Војната на патиштата

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.293
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.293
Многу пати пишав тука дека тротинетите се најлошото нешто у мк сообраќајот, не џабе низ Европа ги забранија, затоа што не можат никаде да ги сместат ни се правила за точаци ни се за пешаци. Друго, се излетува со нив на пешачки без да се прикочи ни малце, возев еден и разбирам зошто е така, се губи перцепција малце на периферниот поглед, и без да се уверат дека е безбедно да се премине се излетува на пешачки, истото ми се случи и мене кога чекав сите пешаци да тргнат се расчисти све, тргам со кола и од никаде братот искача со тротинетот со пуна брзина .. прелошо е.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.152
Поени од реакции
5.293
Треба да ги забранат, или барем да ги ограничат на 4-5 км/ч. Прашање на време е кога ќе загине некој.
Пред 2 месеци видов еден влетан под комбе кај ОКТА после Континентал, и тие премините се прелошо направени во мртов агол ти е пешакот/точакот/тротинетот кога се исклучуваш од булеварот, требало да го поместат неколку метри подоле преминот за кога веќе ќе влезеш накај окта имаш поубава прегледност за тоа кој доаѓа на пешачки
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.523
Поени од реакции
9.455
Најстрашното е ќе го носиш на душа. Не дека ќе го лежиш или не, зависно судија како ќе пресуди, но цел живот ќе се будиш со помислата изгазив човек и ќе се прашваш дали можеше ТИ некако да го спречиш тоа (иако не си виновен практично).

Некои решенија во сообраќајот дефинитивно не се воопшто обмислени, а дозволени. Џабе седење по канцеларии и завршени факултети.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.846
Некои решенија во сообраќајот дефинитивно не се воопшто обмислени, а дозволени. Џабе седење по канцеларии и завршени факултети.
Тротинетите извесно не се никако процесирани за да ги дозволат или забранат... Едноставно се. Постојат и никој не се замара си нив како да ги регулира. Како и обично чекаат некој да загине, да се дигне голема џева, па да почнат нешто да работат.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Вакви курчења и овде има 24/7:


Искрено ја би отворил врата да ми ржи така и да се мушта меѓу сите.... ама знаеш кој ќе се расправа со полиции и болници недај боже нешто да му направиш па тогаш и на душа ќе треба да го носиш.... ахх if only some things were legal :rolleyes: :angel:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.373
Поени од реакции
29.846
Искрено ја би отворил врата да ми ржи така и да се мушта меѓу сите.... ама знаеш кој ќе се расправа со полиции и болници недај боже нешто да му направиш па тогаш и на душа ќе треба да го носиш.... ахх if only some things were legal :rolleyes: :angel:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.523
Поени од реакции
9.455
Тротинетите извесно не се никако процесирани за да ги дозволат или забранат... Едноставно се. Постојат и никој не се замара си нив како да ги регулира. Како и обично чекаат некој да загине, да се дигне голема џева, па да почнат нешто да работат.
Баш тоа.

Искрено ја би отворил врата да ми ржи така и да се мушта меѓу сите.... ама знаеш кој ќе се расправа со полиции и болници недај боже нешто да му направиш па тогаш и на душа ќе треба да го носиш.... ахх if only some things were legal :rolleyes: :angel:
Зошто маче сељак типот од видеото. Баце, вози мотор по влечки и кога ќе го слупа пцуе по другиот пошто тој другиот му е крив за глупостите што ги направил.
Добро не скрши врат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom