Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109
Член од
23 јуни 2011
Мислења
569
Поени од реакции
339
И кај нас, во Куманово :P
Кумановке па не смо ми толко лоши, још увек куде нас може да се најде невино девојче, или девојче кое изгубило невиност после 17 :)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Класната која ми беше во средно предаваше биологија и често правевме вакви муабети. Таа ни кажуваше дека старосна граница не постои, но просечно полово дозреана личност е околу 20 години. Пример, Петко и Петкана се по 16 години и имаат секс. Ако се недоволно полово зрели може да страдаат цел живот. Може да се појави депресија, трауми за цел живот, па дури и посериозни нарушувања како шизофренија.
Класната твоја не е во право. Целосно полово зрели се личности на 16 години. Тогаш веќе и хормонално и анатомски си оформен за полов однос. Тоа не значи дека сега си наполнил/а 16 и треба да се фрлиш на работа. Сепак, на 16 телото е подготвено.

И друга работа, 20 години никогаш не била возрасна граница за прв секс. Секогаш била порано. Последниве 50 години беше најголемиот пораст на возрасната граница, поради некоја транзиција, бракот да се склучува покасно а сепак да остане девојката девица до брак.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Класната твоја не е во право. Целосно полово зрели се личности на 16 години. Тогаш веќе и хормонално и анатомски си оформен за полов однос. Тоа не значи дека сега си наполнил/а 16 и треба да се фрлиш на работа. Сепак, на 16 телото е подготвено.

И друга работа, 20 години никогаш не била возрасна граница за прв секс. Секогаш била порано. Последниве 50 години беше најголемиот пораст на возрасната граница, поради некоја транзиција, бракот да се склучува покасно а сепак да остане девојката девица до брак.
Телото да, ама дали психата е спремна за прв однос? Патем ни таа не рече дека тоа е старосна граница, туку ако ме прочита убаво дека просечно на 20 години си потполно зрел/а за полови односи и физички и психички.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Телото да, ама дали психата е спремна за прв однос? Патем ни таа не рече дека тоа е старосна граница, туку ако ме прочита убаво дека просечно на 20 години си потполно зрел/а за полови односи и физички и психички.
Убаво те прочитав и те разбрав. Мислам дека не бев јас доволна јасна во тоа што го пишав.

Психичката зрелост не се мери според години. Односно тоа не е пресудно за психичка зрелост. Има луѓе кои на 12 години се позрели од некои на 20.

А што се однесува за првиот сексуален однос, историски гледано, возрасната граница била иста како и сега, можеби за година повисока. Единствена разлика била во тоа што се мажеле на 14-15 години па првиот однос им бил на првата брачна ноќ. Ретко кога во историјава браковите се склучувале после 20тата година. Возраста се движи од 13 до 16. Последниве 50 до 100 години е воведено како мода да се чека до 18 (или повеќе) за да стапиш во брак. Што значи никогаш немало тенденција поголемиот дел од масата да ја губи невиноста во 20тата година од животот. Поголемиот дел од масата велам затоа што така дефинираме нормално, нели?

Според мене лично 17-18 е најдобра возраст, доколку приликите го овозможуваат тоа. За девојчињата. За момчињата отсекогаш била пониска границата (иако е малку парадоксално ова). Во овој период најчесто поголем дел од луѓето имаат достигнато и психичка и физичка зрелост за полов однос.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Убаво те прочитав и те разбрав. Мислам дека не бев јас доволна јасна во тоа што го пишав.

Психичката зрелост не се мери според години. Односно тоа не е пресудно за психичка зрелост. Има луѓе кои на 12 години се позрели од некои на 20.

А што се однесува за првиот сексуален однос, историски гледано, возрасната граница била иста како и сега, можеби за година повисока. Единствена разлика била во тоа што се мажеле на 14-15 години па првиот однос им бил на првата брачна ноќ. Ретко кога во историјава браковите се склучувале после 20тата година. Возраста се движи од 13 до 16. Последниве 50 до 100 години е воведено како мода да се чека до 18 (или повеќе) за да стапиш во брак. Што значи никогаш немало тенденција поголемиот дел од масата да ја губи невиноста во 20тата година од животот. Поголемиот дел од масата велам затоа што така дефинираме нормално, нели?

Според мене лично 17-18 е најдобра возраст, доколку приликите го овозможуваат тоа. За девојчињата. За момчињата отсекогаш била пониска границата (иако е малку парадоксално ова). Во овој период најчесто поголем дел од луѓето имаат достигнато и психичка и физичка зрелост за полов однос.
Колку само не си во право за ова. Никогаш нема едно дете од основно да биде позрело и посериозно од некој на 20 години.
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Колку само не си во право за ова. Никогаш нема едно дете од основно да биде позрело и посериозно од некој на 20 години.
Mozno e, se vika emocionalna intelegencija. Postojat luge so 20-25 godini cie nivo na emocionalna zrelost e na ramniste na prosecen 14 godisnik.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Pa eve i ke doobjasnam. Ako 20 godisnik e so nivo na emocionalna zrelost na prosecen 14 godisnik, togas 15 godisnik so nivo na emocionalna zrelost na prosecen 19 godisnik e psihicki pozrel od gorenavedeniot 20 godisnik.
Епа таквиот 20 годишник очигледно дека не е нешто како треба со него и сигурно претставува исклучок од мнозинството. Ти во случајов ги земаш исклучоците и во двата случаи кои се навистина ретки (еве јас, на пример, не познавам такви). Ако гледаш од мнозинството, не е природно некој на 14 години да е потполно зрел или пак на 20 да е дете во умот. (и дај пишувај кирилица, се изнамачив дур те дешифрирав шо си пишал)
--- надополнето: Sep 16, 2011 9:14 AM ---
Немаат врска годините, што сум ебел ја една 12 годишна се ебе ко за седум
...а личи ко за три :)
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Нема везе оваа статистика , ја првпат ебев на 14 години али имав среќа до максимум...и у средно дали бевме 3-4ца шо имавме ебено до 2ра година...после тоа почнаа да искачаат и други пулени. Од лично искуство јас би кажал дека просек за машки у Македонија е 17 а женски 18.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom