви агли?
Тоа и тајминг со претекнување.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Не знам дали имаш осетено колку луѓе немаат осет или свесно не знаат за мртви агли?
Тоа и тајминг со претекнување.
Во последново видео тој со колата - во средната колона во која се престројуваше - таму блиску напред имаше возила и не очекуваше дека некој иде толку брзо за да не може да застане... А тој со моторот идеше брзо пошто сакаше да се бутне меѓу колоните автомобили. Дури и да не му пресече некој пат, некој може да подотвори врата, некој може да се помрдне лево да избегне дупка... Итн, статистички гледано рецепт за сигурно заебување на среден или долг рок.

Сакам да кажам во конкретниот случај не беше толку проблем со мртов агол колку тоа што тие со моторите возеа како идиоти.

Тоа и тајминг со претекнување.
Со страв претекнувам кога има камион па кола или две пред мене. Пошто често некој со поспора кола наеднаш се решава да претекне (цели неколку секунди после идеалниот тајминг). А претходно неколку супер шанси ги пропуштил... Или па кога те гледаат дека почнуваш да преткнуваш, си помислуваат „сега му е мајката“. :D
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Ете не е легално да повредуваш намерно моторџии, ама легално е да ти ебам мајката у пичка. Педер скапан...
Незнам дали мене ме пцуеш или figure of speech ти е ова? Не е битно по сликата гледам дека си моторџија не се вреѓајте одма сите...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Незнам дали мене ме пцуеш или figure of speech ти е ова? Не е битно по сликата гледам дека си моторџија не се вреѓајте одма сите...
И тоа и тоа. Ако он вози како идиот и си го ризикува животот, не мора и ти намерно да го повредиш/убиеш. Мислам не што не мора, него и психопатски е малце, тебе не ти прави ништо лошо, себеси се става во ризик. Јас никогаш не го правам ова, освен на семафори и тоа со минимална брзина, секогаш гледам да возам најправилно можно, ако ти објаснам колку пати на ден ми се случува да избегнам сообраќајка заради идиоти што не ме рачунаат за човек или намерно се понашаат како да не постојам нема да ми веруваш.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
И тоа и тоа. Ако он вози како идиот и си го ризикува животот, не мора и ти намерно да го повредиш/убиеш. Мислам не што не мора, него и психопатски е малце, тебе не ти прави ништо лошо, себеси се става во ризик. Јас никогаш не го правам ова, освен на семафори и тоа со минимална брзина, секогаш гледам да возам најправилно можно, ако ти објаснам колку пати на ден ми се случува да избегнам сообраќајка заради идиоти што не ме рачунаат за човек или намерно се понашаат како да не постојам нема да ми веруваш.
Познавам многу луѓе што возат мотор не ме сваќај грешка ама на вакви дебили искрено заслужуваат да им се деси нешто, бидејќи не си најголем фраер ако возиш брзо низ сообрааќај, мање битно идемо даље.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
И тоа и тоа. Ако он вози како идиот и си го ризикува животот, не мора и ти намерно да го повредиш/убиеш. ... тебе не ти прави ништо лошо, себеси се става во ризик.
Како бе другар „не ти прави ништо лошо“. Ние во возилата едноставно не го гледаме него дека прави слалом меѓу возила, па ќе се деси да се помрднеме малку на лево да избегнеме дупка... И што ќе се случи ако тогаш налета овој што „не ни прави ништо лошо“? Ќе заврши некаде под тркала. После трауми, нервирање, во најмала рака и влечење по судови.

Како го замислуваш тоа „не ти прави ништо лошо“ кога си го ризикува животот?
Автоматски споено мислење:

Незнам дали мене ме пцуеш или figure of speech ти е ова? Не е битно по сликата гледам дека си моторџија не се вреѓајте одма сите...
Хаха... Буквално ти напиша „да ти ебам мајката у пичка“, или поточно кажа дека е легално да го направи тоа. :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.687
Поени од реакции
38.873
Со самото тоа што вози човек мотор си ја тура главата у торба, ако преживее е бонус. Мотор ретко кој се нема утепано макар и малце
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Ама ако си ти тој што му „исекол“ пат (всушност може само си избегнувал дупка и немаш појма дека некој вози слалом меѓу лентите аута), прилично често ти ќе испаднеш барем со делумна ако не и целосна кривица... Трауми. Стрес. Судења. Губење време... Зошто, пошто некој се кyрчeл и го пука адреналин и „ризикување свој живот“?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Хаха... Буквално ти напиша „да ти ебам мајката у пичка“, или поточно кажа дека е легално да го направи тоа. :D
Еве незнам што сакаше да каже ама објасни во следното мислење сепак ова е форум не треба толку при срце да се свакаат работите барем според мене, ништо лично спрема чоекот ама ете се дешава, water under the bridge, all good е на моја страна.

:pijani:
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Како бе другар „не ти прави ништо лошо“. Ние во возилата едноставно не го гледаме него дека прави слалом меѓу возила, па ќе се деси да се помрднеме малку на лево да избегнеме дупка... И што ќе се случи ако тогаш налета овој што „не ни прави ништо лошо“? Ќе заврши некаде под тркала. После трауми, нервирање, во најмала рака и влечење по судови.

Како го замислуваш тоа „не ти прави ништо лошо“ кога си го ризикува животот?
Автоматски споено мислење:


Хаха... Буквално ти напиша „да ти ебам мајката у пичка“, или поточно кажа дека е легално да го направи тоа. :D
Океј, ама не ти прави нешто полошо отколку еден куп дебили што возат брзо и не почитуваат знаци во кола. Поточно вториве се поризични за тебе, не е исто да имаш судар со кола и мотор. Муабетот е дека во ниту еден случај не треба намерно да се предизвика катастрофа, ако некој вози небезбедно глеј да си подалеку од него или пушти го нека те пројде и решен проблем.
Еве незнам што сакаше да каже ама објасни во следното мислење сепак ова е форум не треба толку при срце да се свакаат работите барем според мене, ништо лично спрема чоекот ама ете се дешава, water under the bridge, all good е на моја страна.

:pijani:
Еве јавно извинување од моја страна, малце ме фаќаат живци кога некој пробува да демонстрира сила во сообраќај, без разлика од која страна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.819
Муабетот е дека во ниту еден случај не треба намерно да се предизвика катастрофа, ако некој вози небезбедно глеј да си подалеку од него или пушти го нека те пројде и решен проблем.
Нормално, ретардирано е со умисла да му наштетиш на било кој.

Океј, ама не ти прави нешто полошо отколку еден куп дебили што возат брзо и не почитуваат знаци во кола. Поточно вториве се поризични за тебе, не е исто да имаш судар со кола и мотор.
Не сме овде да споредуваме кои се полоши автомобилисти или мотоциклисти. Туку укажуваме пример со лоши мотициклисти што не треба да прават. Ти ако ми покажеш видео/пример со автомибилист како прави ретардирани работи, јас нема да слепо да го бранам (како ти сега што правиш) туку ќе го критикувам.

Е сега ако лично мене ме прашуваш што е полошо, дали во градска вожња (без многу брзо возење, туку од невнимание) дали е полошо некој да има судар со автомобил или мотоцикл - јас без колебање ќе ти кажам: СО АВТОМОБИЛ.
Затоа што во полесен судир на автомобил со автомобил, шансите се поголеми дека работата ќе заврши без поголеми повреди. Но во било каков судир на автомобил со мотоцикл, шансите се многукратно поголеми дека работата може да заврши со поголеми повреди кај мотоциклистот. И тука ако се поклопат некои „коцки“, автомобилистот може да го наебе на суд. Уште полошо е живеењето со совеста ако мотоциклистот почине. Налет материјална штета и слично, но траумите се лоша работа. Луѓе си имаат животи упропастено со такви искуства дури и ако не биле ништо криви.

Затоа налет, скраја да е - и памет во глава.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.550
Поени од реакции
62.478
Интересно, не забележав никој да каже дека ликов со Кајенот е крив што смени лента дур идеше мотор зад него. Да го почекаше моторот да помине, како што е и правилно, ништо од ова погоре немаше да се случи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom