Војната на патиштата

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.421
Поени од реакции
79.404
. Negoviot advokat rece deka pritvorot nema osnov zatoa sto ako mu ja odzemat vozackata on ke nema nacin da go povtori deloto,
ајде бе?

И ја така еднаш коа уште немав дозвола, влегувам у колана на баба ми и ја палам - неќе. После дури дознав дека не се пали пошто те осеќа дека немаш дозвола.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.259
Ок..што е профилнов на овој од сити мол? Нормален или мангуп?
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Ве читам како ви се криви семафорите, како ви се криви пешаците кои замисли се дрзнале да поминуваат на пешачки премин. Возам од 18 години, сега имам 43. Кога трепкаат семафори жолто, предност има пешакот. Детево ајде така да го речам, не му се слошило, не му застанале кочници туку свесно возел над 100 на саат, претицал застаната кола на пешачки. Ве молам, греота бил. Да греота е што му дале кола од 40.000 евра и што да не беше баш притисокот на јавноста сега ќе беше на првиот авион надвор од државава. Видете само кој му е адвоктот, и се ќе ви е јасно.
 
Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.259
Ве читам како ви се криви семафорите, како ви се криви пешаците кои замисли се дрзнале да поминуваат на пешачки премин. Возам од 18 години, сега имам 43. Кога трепкаат семафори жолто, предност има пешакот. Детево ајде така да го речам, не му се слошило, не му застанале кочници туку свесно возел над 100 на саат, претицал застаната кола на пешачки. Ве молам, греота бил. Да греота е што му дале кола од 40.000 евра и што да не беше баш притисокот на јавноста сега ќе беше на првиот авион надвор од државава. Видете само кој му е адвоктот, и се ќе ви е јасно.
Значи мангуп?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.259
"Bogatas" so Citroen i stan vo centar
Да. Нека добие доживотна. Ако ја имав дете што се однеусва како мангуп(или член од фамилија), ја имаше да му пресудам таму и тогаш.
Едно е да возиш нормал и да се деси неочекуваното, друго е да глумиш лудодило и да загрозуваш и твоите сопатници и пешаци. Такви како што опишуваш, имам сретнато, и немам ни тронка сочуство за нив.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.714
Поени од реакции
8.893
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
Какво "дете" е тоа од 22 години ај те молам кажи ми?

Додека пак жртвата од 24 години не е дете туку е девојка?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
7.563
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
На пешачки има прегазено две лица. Едното е починато.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
Е се дододека мислиш кола е не е пиштол вака ќе биде. Се што може да убие човек е оружје. И да, и колата е оружје. И не не е сообраќајка кога свесно возиш 100 на саат, претицаш на пешачки. И јас сум била на тие години, и јас на тие години возев ама не се чаламев. Пешачки премин е светиња во сообраќај сфатете. При наидување на пешачки ма и да и зелено, се намалува брзина и си спремен да кочиш. Зашто е максимална 50 на час во град? Зашто со 50 можеш да закочиш, да реагираш и да спречиш не дај боже смертни последици. Ова не е со 50 возено. Аман не ми продавај тука глупости.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.305
Поени од реакции
6.730
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
Од сега, за убиство треба да се рачуна само ако е извршено со пиштол (оружје), така да си знаеме. Ова не е убиство, девојката сама кога помилувала на пешачки решила да си го одземе животот со удирање на главата во семафорот, а овој случајно само таму поминал, не ја ни удрил.
Прво и основно, он со една година искуство не ни смеел да вози таква кола. Тоа е јасно пропишано во закон. Нешто кое скоро воопшто не се почитува, а го смислил некој многу попаметет. Послаба кола полесно се контролира, ниту ќе те залажува да стискаш на гас. Второ, моментот кога ќе игнорираш јасна сигнализација (трепкачко жолто светло), пешачки премин, застанато возило на пешачки премин, на тоа додади и брзина над дозволеното (поготово што е на место каде имаш трговски центар и згради, автобуска станица, што е јасна назнака за зболемен број на пешаци), не може да правиме муабет за сообраќајна несреќа, туку чисто убиство со умисла.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.041
Поени од реакции
18.065
A ti za tvoe dete nema da angaziras dobar advokat? Inace vie sto zborite ubistvo - ne zemal pistol vo raka, vozel kola. Soobrakajka na sekoj moze da se desi
Нема мое и твое дете затоа што со вакво размислување што мене или родителот го спречува утре да земе навистина пиштол и да ја одлежи цела фамилија. Зборувам конкретно за секој ваков случај не само за овој. Децата на работничката класа не се најдени на улица за вие да ги тепате, ако нема правда тогаш ќе ве тепаме и ние па нека пробаат да ве спасуваат адвокатите.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.259
колата е оружје. И не не е сообраќајка кога свесно возиш 100 на саат, претицаш на пешачки. И јас сум била на тие години, и јас на тие години возев ама не се чаламев. Пешачки премин е светиња во
Јас сум на тие години па не изведувам вакви гомна. Иронично, ама од другата страна како пешак го имам осетено. На црвено да иде у спортивна , заобиколува застаната кола, и продолжувале десно. Немој те молам.
 
Член од
8 јули 2006
Мислења
54
Поени од реакции
30
Јас сум на тие години па не изведувам вакви гомна. Иронично, ама од другата страна како пешак го имам осетено. На црвено да иде у спортивна , заобиколува застаната кола, и продолжувале десно. Немој те молам.
Се согласувам. Ама пак возачот е крив. Затоа треба многу внимание, и почитување на максимална брзина.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.092
Поени од реакции
2.146
Се согласувам. Ама пак возачот е крив. Затоа треба многу внимание, и почитување на максимална брзина.
Да ама кај не знаат како функционира таа максимална брзина.

Пример, ти вози на десна лента со 50 а ти треба лева да користиш за претицување, и морат да возиш со 20 над дозволеното за да го претицаш.

Не се санкционираат тие што возат на десна со максимална ограничена што е, затоа доаѓа до вакви глупости.

И таа 50 треба да се користи само за претицување, а не да се шиба со нејзе низ цел пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom