Возачки дозволи

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
677
Мене ме имаат сопрено пар пати,и ми немаат зборено за тоа што кфалификувам како млад возач.Го праваат вообичаеното,а не ми зборат за тоа што возам без придружба нокно време.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Za vozenjeto noke ima reshenie: 'se varakash nautro posle 6 zashto togash zakonot ne vazi' ili ke mu kazesh na taxistot da mizi dodeka 'bucash' na zadno sedishte! Ne za drugo i mene mi e na glava ovoj zakon so 2 godini iskustvo, upm. pa morav da baram reshenie! losho e shto nesmeesh da vozish kola so poveke od 1300 kubici(mislam deka tolku beshe ili 1200 e?) e toa e veke problem a ne ova za nokna voznja!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.660
За кубиците нема ограничување... Не смееш да возиш кола појака од 100 коња. Така да ако сакаш земи кола 3.000 кубици и 70 коња и можеш да ја возиш. пример мерцедес 300 D.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.625
Поени од реакции
246
ајде помош малце.. вака сега имам положено во Март 2007, и ме запира еден џандар и ми вика не сум смеел да возам после 11 сатот на вечер.. таков бил законот...
роден сум декември 1988.... хехе како да сакам хороскоп да ми кажите :) :)


Како е законот во врска со тоа? Дали ако имам положено во Март 2007 смеам да возам кога сакам, или како што ми објасни џандарот не семеам после 23:00 без присуство на "постар возач"?

Ајде Струмикс а и другите прав. пукајте :)
И? Те казнија?Како пројде?

Законот значи дека ако имам положено на 18, треба да чекам до 20 или 21?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.660
Е значи ве мрзи (конкретно Смоле) да погледните малку погоре... Има убаво објаснето Dungeon Master што и како за возачките. Лице што нема 21 година е возач почетник, или што нема 2 години искуство. А ти немаш ни 21 година ни 2 години искуство. Така да треба да чекаш 3 години.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.625
Поени од реакции
246
Видов погоре али ај се понадевав дека не е така :(
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
32
Го има негде законов на нет да се симне да се прочита.

Ако знае некој нека пише линк сите добро да си го прочитаме би било добро :)

иако мене не ме фаќа за тоа после 23:00 имам 21 година и 3 години искуство :baeh:
 
Д

Демијан

Гостин
pa mene me imaat sopreno posle 11 potocno u 00.30 casot samo mi pobaraa dokumenti i me pustija! vo vrska so zakonov nisto ne mi spomnaa!
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
Не смееш да возиш после 23:00 без присуство на „постар возач“. Таков е законот.
Ќе можеш да возиш кога сакаш и со кого сакаш дури во март 2009, т.е. 2 год. по добивањето на возачка дозвола.
Годините на старост немаат врска со тоа.
Иако, на пр. сега, на мои 30 год. би полагал Б категорија, да немав, ќе важеше истотото и за мене.
Си направил прекршок, тоа е...
потполно се согласувам со струмикс:smir:

Мене ме имаат сопрено пар пати,и ми немаат зборено за тоа што кфалификувам како млад возач.Го праваат вообичаеното,а не ми зборат за тоа што возам без придружба нокно време.
не си погодил,си имал среќа.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
За кубиците нема ограничување... Не смееш да возиш кола појака од 100 коња. Така да ако сакаш земи кола 3.000 кубици и 70 коња и можеш да ја возиш. пример мерцедес 300 D.
stvarno ova? Zashto nekni dobiv indicii deka ima ogranichuvanje. :majmun:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe znaci stvarno ne vi teknuva be :):):)

Pa majku mu za ova vozenje navecer, abe ce si najdete nekoja zenska sto e postara i sto ima iskustvo vo vozenje mislam sto ne e pocetnik:pos2:, toa znaci vazi za vas pomladite, a nie postarite ce si najdeme nesto pomlado, nekoe devojce pocetnik i svrsena rabota. Abe neka vi tekne malku :tapp:

Za devojcinjata znaci ce bide obratno od gorenavedenoto :)
 
C

cige

Гостин
Важи уште овој закон? Вистина совозачот требало да има полни 25 години?
 
L

Lu

Гостин
Важи уште овој закон? Вистина совозачот требало да има полни 25 години?
Да, совозачот треба да има најмалку 25 години, и да не спаѓа во групата на „возач почетник“, односно да има најмалку 2 години возачко искуство.

Останатото е:
Возач почетник е секој оној кој што нема наполнето 2 години од земањето на возачката дозвола, и секој кој што сеуште нема наполнето 21 година.

Единствен случај во кој што треба да чекаш 3 години за да не спаѓаш во категоријата „возач почетник“ е доколку положиш на 18 години, бидејќи по закон треба да имаш најмалку 21 година за да не си возач почетник, така да тоа е единствен случај во кој што се чека 3 години, во сите други случаи се чека по 2 години за да не спаѓаш во почетниците.

Исто така од 23 ч. до 5 ч. наутро несмее да се вози сам, односно несмее да се вози без придружба која што треба има најмалку 25 години, и не треба да спаѓа во категоријата возач почетник (односно има најмалку 2 години возачка дозвола).

И исто така, несмее во ниеден случај да се вози автомобил појак од 100 коња - односно пресметано во киловати, тоа е 75 киловати.
 
На врв Bottom