Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
АКЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ОД #ПОПЛАВА!

Телефонски може да се донира од сите мрежи на 143 400!

Акцијата со пункт за донации е започната од 13:00 часот кај Веро Центар и ќе трае до 17:00 и повеќе ако не заврне повторно.

Највеќе е потребно:
1. Флаширана вода за пиење
2. Затворена спакувана храна која не се расипува
3. Пелени за бебиња

Фокусирајте се на тоа, немаме многу време, за вечер пак се најавени нови тешки врнежи.

Споделувајте да се рашири и да се помогне што е можно повеќе! #поплава

Еве, од ФБ го ископирав ова!
dobro po drugive gradovi nema nisto sakam da pomognam ete ne mozam da dojdam do vero da donesam voda i peleni neka otvorat broj da mozi da se javime da donirame po 100 den barem greota se lugeto kukki zagubija ,posevi ,ete ima i zrtvi .koga bea vo srbija poplavite doniravme vo sekoj grad ,treba da im pomogneme kolku sto ni se moznostite
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
dobro po drugive gradovi nema nisto sakam da pomognam ete ne mozam da dojdam do vero da donesam voda i peleni neka otvorat broj da mozi da se javime da donirame po 100 den barem greota se lugeto kukki zagubija ,posevi ,ete ima i zrtvi .koga bea vo srbija poplavite doniravme vo sekoj grad ,treba da im pomogneme kolku sto ni se moznostite
Ете Мојсо го постави бројот погоре.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Spored accuwather, se ocekuva da vrne od 3 sabajle do 11 utredenta. Bidete spremni tie sto se poplavivte vcera, zatvorete gi kanalizaciite, iscistete gi kanalite sto i da imate, zabarikadirajte nekako kaj prozorite, kofite i pumpite na dofat...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

pravete share na ova na fb, greota e, moze nekoj ke ja prepoznae registracijata.
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Да го ограничеле Скопје на 200-300 илјади на времето, сигурно немаше од вакви размери да бидат штетите. Ама не, сите сакаат таму да живеат, пошто нели само таму се “вложува“, само таму “се гради“. Скопје никогаш и не бил предвиден да го носи овој терет на луѓе, градби и сообраќај што го има денес. Уште поголема штета е што сега и да сака некој, е скоро невозможно да прави било какви зафати. Штетата е вградена однапред во системот и при било каква временска непогода ќе се случуваат вакви работи. Ветуваа трамваи, подземни сообраќајници итн итн...па во една таква подземна улица при ваква вода би имало стотици жртви, би се исподавиле еден куп луѓе. Поарно нека не размисуваат воопшто да ја градат некогаш. Ама тоа ти е кога не се мислело однапред, ќе си страдаат идните генерации. Како може во еден Токио со скоро 40 МИЛИОНИ!!! жители со околината и со страшна густина од 6200 луѓе на кв. километар, се да функционира беспрекорно, а Скопје од еден поголем дожд се дави...е па може. Се е до тимбата, индивидуалната и колективната. btw...исто така, во некоја нормална држава, по ваква трагедија следува оставка на градоначалник и потесно раководство ама овде не, мува не ги лази.
Менталитет на Јапонец и менталитет на Македонец или општо на Балканец се 2 различни поими. Пред 1 месец имаше оставка на министерот за економија зашто му излезе скандал дека новодно земал поткуп. И милион други примери.
Овде имаш милион снимки како прават криминал и народот уште ги подржува дури и најјавуваат дека ќе ги бранат. И пази тоа ги имаш 2та лидери на снимки, во Јапонија таков скандал да се случи знаеш што следува? Самоубиство на истите тие.
Си пишал за оставка на градоначалникот и раководството, во истиов момент тие прават планови како да украднат пари од помошта што ќе ја одели државата и местење на свои фирми да учествуваат во рачистување и санација.
Колективна и индивидуална свест ни е отидена на минимум, ма каков минимум во минус.

20 луѓе загинаа , уште 5-6 исчезнати. Сеуште не ми се верува , сочуство до фамилиите.
 
V

viktora

Гостин
Ме интересира дали се собраа Цеца,Лепа Брена,Аца Лукас....на Пинк или Гранд во живо да собираат донации за "братска" Македонија,или дали барем некое бројче врти по нивните ТВ за донации?Или Босна?Хрватска?Бугарија?Некаде,било каде?Или ние испаднавме ебени магариња кога исто и нив им се случи па се трескавме од земја.И нфо?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
20 луѓе загинаа , уште 5-6 исчезнати. Сеуште не ми се верува , сочуство до фамилиите.
Поголем е бројот на загинати. Другар кој има блиски роднини таму сега ми пиша, дека се околу 40тина.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Ме интересира дали се собраа Цеца,Лепа Брена,Аца Лукас....на Пинк или Гранд во живо да собираат донации за "братска" Македонија,или дали барем некое бројче врти по нивните ТВ за донации?Или Босна?Хрватска?Бугарија?Некаде,било каде?Или ние испаднавме ебени магариња кога исто и нив им се случи па се трескавме од земја.И нфо?
Ме интересира дали ние најпрвин во самата држава се организиравме НЕ, тек пред малку почнаа да се даваат телефонски броеви за донација да се одредуваат места за помош од донирање вода и други намирници, од сабајле се веселиме на националниот сервис со народни музики и чекаш помош од соседи дај немој да ме зезаш.
Ајде ќе плукаме по соседите, сега не би да правам споредби со временските непогоди кој нив ги зафатија и вчерашното невреме во ск али во стар да поченеме да осудуваме некој, а самите делуваме ко изгубени Германци онда нешто не е во ред со нас.
 
Ф

Флеш

Гостин
Spored accuwather, se ocekuva da vrne od 3 sabajle do 11 utredenta. Bidete spremni tie sto se poplavivte vcera, zatvorete gi kanalizaciite, iscistete gi kanalite sto i da imate, zabarikadirajte nekako kaj prozorite, kofite i pumpite na dofat...
Дома вчера кога дојдов,зборам Ѓорче,ми беше скроз поплавено купатило и ходник.Цркна машината за перење,али јебига,вас олд уан:DЦела фамилија едно 3,5 саата вадење и чистење вода:гомце::гомце::гомце: А иначе коа дојдов претходно шо спомнав,дојдов баш од Синѓелич со 65 па Автокоманда.65 кај шо чекав,баш едно пет-десет минути покасно загинала жена и повредени.Значи каков ден,од среќа-несреќа.Избегав кај шо чекав случкава,право дома поплавено се.А мислев ќе одмарам:LOL::ROFLMAO:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во Стајковци за доктор се чека и со часови :tapp:
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Дома вчера кога дојдов,зборам Ѓорче,ми беше скроз поплавено купатило и ходник.Цркна машината за перење,али јебига,вас олд уан:DЦела фамилија едно 3,5 саата вадење и чистење вода:гомце::гомце::гомце: А иначе коа дојдов претходно шо спомнав,дојдов баш од Синѓелич со 65 па Автокоманда.65 кај шо чекав,баш едно пет-десет минути покасно загинала жена и повредени.Значи каков ден,од среќа-несреќа.Избегав кај шо чекав случкава,право дома поплавено се.А мислев ќе одмарам:LOL::ROFLMAO:
Ushte sinokja imashe objavi za mnogu zaginati, no na site komentarite im bea, ne jadete gomna, nema vrska, leten dozd e
I sabajle muabetot na ''nekoi'' im bese kao, se cuv sabajle so skopjani, mi rekoa lazat mediumite
Iskreno i jas se nadevav deka e laga, no ova e katastrofa
Ogromna

Da ti se udavat 20+ lugje, fenomen bilo

Tie se fenomen
Kreteni
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Пишал еден твитераш и мртвиве од радиомоф направиле статија мислиш 200 твита има. Еве што мислат „влијателните“.

Прегледај го приврзокот 153915
Значи каква стока живее меѓу нас, човештвото е дефинитивно отидено у ку*ац. Како може на вакви работи да се правиш кул и популарен...
Очигледно дешавањата у Србија не беа доволна опомена и кај нас да се среди нешто.

Сочувство на семејствата на загинатите.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Ме интересира дали се собраа Цеца,Лепа Брена,Аца Лукас....на Пинк или Гранд во живо да собираат донации за "братска" Македонија,или дали барем некое бројче врти по нивните ТВ за донации?Или Босна?Хрватска?Бугарија?Некаде,било каде?Или ние испаднавме ебени магариња кога исто и нив им се случи па се трескавме од земја.И нфо?
Градоначалникот на Софија Јорданка Фанд'кова праќа два екипа спасувачи со опрема во Скопије.

Денес таа во телефонски разговор со градоначалникот на Скопије Коце Трајановски е прашала од што има потреба,и со што може да помогне Софија.

http://m.blitz.bg/news/article/434758
 

Kajgana Shop

На врв Bottom