Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.724 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.176
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Па ајде елаборирај која е вистината,која е вистинската црква,кое е вистинското богослужение.Зар се потпираш на некои лажни науки кои е варијабилни од село до село,и од место до место.И што мислиш,дека ако сите луѓе во светот бидат побожни,ќе ги нема овие работи,нема да има вонземјани,демек ѓаволо нема да има кого да лаже кога би биле сите на вистинската страна.Апсурд.
Прашањето на вистината е прашање на живот или смрт. Тоа е прашање кое лежи во самиот темел на човековото срце. Философите од памтивек се расправале околу оваа прашање повеќе од било кое друго прашање. Прашањето на вистината ја представува сржта на секоја философија, наука и религија.

Ако сите луѓе во светото одат по патот на вистината ќе ја препознаваат лагата.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Прашањето на вистината е прашање на живот или смрт. Тоа е прашање кое лежи во самиот темел на човековото срце. Философите од памтивек се расправале околу оваа прашање повеќе од било кое друго прашање. Прашањето на вистината ја представува сржта на секоја философија, наука и религија.

Ако сите луѓе во светото одат по патот на вистината ќе ја препознаваат лагата.
Ма не ми зборувај одоколу,ако не си православен тогаш кажи што е штосот.Пишуваш без врска,мешаш и реинкарнација и трето око и ѓаволи и бесови.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Навистина незнам што би била целта на една супер напредна цивилизација која усовршила интерстеларно патување и покрај таква технологија не дошол период на нивната планета да се самоуништат,би имале корист од нас.Зошто би дошле и би киднапирале луѓе и всушност би се криеле.Најверојатното решение е дека доколку дошле некогаш на земјата,би не освоиле и би ја искористиле планетата како нивна колонија.Едноставно тоа е законот на природата,појакиот го јаде послабиот.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Значи постојат еден куп луѓе кои конкретно се занимаваат со оваа тематика, постирани се линкови од нив, книги, документарци,
луѓе што работеле на проекти, луѓе од авијација, војска, на високи позиции, истражувачи, научници. Има на темава одлични референци ако некој
сака навистина да истражува, а луѓе се фатиле за филозофирање и терање на смешни филмови. Ја промашувате поентата на темата тотално.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Зошто е промашување на темата,поставување на прашања?Јас лично не верувам на 99.9% од сите тие средби со вонземјани.Голема работа ако биле од луѓе од авијацијата,војска или влада.Не заборавај дека од истите тие функции има луѓе кои тврдат дека имаат докази за постоење на Бог/Алах/Шива/Бигфут/Чупакабра итн.Така да дека тоа некој со функција тврди со "докази" дека видел нешто вонземско,логично е да има луѓе кои ќе бидат скептици,со оглед на тоа дека огромен дел од тие тврдење се девалвирани.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Навистина незнам што би била целта на една супер напредна цивилизација која усовршила интерстеларно патување и покрај таква технологија не дошол период на нивната планета да се самоуништат,би имале корист од нас.Зошто би дошле и би киднапирале луѓе и всушност би се криеле.Најверојатното решение е дека доколку дошле некогаш на земјата,би не освоиле и би ја искористиле планетата како нивна колонија.Едноставно тоа е законот на природата,појакиот го јаде послабиот.
Тука е манипулацијата и лагата. Чекаме помош од такви суштества а тие не се појавуваат во јавност. Све е тоа смислено уште во 19 век за манипулација на човештвото.[DOUBLEPOST=1415790895][/DOUBLEPOST]
Ма не ми зборувај одоколу,ако не си православен тогаш кажи што е штосот.Пишуваш без врска,мешаш и реинкарнација и трето око и ѓаволи и бесови.
Јас сум православен, но верувам во вистината. Овој свет е лажен, што значи дека царува лагата. На овој свет има вистина помешана со лага, тоа треба да го препозанеш. Реинкарнацијата постои и тоа е вистина, но нло е лага. Денес луѓето не можат да ја препознаат лагата затоа што не се просветлени. Тоа е како на црн чаршав да бараш флека, додека на бел чаршав одма се познава флеката. Така и со духовноста на човекот, ако тој е во темнина како ќе ја препознае вистината? Значи мора да се прочисти од лагата прво.
 
Последно уредено:
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
"Тука е манипулацијата и лагата. Чекаме помош од такви суштества а тие не се појавуваат во јавност. Све е тоа смислено уште во 19 век за манипулација на човештвото.

Мое мислење другар е дека секако постојат вонземјани.Зошто?Бидејќи универзумот(можеби и мултиверзумот) е огромно пространство.Навистина е мала шансата да нашата планета е единствената која има живот на нејзе.Конкретно има една теорија која се бави со ова,наречена Fermi paradox.Во кратки црти според теоријата шансите да псотојат вонземјани се речиси 100% дека има огромен број ѕвезди кои се постари од нашето сонце,логично е барем дел од нив да имаат планети слични на нашата.Е сега парадоксот е тука,зошто до сега не сме имале контакт со др цивилизација.Најчето одговорот е дека тие напредни цивилизации се уништиле пред да имаат шанса да постигнат интерстеларно патување.Како и да е,тврдењаа дека вонземјани киднапирале луѓе и комунцираат со одредени луѓе според мене е чиста глупост.Немаат тие попаметна работа ќе киднапираат фармери од село за да им пикаат чуда во анусот XD
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
"Тука е манипулацијата и лагата. Чекаме помош од такви суштества а тие не се појавуваат во јавност. Све е тоа смислено уште во 19 век за манипулација на човештвото.

Мое мислење другар е дека секако постојат вонземјани.Зошто?Бидејќи универзумот(можеби и мултиверзумот) е огромно пространство.Навистина е мала шансата да нашата планета е единствената која има живот на нејзе.Конкретно има една теорија која се бави со ова,наречена Fermi paradox.Во кратки црти според теоријата шансите да псотојат вонземјани се речиси 100% дека има огромен број ѕвезди кои се постари од нашето сонце,логично е барем дел од нив да имаат планети слични на нашата.Е сега парадоксот е тука,зошто до сега не сме имале контакт со др цивилизација.Најчето одговорот е дека тие напредни цивилизации се уништиле пред да имаат шанса да постигнат интерстеларно патување.Како и да е,тврдењаа дека вонземјани киднапирале луѓе и комунцираат со одредени луѓе според мене е чиста глупост.Немаат тие попаметна работа ќе киднапираат фармери од село за да им пикаат чуда во анусот XD
Јас не порекувам дека не постои никаде живот во универзумот, туку дека тоа што го гледаме како нло не се вонземјани. Ние овде сме заразени и мора да бидеме како во карантин, затоа и немаме контакт со другите светови. Тие појави како нло се дело на нечисти сили или демони како сакаш наречи ги. Затоа и тоа е манипулација над човекот.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Тука е манипулацијата и лагата. Чекаме помош од такви суштества а тие не се појавуваат во јавност. Све е тоа смислено уште во 19 век за манипулација на човештвото.[DOUBLEPOST=1415790895][/DOUBLEPOST]

Јас сум православен, но верувам во вистината. Овој свет е лажен, што значи дека царува лагата. На овој свет има вистина помешана со лага, тоа треба да го препозанеш. Реинкарнацијата постои и тоа е вистина, но нло е лага. Денес луѓето не можат да ја препознаат лагата затоа што не се просветлени. Тоа е како на црн чаршав да бараш флека, додека на бел чаршав одма се познава флеката. Така и со духовноста на човекот, ако тој е во темнина како ќе ја препознае вистината? Значи мора да се прочисти од лагата прво.
E ова се коси со христијанската теологија.Каде виде ти реинкарнација во Библијата.Просветли не ако си открил нешто.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Зошто е промашување на темата,поставување на прашања?Јас лично не верувам на 99.9% од сите тие средби со вонземјани.Голема работа ако биле од луѓе од авијацијата,војска или влада.Не заборавај дека од истите тие функции има луѓе кои тврдат дека имаат докази за постоење на Бог/Алах/Шива/Бигфут/Чупакабра итн.Така да дека тоа некој со функција тврди со "докази" дека видел нешто вонземско,логично е да има луѓе кои ќе бидат скептици,со оглед на тоа дека огромен дел од тие тврдење се девалвирани.
Промашување на темата затоа што прашањата што се поставуваат не се соддветни за темата.
Прва работа, мешате религиозни теми овде, втора работа си земате за право да судите и да кажувате заклучоци за луѓе кои работат на темата, имаат истражувано со години, имаат направено одлична работа, така да вашето "јас лично не верувам", е смешно во најблага форма затоа што не сте се потрудиле ништо да разгледате од работите кои што ви се нудат. Никој вас не ве прашува дали верувате или не, тоа може да си го задржите само за себе, истражувањата говорат друго.[DOUBLEPOST=1415803743][/DOUBLEPOST]
E ова се коси со христијанската теологија.Каде виде ти реинкарнација во Библијата.Просветли не ако си открил нешто.
Ајде последен офтопик од мене
Јустинијан ја има забрането реинкарнацијата која инаку постоела во раното христијанство

http://en.144000.net/articles/by_the_emperors_command_banning_reincarnation.htm
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Промашување на темата затоа што прашањата што се поставуваат не се соддветни за темата.
Прва работа, мешате религиозни теми овде, втора работа си земате за право да судите и да кажувате заклучоци за луѓе кои работат на темата, имаат истражувано со години, имаат направено одлична работа, така да вашето "јас лично не верувам", е смешно во најблага форма затоа што не сте се потрудиле ништо да разгледате од работите кои што ви се нудат. Никој вас не ве прашува дали верувате или не, тоа може да си го задржите само за себе, истражувањата говорат друго.



Прво јас нигде не спомнав религија.Второ јас само го искажав моето мислење околу тоа колку сум запознаен со информациите за НЛО.Да си бил ти толку информиран колку што тврдиш,ќе видиш дека се што кажав е базирано на информации и официјални теории на научката.Те молам бидејќи еве јас сум неук во твои очи прочитај ги овие работи што ти ги кажав на нет :Fermi Paradox/The Drake equation/Rear Earth hypothesis има уште неколку.Овие теории се од кај јас ја црпам мојата информација.Поголемиот дел од научниците во ова поле,Астрономите(поточно Астробиолозите) ги имаат овие мислења.Астробиологијата односно Егзобиологијата е посебна наука што се бави со ова.Тие научници имаат испратено и сателити за да собираат информации околу можноста за живот на др планета.Така да нареден пат,наместо да ме напаѓаш бидејќи не се согласувам со тебе провери некои работи и сфати дека ова е форум,во кој имам право да го искажам моето мислење,и аргументи од типот "никој вас не ве прашува дали верувате или не" се на ниво на градина
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.080
Поени од реакции
19.914
Чекаме помош од такви суштества а тие не се појавуваат во јавност. Све е тоа смислено уште во 19 век за манипулација на човештвото.

Јас сум православен, но верувам во вистината. Овој свет е лажен, што значи дека царува лагата. На овој свет има вистина помешана со лага, тоа треба да го препозанеш. Реинкарнацијата постои и тоа е вистина, но нло е лага. Денес луѓето не можат да ја препознаат лагата затоа што не се просветлени.
Не веруваш во НЛО дека не се појавиле во јавност. ОК. А сатаната се појавил во јавност за да веруваш во него?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не веруваш во НЛО дека не се појавиле во јавност. ОК. А сатаната се појавил во јавност за да веруваш во него?
Прво не го разбираш што значи зборот сатана =

ђаво у преводу значи клееетник). Будући арханђелом, касније је назван ђаволом због клевете; будући добрим слугом, постао је сатана у пуном значењу тог имена зато што сатана значи противник.

Така да противници на Господ Бог отсекогаш ги имало во јавноста да го манипулираат и лажат на човекот. исто така тоа е и НЛО кои не се посетители од друга галаксија, туку тоа се паднати духови, или демони кои му служат на главниот противник на Господ Бог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom