Вонредно студирање? хм?!

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Гледам има реклама на ТВ дека најчесто во светот се запишувале студенти вонредно како на втор факултет, студирајќи редновно на друг факултет.

Е добро де, а гледам во сите конкурси бараат потврда за основан работен однос и тоа на неопределено време.

И како сега? Кој нон-сенс е ова?

Има ли некој што студира вонредно и по кој критериум?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Еј абе да не знае некој кај може да се извади лекарско уверение и колку чини вадењето, ми треба за да се префрлам ванредно.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
ако немаш вистински здравствен проблем, ти треба некој познат доктор кој може да ти даде фалсификувана потврда :smir: а ако имаш проблем, ваљда треба да одиш кај докторот што те лечи да ти напише потврда дека имаш здравствена состојба која те спречува да одиш редовно на предавања.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ја сум запишан као вонреден, извадив лекарско. Шо пишуе внатре неам појма, пишуеше тој типот од студентска амбуланта ама тоа докториптана шо убав ракопис имаат шо се разбрав.

Иначе здрав прав сум, невработен итн.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ја сум запишан као вонреден, извадив лекарско. Шо пишуе внатре неам појма, пишуеше тој типот од студентска амбуланта ама тоа докториптана шо убав ракопис имаат шо се разбрав.

Иначе здрав прав сум, невработен итн.
ти измислиле некоја болест тогаш :)
иначе, исто се плаќа вонредно и редовно да се студира? на пример ако сум била во државна квота редовно и се префрлам вонредно, исто ќе плаќам партиципација или повеќе се плаќа?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Ја сум запишан као вонреден, извадив лекарско. Шо пишуе внатре неам појма, пишуеше тој типот од студентска амбуланта ама тоа докториптана шо убав ракопис имаат шо се разбрав.

Иначе здрав прав сум, невработен итн.
А чекај ти си имаш друг матичен лекар или таа од студентска амбуланта е твој лекар? Пошто ја имам матичен и не знам дали ќе можам таму да извадам.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
ти измислиле некоја болест тогаш :)
иначе, исто се плаќа вонредно и редовно да се студира? на пример ако сум била во државна квота редовно и се префрлам вонредно, исто ќе плаќам партиципација или повеќе се плаќа?
Исто се плаќа само што не мора да одиш на предавања односно не ти требаат потписи да завериш година и имаш повеќе сесии за полагање, барем на Економски е така.:pipi:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Исто се плаќа само што не мора да одиш на предавања односно не ти требаат потписи да завериш година и имаш повеќе сесии за полагање, барем на Економски е така.:pipi:
Се плаќа 300 ден. од испит кога полагаш.
 

VIP

Член од
20 мај 2009
Мислења
100
Поени од реакции
24
Гледам има реклама на ТВ дека најчесто во светот се запишувале студенти вонредно како на втор факултет, студирајќи редновно на друг факултет.

Е добро де, а гледам во сите конкурси бараат потврда за основан работен однос и тоа на неопределено време.

И како сега? Кој нон-сенс е ова?

Има ли некој што студира вонредно и по кој критериум?
Јас знам дека, доколку сакаш да се запишеш на вонредно, го велат следново:
Или да им донесеш потврда за основан вработен однос (како што рече)
Или пак да си редовен студент на некој универзитет најмалку една година, со тоа што имаш право да се запишеш на втор факултет вонредно.

А ти пошо нит си вработен, а нит си редовен студент, (ако добро разбрав) и сакаш да се запишеш на факс ... незнам.

Нека каже некој поупатен.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Ја бев таму да извадам лекарско дека нема да можам да посетувам настава. Мтичен лекар иам у Ѓорче, а овој у Универзитетска амбуланта не ми е никаков доктор. Отидов, платив 1200 и тој ми даде лист дека не можам да посетувам Настава. Толку.
Мислам дека друго нишо немаше.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Aбе ако си вонреден, мора само на испит или и на колоквиуми може?

За опклада ми е. :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670

Kajgana Shop

На врв Bottom