Возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од tomsaso, 22 ноември 2007.

 1. Chains

  Chains империја

  Член од:
  15 август 2006
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  677
  Мене ме имаат сопрено пар пати,и ми немаат зборено за тоа што кфалификувам како млад возач.Го праваат вообичаеното,а не ми зборат за тоа што возам без придружба нокно време.
   
 2. Dzings

  Dzings Premium

  Член од:
  31 март 2007
  Мислења:
  1.804
  Допаѓања:
  52
  Za vozenjeto noke ima reshenie: 'se varakash nautro posle 6 zashto togash zakonot ne vazi' ili ke mu kazesh na taxistot da mizi dodeka 'bucash' na zadno sedishte! Ne za drugo i mene mi e na glava ovoj zakon so 2 godini iskustvo, upm. pa morav da baram reshenie! losho e shto nesmeesh da vozish kola so poveke od 1300 kubici(mislam deka tolku beshe ili 1200 e?) e toa e veke problem a ne ova za nokna voznja!
   
 3. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  За кубиците нема ограничување... Не смееш да возиш кола појака од 100 коња. Така да ако сакаш земи кола 3.000 кубици и 70 коња и можеш да ја возиш. пример мерцедес 300 D.
   
 4. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  245
  И? Те казнија?Како пројде?

  Законот значи дека ако имам положено на 18, треба да чекам до 20 или 21?
   
 5. Dzish

  Dzish unlike any other...

  Член од:
  15 февруари 2007
  Мислења:
  13.995
  Допаѓања:
  2.660
  Е значи ве мрзи (конкретно Смоле) да погледните малку погоре... Има убаво објаснето Dungeon Master што и како за возачките. Лице што нема 21 година е возач почетник, или што нема 2 години искуство. А ти немаш ни 21 година ни 2 години искуство. Така да треба да чекаш 3 години.
   
 6. smole

  smole Ѕверотилук

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  1.624
  Допаѓања:
  245
  Видов погоре али ај се понадевав дека не е така :(
   
 7. Tutkar

  Tutkar Богомил

  Член од:
  6 декември 2005
  Мислења:
  1.967
  Допаѓања:
  32
  Го има негде законов на нет да се симне да се прочита.

  Ако знае некој нека пише линк сите добро да си го прочитаме би било добро :)

  иако мене не ме фаќа за тоа после 23:00 имам 21 година и 3 години искуство :baeh:
   
 8. Демијан

  Демијан Гостин

  pa mene me imaat sopreno posle 11 potocno u 00.30 casot samo mi pobaraa dokumenti i me pustija! vo vrska so zakonov nisto ne mi spomnaa!
   
 9. BuSarCe

  BuSarCe See My Profile

  Член од:
  4 август 2007
  Мислења:
  1.726
  Допаѓања:
  33
  потполно се согласувам со струмикс:smir:

  не си погодил,си имал среќа.
   
 10. Dzings

  Dzings Premium

  Член од:
  31 март 2007
  Мислења:
  1.804
  Допаѓања:
  52
  stvarno ova? Zashto nekni dobiv indicii deka ima ogranichuvanje. :majmun:
   
 11. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.309
  Ограничување на моќност, не на кубикажа...
   
 12. dungeon master

  dungeon master Милиционер

  Член од:
  14 февруари 2006
  Мислења:
  793
  Допаѓања:
  18
  Abe znaci stvarno ne vi teknuva be :):):)

  Pa majku mu za ova vozenje navecer, abe ce si najdete nekoja zenska sto e postara i sto ima iskustvo vo vozenje mislam sto ne e pocetnik:pos2:, toa znaci vazi za vas pomladite, a nie postarite ce si najdeme nesto pomlado, nekoe devojce pocetnik i svrsena rabota. Abe neka vi tekne malku :tapp:

  Za devojcinjata znaci ce bide obratno od gorenavedenoto :)
   
 13. cige

  cige Гостин

  Важи уште овој закон? Вистина совозачот требало да има полни 25 години?
   
 14. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  8.191
  Допаѓања:
  8.061
  Da
   
 15. Lu

  Lu Гостин

  Да, совозачот треба да има најмалку 25 години, и да не спаѓа во групата на „возач почетник“, односно да има најмалку 2 години возачко искуство.

  Останатото е:
  Возач почетник е секој оној кој што нема наполнето 2 години од земањето на возачката дозвола, и секој кој што сеуште нема наполнето 21 година.

  Единствен случај во кој што треба да чекаш 3 години за да не спаѓаш во категоријата „возач почетник“ е доколку положиш на 18 години, бидејќи по закон треба да имаш најмалку 21 година за да не си возач почетник, така да тоа е единствен случај во кој што се чека 3 години, во сите други случаи се чека по 2 години за да не спаѓаш во почетниците.

  Исто така од 23 ч. до 5 ч. наутро несмее да се вози сам, односно несмее да се вози без придружба која што треба има најмалку 25 години, и не треба да спаѓа во категоријата возач почетник (односно има најмалку 2 години возачка дозвола).

  И исто така, несмее во ниеден случај да се вози автомобил појак од 100 коња - односно пресметано во киловати, тоа е 75 киловати.
   
  На cige му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: