Волос, Пелион, Неа Анхиалос

Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Нема тема во форум за тоа убаво место во Грција. Ке одим таму за 7 ноки од краја на Август до начало на Септември. Ке сме во хотел Protessialos во Неа Анхиалос. Со туристичка агенциа сме. Секое инфо ке ни биде добро. Сакам темава да биде добра за секои кои се интересира или е бил на полуостров Пелион. Како начало се интересирам од цени, плажи и како е водата таму?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
След моja одмор таму можем да кажувам за тоа место дека Неа Анхиалос е туристички град кои ке се развива. Много е добро за луге со деца и кои сакат вистински одмор. Во близина е "планината на кентаврите" Пелион и град Волос. Има и археологички останки.Тоа е место на кое одмарат повеке грци. Во близина е и пристаниште Анхиалос од кое моге да се оди на круиз за 1 ден до Скиатос. Цените са од наи-добрите во Грциja. Лежалките почнуват од 2 евра за кафе и вода.

IMG_2990.JPG


IMG_2992.JPG


IMG_3012.JPG


IMG_3018.JPG

IMG_3020.JPG


IMG_3068.JPG


IMG_3051.JPG


IMG_3509.JPG


IMG_3531.JPG [DOUBLEPOST=1504643672][/DOUBLEPOST]Волос е голем морски град. Главна атракциja таму е макет на лодката на аргонавтите, бидеики по легендата таму Jaзон е одил со руното.


IMG_3345.JPG

IMG_3346.JPG


IMG_3351.JPG


IMG_3362.JPG


IMG_3363.JPG

IMG_3368.JPG

IMG_3372.JPG

IMG_3381.JPG

IMG_3392.JPG
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
791
Поени од реакции
218
Планината Пелион.:) Нема думи кои могат да опишат гледката кон залива на Егеиско море и Волос. Тоа е летната резиденциja но боговете.

IMG_3272.JPG

Милиес

возрожденско знаме и црква
IMG_3280.JPG


IMG_3279.JPG

IMG_3283.JPG


Портарja
IMG_3409.JPG

IMG_3422.JPG


IMG_3447.JPG

Макриница - "балкона на Боговете"

IMG_3450.JPG

IMG_3459.JPG

IMG_3469.JPG

IMG_3466.JPG

IMG_3486.JPG

IMG_3477.JPG
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Волос воопшто не ми се виде атрактивен.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Сум била пред многу години во Волос, бевме сместени во камп со приколки во близината. Кампот си беше супер, на Волос не се сеќавам многу, а еден ден и до Атина бевме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom