Војната на патиштата

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Зашто 50/50 кога точакот воопшто не треба да биде тука додека тој со кола може не го забележал а имал потреба да застане од х причини
Фактот што бил исфрлен далеку кажува дека колата се движела со голема брзина на таа лента (а треба многу споро да се пријде за да закочиш, нели).
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Комбе удри во жена дојдена на погребот на 11-годишната Магдалена во Велес – и тој возач избега

Само камери и неколку пати построги казни каде се ќе е софтверски и автоматски. Failed state како држава и самите ние како општество одиме само надоле.
Додека велешаните не научат етикета за поминување улица, и додека цајканите тероризираат таму има ова да се дешава.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.535
Поени од реакции
62.412
Додека велешаните не научат етикета за поминување улица, и додека цајканите тероризираат таму има ова да се дешава.
Што е етикета за поминување улица?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.369
Поени од реакции
19.934
Прочитав за суштеството што го уби девојчето во Велес и ако пола од настаните се вистинити, не знам како можат да постојат и да живеат со себе такви луѓе, според мене тој треба да се каменува до смрт, а оние со него во кола по илјада стапа секој посебно.

Какво срање се случи, не можам да се помирам и го мислам девојчето и нејзиното семејство, невини жртви на балканскиот алфа мажјак менталитет, втора најдолна форма на живот во овие простори. Вредеше ли курето да му се дигне за минута за да однесе во гроб некого. Се најлошо му посакувам.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.535
Поени од реакции
62.412
Сопирање и гледање дали има нешто. Кола, мотор, залетан велосипедист, камион, тенк, боинг 737 итн итн
Потполно те разбирам дека има дебили во сообраќај, и дека во денешно време се почесто има пешаци кои зборувајки на мобилен вртат десно директно на пешачки премин, мислејки дека влегуваат во тунел, а не во активен сообраќај. Друга категорија се овие со слушалки што истото го прават. Почнав низ град да возам како да има пешачки премин пред мене, со најмала можна брзина од оваа причина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.660
Поени од реакции
38.845
приметувам дека од година во година културата на пешаците се надоле иде. Луѓево буквално не знаат кај тераат и исто ко да возиш у Мумбај Индија а не во Македонија.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Потполно те разбирам дека има дебили во сообраќај, и дека во денешно време се почесто има пешаци кои зборувајки на мобилен вртат десно директно на пешачки премин, мислејки дека влегуваат во тунел, а не во активен сообраќај. Друга категорија се овие со слушалки што истото го прават. Почнав низ град да возам како да има пешачки премин пред мене, со најмала можна брзина од оваа причина.
Што и да си видел по другите градови не се споредува со тоа во велес.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.535
Поени од реакции
62.412
Голем дел од државава ја имам шетано. Само во велес имам видено поминување улица како да е дневна
Ме мрзи да идам и да ја вадам камерата од кола и да вадам клипови. Сум бил во Кабул со возило, и само Куманово им е пандан во тој поглед. Пациентела невидена. Само во Куманово на зелено за кола, а црвено за пешаци се чека пешаците да поминат.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Ме мрзи да идам и да ја вадам камерата од кола и да вадам клипови. Сум бил во Кабул со возило, и само Куманово им е пандан во тој поглед. Пациентела невидена. Само во Куманово на зелено за кола, а црвено за пешаци се чека пешаците да поминат.
Во велес има само 1 и само 1 семафор. Ама тој не е ни во фреквентна зона...
Ај сега, кажи како град со само кружни текови,куп еднонасочни и констатна полициска контрола може да е толку заебан?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Додека велешаните не научат етикета за поминување улица, и додека цајканите тероризираат таму има ова да се дешава.
Nema ulica na Sv Spas, toa e dolniste tesen sokak, avtomobilite treba da vnimavaat i ne trebaat pasati i kombinja za tamu osven ona od pogrebalno.
Автоматски споено мислење:

Hold up. Ако си бил во велес во повеќе наврати ќе знаеш дека повеќе до приказната.
Велешаните имаат нула пешачка култура. И ќе речеш ама биле на пешачки.
Eskujz mi, ti HOL UP
Ulicata ima 4 pesacki eden po drug i e skolska zona sto znaci ekstra vnimavanje mora bidejki ima deca.
Ste sedele u strada ednas i sea velesani mi se pravite vi se molam.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Nema ulica na Sv Spas, toa e dolniste tesen sokak, avtomobilite treba da vnimavaat i ne trebaat pasati i kombinja za tamu osven ona od pogrebalno.
Абе сум идел. Едно од полошите места е , само што не е фреквентна на работен, ама луѓето не внимаваат безразлика дали се во потокот, кај УЗУС, во центар , во кераминда или превалец или на којник. Како? Зошто? Не ми е јасно. Ама не пазат на возила. Непредвиливи се , и тоа е опасно.
Автоматски споено мислење:

Eskujz mi, ti HOL UP
Ulicata ima 4 pesacki eden po drug i e skolska zona sto znaci ekstra vnimavanje mora bidejki ima deca.
Ste sedele u strada ednas i sea velesani mi se pravite vi se molam.
Работам во велес више со години. Знам каде е местото, ама џабе кога лошо се поставени расксниците. Две се почекај и попушти ама два саата да чекаш пошто нема семафори...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.273
Поени од реакции
27.723
Работам во велес више со години. Знам каде е местото, ама џабе кога лошо се поставени расксниците. Две се почекај и попушти ама два саата да чекаш пошто нема семафори...
Znaci, ne e do pesacite, ne gresi dusha, treba vnimavanje.
Ete i dokazite se deka pijan vozel so brzina i nema sega glumenje advokat na gavolot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom