Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
UNDP grants assistance for upgrading flood prevention infrastructure in Polog region

Ова не е првпат да се одобри помош на Македонија од странство. Конкретно од ЕУ, ноември 2015

EU Provides Macedonia with EUR 9.8 Million to Help Overcome Flood Damages

Меѓувреме, не дека е време за одговорност ама
По земјотресот, Италија отвора истрага како се градело во Аматриче

 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Горно Лисиче,куќите покрај каналот (усјански канал)
слики од куќата на зет ми и ќерками.Вода прели од каналот,каналот се наполни,кога беа врнежите таа вечер,(мислам дека беше сосем чист,затоа дека баш тоа време и се чистеше и се заврши со тоа) ама големите води собираа по пат и по горните места и дворови разни работи и некој се запречуваа пред-под мостот и стана поплава.
Вода навлезе во долните простории 1.2 м,се покрија шпоретите и масите. На сликите веќе е се извадено и фрлено,цел мебел а и ново поставениот под со ламинат.
Незнам дали воопшто тука е нешто помогнато од градот.
(не верувам, но комисија секако прошла за проценка на штетата)[DOUBLEPOST=1472672660][/DOUBLEPOST] Picture 2841.jpg . Picture 2842.jpg . Picture 2843.jpg
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Да ја исклучиме камерава? А? Јас ќе ви кажам ама да ја исклучиме. :pos:
Ебати неписмењакот безмозочен.:pos:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Треба да се донесе 10 годишна забрана за било каква сеча во Македонија. Греење на дрва строго забрането во урбана средина.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Треба да се донесе 10 годишна забрана за било каква сеча во Македонија. Греење на дрва строго забрането во урбана средина.
Секогаш да се удри по ушите на сиромавиот.
Треба да има одговорна власт на сите нивоа од системот и нема да има никакви проблеми во врска со сечење на шумите. Казни треба за крадците и криминалците.
Забраната која ја споменуваш и сега ја има но е мртво слово на папир.
Немаме ние евтин природен гас како Германија, Британија, земјите од Скандинавија, па да баталиме греење на дрво. Тие имаат преку Балтичко море сигурен транспорт на гас, а ние зависиме од Украина да не заврне вентил, и дали ќе се гради Турски поток, од Јужен поток не бидна ништо пред некоја година.
Колку и да поскапе дрвото последниве години пак е поевтина опција од парно.
На дрво и ќе се грееш и ќе готвиш јадење. А на парно нема.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Секогаш да се удри по ушите на сиромавиот.
Треба да има одговорна власт на сите нивоа од системот и нема да има никакви проблеми во врска со сечење на шумите. Казни треба за крадците и криминалците.
Забраната која ја споменуваш и сега ја има но е мртво слово на папир.
Немаме ние евтин природен гас како Германија, Британија, земјите од Скандинавија, па да баталиме греење на дрво. Тие имаат преку Балтичко море сигурен транспорт на гас, а ние зависиме од Украина да не заврне вентил, и дали ќе се гради Турски поток, од Јужен поток не бидна ништо пред некоја година.
Колку и да поскапе дрвото последниве години пак е поевтина опција од парно.
На дрво и ќе се грееш и ќе готвиш јадење. А на парно нема.
А шо, сакаш да се ебеш, а нејќеш да ти влезе е работава ?
Свесен си за тоа дека грењево на дрва создава огромни проблеми со воздухот во Аеродром преку зимо ?
Дечкото убаво си пишал „забрането греење на дрва во урбани средини“. Ти ако си у село, океј, ама у град богами не треба да има на дрва.
Ако глеаме според ова твоево, ај у град да можеме и кокошки и свињи да глеаме, зошто знаеш така колку поевтино ќе ни дојде за месо, башка ќе знаеме дека е здраво...
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
А шо, сакаш да се ебеш, а нејќеш да ти влезе е работава ?
Свесен си за тоа дека грењево на дрва создава огромни проблеми со воздухот во Аеродром преку зимо ?
Дечкото убаво си пишал „забрането греење на дрва во урбани средини“. Ти ако си у село, океј, ама у град богами не треба да има на дрва.
Ако глеаме според ова твоево, ај у град да можеме и кокошки и свињи да глеаме, зошто знаеш така колку поевтино ќе ни дојде за месо, башка ќе знаеме дека е здраво...
Не биди простодушен со такви коментари како прво.
И како второ, на што треба да се грее народот?
Парното е поскапо од дрвата, и не може секој во државата да си го дозволи парното греење.

За кокошки и свињи кои си ги споменал, без тоа може сиромашната раја и да преживее некако. Ќе се навикнат на живот без месо, или во ретки прилики месо.
Но не може сиромашната раја со студот кога ќе дојде.
А за загадувачи на воздух има и поголеми загадувачи од оние кои се греат на дрво.
Демек пред 30 години во поцивилизараната СФРЈ никој во Аеродром не користел дрво за огрев? Попрво ќе биде дека пред 30 години имало власт која повеќе гледала на загаденоста од некои си други фактори........
Сепак нешто друго је труло у држави Данској кога е во прашање загаденоста на воздухот.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не биди простодушен со такви коментари како прво.
И како второ, на што треба да се грее народот?
Парното е поскапо од дрвата, и не може секој во државата да си го дозволи парното греење.

За кокошки и свињи кои си ги споменал, без тоа може сиромашната раја и да преживее некако. Ќе се навикнат на живот без месо, или во ретки прилики месо.
Но не може сиромашната раја со студот кога ќе дојде.
А за загадувачи на воздух има и поголеми загадувачи од оние кои се греат на дрво.
Демек пред 30 години во поцивилизараната СФРЈ никој во Аеродром не користел дрво за огрев? Попрво ќе биде дека пред 30 години имало власт која повеќе гледала на загаденоста од некои си други фактори........
Сепак нешто друго је труло у држави Данској кога е во прашање загаденоста на воздухот.
Абе ја може сум простодушен, ама ти некои работи не ги сфаќаш.

Еве ја дома на струја се греам и сметката за струја ми е поефтина него коа би се греел на парно.
У секој случај дрва у град не би дозволил.
Град си е град, село си е село.
Мора да има некои стандарди што ќе се почитуваат.

Намерно ти го спомнав тоа со свињите за попластично да ти објаснам ама џабе, ти уште си тераш некој си инат и нејќеш да сфатиш.

Ако сакаш да се грееш на дрва иди живеј у село, шо сите да не мора у град да живеат ?
Ама не, кај нас сите се научиле у Скопје дека мора да живеат и крај. Епа чим сакате да живеете у Скопје, мора да почитувате некои стандарди.

И едно што е многу битно, ја нејќам да се споредувам со тоа како било пред 30 години. Ако после 20 и кусур години независност мене треба репер да ми биде како се живеело пред 30 години тогаш тешко мене, а у случајов тешко тебе...
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Абе ја може сум простодушен, ама ти некои работи не ги сфаќаш.

Еве ја дома на струја се греам и сметката за струја ми е поефтина него коа би се греел на парно.
У секој случај дрва у град не би дозволил.
Град си е град, село си е село.
Мора да има некои стандарди што ќе се почитуваат.

Намерно ти го спомнав тоа со свињите за попластично да ти објаснам ама џабе, ти уште си тераш некој си инат и нејќеш да сфатиш.

Ако сакаш да се грееш на дрва иди живеј у село, шо сите да не мора у град да живеат ?
Ама не, кај нас сите се научиле у Скопје дека мора да живеат и крај. Епа чим сакате да живеете у Скопје, мора да почитувате некои стандарди.

И едно што е многу битно, ја нејќам да се споредувам со тоа како било пред 30 години. Ако после 20 и кусур години независност мене треба репер да ми биде како се живеело пред 30 години тогаш тешко мене, а у случајов тешко тебе...
Која независност? :facepalm:
Македонија никогаш нема да има независност каква што имала баш до пред 30 години.
Ова денешнава независност е комедија :pos:

Па ќе споредувам пред 30 години.
Камо среќа да можев да споредувам пред 3 години, или уште подобро да не морав да споредувам со минатото и да можев да гледам само напред кон подобра иднина спокојно.
Но минатото не стега околу вратот, сами сме свесни кога било подобро околу стандардите за живот.
Не можам да се правам удрен па да велам сега е подобро отколку пред 30 години.
Јас немам 30 години, но прашај кого сакаш од тие кои сега имаат 60 години и преку 90 % ќе ти кажат дека треба да се споредува она што го имаме денес со тоа што било пред 30 години и ќе ти кажат кога било подобро за живот.

Инаку, според твојот апартхејд систем на размислување, значи во село може да биде загадено?
Битно во Скопје тебе да не ти биде загадено? А за други места не ти е гајле?
Браво, си мислиш само на себе. Само тебе да ти е добро.

Побитни стандарди се сепак за мене да има инспекција и власт одговорна која ќе утврди кои тоа транзициски бизнисмени загадуваат воздух.
 
G

Goldie

Гостин
Абе ја може сум простодушен, ама ти некои работи не ги сфаќаш.

Еве ја дома на струја се греам и сметката за струја ми е поефтина него коа би се греел на парно.
У секој случај дрва у град не би дозволил.
Град си е град, село си е село.
Мора да има некои стандарди што ќе се почитуваат.

Намерно ти го спомнав тоа со свињите за попластично да ти објаснам ама џабе, ти уште си тераш некој си инат и нејќеш да сфатиш.

Ако сакаш да се грееш на дрва иди живеј у село, шо сите да не мора у град да живеат ?
Ама не, кај нас сите се научиле у Скопје дека мора да живеат и крај. Епа чим сакате да живеете у Скопје, мора да почитувате некои стандарди.

И едно што е многу битно, ја нејќам да се споредувам со тоа како било пред 30 години. Ако после 20 и кусур години независност мене треба репер да ми биде како се живеело пред 30 години тогаш тешко мене, а у случајов тешко тебе...
Абе Скопје не е единствен град во Македонија па ако таму има можност за греење на парно тоа да значи дека и во другите градови има можност за приклучок на такво нешто, затоа и идејата дека треба да се забрани греење на дрва ти е безвеза.Ти ако живееш во гарсоњера и ја затоплуваш на струја не значи дека и некој друг што живее во куќа 150 м2 може да се (грее) плаќа струја
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Секогаш да се удри по ушите на сиромавиот.
Треба да има одговорна власт на сите нивоа од системот и нема да има никакви проблеми во врска со сечење на шумите. Казни треба за крадците и криминалците.
Забраната која ја споменуваш и сега ја има но е мртво слово на папир.
Немаме ние евтин природен гас како Германија, Британија, земјите од Скандинавија, па да баталиме греење на дрво. Тие имаат преку Балтичко море сигурен транспорт на гас, а ние зависиме од Украина да не заврне вентил, и дали ќе се гради Турски поток, од Јужен поток не бидна ништо пред некоја година.
Колку и да поскапе дрвото последниве години пак е поевтина опција од парно.
На дрво и ќе се грееш и ќе готвиш јадење. А на парно нема.
Греј се на струја може да се готви на истата. Корисник на кокаин според мене е исто виновен како и дилерот. Едниот не би постоел без другиот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Не биди простодушен со такви коментари како прво.
И како второ, на што треба да се грее народот?
Парното е поскапо од дрвата, и не може секој во државата да си го дозволи парното греење.

За кокошки и свињи кои си ги споменал, без тоа може сиромашната раја и да преживее некако. Ќе се навикнат на живот без месо, или во ретки прилики месо.
Но не може сиромашната раја со студот кога ќе дојде.
А за загадувачи на воздух има и поголеми загадувачи од оние кои се греат на дрво.
Демек пред 30 години во поцивилизараната СФРЈ никој во Аеродром не користел дрво за огрев? Попрво ќе биде дека пред 30 години имало власт која повеќе гледала на загаденоста од некои си други фактори........
Сепак нешто друго је труло у држави Данској кога е во прашање загаденоста на воздухот.
Мислиш дека по некоја случајност воздухот во зима е далеку позагаден него во лето???Грењето на дрва е огромен проблем е сега шо во моментов народот нема друга алтернатива тоа е друга проблематика,ко на пример на западов не му е во интерес јужен ток да поминува низ Македонија.А од друга страбна демек нешто се загрижени за загаденоста кај нас.Ама знајш како е ,интересите пред се и над се!
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нејќaм мнoгу oфтoпик дa идaм aмa тoa штo викaм декa требa дa се зaбрaни греење нa дрвa вo грaдoвите немa никaквa врскa сo тoa дaли требa дa имa држaвa вo кoјa зaкoните ќе вaжaт зa сите пoдеднaквo.
Другo,иaкo у Југoслaвијa се живеелo пoдoбрo негo сеa,не знaчи декa требa јa дa спoредувaм сo 30 гoдини унaзaд. Мене пример и репер ми се дa речеме скaндинaвските земји.
Третo,прoблемoв сo зaгaдувaњетo гo имa и вo другите грaдoви,a не сaмo скoпје,бaшкa не е истo селo и грaд,тaкa штo безуспешнa зaменa нa тези...
И четвртo,зa тие сo гoлемите куќи oд пo 150 квaдрaтa шo биле,не е сaмo струјaтa нaчин зa греење.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom