Возење со инструктор после положување испит

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.734
Поени од реакции
979
Арно ти вели земјаков @vouager дека инструктор не ти брка работа. Се сложувам со него дека поарно сам ќе се научиш отколку со некој до тебе, оти колку шо разбрав не дека не знајш да возиш туку ти е страв . За да немаш страв од возење треба да возиш што почесто и не само на иста делница ( во случајов од дома до работа ) . Вози на различни места и на различни патишта/улици , и кај шо има малку сообрајќај и кај шо има многу сообрајќај. Мора да искусиш разни ситуации во сообраќајот за да стекниш рутина. И ништо не значи тоа дека од 4ти пат си положил градска . Јас од втор пат положив ( не верувам некој да има од прв пат положено освен ако нема некој пријтел во комисијата ) , и пак ми беше малку шубе кога возев првите неколку пати , но многу брзо се опуштив ( додуша и пред да положам ја возев колата од време навреме низ град :) ). Иначе имам возачка дозвола веќе 30 години и имаше еден период од 5-6 години кога немав кола и не возев ( имам принцип да не позајмувам ничија кола ) , и кога после тоа купив кола немав воопшто никаков проблем со возењето , без разлика дека 5-6 години немав волан фатено . Муабетов ми е дека тоа не се заборава ( исто како возењето точак ) без разлика колку долго не си возел . Нормално дека пред тоа треба да имаш неколку годишно возачко искуство .
 
Член од
27 февруари 2022
Мислења
25
Поени од реакции
11
Под 1: дрмни една две ракии пред да влезеш во колата да те опуште
под 2: повтори го ова се додека не се опуштиш и ке осетиш дека можеш без тоа веќе
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.202
Поени од реакции
37.596
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
Најдобро е да пробаш во недела, кога нема многу гужва. Проби да возаш рандом по улици што не ги знаеш. До работа и назад возиш механички, го знаеш патот и никојпат нема да се опуштиш.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.746
Поени од реакции
2.683
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
Како што ти кажаа и други. Не ти требаат дополнителни часови. Ако наоѓаш комфорт кога е некој друг до тебе да ти ги валидира одлуките што ги носиш дури возиш никогаш нема да бидиш добар возач, не секогаш ќе имаш придружба кога возиш.

За пробемот да го решиш треба повеќе да се изложуваш на истиот, тоа значи повеќе возење и тоа не само на исти рути кои ги знаеш и се осеќаш удобно.
Не ти велам дирек да одиш во гужви или кај што се вози брзо, него чекор по чекор, за твоја безбедност и безбедност на другите во сообраќајот.
Без брзање и само пракса другото само ќе си дојди.

Јас положив некаде крајот на средно училиште и не возев после тоа 4 години пошто немав кола. Истиот проблем го имав како тебе и никакви часови не земав плус, него со возење го искоренив тој страв. Комфорт зоната ти е лоша работа за било која сфера од животот.

Само вози фраер и ич кур да не те боли. (y)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.151
Поени од реакции
2.055
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
Сопругата имаше положено ама 10тина години возачката така и стоеше немаше никогаш возено, пробавме заедно да возиме јас како сувозач али повеќе нервози одколку ефект што имаше. Си зема 5-6 часа со инструктор и од тогаш нема проблем со години вози без никаков проблем и во град и на отворено.
Разликата коа зимаш часови за да положиш е тоа што те учат на финтите каде да не паднеш на одредена рута каде што планираш да полагаш, а вака коа имаш положено и земеш часови инструкторот ќе увиди каде грешиш што ти недостасува во вожњата и тоа ќе го корегирате.
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
9
Поени од реакции
12
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
Дечко за шофер не ти треба памет бе, само раце и нозе па врти волан и клати менувач.

Шала на страна, си имал лош инструктор во смисла многу кандидати и малку време па ајде колку да положиш ќе те спреми. Било кој инструктор ќе се нафати да ти објасни се што треба и да вози со тебе за пари кога е слободен. Возење со 2 ракии и музики, такви совети тури им кур.

Недела 06:00 пали ауто и цепај (немој ако си пиел саботата!) ако си од Скопје цепај до Куманово и назад или до следниот близок град. Држи се до сообраќајните правила и вози си. И држи растојание од возила пред тебе и зад тебе!
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.586
Поени од реакции
738
И за ова често размислувам. Дали би возел поопуштено доколку од мали нозе имав човек во фамилија што вози кола...
Автоматски споено мислење:



Немам баш таков менталитет, сакам да ме бива во возење кола и сфаќам дека има нешто што ми недостига додека возам. Не знам што точно ми недостига, дали некоја идеја во главата или некоја мускулна меморија што уште ја немам постигнато.
За да стекнеш рутина во возењето не ти треба ниту ниви ниту локални патишта баш напратив рутината се стекнува кога ја има најголемата гужва појди застани престојување од една во друга лента ,ако било тоа така сите ке возеле обуката само на полигонот а не во град единствено што ке ти ствара дополнителен стрес е што ќе ти свират од некултура од самите возачи треба само да не се замараш со тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom