Волим Македонију!

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
mara-popara напиша:
NikolaP Kumanovo bese grad na KUMANOVCI sve dok imase bazdarana (ako ne znaes sto e prasaj ga tatka ti ili dedu ti).Kako gu ukinava Kumanovo pocna da se siri od izgorenu skolu nagore.
Море почна да се шири много од овуј транзицију нагоре. А и кад партизани дојдесва на власт, ама тк имало куде. Најлоша миграција е овај најнова...

A dali slusas Cecu ili Boru isti k.. samo razlicito pakovanje.Ama vi od kurmeboli partiiju koi imate ”Moi Ljudi” vikate ne e takoj .
A brat ti Corba sto pljuka po Makedoniju, tebe kurteboli,ona ne e tvoja,ti imas Tvoi Ljudi.Kako onija u Bosnu i Hrvatsku da nemale” NJINI LJUDI”,ama ti bistar- neznam na koga si se metnaja,moz na babu ti,ke dokazues deka zemja ne e topka.
Е бш и не е. Бора е голем песник. Ск што е будала, пијандура и националиста тој е друга работа. Ја га поштују због његови песме. А моју бабу а ни нану не си ги знаја, такој да не ги мешај њима у разговор. И двете видни госпоѓе и поштовани, нек им е лсна земја.
A za kumanovski ,vidi be NikolaP ,za da bides KUMANOVAC polagalo se e ispit, tezak ,beter nego s’ga za Amerikansko ili drugo belosvetko drzavljnstvo.
p.s u kumanovski recnik nepostoi ”CAROBNJAK”,mi u Kumanovo pravimo magie i zatoj maz da ima MAGIONICAR,ama jebiga ,”Riblja Corba”.
Не знам дека се полагало да бидеш Кумановац!?
Види, у моју фамилију не е ништо оригинално да се родиш у Куманово од иљаду осамсто и некоју. Ваљда сам кумановац и без испит?
А за маѓионичар и чаробњак. Чуја ли си бе ти за синоними? Е што, само по ед’н збор за све да имам у речник, како тебе, а?
p.p.s za Ginisa ,kako da ne te pisemo pa na tija godine « vunderking » drugarcinja tvoi igrale cupala a ti slushaja muziku....pa jos Corba,Balasevic,sigurno u pet na pladne si pija caj sas mleko,i guvernanta te e ucila klavir i francuski.
Абе батко, ја сам wunderkind одамна... Много пред тој време... Ама ако веруеш некои људи ги слушале и много порано од мене, па па не су чудо од деца. Али еве и сам признаваш, поинтелигентни људи слушав тој. Мислу стварно слушав, не само да климав з главу или да им се свиѓа мелодија.
А, да, и моја гувернанта те поздрави и ти поручуе малце лекцие од правопис ако сакаш да ти даде?
И, мои другари не играле цупала, него слушале музику заедно с’с мене... А и други ствари...
И тој не само Ѓолета, него и некои други кантаутори и групе, некои од њима ч’к ни на Балкан не се родиле.

Успут, чај га пију без млеко, Earl Gray, у било кое време кое ми запаше, сам сам се научија да свиру гитару, енглески, словеначки а и да читам и пишују(много пред тој официјално да ме учив), па нели сам wunderkind.

И ај некој од админи, нек гу закључи тему, а може и да ги префрљи овија наши расправије на некоју другу, куде што е поадекватно... Па мож и да продужимо тамо, ако сака мара попара и слични на њега.

П.С. Предпостављам дека Мара е ипак мушко... Ако грешу, извињавајте!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Temava se naprai puzdra!!!! AJ da ja ztvoram dodeka e so vreme oti i taka i taka dovolen dokaz deka "Vole Makedoniju" e doagjanjeto na strancki subjekti na forumov :wink:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.870
Поени од реакции
10.321
Темава ја отворам во чест на искреноста на Синиша. Се надевам си ги задоволивте страстите во јануари па сега ќе оставите темава да биде дискутирана за она што навистина треба да се дискутира тука. Секое мислење како овие погоре ќе биде бришано. Да не заборавам и санкции за упорните.

Синиша, како помина ако ја посети Македонија и Кавадарци?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Во Македонија не се „волиме“ туку се сакаме!

Андроник, пред се има недоследност во самиот наслов на темава, не е на МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК! ...голем си (т.е.администратор), си знаеш, да не ти ги кажувам правилата на форумот, на страна што многу ме иритира на овој форум некој да отвара тема со наслов на СТРАНСКИ ЈАЗИК!
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.870
Поени од реакции
10.321
Mandrak, темата е искрена и затоа ќе дозволам да стои на странски јазик, поготово затоа што човекот е восхитен од убавините на Македонија и македонскиот народ, криво ми е што доби ваква слика од неколку поединци овде. Ви кажав во мојот прв пост, значи да не одиме многу оф топик, не правете да реагирам. За тука, готово.
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
Ja otvoriv temava i zazaliv. Mi se svrte vo glava.
Godini se trudam da im "nacrtam" na evropskive gluperda deka Alekso nas Makedonski e Makedonec i deka mozebi nasa krv se siri i do Indija...deka hristijanstvoto poteknuva od Makedonija, deka prviot evropski univsitet e od Ohrid, deka edna Kleopatra bila Makedonka, deka imame unikatna umetnost- musika, rezba, tradicija... itn itn....
I docekav da mi se istrie seto na nos. Za koj gavol da gi ubeduvam evropjanive koga edno pusto makedonce ne moze da se izvadi od gomnata vo koi samoto se stava?:nerv: Koj pusti Alekso Golemiot koga makedonceto ne si gleda podaleku od nosot???

Koja magija ti makedonce ja napravi za da ja izvadis Makedonija od kasata vo koja vlastive ja stavija, pa da go baras istoto i od drugite??? Sto ti napravi za Makedonija i MPC pa da ocekuvas i drugite da se izborat za toa??? Objasni mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Zalno...uspeaa edni bedni politicari da vi ja zatrujat dusata i umot, pa prst pred oko ne gledate, se ispunivte so gnev i glupost belosvetska.
Ili ne mozete veke da smislite deka, vidi bogati, bilo mozno i nekoj da ne saka??? ILi u nesvest pagate za troska ljubov. Nesmislivo vi e, deka e mozno nekoj dobar zbor da kaze za nas. Normalno, vie izmegu sebe na gilotina se stavivte. Bidejki i samite ne se sakate:nerv:
Glupi makedonci, sram da vi e za zemjata koja ve zadoila!!! Vidov sega kako vie se borite za nea. So ograniceni umovi.Si gi otruvte dusite, a se mislite za patrioti:lud:
Za kogo ke glasas, Mandrace, na izborive?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
За кого ќе гласам ич к**р да не те боли! А дека у несвест паѓам за трошка љубов од север, тоа малце си се заебал! Баш и не ми треба „братска љубов” од таа страна со испратени црковни администратори во мојата држава.
Инаку форумов има јасни правила под кои работи и функционира, едно од нив е и она каде е кажано на кој јазик се отвораат и водат дискусиите. -Имаш проблем со тоа? Или фураш космополитизам? Космополитизмот е најмногу виновен за губењето на националниот идентитет.
Ако оваа и вакви теми почнати со заглавие на странски јазик продолжат овде да се отвараат и егзистираат, јас ќе си отворам тема на албански, турски, влашки, ромски...ако сакам и на свахили дијалект!
 

JASMIN

Шехерезада
Член од
10 април 2006
Мислења
480
Поени од реакции
19
ne me boli mene kur, tebe te boli, oti ti zamesa politika!!!! se lutis na sopstvenata glupost?? epa nemoj, drzi do kraj, drzi, ne pustaj, samo taka ke isterame patriotizam.
a ic ne me zasegna mometot so jazikot- ne ni pomisliv na toa... sekoj Makedonec zboruva minimum 1 stanski jazik, vo toa ni e bogatstvoto-go razbirame svetot poveke otkolku toj nas, komunicirame. Toa znaci deka si go negirame jazikot??? Ako ti e toa poentata, ke odam uste eden kafetin da se napijam.
a koga spomnav ljubov, pa sigurno ne mi se odnesuvase toa na tvoite postovi,neli:) I se obrakav na drugata krajnost.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
JASMIN напиша:
... sekoj Makedonec zboruva minimum 1 stanski jazik, vo toa ni e bogatstvoto-go razbirame svetot poveke otkolku toj nas, komunicirame. Toa znaci deka si go negirame jazikot??? Ako ti e toa poentata, ke odam uste eden kafetin da se napijam...
И магацините на Алкалоид малку ќе ти бидат со тој ум.
Ние македонците зборуваме и повеќе од +1 еден јазик, но постојат и некои други, општо прифатени норми за однесување кога си на гости кај некого, а основното е да го почитуваш куќниот ред на домаќинот. Но овде, кај нас за жал ниту ние самите не сме подготвени да ги почитуваме правилата кои сами сме ги донеле па сосема нормално е и гостите да не ги почитуваат. Е затоа сите многу ќе не „волат”.:icon_lol:
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
JASMIN напиша:
Zalno...uspeaa edni bedni politicari da vi ja zatrujat dusata i umot, pa prst pred oko ne gledate, se ispunivte so gnev i glupost belosvetska.
Ili ne mozete veke da smislite deka, vidi bogati, bilo mozno i nekoj da ne saka??? ILi u nesvest pagate za troska ljubov. Nesmislivo vi e, deka e mozno nekoj dobar zbor da kaze za nas. Normalno, vie izmegu sebe na gilotina se stavivte. Bidejki i samite ne se sakate:nerv:
Glupi makedonci, sram da vi e za zemjata koja ve zadoila!!! Vidov sega kako vie se borite za nea. So ograniceni umovi.Si gi otruvte dusite, a se mislite za patrioti:lud:
Браво!
Исто вака се осетив коа ја читав темава, пошо ја немав видено претходно. Мислам, повеќето постови и реакции на искреноста на Синиша предизвикаа шок и гнев кај мене!! Ова ми покажува дека кај нас луѓето се не само националисти и шовинисти, туку тоа се граничи и со фашизоидно-етноцентрични ставови и ксенофобија!!!! Не дај боже да почнат туристи и имигранти да навалуваат во Македонија (пошто нели, многу брзо просперираме па за брзо време ќе станеме привлечна дестинација за имигранти), не сакам да мислам што вие и таквите као вас ќе им праат на тие сироти странци што ја сакаат Македонија.
Еден збор иам за таквите што одма етикетираат и сместуваат нечии зборови и чувства во некаков стереотип - ПАРАНОЈА!!!!!!!
И да го парафразирам НиколаП што во погорните постови ненормално паметно кажа - границите не се национални туку културни. Исто како што можам некој во Македонија да го чувстувам како туѓинец (а мноооооогу често ми се случило тоа) можам некој од страна да го осетам близок. Јас на пример ја сакам Англија, ги сакам англичаните као луѓе, многу ми се кул, отворени, итн итн. Шо значи тоа дека имам претензии према нив?!??! Или пошто е Англија дозволено ми е, ама да беше Србија ќе бев ’србоманка’???
Неам зборови....како можете такви слепци да бидете.... страшно, просто ми е страв кај ни иде земјава со такви ограничени умови.
Научете се луѓето да ги проценувате индивидуално, а не да им лепите етикета и стереотип според местото од кај што доаѓаат.:nerv: А да, и да додадам, тоа е исто така знак на комплекс на ИНФЕРИОРНОСТ - демек, не е можно некој да ни ја сака земјата ради нас као луѓе, ради културата, ради шармот, ради убавините и уште еден куп други позитивни работи ?!?! МОРА да има задни работи, мора да има некаква конспиративност, некоја друга намера....:lud::lud::lud: Ослободете се од тој комплекс и бидете горди што има такви како Синиша што не сакаат искрено.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Marta, бидејки ј сакаш толку многу Велика Британија и англичаните, зошто не се обидеш да отвориш дискусија на некој британски интернет форум каде првилата велат дека дискусиите се отвараат и водат на англиски јазик, како Синиша овде, само ти на македонски? Па после грози се, викај им на англичаните кои нема тоа да го прифатат како што јас не го прифаќам дека се параноидни, фашизоидни или незнам какви се не!
BTW, види како поминува тема отворена на истиов форум, ама на албански јазик!
 

MarthaGraham

Олд Скул
Член од
21 ноември 2005
Мислења
673
Поени од реакции
8
Mandrak напиша:
Marta, бидејки ј сакаш толку многу Велика Британија и англичаните, зошто не се обидеш да отвориш дискусија на некој британски интернет форум каде првилата велат дека дискусиите се отвараат и водат на англиски јазик, како Синиша овде, само ти на македонски? Па после грози се, викај им на англичаните кои нема тоа да го прифатат како што јас не го прифаќам дека се параноидни, фашизоидни или незнам какви се не!
BTW, види како поминува тема отворена на истиов форум, ама на албански јазик!
Ок, ако се однесува на јазикот на кој се пишува се слагам, ако се правилата такви онда нека се смени насловот. Не ми беше забелешката за тоа. Се изреволтирав од содржината на многу постови што беа реакција на кажаното од Синиша.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
MarthaGraham напиша:
Ок, ако се однесува на јазикот на кој се пишува се слагам, ако се правилата такви онда нека се смени насловот. Не ми беше забелешката за тоа. Се изреволтирав од содржината на многу постови што беа реакција на кажаното од Синиша.
Ако Синиша се одважеше да го почтува куќниот ред кој владее кај нас, не ќе имаше ни такви реакции. Биди сигурна. Но на таков начин може само да предизвика револт заради непочитување на тој каков-таков ред, а и непочтување на оние кои треба да ги читаат тие постови и дошле на овој форум кој пред се се насловува како :„КАЈГАНА ФОРУМ-најмасовниот форум за дискусии на македонски јазик во мрежата!” Барем сите можеме тоа да го прочитаме кога влегуваме на првата страна од форумот, најгоре, во сината линија од нашите веб пребарувачи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom