Вонредна состојба: Поплави во Скопје-Тетово

Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.894
Поени од реакции
11.835
Знаете што е најтажно? Што во Скопје деловите под сите надвозници при секој пороен дожд се поплавени. Она што е најсмешно е што и надвозникот над улицата која што води од зградата кај што живее Груевски накај Рамстор е исто таква точка. Таму е толку катастрофа, ми текнува ме затекна невреме пред 2 години, и мислам цела вода од горе од Водно ко река течеше по улица, буквално до колена, додека под надвозникот тоа дупката беше фул исполнета со вода. И глупо е да се бришат мислења кои се критички настроени. Утре кога ќе погинат пак 20 души пак ќе ставаме телефони и ќе се молиме по фејсбук со сликички, а тие што треба да си ја вршат работата пак нема да си ја вршат.
 

Peja989

Супер модератор
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.141
Поени од реакции
81.186

Изгледајте го видеото, на оваа катастрофа ни запушени канализации се криви, ни ништо. Моќта на природата у пм.
Стелт, едно 4000 луѓе пишаа по интернетов и имаш изјави од граѓани дека не е толкав проблем дождот колку што се проблем атмосверската инфраструктура и таа брана што се збори кај смилковско езеро. Ти дожд не можеш да спречиш (пиша некој дека ракетите за разбивање биле исфрлени од употреба) ама можеш да спречиш да не ти се поплави улица, зошто кога ја правиш треба да ставиш и инфраструктура под истата, за да прими доволно вода. Тоа ти е исто ко на цела зграда да ставиш само едно олуче, широко 20фи, нормално дека нема да постигне и на најмал дожд, ќе шика вода од сите страни.

Не знам зошто упорно водиш инает, дека било дожд, не можело да се спречи. Дожд не можеш да спречиш ама можеш да ги спречиш последиците од дождот. Ова со 20 жртви е поразително, ПОРАЗИТЕЛНО И СРАМНО за една европска или „европска“ држава.

Видов видео како за малку не го залупаа Коце во Стајковци, ќерката да му ја залупам.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.981
Поени од реакции
9.780
http://www.libertas.mk/kumanovka-se-udavila-na-obikolnitsata-vrakajki-se-od-odmor-so-detsata/

Ај по селата е непланска градба, нема атмосферски канализации, а има и зголемена градба и набиени куќи лепенки, ама не ми е јасно како тоа да се поплави Обиколницата, нова работа
( со нови параметри за дождовите кој задниве 10-на години се значително зголемени), а таа е проектирана и изведена по ЕУ терк ??
Друга тема за размислување е колку на оваа промена на клима влијаат и акомулациите, посебно што се чуваат полни, па ем повеќе имаме испарување и дождови, ем ако има дождови нема каде место за водата. Нам ни требаат празни акомулации, да ги спречиме поплавите... ...
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.297
Поени од реакции
644
http://www.libertas.mk/kumanovka-se-udavila-na-obikolnitsata-vrakajki-se-od-odmor-so-detsata/

Ај по селата е непланска градба, нема атмосферски канализации, а има и зголемена градба и набиени куќи лепенки, ама не ми е јасно како тоа да се поплави Обиколницата, нова работа, проектирана и изведена по ЕУ терк ??
Не ги сликав баш каналите поред автопатот, се е однесено, пат не постои на некој делови, а не канализација, цевки бетонски со пречник од 1 метра се откорнати, а во делот баш кај хасан бег пред 2-3 недели има ставено нова атмосферска, имаат прв слој асвалт, нова улица имаат...џабе...откорнато е све, нема улици а не цевки за одвод...
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.418
Поени од реакции
4.940
проблемот како што кажуваат они е водата што доаѓала од скопска црна гора одела према Смилковско езеро, и кога се препунило почнала водата да оди према другото помало езерце, е сеа мештаните барале со години да им се напраи брана на езерцето, бидејќи они ја користеле за наводнување на околните ниви, моментот кога се прелило езерцето, цел насип се срушил и цела вода тргнала накај селото, затоа и цели куќи се срушени, коли и камиони превртени, во тој момент погинале многу луѓе, не знаеле што се случило, они гледале дека врне цело време, ама немало толкави количини вода, одеднаш им надошла...
Ауу ако ова што го зборуваш е вистина не само политичка, туку и кривична одговорност треба да се бара. Кој го изградил тоа езеро? Кој вршел инспекции на тој насип да провери дали е безбеден? Според кои стандарди е направено тоа езеро?
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.462
Поени од реакции
28.233
lele koa ke gi vidam ovie, abe priroda e u prasanje, ne se mozelo nisto tuka, ok e, site ja znaeme silata na prirodata, neizbezno e da ti nanese shteta nekoja elementarna nepogoda, ali tvoe e da bides spremen na takvi scenarija, podgotven, i vo momentot pred da se slucat, vo tekot na istite, i periodot post istite...

nie sme paket 3 u edno, ne sme spremni, ne znaeme kako da reagirame dur trae, ocajni sme vo periodot po elementarnata nepogoda, so drugi zborovi, celosno sme prepusteni na milosta i nemilosta na prirodata, bukvalno nisto nemame prevzemeno za da shtetite od nekoe vakvo idno scenario bidat desetkuvani, od infrastruktura, do navremeno izvestuvanje i opomenuvanje, edukacija na luge.

Ne se mozelo protiv priroda, bem ti zakoraven stav od 19ti vek, denes i te kako mozes da prevzemes niza preventivni merki za da gi smalis potencijalnite shteti i sekako mora da se obrne vnimanie na ova i da mu se dava na znacenje, ne e shala brojov na zrtvi, mater ni se eba vcera.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
4.273
Поени од реакции
8.233
За ова е најкрива општината Гази Баба, со години ништо не превземале за оваа општина и ни пропаѓа како што поминува времето. Општината ни застанува премногу од останатите скопски општини. Никој не знае како ни изгледа градоначалникот Тони зошто ништо не направил за ова општина. Каналаите и канализиците не се чистат, а знаеме сите дека Стајковци, Ченто е пуно со канали. За канализацијата да не зборам водата почнала од лабаво да им искача, а кај мене на улица шахтите се напунија уште во првите 15мин по што сета вода заврши во подруми кај комшите.

13 часа вадевме вода од кај вујко ми и во тој дел од Ченто ниедно државно лице не дојде да помогне. Немаат струја, водата не им се пие, а улиците не им се пробојни за да одат да напунат од кај што даваат овие. Наместо да идат од ќуќа по ќуќа да носат вода они чекат населението во вакви муки да тркне до кај нив. Во овој дел беше пратено само едно возило од Гевгелија за пумпање на водата, но од една ќуќа вода вадеа 3 сати по што немаше многу фајде и од нив.
Иначе овој дел на населбата Ченто куќите се градени плански послем земјотресот и најголем дел од нив се вдлабнати во земја односно подрумски куќи, поради тоа сите се поплавија. Водата им дошла над прозор и почнала да влегува.
До нив има и жртви, баба и дедо. Водата почнала да им влегува низ прозори, а они не можеле никако да искочат поради тоа што вратата им се заглавила.
Стварно е жално, луѓе останаа без своите најблиски, без домови, коли, цел намештај, пархети, патоси се уништени, за кој луѓето се мучеле цел живот.

Иначе овој дел е претежно мешан со Македонци, Албанци и Роми луѓето ептен се сплотија за да си помогнат. Е не ќе чекаат оваа банана држава да им помогне

За Стајковци и Синѓилич тек сега ги гледам сликите и останат сум без зборови. Страшно, да не сте им во кожа на луѓево.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.297
Поени од реакции
644
Ауу ако ова што го зборуваш е вистина не само политичка, туку и кривична одговорност треба да се бара. Кој го изградил тоа езеро? Кој вршел инспекции на тој насип да провери дали е безбеден? Според кои стандарди е направено тоа езеро?
Не се од сега тие езера таму, 20 год се сигурно, од тогаш бар ја ги знам , иначе кој знае од кога се... си ги користат луѓето за нивите, се е насадено со бостан и со пумпи си ги користат за наводнување...ама вчера многу вода надошла од скопска, се прелеале и двете, првин удрило на обиколницата, од смилковско до мостот до пред селото е удолница и носело се пред себе, сеа не вести шоферот на превртениот камион кажуваше, одеднаш бран 2 метра вода надошол, немале што да прават...
 
Член од
7 август 2011
Мислења
3.418
Поени од реакции
4.940
Не се од сега тие езера таму, 20 год се сигурно, од тогаш бар ја ги знам , иначе кој знае од кога се... си ги користат луѓето за нивите, се е насадено со бостан и со пумпи си ги користат за наводнување...ама вчера многу вода надошла од скопска, се прелеале и двете, првин удрило на обиколницата, од смилковско до мостот до пред селото е удолница и носело се пред себе, сеа не вести шоферот на превртениот камион кажуваше, одеднаш бран 2 метра вода надошол, немале што да прават...
Ако сакаат нека бидат и од пред десет илјади години, пак мора да има некој што врши надзор над тие езера и проценува дали се безбедни. Не може после 4 часа дожд двете езера да доживеат комплетен колапс и да направат цунами 500 километра од било какво море. НЕ СМЕЕ такво нешто да се дозволи во 2016 година. И матка е од којзнае кога таму, па не значи дека треба да се остави на божја милост.
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
669
Поени од реакции
51

|gor

Шмрчем амфетамин
Член од
12 јануари 2010
Мислења
1.372
Поени од реакции
2.502
Објавена е листата на загинатите. Најмладиот е двегодишно дете. Починало заедно со дедо му. На твитер прочитав дека дедото ги спасил останатите внуци, а кога тргнал по најмалиот не успеал.
Лесна им земја на загинатите.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.857
Поени од реакции
14.532
Бев натака да помогнам на пријатели (живеат на 200 метри од обиколницата), се е направено лом. Куќата им е цела поплавена, иако вода е повлечена, имало преку 30 см внатре во куќата и се е во кал. Шахтите натака мислиш гејзери се, се што вадат од подрумите и што иде во атмосверската избива во околина и поплавува други. Гужва војска хермелини и најбитно дебили политичари со по 50 коли дојдени да се сликаат прават гужви во сообраќајот.

Луѓе донирајте да им помогнеме на оние кои се погодени од невремето 143 400
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.297
Поени од реакции
644
Ако сакаат нека бидат и од пред десет илјади години, пак мора да има некој што врши надзор над тие езера и проценува дали се безбедни. Не може после 4 часа дожд двете езера да доживеат комплетен колапс и да направат цунами 500 километра од било какво море. НЕ СМЕЕ такво нешто да се дозволи во 2016 година. И матка е од којзнае кога таму, па не значи дека треба да се остави на божја милост.
Тоа е главниот проблем, а не атмосферски канализации дека немало, или биле запушени канали или слично, не е до тоа проблемот, туку езерава зашто не биле контролирани, кој е надлежен, приватна сопственост ли се, општински ли се, чиви се...
се тепаа скопскиве газди кој да ги земе, а после убиството кај Смилковско мислам останаа на општината ама не знам точно
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
26.462
Поени од реакции
28.233
Браќата фрлаат ѓубре кај што треба и не треба после Цацко(Коце) им е крив

a da nie inace poshtenite hahaha, abe druze u centar od zgrada frlaat celi kesi so gjubre, so nedotroseni kiseli mleka, daj ziti sve, u toj kontekst site isti gomna sme, nemojte so tie milenko stavovi deka albancite bile krivi, smesno e i apsurdno takvo nesto da tvrdis i tuka da udiras na niv, oni se samo sostaven del od siviloto, ko i site nie.
Milenko mi zbori za toa deka secele drva, a toa sto na vodno se dozvoli primer urbanata mafija celo zeleno prostranstvo da otera u tri lepe pu pu ne vazi, da ne navlagam u muabetite kolkavo zeleno prostranstvo na vodno se isece i se osogole cel rid gore kade sto startuvaat trkite, za da se krenat ebani zgradi na planina, zgradi ej ...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.297
Поени од реакции
47.242
Најбоље е директно да се помогне, али па колку е тоа изводливо сега во моментов.
Тоа помош што се собира Господ знае кај ќе заврши, пошто Македонија.[DOUBLEPOST=1470590400][/DOUBLEPOST]
Тоа е главниот проблем, а не атмосферски канализации дека немало, или биле запушени канали или слично, не е до тоа проблемот, туку езерава зашто не биле контролирани, кој е надлежен, приватна сопственост ли се, општински ли се, чиви се...
се тепаа скопскиве газди кој да ги земе, а после убиството кај Смилковско мислам останаа на општината ама не знам точно
Така треба. Бриши им го газот на твоите сопственици. Може ќе напредуваш у животов.
 
D

Darko_ufo

Гостин
Најбоље е директно да се помогне, али па колку е тоа изводливо сега во моментов.
Тоа помош што се собира Господ знае кај ќе заврши, пошто Македонија.
Taка е сите донираме затоа што знаеме колку им е тешко на тие што им треба помош, ама да им ја изнаебам мајката не транспарентна... Знам дека парите од телефоните одат во Црвен Крст, абе треба сите до денар да ги исплатат ама чисто сумњам во оваа прокелта корумпирана држава.
 
На врв Bottom